Balada o Cable Hogueovi

• Česko Balada o Cable Hogueovi (viac)

Je rok 1908 a Západ sa zmenil...Len Cable Hogue je stále rovnaký, hoci už má majetok, za ktorý vďačí prameňu uprostred púšte. Jedného dňa sa po vodu zastavia dvaja zločinci, ktorí ho kedysi olúpili a nechali, aby zomrel v púštnej horúčave... (RTVS)

senor

Tak takový jemný a nostalgický příběh po Divoké bandě určitě nikdo nečekal. Proto to byl taky takový propadák. S odstupem času ale na mě zapůsobil jako velmi příjemný film o snaze jednoho muže vybojovat si to čemu říkají americký sen. ()

Fox85

Hrozně zvláštní film, u něhož jsem dlouho váhal mezi 3 a 4 hvězdičkami, a nakonec se přiklonil k těm 3. Takový poklidný nostalgický příběh jednoho obyčejného starého muže a jeho malé studni v poušti. ()

vitekpe

Velice dobrosrdecnej a milej, romantickej film z prostredi konciciho "divokeho zapadu". Moc hezka muzika a pro potechu oka krasna Stella. :-))) Velke doporuceni. 4+ ()

Devadesát Dva

Násilné spektákly Sama Peckinpaha nechaly ve stínu právě filmy jako je tenhle. Nostalgie po starých časech, chlapáctví, humor ze života, drsnost a hrubost, ale i láska. Sam Peckinpah se v tomhle filmu otvírá nejvíc, co jsem kdy viděl. A nebál bych se to označit za jeho opus magnum, protože Cablea nelze nemít rád. Možná to naakumulovala ta dlouhá doba, než jsem se k tomuhle filmu dostal. A že jsem to měl vážně dlouho v plánu. K tomuhle musí každý přístoupit podle sebe. Na mě to fungovalo. Jsem ten typ. "Wait for me, sunrise..." ()

Han22

První Peckinpahův film, který se mi většinu času líbil. Starý tulák je zrazen dvěma kumpány a od smrti žízní v poušti ho zachrání náhodou nalezená voda. A protože voda je přesně na půl cesty mezi dvěma městečky, založí si na místě občerstvovací stanici. A je to neskutečná sranda - výborný Jason Robards shání povolení a finance, staví a "stará se o domácnost", hašteří s ujetým flanďákem, který neodolá ženské sukni. Výborně jsem se zasmál, jsou tu krásné písničky i hudba, někde za půlkou přijde opravdu pěkná romantika s místní šlapkou. Zkrátka fajn záležitost, ve které mě ani nevadila absence nějaké akce. A pak přijde jedno z nejblbějších finále co jsem ve westernu viděl SPOILER - když se v poušti objeví auta a jedno hrdinu zajede... přímo před jeho láskou, která si pro něj přijela. A rázem bylo po kouzlu, připadalo mě, že si z celého westernu a hlavně ze mě režisér udělal prdel. 3* a ani o chlup víc. ()

Slimak

Jason Robards je špinavec k pohledání...nemuselo by se to ovšem prokládat pěveckými výstupy Davida Warnera v roli mladého velebníčka..."Hm ..koukám že jsem koupil správný dva akry co?" ()

cab

Postarsi muz jmenem Cable hledici smrti do tvare po zanechani v nehostinne pousti dvema oportunistmi se zveda zpet na nohy a stavi si v pousti zastavku blizko stastne nalezeneho zdroje vody a ceka na uskutecneni sveho pomstiveho planu. Cas mu zprijemnuje nastesti mila, ale preletava deva a atmosfera je trosicku odlisna od klasickych westernu, coz dela film svym zpusobem originalni. 60% ()

Oyer

Tento film jsem chtěl vidět, protože jsem dychtil po dalším grandiózním vystoupení (podobnému tomu v snímku : Tenkrát na západě) Jasona Robardse. Že by tu? Předně: spíše než očekávaný western jde o romantickou polokomedii s absolutním minimem akcí a téměř žádnou přestřelkou. Celé to působí vlažně a utahaně. Cable Hogue (Josan Robards) je do pouště vyhnán dvěmi bandity ( s těmi si to vyřídí později), náhle narazí na vodu. Využije této skutečnosti a začne budovat malou farmičku, kde zásobuje kolemjdoucí vodou. Samozřejmě za prachy. Zamiluje se do krásné městské děvky a chvilku s ní žije. Provází jej také jakýsi uchylný oplzlý kazatel. No a jelikož se jedná o baladu Cableho na konci čeká smrt. Trochu vtipná, trochu připitomělá. Škoda že tu Robertsovi chybí taková důstotnojst jako v legendárním Tenkrát na západě. Nic méně i tu najdeme jeho klasické westernové prádlo a Jasonovi typické grimasy a rysy. ()

bohemia_regent

Propojit natolik odlišné žánry, jako je balada a humor, který se pohybuje od ironie v konverzaci až po prvky commedie dell’arte, je řešení překvapivé až odvážné. A ono to nakonec podobně překvapivě funguje. Tedy až na několik slabších míst zapříčiněných slabší úrovní toho humoru. ()

Renfield

Je to takový netradiční western o tom, jak Cable Hogue k bohatství přišel. Také proto se tu příliš nestřílí, za to více podniká a řeší řekněme melancholické nálady. Příběh je jednoduchý a i když ke konci už trošku ztrácí tempo, nenudí. Naopak je příjemně prošpikován různými komediálními situacemi, které má na svědomí především reverend Joshua - to je vůbec zajímavá postava, výborně doplňující hlavního hrdinu. Právě to střídání komedie a dramatu Sam Peckinpah očividně umí a filmu to prospívá. Dalším kladem je potom hudba Jerryho Goldsmithe, už úvodní píseň je výborná! Závěr tak trochu očekávaný... pokrok nezastavíš, tady žel doslova. 75% ()

Klajnik

Westerny, které mám rád, mám rád i díky tomu, že v nich romance nemá místo, což mi je po stovkách a stovkách filmů, kde romance je, aby si tam něco našly i holky, příjemné. Zde však romance význam hraje a vůbec mě nestrhla. Na druhou stranu mi ani nijak nevadila (snad až na samotný závěr). Film se přitom rozjede opravdu dobře. ZÁPLETKA: Cable Hogueovi je zrazen svými společníky a ponechán napospas v poušti. Po čtyřech dnech se mu však podaří najít vodu a protože se voda nachází poblíž cestovní trati, tak se rozhodne vybudovat si na tom živobytí. Protagonista je docela prostý muž, mrzout ale sympaťák. Peckinpahův pohled na divoký západ je zde mnohem vlídnější - ostatně "balada" v názvu to docela vystihuje. Jeho Divoká Banda (1969) je však mnohem lepší film - a to nikoliv proto, že se tam hodně střílí, nýbrž proto, že je obsahově bohatší, údernější, soudržnější... Je však také drsnější, násilnější, podstatně pesimističtější. Balada o Cable Hogueovi je takový feel good western. Film příjemně uteče, ale samotný závěru film dost shodí, protože se v něm odehraje něco, co mi přišlo příliš nepatřičné: <spoilers> Cablova milá, Hildy, se vrátila, protože boháč, kterého si vzala poté, co Cablea opustila, zemřel a zanechal jí jmění. Vrátila se tedy do pouště za Cablem, kterej se rozhodl nechat podnik muži, který ho na začátku filmu zradil a odjet s Hildy do New Orleans. Cable byl přitom člověk, který netoužil žít ve městě, protože tam nebyl nikým. V poušti vybudoval podnik. Láska však hory přenáší, že... Nasrat. Snad byl tenhle náhled na western až příliš vlídný. Na druhou stranu - ono to stejně nedopadne. Krátce nato se z malého kopečku rozjede auto, před které Cable naběhne a snaží se ho udržet. Nechápu proč. Scénář ho asi potřeboval mrtvého a nikoho asi už nebavilo si lámat hlavu s tím, jak k tomu dojít. Cable tedy upadne a auto mu přejede přes nohy. Nejdřív jsem si říkal, že asi dobrý. Ostatně byl na písku. Cable se však nebyl schopen postavit. Divák si tedy říká: "Aha. Tak ho to asi bolí a bude muset pár dní ležet." Pak ale nastane střih a pozůstalí opouští místo Cablova hrobu. Závěr je na můj vkus příliš sračkoidní a výsledný dojem z filmu mi dosti zkazil. 90% stopáže však bylo velmi fajn. ()

jilda

Krásný poetický film. Robards mistrně dabovaný Aloisem Švehlíkem je sympaťák, co v poušti našel svoji šanci. Nejlepší film Peckinpaha. ()

ddf76

Komedialni Peckinpah bez brutalnich prestrelek :). David Warner v roli kneze je skvely :)). Hlavne ve scene, kdy svadi manzelku jednoho ctihodneho obcana mesta :). Nejlepsi film Stelly Stevens v roli Hildy, ktera hraje zivotni lasku Cable Hoguea. Netradicni Peckinpah, ale pro fanousky tohoto rezisera nutnost :). ()

strikeman

Po shlédnutí tohoto dalšího westernového skvostu z dílny Sama Peckinpaha asi budu muset jako fanda žánru zvážit, jestli by se mi tenhle rejža nevešel do desítky oblíbených... ()

dokktor

úžasný film, který svým echt redneck kowbojským podáním, antihrdinou v hlavní úloze a vubec takovým celkově hodně neobvyklým způsobem vyprávění buduje neco, čemu se nedá snad ani říkat atmosféra. zkrátka sem si připadal jako při jednom tom mladistvém posezení u táboráku za zpěvu trampských písní a vyprávění neskutečných historek z dob, které sme nezažili. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner