Balada o Cable Hogueovi

• Česko Balada o Cable Hogueovi (viac)

Je rok 1908 a Západ sa zmenil...Len Cable Hogue je stále rovnaký, hoci už má majetok, za ktorý vďačí prameňu uprostred púšte. Jedného dňa sa po vodu zastavia dvaja zločinci, ktorí ho kedysi olúpili a nechali, aby zomrel v púštnej horúčave... (RTVS)

MrCreosote

Peckinpah dal protentokrát sbohem stylizovanému násilí ála Divoká banda a natočil milý, dojímavý a vtipný western (jako by to snad ani netočil on :)). Skvělý Jason Robards, dva parchanti Martin a Jones v podobných rolích, které si zahráli v Divoké bandě, no a samozřejmě tak trochu rozverněji založený kněz Davida Warnera, jehož scénka s vdanou paničkou patří k tomu nejlepšímu, co tento nedoceněný film nabízí. Peckïnpah potvrzuje svoje mistrovství a dokazuje, že to jde i bez potoků krve a kulometu. ()

Historik

Je pravdou, že se během filmu něco zadrhne, že to není úplně dokonalé, ale je to tak příjemně nostalgické a Jason Robards hraje svého Cabla tak výborně, že není pro příznivce westernu možné( samozřejmě je to možné, ale pro mne nikoliv), aby hlasoval jinak. Velmi příjemný snímek, na jehož konci je povoleno uronit i symbolickou slzičku dojetí. ()

YURAyura

7/10 - Nostalgicky western o stesku po opravdickem divokem zpadu, kdy bylo vsechno "jednodussi". Vyborne combo smudla Robards a padre Warner pobizeji (aspon ze zacatku) tempo tohoto filmu do vysokych obratek, dabuzel cca v puli tomu dochazi stava a dostavuje se premira melancholie, ktera z meho poledu srazi uroven celeho snimku o nekolik bodu z kategorie bezchybny film. Moc se nestrili - podobne jako v RioBravo, ale o to vic se keca a to je dobre! ()

salalala

Velmi zvláštní western, kde se moc nestřílí ani nepije, zato se tam zpívá! Ano, velmi zvláštní western s nádechem grotesknosti a komična. Někdy se daří, jindy ne. Melancholická atmosféra a stesk nad něčím, co se už nikdy nevrátí, jsou dobře demonstrovány v závěru, kdy tam začnou místo dostavníků jezdit auta. Robards je dobrý, Stevens je taková zvláštní femme fatale, navíc jí zpěv moc nesedí. Warner je ale výborný, úžasně zvrhlý reverend, nejvtipnější postava celého filmu. Vtipné hlášky, dobré výkony, jistá režie, originální střih, na druhou stranu pomalé tempo, dlouhá stopáž, místy hluché momenty. Pro mě lepší průměr. ()

Skip

Poněkud zvláštní film a podle mě ne zrovna moc povedený, i když několik docela zábavných momentů se tam našlo. Typické Peckinpahovy zpomalovačky vystřídaly netypické zychlovačky, které mi teda moc neseděly. Jason Robards a David Warner předvedli slušné herecké výkony a zejména druhý jmenovaný uměl dávat v roli reverenda skvěle duchovní oporu. Ovšem Stella Stevens byla téměř nesnesitelná, a to jak herecky, tak celkovou vizáží. ()

Foma

Když napíšu, že to je muj nejmilejší Peckinpah, tak to asi neni žádná pořádná recenze, ale řek´bych, že to vypoví dost :-). ()

Fanucci

Na Peckinpaha celkově moc sentimentální a uslzené. Místy zase příliš komediální až groteskní. Lze tedy říct, že Balada o Cable Hogueovi je film poměrně dost...nevyrovaný:-) Asi nejde točit krvavou Divokou bandu každý den, člověk někdy musí odpočívat a rozjímat...:-) Bylo mi sympatické, že ve filmu režisér provokuje - děvka je poctivě vydělávající lady; kněz se vyspí se ženou a vydává se přitom za "nástroj boží, který Bůh seslal aby se ženě ulevilo od stesku a bolesti":-). Co se mi nelíbilo byl příběh, který balancoval na hraně lovestory, splnění amerického snu a vytoužené pomstě. Byl vším ale zároveň ničím - taková podivná směsice, která bohužel hlavně v závěru (posledních 20 - 30 min.) vůbec nefunguje. 70% ()

Martin741

"Tady se za vodu plati. Ovce, vepre a lidi deset centu. Kravy, kone a osly 2x tolik" Perckinpah ubral z drsnosti Divoke Bandy, a pridal melancholiu za starymi casmi, kedy nejestvovali auta a svet bol plny koni, divokych prerii. 85 % ()

Rodriguez

Velmi svižný western s komediálními prvky. Oloupit a nechat parťáka uprostřed pouště bez kapičky vody....to se přeci nedělá. Žízeň a snad i náhoda, ho zavedou na místo, kde narazí na pramen. Usměje se na něho štěstí, ale osud je lhostejný a tak po nějakém čase.... 80% ()

laik_60

western vyčnievajúci svojou poetikou a lyrikou z mora westernov s nádherným hereckým prejavom Jasona Robardsa, s prvkami humoru i tragiky. A k tomu pár pekných pesničiek. Inak nemohol skončiť ako skončil, škoda len, že mu to na moju trpezlivosť trvalo až 120 minút, bral bych o pol hodku menej a ma štyri body. ()

tomtomtoma

Příjemný westernový příběh. Poletuje lehce se zrnky rozvášněného písku. Se zábavným nadhledem se dívá na počátek konce časů, kdy muž nosil za pasem kolt, v ruce třímal pušku a posilněn lahví whiskey nemotorně až hrubě vzdával hold kráse saloonových tanečnic, královen mužské žádostivosti. Svět i život měl jasněji, srozumitelněji a viditelněji napsaná pravidla přežití. Rozlehlost dávala svobodu, osamělost dodávala kuráž, nehostinnost přinášela možnost. Cable Hogue (zajímavý Jason Robards) byl hnán touhou po osobní spravedlnosti. Vynesla ho až na vrchol daných možností. Přinesla zadostiučinění, naplnění, vyrovnání, uznání a odpuštění. Romantický prvek a ženskost přináší vnadná tanečnice Hildy (Stella Stevens), podléhající nenápadnému kouzlu lásky a stále vytrvale jde za svým osobním cílem. Z dalších rolí je nutné zmínit velice svérázného reverenda pouště Joshuu (zajímavý David Warner), se vznešeným slovem v ústech, s rozpustilou jiskrou v oku a ženskou krásou v dlaních. A osudové muže pro Cablea Bowen (Strother Martin) a Taggart (L.Q. Jones), jejichž bezohlednost přinesla hrdinovi úspěch. Příjemné, zábavné, lehké. Leč všechno má svůj konec. Mlč umíráčku, mlč! Ten smutek já už znám. Siréna, lodní zvonec, tři, čtyři úsměvy a potom zůstat sám... ()

pakobylka

Taková zvláštně pohodová, dílem romantická a dílem podnikatelská - a jen tak na okraj ještě westernová balada ... o jednom chlápkovi, který se nikdy nezpronevěřil sám sobě - ani Bohu, do jehož rukou vkládal svůj osud ... což je v určitém smyslu totéž. A pokud do toho mám co mluvit, jeho světonázor je třeba nějak zohlednit - takže za 4* ()

Juto

Je to nezvyčajný western, ale skutočnosti je to trpká komédia na divokom západe. Príbeh o samotárovi, ktorý sa premení na úspešného podnikateľa, vďaka náhodné objavenej vody uprostred výschlej zemi. Jason Robards je pútavo nenútený, no tvrdohlavý a je hlavnou postavou, ktorý sa snaží zachovať svoje hodnoty v často drsnom modernom svete. Sam Peckinpah nám týmto filmom symbolizuje koniec jednej éry. 7,5/10 ()

Deverant

Tak trochu jiný Peckinpah. Téměř se nestřílí a Cable také není žádný zabiják, pije se, ale jen tak trochu, a je tu dokonce i ženská postava a milostná zápletka navrch o grotesce objevující se v první polovině nemluvě. Také asi nejexplicitnější proklamace toho, jak moderní industriální svět "zabil" Západ, personifikovaný v Hoguea. Cable Hogue sice není nádherné poetické rekviem za minuvší Západ jako Pat Garrett and Billy the Kid a není ani prostě geniální jako Wild Bunch, přesto je to skvělý film, je to Peckinpah. ()

dr.fish

Jak vidno, některé filmy vůbec nestárnou, možno je vidět kdykolia v kterémkoli věku a člověk si v nich vždycky to své najde. Tento snímek sice není žádným veledílem, ale dokáže udržet pozornost, má humor, krásnou ženu a přiměřeně vtipné a drsné hrdiny. Co víc od westernu chtít. 75% ()

okkac

Skoro úplný protiklad ostatních Peckinpathových filmů, který postrádá jeho trademarky. Čili se nedočkáme žádné velké brutality (akorát ten ještěr na začátku to nepěkně schytá), k ženám se zde chová hezky a místo zpomalovaček tu máme groteskní zrychlovačky. Po Divoké bandě velké příjemné překvapení, které jsem sledoval s úsměvem na tváři. ()

Radiq

Tak trochu jinej western. Nejenom, že se tam zbytečně nestřílí, ale navíc tam jsou dost zajimavy, až kontroverzní postavy. Za svou životní lásku si analfabet Cable Hogue vybere šlapku a říká jí lady. Jako kámoše má kněze, kterej využívá boha k tomu, aby si mohl vrznout - to jeho okouzlení ženskejma je skoro až úchylny, pořád opěvuje žensky a kozy a když ne to, tak je ošmatlává, chch. Samotnej Cable je jednoduchej jak vidle zapichnuty v písku, ale takoví byli holt američani, kteří osídlovali západ. Takže je to spíš kecací a vztahovej film, ale odsejpá docela dobře, atmosféra západu je taky dobrá, cely je to celkem dobry. Ale neni to ani chvalitebny, ani vyborny... ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner