Hříšní lidé města pražského

• Veľká Británia The Sinful People of Prague
všetky plagáty
TV spot 11
Československo, (1968–1969), 10 h 25 min (Minutáž: 38–54 min)

Predloha:

Jiří Marek (poviedka)

Kamera:

Miloslav Harvan

Jaroslav Marvan, Josef Bláha, Josef Vinklář, František Filipovský, Gustav Nezval, Helena Růžičková, Luba Skořepová, Jaroslav Mareš, Jaroslav Raušer (viac)

Třináctidílný seriál kriminálních případů ze třicátých let 20. století podle povídek Jiřího Marka. Pražská "mordparta" policejního rady Vacátka bojuje s podsvětím. Ani ten nejrafinovanější zločinec nemá šanci uniknout dedukčním schopnostem inspektorů Mrázka (František Filipovský), Brůžka (Josef Bláha) a Boušeho (Josef Vinklář). Jejich práci si ze svého postu kriminálního rady hlídá Karel Vacátko (Jaroslav Marvan). Se stejným obsazením vznikly v letech 1970 - 71 čtyři celovečerní filmy - Pěnička a Paraplíčko, Partie krásného dragouna, Vražda v hotelu Excelsior a Smrt černého krále. V roce 1986 byl jako volné pokračování natočen seriál Panoptikum Města pražského. (mibara)

Valkyria

Už jako maličká jsem se těšila každý týden na Hříšné lidi. :o) Nevynechala jsem jediný díl a mohla jsem na to koukat do zblbnutí! Do dneška je mám moc ráda! Je to úžasný seriál, který předběhl svou dobu... :o) ()

KdG

Výborný detektivní seriál ze zlaté Prahy. Navíc skvěle obsazen. Na člověka úplně dýchne atmosféra 30 let. ()

Tiiso

Výborný seriál který smíchál neobvyklým způsobem satiru, sebeironii a krimi do jednoho kola. Výborné herecké výkony a příběhy. Knihu jsem četl a myslím, že tv zpracování je lepší. ()

sornilka

Miluju Vacátka a jeho skvělý tým :o)) ...ta galerka mu pokaždé přichystá něco extra, ale on to vždycky rozlouskne!...je to borec :o))) ...skvělý počin :o)...super herecké výkony :o) ()

PaRi

Divíte se, že dnešní sračkové telenovely vypadají tak, jak vypadají? Umíte si představit, že by se 13 dílů telenovely točilo 4 roky? Tenhle seriál je nadčasový a to proto, že každý díl je točen jako celovečerní film. Atmosféra z něj přímo kape a po pár minutách jste v době. ()

DadysGirl

Takovéhle seriály by pro mě mohli točit pořád... To už jsme to vážně zapomněli? nebo už nemáme takové osobnosti... ?! Nevím... Každopádně skoro s každým se shodnu, že tohle je klasika, která stojí za vidění, a že je veliká škoda, že nic podobného už asi neuvidíme... ()

Godhaj

,,Tohle ti přijde draho, ty pacholku!“ Tento seriál mě naprosto vytáčel do nepříčetnosti. Jednak jsou všechny příběhy až na jednu či dvě světlé výjimky naprosto primitivní až hloupé a je mi záhadou, jak je dokázal režisér natáhnout do takové délky, když by šly odvyprávět jednou anekdotou. Ty jsou vyplněny opravdu ohavnými a slizkými hlavními postavami. V čele stojí neustále protivný a napružený Marvan, který tady hraje vlastně Anděla, jen místo průvodčího dělá u policie. Tomu zdatně sekundují, podbízejí se, šišlají, prstíčkama hrabou a poslušně hlásí čtyřka detektivů, kteří se prostě chovají jak řiťolezci. To si např. Bouše doma kompenzuje tím, že vožralej na svoje narozeniny zmlátí svého syna před svými spolupracovníky, no prostě sympaťák, kterému nelze než nefandit! Kdyby ale byli postavy jen charakterově vadné, ale oni jsou i naprosto hloupé. Když tak po úmorném vlečení dojde konečně na finální honičku, tak desítka četníků nedokáže chytit prchajícího zločince, i když jim nabíhá doslova do náručí a pak se ještě usmívají nad tím, jak chytře se dokázal ten zločinec během honičky zbavit důkazu, no prostě amatéřina největší postrádající logiku, šmrnc. A znělka, která má zapříčinit asi masové rozšíření migrény, mi zní v hlavě ještě teď. ()

Yahey

Cítím, jak z toho kape atmosférický asfalt první republiky. Některé díly jakoby nebyly jen seriálem ale malým uměleckým filmem. Skvostné historické písničky a nedigitálně břinkací hudba Zdeňka Lišky. ()

kaprson

Uvádím pořadí dílů od nejoblíbenějšího, jak se mi líbily při posledním shlédnutí (2015). Lomítko odděluje úrovně obliby: Hra - Turecké náušnice / Lodní uzel - Černé rukavice - Malý a velký vrah / Kaprova smrt - Lady Macbeth z Vinohrad - Telegram z Neapole - Přísaha - Případ lichého střevíce - Špion přijede v sedm (v téhle velké skupině se pořadí mění podle nálady) / Otisky prstů - Svědomí ()

Rattlehead

Většina dílů by ode mě získala čtyři hvězdičky, takže logicky takto hodnotím i celý seriál. Nejlepší díly? "Otisky prstů", "Černé rukavice", "Turecká naušnice" a "Kaprova smrt". Největší klady seriálu - umně zachycená atmosféra dávných časů, silné herecké obsazení a skvělá hudba Zdeňka Lišky. Naopak tempo je někdy pomalejší a celá pátračka vlastně spíše připomíná domov důchodců. Za nejlepší český krimi seriál tak nadále považuji "Dobrodružství kriminalistiky". ()

Havala

Naprosto skvělý seriál, herci, jejich výkony reřie kamera... no dokonalé. Klasika na nedělní dopoledne, klidně bych nebyl proti dát ho do Prime timu. K tomu jako nášup 4 doprovodné filmy a není si na co stěžovat. 84% ()