Temné hmoty

• Česko Jeho temné esence (viac)
Veľká Británia / USA, (2019–2022), 20 h 54 min (Minutáž: 46–60 min)

Predloha:

Philip Pullman (kniha)

Hudba:

Lorne Balfe

Dafne Keen, Ian Peck, Ruta Gedmintas, Ruth Wilson, James McAvoy, Anne-Marie Duff, Lin-Manuel Miranda, Ariyon Bakare, Geoff Bell, Georgina Campbell (viac)

Temné hmoty, seriálová adaptácia oceňovanej rovnomennej trilógie spisovateľa Philipa Pullmana, ktorá je považovaná za novodobé majstrovské dielo imaginatívnej fikcie, sleduje Lyru (Dafne Keen), zdanlivo obyčajnú, ale odvážnu mladú ženu z iného sveta. Lyra pri svojom pátraní po zmiznutom kamarátovi odhalí zlovestné sprisahanie, ktorého súčasťou sú únosy detí. Zo všetkých síl sa snaží porozumieť záhadnému javu zvanému Prach. Kým Lyra cestuje naprieč paralelnými svetmi, z ktorých sa jeden nápadne podobá tomu nášmu, stretne odhodlaného a statočného chlapca menom Will. Spoločne narážajú na neobyčajné bytosti a nebezpečné tajomstvá. Osud živých i mŕtvych je pritom v ich rukách. (HBO Max)

LeChouan

Bez znalosti knižní předlohy, dokonce bez jakéhokoli povědomí o existenci spisovatele jménem Philip Pullman, jsem se pustila do této fantasy série. Co k ní říci. Nedosahuje – ani zdaleka - kvalit Pána prstenů, Písně ledu a ohně, nedosahuje kvalit Letopisů Narnie. Ale jak by asi podotkla teta Kateřina:“Jednooký mezi slepými králem“; neboli v záplavě naivního, slaboduchého braku v žánru fantasy (ne že by jej jiné žánry byly prosty), ať již knižního či filmového, se toto dílko ještě vyznačuje jakýmisi kvalitami: nenudí (neusnete u něj - pravděpodobně), postavy, jejich svět a zápletka vykazují jakous-takous invenci „stvořitele“. MOŽNÝ SPOILER. Již v prvé sérii mi došlo, že autor patrně nemá v oblibě katolickou církev (nu nešť – není to ale již přílišně originální), u druhé mám pocit, že autor dává přednost silám Zla, které si poněkud romantizuje (ani zde není původní – i to tu již bylo, třebas u romantiků, kde však šlo o tvorbu nesporně kvalitnější, estetičtější – že prý se Pullman nechal inspirovat Miltonem ? - tak to asi neznám význam slova „inspirace“). Svou pofidérní volbou stran – rýsuje se mi, že v poslední bitvě by se postavil po bok Padlého - u mne dosti shazuje bytosti, kterými oživil svůj svět (divoženky, medvědí kyrysníci) i bytosti, které dle víry našich pohanských předků, obývají svět náš – staví je do role služebníků Zlého. Základní klad dílka – filmaři se věnovali Pullmonovi a nezprznili jiné, silnější fantasy příběhy. ()

Pavel_Pan

Kterak přetvořit dílo kritické ve film, který zapadl do škatulky. Málo je takových, kteří předlohu četli, ještě méně těch, kterým geniální počin Pullmanův rezonuje. Tvůrci evidentně patří někam jinam. Ale odvedli slušnou filmařskou práci. ()

husak_k

V rámci rodinné fantasy nejlepší seriál, co byl kdy natočen, mezi špičku ale nepatří. Skvělá kinematografie, výprava, a herci (nejvíc Dafne Keen a hlavně vynikající Ruth Wilson). Největším problémem seriálu je sem tam zdlouhavé tempo, ale každopádně plnohodnotná knižní adaptace to je. 80% ()

patrik1177

Na začiatok musím povedať, že knižnú predlohu som čítal 2x, hoci odvtedy už prešlo niekoľko rokov, avšak niektoré udalosti si veľmi dobre pamätám. Rovnako som fanúšik filmu z roku 2007. Spočiatku som seriál porovnával s filmom, avšak nedá sa to celkom presne porovnávať. Seriál išiel viac do hĺbky. Čo sa týka hereckého obsadenia, bol som ovplyvnený filmovým obsadením, preto mi trvalo celkom dlhú dobu, kým som si zvykol. Ale myslím si, že väčšina postáv bola v konečnom dôsledku obsadená dobre. Najviac prekvapila Ruth Wilson, ktorá mi spočiatku v roli Marisy Coulter vyslovene vadila, ale potom sa ukázalo, že Marisu hraje fenomenálne. Efekty boli zvládnuté relatívne dobre, hoci bolo tak nejak cítiť to CGI. Mojou obľúbenou postavou je Iorek Byrnison, ktorý takisto vyzeral dobre, hoci som si oproti filmu musel zvyknúť na odlišné brnenie. A teraz sa dostávame k deju. Prvá séria bola viac-menej o nájdení a zachránení unesených detí. Táto linka sa v priebehu prvej série vyriešila a nastúpila téma multivesmíru. Musím povedať, že z toho akým smerom sa dej seriálu (a rovnako kníh) začal uberať som nikdy nebol veľmi nadšený. Nechcem veľmi spoilerovať, ale v podstate sa dá povedať, sme sa dočkali náboženskej vojny, ktorú rozpútal lord Asriel. Záver seriálu bol tak trochu divný, ale aj silný a emocionálny. Vedel som ako príbeh skončí, ale prečítať si to a vidieť to na obrazovke sú 2 rozdielne veci. Seriál mi bude chýbať, na druhej strane som rád, že tvorcovia ho zbytočne nenaťahovali. Na záver môžem len zhodnotiť, že seriál je dobrou adaptáciou knižného príbehu a rád si ho zase niekedy pozriem. ()

zuzzz.man

Musím změnit hodnocení ze čtyř na pět, protože ten konec byl opravdu luxusní! Beru to z pohledu diváka, který zatím neměl tu čest setkat se s knižní předlohou (ale ještě během následujících měsíců napravím), takže pro mě byl v každém díle nějaký opravdu nečekaný zvrat. Nic nebylo na sílu, že by si člověk řekl "waw, to je ale přepal".. S hlavní hrdinkou jsem se sžívala o něco déle, ale to je tak jediná výtka - rozhodně tím nechci říct, že by byla nevěrohodná nebo tak něco, prostě jsem jen měla v hlavě původní hrdinku ze Zlatého kompasu (který byl narozdíl od této série jen nic neříkající pohádka plná nesmyslné vaty - ano, to myslím vážně). Ale co je třeba vyzdvihnout nejvíce, je dokonalá hudba! Dokonalá je tehdy, když do děje sedí tak, že ji ani nevnímáte. Ale pak si poslechnete soundtrack a zjišťujete, že to je opravdu dílo génia. I kdyby cokoli, hudba to vždy zachrání. Ale v tomto případě není co zachraňovat, tohle se fakt povedlo. ()

brasek

Zlatý kompas sa mi pozdával, tento seriál má istý jeho šarm ale nie je to celkom ono. Uvidíme čo ďalej, aká bola sledovanosť a ochota dať peniaze na pokračovanie a progresívne vylepšenie príbehu. ()

argo.smile

Knihy som nečítal ( asi budem musieť ), film Zlatý kompas ma vôbec nechytil, ale toto je pre mňa "asi" nová srdcovka ktorá ma príjemne prekvapila s každou časťou. Je to zo začiatku trochu for kids ale s odstupom to chytí dospelejší a tak trochu dark feeling. Každopádne sa teším na ďalšiu sériu . Za mňa jednoznačne doporučujem. ()

BlackAdder87

Nečetl jsem knižní předlohu, ale myslím si, že seriál je daleko dospělejší a poutavější adaptace, než filmový Zlatý kompas. S nadsázkou by se dalo říct, že Zlatý kompas by se mohl odebrat do míst, která se uvolnila po zlatých hodinkách jistého Butche Coolidge (pokud znáte Pulp Fiction, tak víte přesně kam a pokud ne, tak řekněme někam, kde slunce nesvítí). Popravdě Zlatý kompas není špatný film, ale je natočen spíše jako pohádka pro děti a také příběhu svědčí více prostoru v seriálovém pojetí. Seriál bych dále pochválil za výborné herecké obsazení, včele s Dafne Keen a Jamesem McAvoyem, a také povedenou hudbu. Teď už nezbývá než se těšit na další pokračování a doufat, že si udrží stejnou kvalitu. ()

Ronkar

1. SÉRIE (75%) Nemohu porovnávat s knižní předlohou, nečetl jsem. Oceňuji především to, že Jeho temné esence jsou výrazně jiná fantasy než, na které jsme zvyklí. Žádní elfové, meče a čarodějové. Je to zvláštní mix, protože na jednu stranu je to takové dětsky naivní a pohádkové (protagonistka má asi 12 let, mluvící zvířata, kompas, který říká pravdu atd.), na druhou je to místy překvapivě temné, depresivní a smutné. Motají se zde myšlenky o lidském hříchu, diktatuře, alternativní reality, rodičovství vs ego, a další témata. Primárně jde o dobrodružnou výpravu s trochou toho myšlenkového přesahu. Velice kvituji obsazení. Dafne Keen je navzdory mladí výborný tahoun celého příběhu. Ruth Wilson obestírá tajemno, rozpolcenost a v některých momentech dokáže být démonicky děsivá. McAvoy je v ději bohužel méně než by mi bylo milo, ale když je na scéně je tradičně perfektní. Vizuální stránka a atmosféra je na jedničku. Na TV produkci se hodně povedly také CGI zvířátka (lední medvědi jsou super). Celý soundtrack je naprosto excelentní a společně se GoT zde máme asi nejpůsobivější oppening v historii seriálů. Problémem je nevyvážené tempo episod, místy je to natažené a trochu nudné. Důležité scény, momenty a emoce ale fungují skvěle. Popravdě mě překvapilo, že se tvůrci nebojí vraždit i dětské charaktery..., inu úplná pohádka to fakt není. Postěžoval bych si na nedostatek vysvětlování, jak řada věcí funguje. Ten svět je totiž dost zajímavý a mám podezření, že tvůrci předlohu dost proškrtali. Přesto jde o zajímavý počin, který rozhodně nedělá žánru ostudu. Jen to nebude pro každého. Šanci Jeho temným esencím by jste ale dát měli. Kvality bezpečně převyšují nedostatky. 2. SÉRIE (80 %) V určitých ohledech se mi druhá série líbila víc než první.  Audiovizuální stránka je stejně skvělá jako v první sérii. Figury na šachovnici jsou rozmístěné a bez okolků se pokračuje v dobrodružství. Některé staré postavy odchází, nové se objevují. Lyra je po tragickém konci minulé řady dospělejší, vážnější, rozumnější a celkově sympatičtější (Dafne Keen je opravdu výborná). Její vztah s Willem se vyvíjí velmi pěkně, přirozeně a je jádrem celé story. Objevujeme další nový svět. Miss Coulter je regulérní psychopat a kvalitní villain (jsou tu sice náznaky na možnost vykoupení, ale moc tomu už nevěřím) a objeví se i lord Asriel. Nejvíce mě v této sérii ale zaujala vědkyně Mary s přesvědčivým výkonem S. Kirby. Ta v naší realitě studuje Temnou hmotu a zjišťuje, že je propojená s Prachem ze světa Lyry. Mytologie celého příběhu i filosofický podtext se prohlubuje, nabírá obrátky a je to vlastně mnohem zajímavější, než jak to původně vypadalo. Ano, pořád je to Yung Adult fantasy s mluvícími zvířátky a magickými předměty, ale paradoxně mají Jeho temné esence v sobě hlubší myšlenky a vyzněním jsou dospělejší, než jak se jeví. Bohužel ani tato série nemá vyvážené tempo. Na skvělé scény a situace se nabalují méně záživné. Jestli je to chyba scénáře nebo přímo předlohy nevím. Všechny stěžejní momenty ale fungují skvěle a zjištění, kdo je ve skutečnosti Lyra, je fakt skvělé. Natěšení na poslední série tím narostlo o 100 %. Jeho temné esence jsou svým způsobem jedinečný fantasy seriál. Nedá se to totiž připodobnit k ničemu jinému a už skutečně začínám chápat popularitu knižní série. () (menej) (viac)

Franki69

Docela mám chuť si knižní předlohu přečíst. Seriál byl výborný a i když mě závěr trochu zarazil (já to těm mladým tak moc přál…), tak tím celý příběh a jeho duchovní velikost vlastně nijak neutrpěla. Produkce HBO na výpravě nešetřila a předvedla jinakost paralelních světů a postav v něm velmi fotogenicky a bohatě. Ale hlavně se vyplatí sledovat kvůli skvěle obsazeným postavám Lyry Belaqua (Dafne Keen), lorda Asriela (James McAvoy) a paní Coulterové (Ruth Wilson). A až teprve teď jsem viděl, jak hulvátsky a hrubě předlohu HDM vykostili a zprznili kolem roku 2007 tvůrci filmu Zlatý kompas.  Některé epizody mi teda přišly zdlouhavé, ale ono to bylo dáno i tím, že HBO seriál zveřejňovala postupně, s cca ročními/dvouletými odstupy uvádění jednotlivých sérií. A to se v mnoha případech nevyplatilo, diváci časem vychladli a leccos důležitého z příběhu stihli zapomenout, když museli čekat na pokračování podobně, jako kdysi třeba při Hře o Trůny. I „Jeho temné esence“ jsou totiž (stejně jako poměrně oblíbená knižní předloha) ideální adept na binge watching. Mno, takže jestli zrovna teď nemáte na co koukat a současně se nebráníte dospělé fantasy s výrazně protikřesťanským apelem, čeká tu na vás 23 epizod vizuálně bohatého, skvěle vystavěného a promyšleného mnohovrstevnatého vyprávění o putování dívky Lyry paralelními světy, aby sehrála svou roli předurčenou proroctvím při osvobození lidstva všech světů (a vlastně všech myslících bytostí, včetně válečnických víl/čarodějek nebo mluvících ledních medvědů) od orwellovského útlaku a vnitřní nesvobody a rigidního/totalitního omezování svobody slova i duše perverzní a všehoschopnou duchovní autoritou. Dávám 95%, něco tak dobrého asi zase jen tak brzy neuvidím… ()

HanzoBureshi

Tento seriál vypadá jako skromný a dobrý seriál, ale ve skutečnosti je to ještě něco více… je to pro mě totální SKVOST! Jako malý si pamatuji film Zlatý Kompas, který by snad každého malého zabavil, ale až po první sérii tohoto seriálu mi došlo, že se docela jednalo o FAIL. Ano, i tento seriál není pro každého a není to nějaká velká topka, ale je to rozhodně typ seriálu, který si na nic nehraje. Knižní předlohu jsem nečetl, takže to porovnat nemohu. Když tenkrát vyšla první řada, ihned jsem neváhal a dostal jsem to, co jsem přesně chtěl. Druhou řadu jsem vynechal, a když vycházela poslední, bylo nutné hned zasednout a ponořit se do tohoto epického světa najednou. Po zhlédnutí celého seriálu jsem byl totálně odrovnán. Skvělý příběh, dlouhá cesta, poznávání říší, perfektní obsazení, překrásný vizuál, má to prostě všechno. Ty vývoje postav jsou geniální. Třeba Marisu Coulterovou (Ruth Wilson) jsem opravdu nesnášel a ten konec i s jejím démonem byl kulervoucí. Téměř všechny postavy prošly dlouhou cestou. Pak tu byly postavy, které svou přítomností vždy zahřály u srdíčka, viz. třeba Lee Scoresby (Lin-Manuel Miranda). První dvě řady byly velkým potěšením, ale ta poslední z počátku docela kulhala, ale nebylo to tak špatné. Kdo si ale vlastně taky zaslouží pochvalu, je rozhodně Lorne Balfe a jeho geniální scóre, protože ta epická kamera + epická hudba = vždy 100% spokojenost, třeba skladba Into the Abyss, která hraje v poslední řadě, byla opravdu nejlepší, nesmím také zapomenout na titulní skladbu. Celkově to úplný strop není, ale je to dílo, které mě zahřálo u srdíčka. Mé hodnocení: 9/10 ()

WikingVik

Těžko zařaditelný seriál. Na první pohled vypadá jako dětský, plný dětských hlásků o dětech a pro děti. Potom ale přijde scéna, za kterou by se nemusel stydět ani dobrý thriller. Nevím na jakou skupinu autoři mířili, ale já to nejsem a další sérii vynechám. ()

Fredolino

Docela jsem se na seriál těšil, neb Zlatý kompas měl docela slušný spád a dosti akce, ale pak jsem si to pustil. Byl jsem docela zklamán, chápu, že se do seriálu vejde více knihy, ale dost jsem se nudil. Akčních scén je pomálu a co mě nejvíce dostalo, tak to bylo obsazení, dost hrozné-. Chápu, že neznámé tváře jsou levnější, ale úroveň některých hereckých výkonů je opravdu žalostná. A co se vizáží týká - nejsem žádnej krasavec, ale dívat se na ještě větší zjevy mě moc nebaví. Dvě hvězdy za triky, nejsou špatné a některé scény se povedly, třeba tu první řadu dokoukám, když u toho budu mít co dělat. ()

OLAFtrueLOVE

ke knize jsem se zatím nedostal, takže jsem rád, že po průměrném filmu bez pokračování tento zajímaví svět dostává lepší adaptaci.  Zatím to vypadá dobře. ()

Radim98

Čtvrtá hvězdička za věrnost adaptace předlohy. Ta sama o sobě zaslouží nejvyšší možné hodnocení, takhle se to má dělat. Kéž by se něčeho podobného dočkal Harry Potter a jiné slavné knižní předlohy :) ()

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

19.12.2019

Herečka Morfydd Clark ze seriálu Jeho temné esence byla obsazení do jedné z hlavních rolí v chystaném seriálu Pán prstenů od Amazonu. Clark ztvární mladou Galadriel. Elfskou královnu v minulosti na… (viac)