Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Akčný
  • Animovaný
  • Dráma
  • Komédia
  • Krimi

Recenzie (36)

plagát

Světlo a stíny - Žádný pohřby (2023) (epizóda) 

Tak záverečný diel 2. série ma dorazil. Seriál som sledoval ako čitateľ knižnej predlohy, a hoci v seriáli urobili oproti knihám veľa zmien, tak doteraz sa seriál aspoň v hrubých rysoch držal knižnej predlohy. Šok prišiel až pri tejto epizóde, keďže tvorcovia sa rozhodli vynechať podstatnú časť druhej a tretej knihy a zvyšok úplne nepochopiteľne pretvorili podľa svojich divných predstáv. Upozorňujem, že v knihách sú osudy hlavných postáv Aliny a Mala (a ďalších) po smrti Kirigana úplne odlišné od seriálového spracovania... zároveň aj zničenie Vrásy prebehlo inak. Preto neviem, či má zmysel vôbec sledovať prípadné pokračovanie, takže počnúc touto epizódou seriál doslova opľul a znetvoril knižnú predlohu.

plagát

Temné hmoty (2019) (seriál) 

Na začiatok musím povedať, že knižnú predlohu som čítal 2x, hoci odvtedy už prešlo niekoľko rokov, avšak niektoré udalosti si veľmi dobre pamätám. Rovnako som fanúšik filmu z roku 2007. Spočiatku som seriál porovnával s filmom, avšak nedá sa to celkom presne porovnávať. Seriál išiel viac do hĺbky. Čo sa týka hereckého obsadenia, bol som ovplyvnený filmovým obsadením, preto mi trvalo celkom dlhú dobu, kým som si zvykol. Ale myslím si, že väčšina postáv bola v konečnom dôsledku obsadená dobre. Najviac prekvapila Ruth Wilson, ktorá mi spočiatku v roli Marisy Coulter vyslovene vadila, ale potom sa ukázalo, že Marisu hraje fenomenálne. Efekty boli zvládnuté relatívne dobre, hoci bolo tak nejak cítiť to CGI. Mojou obľúbenou postavou je Iorek Byrnison, ktorý takisto vyzeral dobre, hoci som si oproti filmu musel zvyknúť na odlišné brnenie. A teraz sa dostávame k deju. Prvá séria bola viac-menej o nájdení a zachránení unesených detí. Táto linka sa v priebehu prvej série vyriešila a nastúpila téma multivesmíru. Musím povedať, že z toho akým smerom sa dej seriálu (a rovnako kníh) začal uberať som nikdy nebol veľmi nadšený. Nechcem veľmi spoilerovať, ale v podstate sa dá povedať, sme sa dočkali náboženskej vojny, ktorú rozpútal lord Asriel. Záver seriálu bol tak trochu divný, ale aj silný a emocionálny. Vedel som ako príbeh skončí, ale prečítať si to a vidieť to na obrazovke sú 2 rozdielne veci. Seriál mi bude chýbať, na druhej strane som rád, že tvorcovia ho zbytočne nenaťahovali. Na záver môžem len zhodnotiť, že seriál je dobrou adaptáciou knižného príbehu a rád si ho zase niekedy pozriem.

plagát

Jurský svet: Nadvláda (2022) 

POZOR, komentár obsahuje mierne spoilery! Séria Jurský park/Jurský svet je mojou najobľúbenejšou filmovou sériou. Po relatívne vlažnej predchádzajúcej časti som sa tešil na tento záver, ktorý mal spojiť dohromady obe časti série v epickom vyvrcholení. Epické vyvrcholenie to nakoniec tak celkom nebolo, ale aj tak by som povedal, že zavŕšenie bolo uspokojivé. Prvá tretina filmu je tak trochu nudná, sledujeme akýsi predĺžený prológ, postupne skúmame postavy z oboch sérií a načrtávajú sa jednotlivé dejové línie. Pri dejových líniách ešte chvíľu ostanem, dejová línia týmu Owen, Claire a Maisie sa mi zdá byť relatívne prirodzená, avšak dejová línia Alana, Ellie a Iana sa mi zdá byť úplne odveci. Chápem, tvorcovia potrebovali nejaký dôvod na to, aby staré postavy priviedli do tohto filmu, ale celá dejová línia okolo kobyliek sa mi do tohto filmu jednoducho nehodila, hoci v konečnom dôsledku asi splnila účel. Akcie je vo filme požehnane, hlavne naháňačka na Malte film nakopla, hoci po čase mi trochu začínalo vadiť, že postavy uniknú jednému dinosaurovi len preto, aby ich o 2 minúty neskôr naháňal ďalší. Film obsahuje plno klišé, recykluje nápady a scény z pôvodných filmov, nájde sa aj niekoľko nelogickostí. Najviac ma naštval plot armor postáv, proste som čakal, že po šiestich filmoch konečne zomrie aj nejaká kladná postava, ale nakoniec sme po 6. krát v sérii videli len klasické klišé - smrť záporáka a ostatní prežili úplne všetko. Záporák mi tentokrát dosť liezol na nervy, predchádzajúci záporáci v sérii mali istú charizmu, avšak Lewis Dodgson (ktorého sme krátko videli už v Jursom parku) je úplný magor. Koncept samotného Jurského sveta nebol celkom využitý. Síce sa mi nepáčilo, akým smerom sa uberá séria, vždy som preferoval koncept parku/ostrova s dinosaurami, séria sa posunula smerom spolužitia ľudí s dinosaurami, ale tento koncept bol v konečnom dôsledku potlačený do úzadia. Netvrdím, že koncept nového parku/rezervácie v talianskych Alpách bol zlý, z hľadiska mojich preferencií práve naopak, avšak z Jurského sveta sa dalo vyťažiť aj viac. Efekty boli prvotriedne a hudba bola takisto skvelá ako vždy, hoci zase sme sa nedočkali ikonickej témy zo série Jurský park. Na záver musím povedať len to, že po skončení tohto filmu vo mne ostala určitá prázdnota, ako som spomenul už na začiatku, séria Jurský park/Jurský svet je mojou najobľúbenejšou filmovou sériou a hoci jednotlivé filmy už začali recyklovať sami seba, je mi ľúto, že sa do Jurského sveta a k týmto postavám už asi nevrátime. V každom prípade, aj napriek vlažnému prijatiu ide o solídne zakončenie jurskej éry a táto séria už navždy bude mať miesto v mojom srdci.

plagát

Stranger Things - Kapitola sedmá: Masakr v laboratoři (2022) (epizóda) 

Síce sa mi zo začiatku nepáčil smer, ktorým sa táto séria uberá, postupne ma dej začal vťahovať a v tomto dieli sa začína veľa vecí vysvetľovať... jednoducho brutálna epizóda a čakanie na zvyšné 2 epizódy do 1.7. bude neznesiteľné.

plagát

Spider-Man: Bez domova (2021) 

POZOR, KOMENTÁR OBSAHUJE SPOILERY!!! Musel som si zážitok z filmu nechať chvíľu "odležať", predtým než som sa pustil do komentára. Na začiatok musím povedať, že nie som fanúšik superhrdinov. Jediné dve výnimky tvoria Spiderman a Deadpool (aj keď ani Deadpool nie je celkom superhrdina, ale táto úvaha sem nepatrí). Hollandov Spiderman vo svete Avengerov pre mňa preto bola trochu španielska dedina, keďže jednotlivé filmy Avengerov som predtým nepozeral, čiže mi chýbali súvislosti. Keď som sa dozvedel, že v tomto Spidermanovi sa objavia záporáci z predchádzajúcich Spidermanov, a možno aj samotní predchádzajúci Spidermani, tak som bol nadšený a na film som sa dosť tešil. Vo výsledku mám ale dosť zmiešané pocity. Návrat starých záporákov a Spidermanov síce potešil, ale neviem či práve toto bolo nevyhnutné pre dej Hollandovho Spidermana. Záporáci boli vďaka nevydarenému kúzlu Dr. Strangea prenesení z určitej chvíle počas deja pôvodného Spidermana a The Amazing Spidermana prenesení do sveta Hollandovho Spidermana. Tým, že príbeh väčšiny záporákov bol v predchádzajúcich sériách ukončený (či už smrťou alebo porazením), tak z môjho pohľadu je tento ich alternatívny príbeh trochu nezmysel. Naopak predchádzajúci Spidermani prichádzajú ako svoje staršie verzie, čo aspoň dáva zmysel. Na druhej strane, tým, že záporákov je až 5, tak nedostávajú dostatok priestoru. Najviac priestoru je venovaného Green Goblinovi a Dr. Octopusovi, ostatní sú ako keby len do počtu. Mohli radšej ešte pridať jedného záporáka (Venoma) a film rovno pomenovať The Sinister Six, dávalo by to väčší zmysel. Zaujímalo by ma, aké má teraz následky vrátenie "vyliečených" záporákov späť do ich reality... ale to už by asi bolo treba spraviť remake Maguirevého a Garfieldového Spidermana. Herecké výkony boli bezpochyby prvotriedne, herci si svoje návraty k starým postavám užívali. Aj napriek mojim zmäteným pocitom ohľadom zmyslu otvárania uzavretých príbehov záporákov to bola poriadna nostalgická nádielka. Moje hodnotenie: 80%.

plagát

Tom a Jerry: Nové dobrodružstvo (2021) 

Nezvyknem tu komentovať, ale ako fanúšik Toma a Jerryho urobím výnimku. Na tento film som bol zvedavý, odkedy bol oznámený. Musím však povedať, že dopadol strašne. Kto by to bol povedal, že ústredné postavy, po ktorých bol film pomenovaný, ústrednými postavami ani nebudú. Ústrednou postavou je hlupaňa, ktorá sa uchádza o miesto vo vychytenom hoteli. Dokonca ani neviem na aké miesto sa to hlásila... Poskok, sekretárka, manažérka? V každom prípade scenár filmu je hotová katastrofa a herecké výkony sú otrasné. Čo sa týka animácie, tá síce nie je vyslovene zlá, ale spojenie hraného filmu s týmto štýlom animácie je ďalšia katastrofa. Nepochopil som, prečo preboha museli všetky zvieratá takto naanimovať. Tvorcovia sa radšej mohli vybrať cestou Pokémon: Detektív Pikachu, možno by film dopadol lepšie. Naháňačky Toma a Jerryho boli slušné, avšak cez kopirák z pôvodného seriálu. Za mňa jediné plus ikonické Tomove bolestné výkriky. Aby som to nejako zhrnul, film síce nedopadol najlepšie, avšak na druhej strane ako jednohubka bez veľkých očakávaní sledovateľné.

plagát

Světlo a stíny (2021) (seriál) 

Len nedávno som si prečítal obe knižné série spracované do seriálu: Shadow and Bone a Six of Crows. Čo ma zarazilo ako prvé, obe knižné série sa síce odohrávajú v rovnakom svete Grishaverse, avšak udalosti Six of Crows sa odohrávajú až po udalostiach Shadow and Bone. Tvorcovia však spravili pre mňa nepochopiteľnú vec, vzali 3 hlavné postavy zo série Six of Crows, konkrétne Kaza, Jespera a Inej a vložili ich do príbehu o Aline. A z toho som ja osobne nebol práve nadšený. Zo Six of Crows sa nám predstavili aj Nina a Matthias, avšak ich prítomnosť v tomto seriáli pre mňa nebola až taká rušivá, keďže mali len minimum priestoru, nezasahovali do príbehu Aliny a ich príbeh sa priamo držal knižnej série (flashback scény v sérii Six of Crows). Čo sa týka hereckého obsadenia, absolútne nikto ma neohúril, niektoré postavy sú podľa mňa obsadené absolútne zle, ale postupom času som si tak nejak zvykol. Efekty, kostýmy a hudba sú solídne. Čo sa týka príbehu, ten aj keď je viac-menej priamočiary a predvídateľný, v knihách fungoval celkom dobre, na obrazovkách pôsobí relatívne jednoducho. Uvidíme, ako sa bude seriál vyvíjať ďalej. Zatiaľ však budem pri hodnotení zhovievavý. Moje hodnotenie: 70%.

plagát

Leví kráľ (2019) 

Tak konečne som sa dostal k zhliadnutiu hraného remaku ikonického animáku Leví kráľ. Bohužiaľ som sa nedostal na kinopremiéru, takže som musel čakať až na zhliadnutie v pohodlí domova. Najskôr som sa obával, keď bolo oznámené, že vznikne tento Live action Leví kráľ, našťastie moje obavy boli neopodstatnené. Príbeh ako taký veľmi rozoberať nemusím, hlavná dejová linka je úplne rovnaká ako v pôvodnom animáku. Nie je však úplne totožná, čo je dobré, niekoľko scén bolo vynechaných, iné zas boli doplnené (najviac ma zaujalo rozšírenie o pohľad na levice pod Scarovou vládou s následným útekom Naly). Čo sa týka hudby a piesní, takisto sa dočkáme starých známych soundtrackov, ktoré sú doplnené o niekoľké nové. V tomto smere považujem návrat Hansa Zimmera ako skladateľa pre remake ako vynikajúci krok. Animácia samotná bola veľmi zaujímavá, skvelo zvládnutá, tvorcovia sa pri nej museli popasovať hlavne s deficitom mimiky u "reálnych" zvierat oproti tým pôvodným animovaným. Nie všetko však bolo dokonalé, live action vzhľad niektorých postáv sa mi vôbec nepáčil (napríklad Pumbaa, Rafiki). Neviem sa zbaviť ani pocitu, že tomuto remaku oproti pôvodnému legendárnemu animáku niečo chýbalo. Celkovo tento počin hodnotím ako nadpriemer a dávam mu 85%.

plagát

Leví kráľ 3 - Hakuna Matata (2004) 

Podobne ako prvé 2 časti, aj tento film som videl už niekoľkokrát, a podobne ako u Levieho kráľa 2 musím po terajšom zhliadnutí po istom čase znížiť hodnotenie zo 4* na 3*. Animácia a hudba boli skvelé ako zvyčajne. Stopáž primerane dlhá, dej ubieha celkom svižne. Pri deji ešte zostanem. Predtým som nezažil film, ktorý by bol k inému filmu prequel aj paralela a zároveň aj akási paródia. Vidíme tu plno scén z legendárneho Levieho kráľa, ale z iného uhla pohľadu. Pre mňa bola najzaujímavejšia časť akýsi rozšírený pohľad na Simbovo dospievanie a pohľad na Timona a Pumbu (hlavne Timona) v roli Simbových náhradných rodičov. Poteší aj kratší, či dlhší pohľad na staré známe vedľajšie postavy (Rafiki, Mufasa, Zazu, Nala, Scar, hyeny) v známych i celkom nových situáciách a postavy nové (Timonova mama, strýko Max) si človek tiež celkom rýchlo obľúbi. Celkovo je ale táto časť zameraná skôr na mladšie publikum, no myslím, že neurazí ani skalných fanúšikov vo vyšších vekových kategóriách. Podobne ako Levieho kráľa 2, aj toto "pokračovanie" hodnotím ako taký lepší priemer. 65%.

plagát

Leví kráľ: Simbova pýcha (1998) 

Podobne ako Levieho kráľa 1, tak pred zhliadnutím hraného remaku som sa rozhodol znovu si po dlhšej dobe pozrieť aj sequel. Zatiaľčo pôvodný Leví kráľ na mňa s odstupom času veľmi zapôsobil a hodnotenie som zmenil zo 4 na 5*, pri tomto filme je situácia presne opačná, zmenil som zo 4 na 3*. Dôvod je jednoduchý, sequel sa na svojho už dnes legendárneho predchodcu veľmi nechytá. Svojim spôsobom bolo pokračovanie zbytočné, predpokladám ale, že v Disney sa nechceli stať zlatej bane, ktorou Leví kráľ 1 nepochybne bol. Dej je tentokrát inšpirovaný dielom Rómeo a Júlia. Scenár tu nebol ani z ďaleka tak dobre vyšperkovaný ako v prípade prvého filmu, je tu kopec dejových nelogickostí. Stretávame staré známe postavy, samozrejme aj plno nových. No zatiaľčo v 1 bol hlavnou postavou výsostne Simba, tu sú v podstate hlavné postavy 4, pričom všetky dostávajú viac-menej rovnaký priestor (Simba, Kiara, Kovu, Zira). Hudba a piesne na slušnej úrovni. Animácia sa mi zdala byť o niečo horšia, než u prvej časti. Film hodnotím ako taký lepší priemer. 65%.