Světlo a stíny

• USA Shadow and Bone
USA, (2021–2023), 14 h 52 min (Minutáž: 45–64 min)

Tvorcovia:

Eric Heisserer

Predloha:

Leigh Bardugo (kniha)

Jessie Mei Li, Ben Barnes, Freddy Carter, Archie Renaux, Amita Suman, Kit Young, Simon Sears, Daisy Head, Julian Kostov, Caroline Boulton, Tom Weston-Jones (viac)

Když mladá bojovnice projeví kouzelné schopnosti, které by mohly sjednotit její svět, začnou proti ní kout pikle temné síly. (Netflix)

Jaro.Krafcik

Tak toto fantasy ma bavilo, konečne netflix dabuje vo veľkom. Aj seriály. Prirovnal by som to ku cursed. Inak ale o dosť lepší seriál, ktorý je aj vidieť v červených číslach. Len po celú dobu bol dosť tmavý. Čo aj miestami iritovalo. A lgbt nechýbalo, ako inak. Ale 8 epizód bohato stačí a divák to zvládne za pol dňa. Vyzerá to aj na druhú sériu, uvidíme. 4* ()

filmmovier

A je to tady opět... NEZNÁM předlohu a v tomto případě ji nemám v plánu číst ani kdesi ve vzdálené budoucnosti, ale ten seriál je hodně fajn. Navíc po posledních žánrových a adaptačních počinech Netflixu, které jsou průměrné, nebo totálně příšerné (znovu koukám na tebe, Prokletá!) je snad i malý zázrak, že se jedná o adaptaci nejen povedenou, ale navíc prý i věrnou! Je to opravdu dobré. Skvostná výprava je samozřejmostí, samozřejmostí ovšem nejsou herecké výkony a obsazení, ale ani v tomto případě se není čeho bát. Dámy zde navíc na koukání mají Barnese, pánové zase skvělou Jessie Mai Li. No a po dějové stránce je to také zajímavé a velmi pěkně je zpracován i samotný svět, který má prvky Čína, Ruska i normálních zemí. Je to trochu romantika, trochu dobrodružné, trochu historické, trochu fantasy, na konci to vytasí i koule a pořádnou temnotu do budoucna... a tam to má být. Dobrá věc. U druhé série rozhodně nebudu chybět. 75%. ()

Spooner

Světlo a stíny nejsou žádnou obří fantasy událostí ve stylu Zaklínače a GoT, i přes jisté mušky však zůstávají správně odsýpající a na nic si nehrající jednohubkou s hezky funkčním a do budoucna stále zajímavým světem, co má za úkol zkrátka a jednoduše bavit. A to se mu rozhodně daří. Sebejistou režii a žánrově přesně vybalancovaný scénář pak tlačí dopředu hlavně sympatické postavy, jež mě do jednoho až nečekaně bavily. Alina v podání Jessie Mei Li je správně sympatickou a zmatenou hrdinkou a Ben Barnes aka záhadný Karrigan po Westworldu a Punisherovi ukazuje, že má na seriálové role celkem čuch. Nejvíce pozornosti si však pro sebe krade výtečně sehraná „vraní“ trojice gangsterů Kaz, Jasper a Inej, která pro mě byla asi největším tahounem seriálu. Ano, vrcholy žánru jsou pořád někde jinde, kdyby ale každá „young adult blbina“ dopadla nějak takhle, rozhodně bych se nezlobil. Prostě poctivá seriálová zábava, kterou si v případných dalších řadách mile rád zopakuji. ()

blackJag

"SVĚTCI SE STÁVAJÍ DŘÍV MUČEDNÍKY NEŽ HRDINY." Příběh tak nějak standardní, prostě fantasy s vyvolenou a jejími lapáliemi mezi dvěma mužskými elementy. Klasický "holčičí" koncept a nemyslím to nijak zle, protože technické parametry seriálu mě celkem bavily, kostýmní výprava postavená na estetice carského Ruska je dostatečně neokoukaná a první díly sama o sobě dost zachrání. 8dílný koncept se mi nicméně zdál zbytečný, natahující, 4 díly po hodině a fertig, takto to působí, že je tam dost vaty. Pokud dojde na pokračování, šanci mu dám... ()

Bozvav

Co na to říci? Pokud by to tvůrci natočily jako film occa 150 minutách, mohla to být pecka. Takto upřímně za mne docela utrpení to sledovat. Dokoukala jsem dokonce jen z čiré zvědavosti, zda jsem konec správně odhadla. Celé to bylo hodně předvídatelné, plné politických keců a sladkobolného filozofování. Magie minimum, efekty také nic moc a ústřední dějová linka moc chabá na to, aby utáhla osm dílů. Herci celkem v pohodě, ale postav zbytečně mnoho, situace kdo s kým ka a kdo s kým neka, nepřehledná. Za mne jako celek velké zklamání a těžký televizní průměr, tedy 50%. ()

• Jessie Mei Li (Alina Starkov) je ve skutečnosti míšenka. Její otec je Číňan a matka Britka. Podobně je na tom i její postava Aliny Starkov, která je napůl šuhanské a ravské národnosti. (Hanna)
  • Scéna, kdy generál Kirigan (Ben Barnes) přiběhne k Alině (Jessie Mei Li), aby jí dal ještě jednu pusu, původně ve scénáři nebyla. Ben závěr scény zaimprovizoval. (psychoJoa)
  • Královský zámek ve Východní Ravce je Palác Festetics ve městě Keszthely v Maďarsku. (FoxMulder)

Co si odnést z hory statistik Netflixu

Co si odnést z hory statistik Netflixu

18.12.2023

Netflix už delší dobu každý týden vydává žebříček deseti nejsledovanějších pořadů, v celkových číslech i rozřazený pro jednotlivé země, kde je streamovací služba dostupná. V uplynulém týdnu ale firma… (viac)

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

28.06.2021

Akční thriller Havoc režiséra Garetha Evanse (The Raid, Gangs of London) nabírá další herce. Fanoušci tvůrce, kteří snímek netrpělivě vyhlíží, už nějakou dobu ví, že si v něm hl. role zahrají Tom… (viac)