Temné hmoty

• Česko Jeho temné esence (viac)
Veľká Británia / USA, (2019–2022), 20 h 54 min (Minutáž: 46–60 min)

Predloha:

Philip Pullman (kniha)

Hudba:

Lorne Balfe

Dafne Keen, Ian Peck, Ruta Gedmintas, Ruth Wilson, James McAvoy, Anne-Marie Duff, Lin-Manuel Miranda, Ariyon Bakare, Geoff Bell, Georgina Campbell (viac)

Temné hmoty, seriálová adaptácia oceňovanej rovnomennej trilógie spisovateľa Philipa Pullmana, ktorá je považovaná za novodobé majstrovské dielo imaginatívnej fikcie, sleduje Lyru (Dafne Keen), zdanlivo obyčajnú, ale odvážnu mladú ženu z iného sveta. Lyra pri svojom pátraní po zmiznutom kamarátovi odhalí zlovestné sprisahanie, ktorého súčasťou sú únosy detí. Zo všetkých síl sa snaží porozumieť záhadnému javu zvanému Prach. Kým Lyra cestuje naprieč paralelnými svetmi, z ktorých sa jeden nápadne podobá tomu nášmu, stretne odhodlaného a statočného chlapca menom Will. Spoločne narážajú na neobyčajné bytosti a nebezpečné tajomstvá. Osud živých i mŕtvych je pritom v ich rukách. (HBO Max)

Gemini

Výborně, po víc jak dekádě jsme se dočkali toho, že někdo dal HDM prostor, který potřebují. Hodnotím po dosud hotových dvou sezónách, a začnu tím nejdůležitějším - Serafina Pekkala zahraná Rutou Gedmintas je tu skoro stejně skvělá jako filmová verze, které vdechla život Eva Green;) :) Ale vážně - nečekal jsem, že už od začátku bude seriál takhle temný. Dětské lehkosti bytí, kterou jsem si představoval, že uvidíme asi tak do odjezdu Romunů na sever, odpovídá jen asi první epizoda - pak rychle a intenzivně "přituhne", a jiné už to nebude. Nebo možná bude, ve třetí řadě, až... ale to by byl samozřejmě spoiler;) Každopádně lidé ani daemoni tu neumírají ani trochu hezky, a Bolvangar fakt "stojí za to" v tom nejhorším slova smyslu... Čímž se dostávám k tomu, že tleskám veškerému obsazení - jediný můj problém, který je čistě osobní, je, že mi Lyra strašlivě připomíná Filipa Cíla:) A dokonce bych neřekl, že je hlas zdejšího Iorka Byrnisona nějak méněcenný oproti tomu, který mu ve Zlatém Kompasu propůjčil Sir Ian McKellen. Tady zase máte Kaisu s hlasem Davida Sucheta;) Naprosto strhující je postava Máti Costové (Anne-Marie Duff), druhá mateřská figura - ta ústřední - je mi zatím velkou záhadou. Záchvaty zuřivosti a sebepoškozování paní Coulterové moc nechápu, ale mám dobré důvody věřit, že nám je tvůrci ještě vysvětlí. S doporučeními počkám, protože by to nebylo poprvé, co závěrečná řada dobrý seriál dokonale zabila, že?;) Ale s pomocí boží (yes, pun intended;)) to klapne. Připravené je to skvěle, od dokonale zlovolného Magisteria přes následováníhodného Lorda Asriela až po drobnosti jako ztvárnění Jeskyně. Opravdu se těším, až se poprvé ukáží mulefové, a zajímalo by mě, jestli dojde i na Gallivespiany, nebo to už bude moc i na zjevně štědré fondy BBC a HBO, které se rozhodly tuhle zářnou ukázku britského kulturního dědictví přivést "do televize" se vší parádou. Teď už nezbývá než vyčkat, až se (možná už letos napodzim?) znovu ozve ta strhující úvodní melodie a rozjedou se titulky plné Prachu;) Zatím pevných, ale ostražitých 80%. Update po třetí - skutečně závěrečné - řadě - ONI TO DOKÁZALI!!! Mary Maloneová, Atal, podsvětí, andělé, harpyje, je tam VŠECHNO. A skoro všechno dává smysl, tak jako v předloze. Ano, skoro;) Jinými slovy in your face, vy kreatury z Netflixu, takhle se to má dělat, když dostanete ryzí zlato k vytěžení, a ne jako když přeoráte Zaklínače způsobem, o který vám nikdo, ale vůbec nikdo nestál :D Ale zpět k věci - James McAvoy definitivně přesvědčuje, že zvládá opravdu dospělé role, a je tady neskutečný badass. Kompletní balení His Dark Materials ode mě dostává 90%. ()

Malarkey

Určitě lepší ztvárnění námětu, než před už třinácti lety vydaný Zlatý kompas. Leč i ten nebyl úplně špatný. Každopádně na úrovni seriálu se námět dobře rozprostřel. Navíc autoři si dali záležet i na atmosféře, takže počítejte s námětem, který sice působí dětsky, ale je tajuplný až hranice existence této planety. Osm dílů mi uteklo a já jsem se jednoznačně bavil. Tohle je young adult fantasy seriál jak se patří! Plus ta titulní melodie, ta se sakra povedla! ()

DaViD´82

Zdlouhavé, zdlouhavé a nádavkem zdlouhavé. V osmi epizodách úvodní řady je materiál na perfektní čtyři epizody. V každé jsou mnohé pasáže i scény, kdy to funguje přesně jak má; emocemi, dávkováním informací i napětím. Nemalé produkční hodnoty a výtečné obsazení takové momenty umí náležitě p(r)odat. Ovšem než se to k tomu dostane, tak to t-r-v-á. Je paradoxní, že byť se tvůrci nebáli šáhnout do toho, jak je předloha vystavěna (od počátku se tu například jedou paralelní světy, je to i o poznání méně náboženské/o prvním hříchu, přesto stále jde v duchu předlohy o fantasy pro mládež s dopady činů), tak to není ku prospěchu věci (anabáze Willa a jeho matky se dala odbít prologem jedné epizody, ale tady se kolovrátkově táhne napříč půlkou série; a tak je to tu bez nadsázky se vším). I když se však mlátí prázdná sláma, která nemá v adaptaci do seriálové/filmové podoby co dělat, tak to není nuda. To zase ne. Všichni dobře hrají, vypadá i zní to k světu. Jen je to k unylé a bez tempa. A nemuselo/nemělo to tak být. Aby toho nebylo snad málo, tak to má ještě jeden zásadní problém; stěžejní vztah a dynamika Lyry a jejího dæmona nefunguje, protože Pantík je tu postava bez duše a osobnosti. Což zaráží o to více, že u jiných postav a jejich dæmonů ten vztah naopak funguje perfektně. Kdyby ovšem toto byla největší výtka k seriálu, tak to bych si spokojeně výskal. | S1: 3/5 | S2: 3/5 | ()

Fr

„...JE TO PROROCVÍ O DÍTĚTI S MOCNÝM OSUDEM ...“ /// Fantasy, kde se prolínaj světy, herci s digitálními zvířaty a dětskej příběh s tím pro ty trochu dospělejší. Je fajn, že neseděj a nevykecávaj se o tom, co je co a kdo je kdo. Všechno se dozvídáme během děje. Trikama je to nabušený, taky kulisáci museli ukázat trochu zručnosti. Na konci série mám pocit, jako by skončila jedna (trochu dlouhá) pohádka. Nenudila, ale je spíš pro ty mladší, co mají navíc duši dobrodruha. Je z toho cejtit autorův ateismus, ale jde o to, jestli ho publikum, kterýmu je seriál určen, pobere. Pro mě spíš zklamání, ale nejsem cílová skupina. Navíc jsem to bez problémů dokoukal… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „The Northern Lights“, kterou v roce 1996 vydal Philip Pullman, neznám. 2.) Líbil se mi Zlatý kompas. 3.) Thx za titule „NETFLIX“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ * ()

M.a.t.t.

Filmový Zlatý kompas možno nie je ideálnou adaptáciou prvej knihy trilógie Philipa Pullmana, no má dostatok silných momentov a takmer dokonalé obsadenie, čím vo mne nakoniec zanechal pozitívne dojmy. No dá sa to i lepšie a to dokazuje aj táto seriálová verzia. Úvod pritom z mojej strany predsa len trochu doplácal na priame porovnanie vybraných aspektov, respektíve opakovanie známych faktov v papierovo menej atraktívnom háve. No v druhej polovici prvej série, kde som definitívne akceptoval Dafne Keen ako novú Lyru, dianie konečne chytilo potrebný spád, napätie, či emócie a na ďalšie pokračovanie tohto komplexného multiverzného príbehu sa skrátka nejde netešiť. ()

Tom_Lachtan

Rozkošná zabávnost, která je v záplavě temných, jakože-středověkých fantasy krásně osvěžující a přestože je mnohem více dětská, neznamená to, že nedokáže být vážná a s ostenem strachu a hrůz, naopak to díky tomu na mnoha místech působí tísnivěji, emotivněji a závažněji. Evidentně se HBO pláclo přes kapsu, efekty jsou výborné a fuknční (což je pro děj velmi důležité), příběh je dost zábavný a oporu mají Temné esence i v perfektním obsazení hlavních rolí (holčička z Logana vyrostla jen trochu), tak i vedlejších (McAvoy je skvělej všude). ()

Shakers

1. séria - 60%. Moc sa mi do tohto nechcelo, ale nakoniec som sa nechal zlákať perfektný trailerom. Ono by to nemuselo byť zlé, lenže za tých 8 hodín som viac trpel nudou, pretože sa len kecalo a všetko zbytočne naťahovalo. Posledné dva diely konečne za niečo stali, inak to je veľká nuda, ktorá prinesie občas lepšie scény. Sklamalo ma aj obsadenie McAvoya, ktorý tu moc priestoru nedostal. Potešila krpaňa Dafne Keen, efekty, ľadové medvede a úvodné titulky s perfektným soundtrackom. Inak nič. Obľúbený soundtrack: Main Title. 2. séria - 65%. Po prvej sérii som rozmýšľal, či sa pustiť do tej druhej, pretože ta prvá ma nejako extra nebavila, no nakoniec som sa k nej dostal a musím povedať, že mi prišla o chlp lepšia. Stále to však žiadny zázrak nie je. Postavy ma bavili o trošku viac a tak isto aj príbeh. Finále mi prišlo asi najlepšie a keď to zhodnotím ako celok, nie je tu síce nič, čo by ma vyložene bavilo, no na druhú stranu ani extra nudilo. 3. séria - 60%. Predošlá séria mi prišla o chlp lepšia, no na druhu stranu, všetky tri série mi prišli kvalitou veľmi podobne a vyrovnané. Na tretej sérii ma najviac bavilo asi to, že to skončilo, keďže si ma tento seriál od začiatku moc nezískal. Dopozeral som to iba s povinnosti a tak trochu som bol zvedavý, ako sa to skončí. A aj keď koniec sa mi ľúbil, je tu hromada scén, ktoré ma moc nebavili a tých čo ma bavili je asi polovička. Tých osem hodín mi prišlo veľa v predošlých sériách a aj tu. Veľkým plusom je znova hudba, ktorá je pre mňa asi najväčšie plus na celom seriáli. Stručne jasne, nebolo to zlé, ale na môj vkus moc dlhé a sem tam nezáživné. Obľúbený soundtrack: Until The Day I Die. ()

Allien.9

Proti seriálu stálo hned několik zásadních faktorů (1. Nemám ráda předělávání filmů na seriály. 2. "Zlatý kompas" patří mezi mé oblíbené fantasy filmy a doteď mě mrzí, že nikdy nevzniklo pokračování. 3. K smrti nerada si zvykám na nové vzezření postav. 4. Nikdo nemůže nahradit Nicole Kidman coby můj same-sex crush.), a přesto se nemohu dočkat finální série. Ba co víc, "Jeho temné esence" hodnotím ve finále ještě lépe než původní zpracování. Jsou reálnější, drsnější (rozhodně nedoporučuju pouštět dětem, minimálně 5x jsem dost brečela), mají nádhernou hudbu & opening a vizuální stránka je v rámci televizní tvorby hodně nad standardem. Navíc klobou dolů před Dafne Keen, protože jí žeru každé slovo. S01: 90 %. S02: 85 % za uspěchaný konec, kterému ta osmá epizoda strašlivě chybí. Zas*aná corona. ()

misterz

Zlatý kompas rozvinutý do seriálovej podoby. No kvalitou je to podobne priemerné. Netvrdím, občas sa tu vyskytnú zaujímavé scénky a sem-tam seriál dokáže aj pobaviť či trocha napnúť, ale celkovo mám z toho iba vlažný dojem. Asi som na to už starý, je totiž jasné, že si ho užijú hlavne mladšie ročníky. Navyše to niekedy dýchalo všeobecným chaosom. Napríklad čo ten černoch stále hľadal? Prečo naháňal toho chalana? To sú asi otázky, na ktoré odpovede dostane divák asi až v ďalšej sérii, no neviem, či mám na to ešte chuť. Za mňa slabší priemer. 55/100 ()

k212

Povídám takhle jednou svému chřipkovému dítěti: "Pojď na něco se spolu mrkneme!". A tak jsme tam pustili, co mi naservírovala nejmenovaná VOD platforma dle mých dlouhodobějších velmi řídkých fantasy preferencí, název mi nic neříkal, ale na plakátu byla malá holka a zvířátko, tak jsme do toho šli! V půlce druhého dílu se moje dítě už vcelku dost bálo, zatímco já jsem měla oči dokořán a bylo mi jasný, že to fakt dětskej seroš není, a navíc mi v hlavě docvaklo, že tohle jsem už kdysi v čajíčkové verzi shlédla (Zlatý kompas). Po všech třech sériích už vím, že jsem se zamilovala, a to nejen do seriálu, ale do celého fikčního Pullmanova světa, který je mojí nově objevenou knižní drogou. Seriál servíruje ponurý příběh o přerodu dětství do dospívání, zasazený do rámce antagonistického pojetí prvotního hříchu, je to svět, kde se to hemží charismatickými dospělými zmetky, s nesmírně zajímavými vedlejšími postavami a odhodlanou dvojicí dětských a následně pubertálních hrdinů. Díky za adaptaci, kde každý díl knižní trilogie má důstojných 7-8 seriálových epizod, a je tak dostatek prostoru pro vybruslení ze spletitosti knižního děje a skrumáže postav! ()

Anderton

Poňatie netradičnej kombinácie fantasy, young adult, sci-fi s kvanotivým základom a náboženskej tematiky sa dalo poňať rôzne, pričom sa dá skonštatovať, že už len to, že HDM vo svojej seriálovej podobe slušne funguje, je veľké víťazstvo. Ono nakrútiť niečo vážne, kde rozprávajú zvieratá, otravuje nás nervózny medveď a ešte k tomu po nebi lietajú čarodejnice a anjeli, je veľmi ťažká úloha. Vizuálne pôsobivé, prehľadne prerozprávané, založené na skvelom castingu. Predovšetkým Dafne Keen a Ruth Wilson sú presným zásahom, McAvoy je trochu otázny, ale budete ho ako Asriela akceptovať. Za mňa lepšie ako film, myslím, že ide viac o materiál pre seriál a som rád, že aj vznikol a dostatočne som si ho užil. ()

AppleCore

Vizuálně neskutečně nádherná show s parádním příběhem, která si s každým dalším dílem hravě vytírá prdel náboženstvím. Výborná Dafne Keen, fajn soundtrack, skvělá výprava a slušný efekty. Kolena tomu podraží jenom přístupnost, protože jakmile dojde na násilí, krve by se člověk nedořezal (hlavně že z medvědů teče proudem a všude kolem nich leží střeva!). ()

DwayneJohnson

Do závěrečného dílu skoro perfektní, ale jak už to bývá poslední dobou zvykem, konec to zase celé pohřbil. Je mi to líto hlavně vzhledem k mladičké Dafne Keen, která celý seriál táhne, ale nedá se nic dělat. Třeba to v další sérii příběhově vyšperkují a dají vyniknout i jiným hercům a pak nebudu mít vůbec žádný problém dát (možná) plný, bodový počet. (oblíbené postavy: Lara,Pantalaimon) ()

Ratemus

Předlohu jsem nečetl, ale tohle se mi fakt líbilo, moc příjemné svěží a takové koukatelné. Rozhodně to má potenciál, Dafne je skvělá, záporačka řádně slizká, Pantík roztomilej a celé to působí velmi příjemně. Za mě velké překvapení a taky to má skvělou úvodní znělku. ()

Chrustyn

Zlatý kompas není nijak závratný fantasy snímek a přestože jsou "esense" o něco zajímavější a rozmanitější, pořád mi přišlo, že se zde toho na těch 8 hodin děje málo a vše potřebné by se klidně vešlo do 5 hodin. ()

Arsenal83

Detské fantasy s krásnym vizuálom, ale dospelého diváka nemá veľmi čím zaujať. To si seriózne radšej konečne pozriem pozriem Zlatý kompas. Tam hrá aspoň Eva Green. ()

Lacike

Tak som viacmenej zrýchlene presvišťal celú prvú sériu. Moje hodnotenie sa ani tak nevzťahuje ku kvalitám seriálu ako k žánru. Ja tieto fantasy hovadiny nemusím. Tentoraz tu nepochodujú stromy, ale hovoria zvieratá. WTF? Ale riskol som to z dvoch dôvodov. Jednak ma nadchol trailer a zároveň som bol zvedavý na Dafne Keen. Ona jediná ma nesklamala a bola znova neskutočne roztomilá. Už nech má o 10 rokov viac, nech nie som za pedofila. :) Tešil som sa ešte na McAvoya, ale ten bol celý čas strašne nesympatický. Teda v tých pár dieloch v ktorých sa mihol. No a celý ten divný svet som nechápal a ani ma nebavil. Ale triková stránka a výprava sú super. Lenže to, že sa seriály v tomto smere vyrovnajú filmom sa už tak nejak stáva štandardom. Takže fanúšikovia fantasy asi budú spokojní. Ja som si len znova potvrdil, že to nie je žáner pre mňa. 4/10. ()

ScarPoul

His Dark Materials považujem za výborne vymyslené fantasy. Nielenže má teologický, filozofický a fyzikálny presah ale postavy a udalosti v nej obsiahnuté vo mne rezonujú doteraz a to som dielo nečítal vyše 10 rokov. Po fiasku s prvým filmom( pre ostatných - mne sa celkom páčil) tu máme seriál, ktorý by mohol celé epické dobrodružstvo Phillipa Pullmana nejako uzatvoriť. Prvá séria tohto dobrodružstva od BBC má niekoľko chýb. Cítiť tam slabší rozpočet - ten sa prejavuje hlavne v davových scénách - kde nie každý má svojho viditeľného démona( hoci sa ho seriál snaží priznávať kde sa len dá) ale zároveň sú démoni veľmi šablónovitý,( pes, mačka, lasica, sokol, líška, zajac, had, jašterica). A to je asi tak všetko. Mimo hlavné postavy to vyzerá, ako keby nikto z tých vedľajších nemal veľkú osobnosť alebo charakterovú črtu. Ale zase aj o tom sa dá polemizovať a preto je to skôr osobná výtka. Zároveň je dielo v mnohom rozvláčne a opatrné. Znova to prikladám rozpočtu, kde skrátka tvorcovia ťažia z toho mála čo majú. Skutočnú epiku nečakajte. Ale ak tomu dáte šancu rozvíja sa pred vami zaujímavý koncept, ktorého gro a silá spočíva práve v druhej a tretej knihe. To či to seriál splní je ešte hudbou budúcnosti ale ja dúfam, že áno. Magický nôž by mal každú chvíľu začať krájať medzi svetmi a môže to priniesť zaujímavé dobrodružstvá. Najväčšia devíza filmu sú herci a atmosféra. Tá hlavne na severe a po stretnutí s Iorekom je absolútne zapamätateľná. Som hooked, hoci v poslednej scéne v anglickom parku som mal každú chvíľu pocit, že sa zjaví Winnie the Pooh a zvolá na Ewana McGregora svoje povestné: General Kenobi!" 1.séria - 80% ()

ledzepfan

Má to poměrně sympatickou protagonisku a jednoho hodně(!!) sympatického medvěda.. Jinak je to takové to fantasy které se strašně na sílu snaží aby bylo jiné a originální a už o poznání méně o to jestli daný svět působí funkčně, organicky, logicky atd.. Zápletka je dost mimoidní a děj jakoby si někdo cucal z prstu za pochodu (ze školky)... Vizuál je takový jakože lehce kýčovitý, ale tady to tak nějak úplně nevadí ..Cením, že digizvířátka nepůsobí rušivě.... Neurazilo mě to, ale ani nestrhlo.. Občas jsem protočil oči v sloup, celou dobu čekal co z toho vypadne a nevypadlo vlastně nic.... Třeba to v další sérii nějak zapadne do sebe.. ()

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

19.12.2019

Herečka Morfydd Clark ze seriálu Jeho temné esence byla obsazení do jedné z hlavních rolí v chystaném seriálu Pán prstenů od Amazonu. Clark ztvární mladou Galadriel. Elfskou královnu v minulosti na… (viac)