Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

subic

Mám rád výpravné filmy ze starověku a tento se navíc podařilo skvěle obsadit. Herci jako Brian Cox, Eric Bana a představitel britský nebo irských gangsterů Brendan Gleeson mě tu baví. 75% ()

mrclTV

Grécke báje/mýty/historické diela prerozprávané Hollywoodskym štýlom. Rozhodne neurazí. Je to ten druh filmu, na ktorý keď náhodou natrafíte pri prepínaní telky, ostanete pri ňom do najbližsej reklamy aj keď ste ho už videli. PS: Je to fejk, Sean Bean nezomrel :D ()

Hawaj

Přehlídka blonďatého modrookého Řecka a princezna je Germánka, no to je ale limonádovej čurbes, kterej neodpouštím. Už když to přišlo do kin tak jsem to kvuli tý blonďatosti odmítal zkouknout, ale nalákala mě výprava a kostýmy tak ty skoro 3 hodiny snad přežiju. Třetina filmu a začínam Pittovi snad i fandit :). Eric Bana je fakt dobrej. Starej příběh, který není o hrdinství, ale o tragédiých. Film o tom jak jsou všechny války na h.... a přináší jenom zmar z kterého není úniku. Už staří Řekové to věděli, tak na to nezapomeňte až bude volat po odplatě. ()

george82

Bájné příběhy jsem měl vždy v oblibě a jsem rád, že tomu nic nepokazilo ani po shlédnutí tohoto filmu. Výborné obsazení, skvělé bojové scény a Pitt byl jedinečný. Jediné co mi kazilo radost byla až zženštilá postava Parida. Nicméně pokud to tak bylo napsáno, tak s tím Orlando asi nic nezmohl. :) ()

ozzy13

Homérův epos Ilias je geniální mistrovské dílo, stejně tak Odysseia, dvě velké básně, které nikdy nepřestanu obdivovat. Jenže film si s tím dělá co chce a co se zrovna hodí scénáristovi. Vynechání postav bohů mi nevadí, to chápu, ale hned několik postav, které v eposu přežily trojskou válku zde zemře a naopak, některé postavy jsou úplně vynechány a vůbec je tady plno věcí jinak než v předloze. Ani nemá cenu to všechno vyjmenovávat, je toho vážně dost. Ke kladům patří slušná výprava a celkem obstojné bitevní scény. Brad Pitt pojal postavu Achillea také dobře, není z něj typický kladný hrdina ale vyniknou i jeho temnější stránky. Hektor Erica Bany se chová ze všech postav asi nejvěrněji knižní předloze a jeho souboj s Achilleem se také povedl. Celkově to mohlo být mnohem lepší, ale přesto se na to dá dívat, i když si člověk občas myslí svoje. Celkem bych nebyl proti někdy shlédnout prodloužený director´s cut. ()

J.Cobra

Sice na popáté, ale konečně jsem jí viděl celou :o) Až na to že jsme si s bráchou dělali z každé druhé scény srandu (třeba když Achiles volal Hektora a... "už idu, už idu" alias Bolek Polívka). Ale fakt se mi to moc líbilo. Herecké obsazení bylo úchvatné a ty monstrózní záběry celého vojska, všech lodí a podobně. Radost pohledět. A smrt Achilea alias Breda Pitky mě vážně málem dojala :o) (Komentář ze září 2009) ()

Gamekeeper77

Tak tohle je historická podívaná se vším všudy. Od neuvěřitelné výpravy, přes skvěle zpracovaný příběh, úžasné bojové scény až po obsazení. Tedy kromě Blooma. Ale to je nejspíš účel, být divákovi maximálně "proti". Každopádně jsem s Trojou velmi spokojený a v daném žánru rozhodně patří do kategorie těch lepších. 85% ()

ostravak30

Troja je bezpochyby velikánem mezi historickými velkofilmy. A zcela po právu je i hodnocená na zdejším kritickém serveru. Kromě skvělých hereckých výkonů - zaujal mě především výkon Orlanda Blooma, ale tentokrát i Brada Pitta, je skvělý i scénář. Celé bitvy či naopak jednotlivé bitky pak vypadají věrohodně, až na pár výjimek, kdy naopak některé působí dost amatérsky. Každá minuta z celkem 157 má svůj význam a žádnou bych neškrtl. Takže se zastavím u důvodu, proč nejdu na doraz. Jak jsem si přečetl v sekci zajímavosti, je ve filmu hodně nepřesností. Pokud ovšem natáčíte byť jen historický film, měli byste se držet pravdy. I když tvůrci zajímavě vyřešili zabití Pitta Bloomem do paty, přesto film svými historickými nepřesnostmi postrádá mnohy logiku. Na druhé straně velkolepě působí lodní útok i bitvy, což u velkofilmu je samozřejmostí. Zkrátka, měla z toho být megalomanská podívaná a je. Největší přednost Troji je ale zároveň i její největší chybou a tím je fakt, že je Troja Hollywoodským velkofilmem se vším dobrým i špatným co k tomu patří. ()

PlayEasy

Petersen to zvládl skvěle, i když (jak jsme se obávávali) celou báji celkem hodně hollywoodsky upravil a navíc nám přišlo, že z Achillea udělali příliš velkého hrdinu a že by Řekové bez něj během dne prohráli na celé čáře. Navíc Pitt nehrál zrovna uspokojivě, i když měl velkého konkurenta, který hrál opravdu ŠPATNĚ! - Bloom. Z herců to celé držel především Eric Bana, jeho postava byla opravu hrdinská a souboj 1v1 Achilles vs. Hector - lepší souboj jsme ještě v eposech neviděli! 70%.. James Horner ještě neudělal takovou hudbu, které bychom si během filmu nevšimli a která by nebyla nebeská. ()

Ukrizku

Ó, božský Brade, jsi dokonalý, od roku 97, co jsem Tě viděla prvně v Seven, tě miluju. Hektor je charismatik a gentleman, ale Achilleus si opět vzal moji veškerou pozornost. Myslela jsem, že budu pracovat a Troja bude notoricky ohraná kulisa, ve chvíli, kdys znovu přišel do mého obýváku, Tě chci. Dnes nemám doma manžela, takže Ti to konečně můžu naplno napsat. Kdyby záleželo na mně, kvůli Tobě bych třeba i držela dietu. A teď už musím... bohužel pracovat. ()

0verseer

”If they ever tell my story, let them say I walked with giants. Men rise and fall like the winter wheat, but these names will never die. Let them say I lived in the time of Hector tamer of horses. Let them say I lived in the time of Achilles.” Ako decko som Tróju zbožňoval a kupodivo (až na pár miest) funguje stále aj po toľkých rokoch. Absencia bohov mi narozdiel od ostatných až tak nevadí, hlavným mínusom u mňa osobne sú “len” jalový Bloom a málo nápaditý hudobný podmaz. ()

johnny01

Dobře natočený hollywoodský velkofilm, ale je to snad až přílišné znásilnění Iliady... Přitom se jí však drží natolik, aby bylo jasné, jak to nakonec dopadne. ()

knihovna

No tak hezká zas Helena nebyla, aby s e kvůli ní 10 let válčilo. Ale jak se jeden zamiluje, rozum jde stranou. Vždycky mě zajímalo, co na to asi říkali Trojané, když kvůli těm dvěma hormonálním štvancům museli do války. To by byl asi slovník. ()

JosefTomas

Troja dokázala už tenkrát (a vlastně s každou svojí reprízou v telce), že v rámci možností funguje. Díky skvělému castingu skoro (Bloom) nejde remcat a rozhodnutí pojmout celou válku, pokud možno realistickým stylem, bez přítomnosti všemožných bohů, mi i teď přijde jako velmi dobré rozhodnutí. Jenže, má to přestřelenou délku, danou velkými ambicemi projektu a jisté zahleděnosti sebe sama. Ten film chce totiž být výpravným epickým dramatem, který se zavděčí všem, ale v jádru pořád zůstává jen milou blbinou s pár skvělými scénami s hezkým vizuálem, které ale v celku moc vyčnívají a nedrží vůbec pohromadě. Díky tomu se film, s délkou atakující skoro 3 hodiny, nejednou táhne a já si tak raději pustím nějaký sestřih na Youtube, než se pouštět do této vřavy. ()

PlysovyMacko

Historický filmo jednej z najväčších vojen staroveku s velkolepou výpravou a nádhernou hudbou. Hlavný hrdina arogantný bojovnik Achilleus túži po večnej sláve. Vo filme každý za niečo bojuje - o lásku, o moc, o ego, o ochranu svojho domova. Nevystupujú tu žiadny bohovia. Highlightom sú fantastické súboje. Celkový dojem epický. ()

kubas369

7.5/10. Řecká tragédie převálcovaná hollywoodskou megalomanií. Spoustu kvalitních herců předvádí svůj standart v naprosto nesmrtelném příběhu. Je to prostě v mnohých ohledech výpravný a dobrý blockbuster. ()

Efreeti

Naprosto exhibice Brada Pitta...jen sám nevím, jestli to myslím v dobrém slova smyslu. Když pročítám ostatní komentáře...vesměs všichni píší: "Nenudil jsem se"...já to ovšem říct nemohu. Převrácení a přežvýkání Homérových mýtů do podoby pochopitelné americkému divákovi jsem vlastně čekal. Když vidím Blooma s lukem v ruce...s chutí bych přešel do jiného sálu multikina, ktre právě promítají Pána Prstenů ()

Antonius

Hned na začátku filmu si lze před městem Troja dobře všimnout vesničana který vede LAMU! Lama ve starověké Asii!!! O tom nepsal ani Daniken. A se stejným citem pro realitu je natočen celý film. Většina postav se chová nesmyslně a bez motivace, režie je odtažitá a takřka vše, co je na Iliadě krásné a hluboké scénáristé z příběhu odstranili. Vlastně odstranil 95 % původního děje (film má jiný záčátek, průběh i konec) i charaktery jednotlivých postav. Proč to tedy vůbec pojmenovali Trója? Některé pasáže nápadně připomínaly duch serálu Xena a nesmyslný happyend to byla poslední kapka. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)