Monk

Komédia / Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2002–2009), 90 h 39 min (Minutáž: 40–118 min)

Tvorcovia:

Andy Breckman

Tony Shalhoub, Ted Levine, Jason Gray-Stanford, Traylor Howard, Bitty Schram, Stanley Kamel, Emmy Clarke, Hector Elizondo, Kane Ritchotte, Tim Bagley (viac)

Jeho inštinkt je neomylný a jeho kombinatorické a pamäťové schopnosti sú fenomenálne. V dedukovaní, pátraní a pozorovaní je priam geniálny... detektív Adrian Monk.
Na televízne obrazovky opäť prichádza legendárny detektív Monk. Adrian je postavička vskutku originálna. Po smrti svojej milovanej manželky Trudy, ktorá zomrela za doposiaľ nevyjasnených okolností, Adrian upadol do úzkostnej psychickej poruchy. Má fóbie z ľudí, davov, výšok, mikróbov a mlieka. Je obsedantný a roztržitý. Odišiel od polície, liečil sa u psychiatra a živí sa ako súkromný konzultant, čo znamená, že pomáha pri vyšetrovaní zložitých prípadov. Napriek všetkej psychickej nerovnováhe mu to neskutočne myslí. V dedukovaní, pátraní a pozorovaní je priam geniálny. Jeho inštinkt je neomylný a jeho kombinatorické a pamäťové schopnosti sú fenomenálne. Napriek tomu sa ani nepohne bez svojej osobnej ošetrovateľky, temperamentnej Sharony Flemingovej, ktorá ho sprevádza na každom kroku. Je jeho ochrankyňou, hovorkyňou a jedinou priateľkou. Často to medzi nimi iskrí, pretože Adrian je naozaj neznesiteľný, ale po každom rozchode sa znova vrátia k sebe. V tejto časti Monk pomáha pri objasňovaní dvoch zdanlivo nesúvisiacich vrážd. V hlavnej úloh esa zaskveje Tony Shalhoub, ocenený zlatým glóbusom. Do úlohy Adriana Monka bol obsadený skvelý herec Tony Shalhoub, ktorý za svoj presvedčivý výkon obdržal v roku 2003 Zlatý glóbus.
Detektív Adrian Monk (Tony Shalhoub) navštívi so Sharonou Flemingovou (Bitty Schramová) a svojimi kolegami New York. V momente, keď sa chcú ubytovať v hoteli, sa v jeho vestibule spustí nepochopiteľná prestrelka, pri ktorej zahynie niekoľko ľudí. Na miesto činu príde okamžite tím detektívov a snaží sa zistiť, čo sa vlastne stalo. Do vyšetrovania sa samozrejme zapojí i Adrian Monk a svojím netradičným prístupom k práci spôsobí nemalý rozruch medzi svojimi newyorskými kolegami. Na základe získaných dôkazov sa snaží v teréne zistiť o prípade niečo viac, ale na stanici metra dostane panický záchvat a stratí sa vyľakanej Sharone z dohľadu. Tá je nakoniec nútená nahlásiť jeho zmiznutie na polícii... (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Grogan k tomuto seriálu (59)

Monk (2002)

Pan Monk je pro mne značně rozporuplný seriál. První dvě řady byly velmi povedené. Scénáristé vymysleli zajímavé, komplikované a patřičně neobvyklé případy, Monk je i přes svou "podivínskost" sympaťák a najde se tu i hodně humoru. Od třetí řady však šla kvalita hodně dolů. Scénáristé začali sekat chybu za chybou - nahrazení Sharony protivnou a nesympatickou Natalií, ze Stottlemeyera a hlavně Randyho se stali šašci bez mozku, případy si začaly být dost podobné a chyběla jim propracovanost a poutavost z předchozích řad, Monk tím svým puntičkářstvím už jen leze člověku na nervy. Během čtvrté řady jsem seriál přestal sledovat a zatím neuvažuji o tom, že bych ho dokoukal. Za první dvě řady bych dal klidně ****, ale u zbytku bych se rozhodoval mezi * a **. Celkově *** Edit: Nakonec jsem se odhodlal shlédnout i zbytek seriálu a můžu říct, že se seriálu v dalších řadách podařilo vrátit do starých kolejí a opět jsem se u sledování bavil. Jednoznačně největší krize seriálu byla opravdu v 3 řadě a na začátku 4, kdy jednak došlo k výměně jedné z hlavních postav, která mi opravdu citelně chyběla a způsob jejího odchodu jsem nikdy nestrávil (na Natalii jsem si nakonec zvykl, ale Sharonu jsem měl vždycky radši) a pak se zde objevila celá řada hloupých detektivních zápletek, kde jsem si říkal, že větší pitomost snad scénáristy ani napadnout nemohla. (jako třeba vrah, co dvakrát vyhodí proud ve městě, aby ho nikdo neviděl kdesi na koncertě) Každopádně v průběhu 4 řady se seriál znovu ustál do podoby, kterou jsem měl rád a užil jsem si další zajímavé případy podivínského detektiva. Takže díky tomu zvyšuju hodnocení. Jen poslední poznámka: byť byla Randyho debilita někdy zábavná, tak v mnohých případech mi přišla spíš trapná. ()

Pán Monk a Dale veľryba (2002) (S01E03)

Někdy jsou detektivní zápletky Monka opravdu vymyšlené chytře, ale někdy se jen pokoušejí tvářit chytře, což je i případ tohoto dílu. Záporáci provedou plán tak, aby podezření padlo na Obra Dala, který vraždu spáchat nemohl, jenže když se nad tím člověk trochu zamyslí, tak to nedává smysl - taková soudkyně musí mít stovky nepřátel, tak proč na Dala vůbec přitahovat pozornost policie? Stejně tak závěrečné usvědčení je k smíchu, v tom smyslu, že by dostali toho doktora, ale tak bohatý a vlivný člověk by sotva byl usvědčen na základě výpovědi hledaného zločince (a nevypadá tak hloupě, aby nechal fyzické důkazy). Slabou kriminální zápletku alespoň částečně vyvažují humorné scénky s Monkem, humor v prvních řadách jen málokdy sáhl k trapnosti. ()

Pán Monk ide do lunaparku (2002) (S01E04)

Někdy jsou zápletky v Monkovi značně nedomyšlené, někdy je ale záhada pěkně promyšlená a i zdánlivě jasná vražda nakonec proběhla úplně jinak. Tenhle díl je pěknou ukázkou toho druhého - zdánlivě zde není jiné vysvětlení než vraždící polda (Stephen McHattie konečně jednou na správné straně zákona, byť jeho polda není zrovna ten nejvzornější na okrsku), ale rozluštění je nečekané a nepůsobí lacině. Plus je zde vidět vývoj vztahu Monka s kapitánem, který si navzdory respektu k Monkovi udrží nadhled v kritické situaci (Monk připraven nebyl, to je fakt) a dobrý humor (rozhovor se Sharonou o řízení, snaha splynout s davem na pouti). Jedna z mých oblíbených epizod... ()

Pán Monk ide do ústavu (2002) (S01E05)

Epizoda se zajímavou zápletkou ohledně pobytu Monka v léčebně zde zdaleka zastiňuje zápletku kriminální. Je tedy fakt, že ohledně provozu léčeben jsou zde značné chyby (nejvíc bije do očí to nezajištěné okno u pacienta s fixací na Santu, to by mu jistě nechali, aby si za ním mohl šplhat), ale je to zajímavé sledovat, dokonce tady Monk sám začne pochybovat o své příčetnosti a pěkně interaguje se zbytkem pacientů - poněkud se tady rozvíjí jeho charakter, což takhle na začátku seriálu není na škodu. Záporák není špatný, ale jeho motivace ohledně uvěznění Monka v léčebně nedává moc smysl - radši by ho měl nechat co nejdřív propustit, ne ho nechat šmejdit kolem a hledat důkazy pro svá podezření. I kdyby po propuštění informoval policii, tak co? Případ je oficiálně uzavřený a v momentě, kdy doktor odmítl Monka propustit, Monk ještě neměl prakticky nic v ruce (o té fobii údajného vraha si přečetl až po téhle scéně), tak na základě čeho by tam policie mohla vyšetřovat? Jinak ta zbraň schovaná v komíně - jasný důkaz, to ano, ale proč se jí vrah zbavoval zrovna v léčebně? Proč ji nehodil někam na dno rybníka nebo někde nezakopal? Detektivní zápletky v Monkovi se někdy opravdu nesmějí moc pitvat.... Nicméně pohodová podívaná to je. ()

Pán Monk a lupič miliardár (2002) (S01E06)

Další konflikt Monka se Sharonou - jejich vztah byl o mnoho zajímavější než jeho pozdější spolupráce s Natalií, tyhle konflikty dodávaly seriálu šťávu a trochu ho ukotvovaly v reálném světě, protože jiné věci ho z něj zase vyváděly pryč (třeba bizarní způsoby vražd a zajištěných alibi). Detektivní zápletka by byla těžko prokazatelná, takže tady máme středoškolský žert pro jistotu zapsaný v nějaké publikaci a příhodně najatého herce jako svědka, jinak by nebylo na co pachatele chytit. Je tedy fakt, že vražedný plán měl díry (žádný důkaz o krizi středního věku u oběti, jen tak někoho zastřelit bez jakéhokoliv varování? - to by v reálu určitě střelci přineslo víc nepříjemností, (asi ztrátu zbrojního průkazu, pokud nic horšího) i kdyby přepadení bylo pravé), ale sotva by se to podařilo uspokojivě dokázat. Zápletka s poldou srabem pobavila. "Zastřel ho." - "To se přece nesmí." - "Tak zastřel alespoň mě." ()

Pán Monk a maratónec (2002) (S01E08)

První z mnoha epizod ve stylu Columba, kde Monk hned na začátku identifikuje vraha, ale ten má neprůstřelné alibi. A neprůstřelné alibi v Monkovi jde o stupeň výš než v jiných detektivních seriálech - máme tu např. vraždící osobu v přeplněné místnosti, vraha v komatu, ve vesmíru, v živém vysílání.... Tahle epizoda tenhle styl epizod skvěla uvedla. ()

Pán Monk na dovolenke (2002) (S01E09)

Hodně blbej díl. Když odhlédnu od faktu, že nesnáším to klišé, jak příhodně se dějí zločiny, kdekoliv se detektiv objeví, tak komando vraždících uklízeček, které kradou interní informace z oblasti bankovnictví (to jako nějací podnikatelé nemají žádné zabezpečení dat na počítači? nebo jsou ty pipiny nějaké superodbornice na IT?) je leda tak k smíchu a to věčné nahánění mrtvoly po chvíli omrzí. Sharonina zápletka s nápadníkem, ze kterého se vyklube ženáč, je nudná a nezajímavá. Vedlejší postavy tu nestojí za nic, ani rádobydrsná detektivka nebo arogantní ředitel hotelu nezaujmou. Jen ten otcovský vztah Monka s Benjym je alespoň drobným pozitivem epizody. ()

Pán Monk a zemetrasenie (2002) (S01E10)

Tady jsem přiznám nepochopil dost klíčovou věc - jak se mohla vražda toho dědka nahrát do telefonu, když v té scéně, kdy ho žena napadla, vůbec neměl telefon v ruce? Asi scénáristi zoufale potřebovali něco, na co pachatele nachytat? No možná to Monk na konci vysvětlil, ale když mluvil pozpátku, tak to těžko rozluštit... Jinak to nebyla špatná epizoda, ale jedna moje velká výtka k Monkovi je, jak za vlasy přitažené okolnosti scénáristé někdy vytáhnou z klobouku, aby Monk získal důkaz proti vrahovi. ()

Pán Monk a lietadlo (2002) (S01E12)

Ne, ne, ne, tyhle díly, kdy se detektiv někam vydá a čirou náhodou se tam nachomýtne k vraždě, mi vždycky vadily ve všech kriminálních seriálech. Zvlášť, když autoři tak trapně strkají Monkovi všechny vodítka až pod nos (náhodou vidí, jak se pár objímá na letišti, jak si podezřelý čistí boty, diskuze o vegetariánském menu, žena si stěžuje, že nelétá). Navíc je to plné děr a nelogičností - vražda na přeplněném letišti a nikdo nic neviděl?, matný záporák a slabé obsazení vedlejších rolí (nejhorší ta letuška v podání Shalhoubovy ženy). Dvě hvězdy hlavně za místy povedený humor (naopak scéna s malou holčičkou byla velice trapná) a projednou kompetentního Dishera. ()

Pán Monk sa vracia do školy (2003) (S02E01)

Když odhlédnu od faktu, že Monk skoro z ničeho hned na počátku identifikuje vraha (tak jeden dotaz na dopis (což mohl být dohad, jak Sharona správně řekla) a fakt, že podvádí manželku a hned to znamená, že on musí být vrah?), tak jde o dobrou epizodu, jednu z mých oblíbených. Vražda není špatně vymyšlena, vrah zde sice trochu riskoval, ale rozhodně byly v seriálu použity bizarnější vraždící techniky. Pobaví Monkovy zážitky na škole, hlavně konflikty s cholerickým tělocvikářem. Jen ta pointa je slabá, celé je to postavené na tom, že nějaký nález brýlí oběti vyřeší celý případ a do té doby mazaný záporák na takovou hloupost skočí? Kdyby je tam nešel nastražit, tak mu to prošlo. ()

Pán Monk ide do divadla (2003) (S02E06)

Monkovo hraní divadla bylo jedním slovem excelentní, opravdu jsem se skvěle bavil. "Kdo objednal salát na zem? - Takhle se smějete? - Moc se smát neumím. - No tak, snažte se zasmát." Ovšem zápletka už tak slavná není. Nejsem odborník na alergie, ale sotva se dá předvídat, že alergická reakce zabere přesně v momentě, kdy to bude potřeba. A nechávat si věc, kterou jsme někoho otrávili bůhvíjak dlouho, to je taky pěkně chabá scenáristická berlička. Stejně by to nic nedokazovalo, pokud burské ořechy nemají DNA, tak i kdyby se zbytky našly v těle mrtvoly, tak nemohou prokázat, že ho otrávila ta láhev ze šatny herečky. Nicméně ten humor to hodně vyrovnává, takže pod 4 hvězdy nepůjdu. Jinak první velké Monkovo vodítko k pachatelce - tak ona se objednala na manikúru dva týdny dopředu a muselo to být jedině kvůli vystoupení v té hře. Kdepak, ženy se nemohou objednat na takovou proceduru jen tak, aby dobře vypadaly, to jim vůbec není podobné.... ()

Pán Monk a spiaci podozrivý (2003) (S02E07)

Že nemůže vraždit osoba v kómatu? V Monkovi prostě není nic nemožné, ani takovéhle alibi podezřelému nestačí. Napětí mezi agentem ATF a kapitánem bylo dobré, ale Sharoniny rodinné trable byly docela nuda. Ještě navíc je pak autoři využili pro vysvětlení Sharonina odchodu, dávalo to snad smysl vzhledem k tomu, jak zde jejího bývalého vykreslili? ()

Pán Monk a kolportér (2004) (S02E10)

Zápletka zajímavá, četbou jedněch novin Monk odhalil další zločiny, jen ten hlavní zločin s ním neměl nakonec nic společného, byť to čekal. Soupeření Monka se Sharonou bylo vtipné, vůbec tenhle díl byl plný skvělých hlášek. ("Promiňte, vám se nesměju. - Já ano.") No a 5 hvězd musím dát už kvůli Nicole DeHuff, nejvíc sexy záporačce z celé Monkovy série, jak já jí přál, aby jí to vyšlo, aby obrala toho troubu a někde si užívala s prachama. ()

Pán Monk a tri koláče (2004) (S02E11)

Skvělý John Turturro v roli bratra pana Monka. Tady se autoři trefili do černého, skutečně je tu podoba. Kriminální zápletka sice trochu slabší, ale i tak dobrá. Záporák byl velmi slušně zahrán. ()

Pán Monk a jeho manželka (2004) (S02E15)

V nějakém komentáři k Monkovi jsem zmínil, jak někdy autoři vytáhnou hodně za vlasy přitažené berličky pro dopadení pachatelů. Něco podobného je, jaké náhodičky se někdy stanou, aby se Monk vůbec k případu dostal. Třeba tahle epizoda - záporák si z bůhvíkolika žen vybere ke sňatku zrovna matku jedné z hlavních postav, takže se Monk dostane k případu. Kriminální zápletka je v tomhle dílu hodně v pozadí, což je škoda, protože Nestor Carbonell má na to hrát slušného záporáka, nějaký humor zde sice funguje, ale ten skoro parodický konec v šatníku mě připadal vysloveně trapný a hodně epizodu shodil dolů. ()

Pán Monk verzus kobra (2005) (S03E11)

Začátek super, pobavilo mě i nadšení Dishera pro Sonnyho Chowa a zápletka je tentokrát zajímavá - tajemný kung-fu vrah, indicie ukazují na dávno mrtvého a i když jsem nevěřil tomu, že Sonny Chow žije, tak otázka "proč by někdo chtěl obvinit dávno mrtvého?" držela zajímavost dál, protože jiný potenciální motiv a jiní podezřelí nejsou zhruba do poloviny rozebíráni. Člověk zpozorní v momentě objevení Marka Shepparda na scéně, ale pořád není žádné jasné spojení mezi ním, mrtvým spisovatelem a Sonny Chowem. Finální rozuzlení je pak vcelku jednoduché, ale docela uvěřitelné a rozhodně lepší než nějaký totálně překombinovaný nesmysl jako v jiných dílech, kdy usvědčení zařídila stovka náhodiček. Jen to finální hledání Monka a jeho hovory se ženou už byly poněkud nudnější... ()

Pán Monk a ponorková choroba (2005) (S03E12)

Konečně někoho napadlo poukázat na absurdnost toho, jak se vraždí kdekoliv, kde se Monk objeví. Spíš bych tedy souhlasil s tou špatnou karmou, jak Natalie původně navrhovala, ta konečná změna jejího názoru je sice očekávatelná, ale osobně s ní nesouhlasím. Monk alias Pán temnot s vysavačem - dobrý příměr. Linie se zabitým sousedem je dobrá, ale 5 hvězd nedám díky té Randyho linii. To jsou ti zabijáci asi pěkní loseři, když zkoušejí takový překombinovaný trik a doufají, že to zabere (možná vědí, jak velký blbec Randy umí být?), místo aby to z něj zkusili vymlátit nebo něco podobného. Klidně mohli předstírat, že budou mučit nebo zabijou tu jeho údajnou přítelkyni. ()

Pán Monk ide do Vegas (2005) (S03E14)

Vrchol IMHO slabé 3. série. Zase jedna vražda, kde očividný pachatel nemohl vraždit, protože nebyl na místě činu. Randy a jeho problémy s gamblingem vynikající, zpívající kapitán, který je chytřejší než Monk, jen když se pořádně opije, stejně tak. Naopak Natalie se tady ještě moc neusadila, celkově mi tady to její neustálé adorování ze všech stran lezlo na nervy. Záporák mocný, ale nepříliš chytrý (po týdnu se nezbaví lístků, které údajně ztratil nebo nenechá uklidit výtahovou šachtu?). A na úvod zase obrovská náhodička - vražda ve Vegas, daleko od San Franciska, ale naštěstí tam zrovna byl kapitán s Randym na loučení se svobodou. ()

Pán Monk a druhý detektív (2005) (S04E01) odpad!

Za mě nejhorší epizoda celého seriálu. Monk je hodně odlehčená detektivka a normálně s tím nemívám problém, ale to, co tam předvádí Marty je tak mimo, že jsem se při sledování normálně cítil za tvůrce trapně. O Monkovi se dá říct, že něco zkoumá a logicky odvozuje, ale že profesionální detektivové berou vážně tak evidentní nesmysly (očichávání psa a výkalů, proutkaření, lidský detektor lži), tomu prostě člověk odmítá věřit (snad kromě toho trouby Randyho), jasně z toho čouhá nějaký podraz už od první vteřiny a kromě Monka to nikdo neřeší (až na to prověření alibi, ale to ho ještě nevylučuje jako komplice pachatele). Monk se navíc chová jako malý harant s tím svým neustálým "on podvádí" a rozuzlení je i na poměry seriálu strašně přitažené za vlasy, to jejich povídání bych chtěl slyšet, proč by spolu podrobně rozebírali blbosti typu "to bylo super, jak jsme hodili ty kukly do kanálu, co? a jak jsme drželi toho psa jako rukojmí, fakt paráda, viď?" Marty a jeho matka nejsou ani trochu sympatické postavy, takže to závěrečné drama s jejím únosem je taky o ničem. Normálně bych dal alespoň jednu hvězdu, obvykle za nějaký humor nebo vedlejší linku, ale tady se vůbec nic jiného neřeší... ()

Pán Monk sa opije (2005) (S04E05)

Pěkná epizoda, kde máme tentokrát trochu jinou záhadu - zmizelý člověk, kterého si nepamatuje skupina navzájem cizích lidí. Ale náhodou se to stalo zrovna ve vinařství, kam Monk pravidelně jezdí na výročí, takže to dlouho záhadou nezůstane. Ještě se k tomu připlete jeden nájemný vrah a Monk se nám na konci pořádně opije (což moc nebaštím, s jeho encyklopedickými znalostmi by měl hned poznat pravý alkohol), celkově příjemná epizoda k sledování. ()

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Sledování televize a potažmo streamovacích služeb je i po pandemii Covidu-19 a s tím spojených lockdownech pořád na vzestupu a není se tedy čemu divit, že produkční společnosti hledají stále více… (viac)

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf