Monk

Komédia / Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2002–2009), 90 h 39 min (Minutáž: 40–118 min)

Tvorcovia:

Andy Breckman

Tony Shalhoub, Ted Levine, Jason Gray-Stanford, Traylor Howard, Bitty Schram, Stanley Kamel, Emmy Clarke, Hector Elizondo, Kane Ritchotte, Tim Bagley (viac)

Jeho inštinkt je neomylný a jeho kombinatorické a pamäťové schopnosti sú fenomenálne. V dedukovaní, pátraní a pozorovaní je priam geniálny... detektív Adrian Monk.
Na televízne obrazovky opäť prichádza legendárny detektív Monk. Adrian je postavička vskutku originálna. Po smrti svojej milovanej manželky Trudy, ktorá zomrela za doposiaľ nevyjasnených okolností, Adrian upadol do úzkostnej psychickej poruchy. Má fóbie z ľudí, davov, výšok, mikróbov a mlieka. Je obsedantný a roztržitý. Odišiel od polície, liečil sa u psychiatra a živí sa ako súkromný konzultant, čo znamená, že pomáha pri vyšetrovaní zložitých prípadov. Napriek všetkej psychickej nerovnováhe mu to neskutočne myslí. V dedukovaní, pátraní a pozorovaní je priam geniálny. Jeho inštinkt je neomylný a jeho kombinatorické a pamäťové schopnosti sú fenomenálne. Napriek tomu sa ani nepohne bez svojej osobnej ošetrovateľky, temperamentnej Sharony Flemingovej, ktorá ho sprevádza na každom kroku. Je jeho ochrankyňou, hovorkyňou a jedinou priateľkou. Často to medzi nimi iskrí, pretože Adrian je naozaj neznesiteľný, ale po každom rozchode sa znova vrátia k sebe. V tejto časti Monk pomáha pri objasňovaní dvoch zdanlivo nesúvisiacich vrážd. V hlavnej úloh esa zaskveje Tony Shalhoub, ocenený zlatým glóbusom. Do úlohy Adriana Monka bol obsadený skvelý herec Tony Shalhoub, ktorý za svoj presvedčivý výkon obdržal v roku 2003 Zlatý glóbus.
Detektív Adrian Monk (Tony Shalhoub) navštívi so Sharonou Flemingovou (Bitty Schramová) a svojimi kolegami New York. V momente, keď sa chcú ubytovať v hoteli, sa v jeho vestibule spustí nepochopiteľná prestrelka, pri ktorej zahynie niekoľko ľudí. Na miesto činu príde okamžite tím detektívov a snaží sa zistiť, čo sa vlastne stalo. Do vyšetrovania sa samozrejme zapojí i Adrian Monk a svojím netradičným prístupom k práci spôsobí nemalý rozruch medzi svojimi newyorskými kolegami. Na základe získaných dôkazov sa snaží v teréne zistiť o prípade niečo viac, ale na stanici metra dostane panický záchvat a stratí sa vyľakanej Sharone z dohľadu. Tá je nakoniec nútená nahlásiť jeho zmiznutie na polícii... (oficiálny text distribútora)

C0r0ner

Je to vtipné, je to neobvyklé, je to skvěle zahrané (casting dopadl na jedničku), příběhy jsou zajímavé..., ale časem se to omrzí. Kdyby měl Monk dohromady nějakých padesát případů, tak bych o plném hodnocení nepochyboval, ale s takovou náloží dílů už scenáristé (logicky) upadli do stereotypu, který postupně začal nudit. 80% ()

danecek24

Zlatý Glóbus - cena (1) - 60. ročník (za rok) 2002 - *Nejlepší herec v seriálu (komedie / muzikál) - Tony Shalhoub + nominace (6) - 61. ročník 2003 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Bitty Schram, Nejlepší herec v seriálu (komedie / muzikál) - Tony Shalhoub, 62. ročník 2004, 64. ročník 2006, 66. ročník 2008 - Nejlepší herec v seriálu (komedie / muzikál) - Tony Shalhoub ()

laik_60

nenáročne pritom zábavne pozeranie seriálu s prvkami komédie a akejsi svojráznej skoro obsedantnej Monkovej nostalgie :). Pri tak náročnej povahe akou Monk je sa nedivím, že na seriály pracuje viacero scenáristov, jeden by už vyhorel pri piatom diely :) ()

stOKYi

pre mňa to je jeden z nalepších krimi seriálov vôbec. Monk je naozaj výnimočná postava. Originálne príbehy ktoré sú doplnené svojskými humornými vsuvkami založené prevažne na monkových polyfobiach. U mňa je to jednoznačne v top 10 ak nie aj v TOP 5. Niekedy mi ale lezie Monk na nervy.. ale takým príjemným a sympatickým spôsobom že by som sa dokázal pozerať na tento seriál aj hodiny nepretržite :). Tony je proste úžasný a zaslúžil by si podľa mňa aj viac ako len cenu EMMY :) ()

moviefilm

Neviem nájsť jedinú chybu. Originálne prípady, skvelý scénár, réžia, herecké výkony, najmä Tony Shalhoub, ktorý bol pre túto rolu narodený. Jenoducho genialita smam o sebe... ()

Radiq

Ze všech detektivů můj nejoblíbenější, no a vlastně jedinej, na kterýho se pořádně dívám. Chytrej jak Sherlock, osobitej jak nikdo jinej, vtipnej svým chováním a je to prostě skvělá a originální seriálová postava, minimálně na úrovni Dr. House, akorát že vtipnější. A hlavně svůj. Jo, jednotlivy epizody většinou jedou podle podobnyho schématu - zločin, vyšetřování, zápletka, rozluštění. Ale to vubec nevadi - hlavni je, jak se děj sune a jak Monk dělá ty svoje excesy a to rozuzlení dycky stojí za to. A ten Monkův úsměv, když na to přijde. Nebo zoufalost z toho, že na to už zase přišel. Jak o něm všichni kolem řikaj: je to dar. A jak řiká on sám: a taky prokletí. Ale ani bez dalších postav by to nebylo ono - kapitán Stottlemeyer a jeho pravá ruka poručík Randy Disher (kterej tam je tak trochu za pakoša), to sou taky dobři týpci a hýřej dobrejma hláškama. Koho nedostane první série, asi už ho nedostanou ani další. Ale mě dostala, je to borec! A dostala mě i druhá, která jede po stejné koleji, ale to je dobře. Nic, co bych na tom měnil. Ve třetí sérii dojde překvapivě k výměně ošetřovatelky (ta původní herečka prej chtěla zvýšit plat, ale místo toho jí dali padáka), ale Monk zůstává a baví skvěle. Čtvrtá sérka už ničím moc nepřekvapí, ale to neznamená, že Monk není skvělej a originální detektiv a že to má pořád stejny grády, i když člověk už tak nějak podvědomě ví, kdo je asi tak hlavní podezdřelej a jakou měl motivaci a proč je na některy detaily kladenej nenápadnej důraz. Je to totiž asi nějakej důkaz... Série 5 a furt jedeme to samy, osvědčeny. Toť vše. Stejně tak šestá, pořád tak nějak stejně, ale taky se u toho pořád stejně bavim a směju. Hlavně poslední dva díly mě dostaly docela hodněkrát. Po sedmé sérii si říkám, že už mě tam nemá co překvapit. Člověk si na Monkovy problémy tak nějak zvykl a už mu to všechno u něho přijde normální. I ty absurdní situace, do kterejch se často dostane, jsou od scénáristů už docela ohrany. Po celkovém uvážení, až skouknu i poslední sérii, se rozhodnu, jestli hodnocení nesnížím... Nesnížím. Sice to byla pořád stejná kvalita, ale je mi líto snížit hodnocení seriálu, kterej je podceňovanej na úroveň béčkovejch seriálů typu "co díl, to případ". Po zralém uvážení ale musím střízlivě přiznat, že postava pana Monka ztratila od začátku do konce svou úroveň a naopak Randy mě svou blbostí rozesmíval víc a víc. V podstatě se jedná o průměrnej seriál, ale já pro něho mám asi tak nějak slabost. ()

tomeek

Asi bych ho znát nechtěl, ale častokrát nechápu, jaké detaily ho dokáží zaujmout, že díky nim je pátrání podstatně jednodušší. ()

AntonG.

Ne, ne fakt mě nebaví ty Monkovy fobie z milionu věcí...strašně předvidatelné a samoúčelné...nato že je to stěžením bodem tohoto seriálu. ()

maxxxim

Nie zlý nápad, no prevedenie na plátno pokrivkáva za mojimi predstavami. Obsedantný myzofobik v hlavnej úlohe vám príde zábavný asi tak na 187 sekúnd, kým nespozorujete, že periodicita predvídateľných scén a pohybov akceleruje čoraz vyššou frakvenciou. Niekedy p. Monk zabrúsi aj do vôd, v ktorých sa necíti doma, čoho prejavom sú rôzne trapasy a dejové kolízie, ale to k nemu neodmysliteľne patrí. Seriál pozerateľný, ale nie do takej miery, že sa budete tešiť na ďalšiu časť, prípadne stopáž dlhšiu ako 10 minút. Dal som 2 hviezdy teda jednu za snahu p. Monka niečo zarobiť na živobytie, dovolenku a tak. ()

Skuby47

Existuje velká řada krimiseriálů, které řeší podobné detektivní případy a v podstatě se liší jen postavou hlavního vyšetřovatele, který osobitým způsobem jednotlivé zločiny rozmotává. Monk je opravdu originální a nezaměnitelný. Netečou zde sice potoky krve, ale je to chytrý a vtipný seriál, postavený na všímavosti nehrdinského hrdiny a suspendovaného policejního poradce, kterého jen tak někdo nepřechytračí. Jeho fobie jdou občas člověku na nervy, ale když se řekne Monk, tak i moje pětiletá vnučka ví, o koho jde. ()

Tyny

Jak poznáte, že jste si seriál opravdu oblíbili? Poznáte to tak, že až skončí poslední díl v poslední sérii, budete ohromně naštvaní, že už to vlastně dál nepokračuje a pokračovat nebude. Aspoň takovéto pocity to vyvolalo u mně, když jsem zjistila, že jsem shlédla poslední díl v poslední sérii Monka. Poprvé jsem seriál viděla v TV, když dávali začáteční díly ještě se Sharonou. Když jsem viděla asi 3 díly v televizi, tak jsem si zbytek stáhla z ulož.to. Nakonec jsem shlédla celou sérii a takhle to pokračovalo, až jsem shlédla poslední díl seriálu. Geniální nápady, skvělé herecké výkony. Vlastně celý ten nápad natočit seriál o chlápkovi, který bude extrémně čistotný a bude se bát někomu podat ruku, aby něco nechytl a který si bude 1568749x denně mít ruce a mít ve skříni "nakopírované" stejné obleky a košile, jelikož je na to prostě zvyklý. A kdyby si měl vybrat mezi osmi a deseti lety ve vězení, tak si vybere těch deset, protože je to zaokrouhlené číslo. Návyková úvodní píseň a vlastně skvěle sestříhané úvodní scénky, které vždy pobaví. Nezaměnitelná hudba Jeffa Beala, kterou se pilně snažím naučit na kytaru. Jeden z nejlepších seriálů vůbec a nejlepší role, jakou Tony Shalhoub ztvárnil. ()

Motinski

Až moc obyčajný krimi seriál kde ani svojská postava Monka nedvihne dojem do výšin. Väčšina častí sú príjemné odpočinkové záležitosti, no nejaké pravidelne sledovanie si tu neviem predstaviť. ()

Dado

V časoch, kedy sa prípady v zdanlivo podobných seriáloch riešia na základe maličkých dôkazov vyčítaných pravidelne zo 100x zoomovaných a pritom kvalitu nestrácajúcich amatérskych záberov bezpečnostných kamier v samoobsluhe mi príde Monk ako zázrak, ktorý sa tu zjavil z čista jasna. Detektíva, ktorý si v každej časti seriálu dokáže na prvý pohľad zbytočné a nesúvisiace veci spojiť a vytvoriť z nich geniálnu odpoveď na to, kto je vrahom, si človek jednoducho musí zamilovať, najmä keď ten istý detektív nie je žiadny arogantný frajer so slnečnými okuliarmi na nose a bavorákom v garáži, ale len vdovec s miliónom fóbií a sympatickou opatrovateľkou (alebo asistentkou až chcete). Nezabudnuteľné prípady vždy končiace riešením v podobe čiernobieleho vizuálneho spracovania vraždy, ktorý sprevádza hlas génia štítiaceho sa dokonca aj mlieka sú jasným argumentom pre maximálne možné ohodnotenie v červených hviezdach a to i napriek tomu, že s poslednými sériami už seriál mierne strácal tempo a nápaditosť. To všetko však bolo divákom vynahradené veľkolepým finále záverečnej série, po ktorom nezostáva nič iné, len Adrianovi Monkovi zatlieskať. Slovenský dabing je vynikajúci, občas sa však nevyhol drobným chybičkám krásy či nezrovnalostiam (konkrétne mám na mysli fakt, že Sharona Monkovi vždy tykala, avšak pri jej epizódnom návrate v 8. sérii mu nepochopiteľne vyká). (95%) ()

Tucqa

Pro mě nejsympatičtější detektiv, kterého znám. Nevím, jestli je to tím, že některými postoji mi připomíná samu sebe, nebo je v tom něco jiného, ale na Adriena Monka budu vždy ráda vzpomínat. Vtipné, nápadité, scénáristé umí překvapit stejně tak, jako poté hlavní hrdina, řešení zločinů skrývají detaily, kterých si může všimnout pouze puntičkářský a naivní, na hygienu dbající, ustrašený detektiv... To vše nám dává kombinaci toho, co televize jen tak často nenabízí... ()

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Sledování televize a potažmo streamovacích služeb je i po pandemii Covidu-19 a s tím spojených lockdownech pořád na vzestupu a není se tedy čemu divit, že produkční společnosti hledají stále více… (viac)

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf