Kimecu no jaiba

• Japonsko 鬼滅の刃 (viac)
Japonsko, (2019–2024), 27 h 12 min (Minutáž: 24–55 min)

Predloha:

Kojoharu Gotóge (komiks)

Kamera:

Júiči Terao

Akari Kitó, Nacuki Hanae, Hiro Šimono, Jošicugu Macuoka, Ai Kakuma, Aoi Júki, Daisuke Namikawa, Hikaru Midorikawa, Hóčú Ócuka, Júki Kadži, Nobuhiko Okamoto (viac)

Již od pradávných časů si lidé vypráví legendy o strašlivých démonech, kteří se ukrývají v lesích a v noci napadají lidská obydlí, zabíjejí jejich obyvatele a živí se jejich krví a masem. Démoni běžné lidi děsí, protože běžné rány se démonovi hned zacelí a jsou schopni nechat si v mžiku narůst třeba i useknutou končetinu. V těchto legendách se však objevují i zabijáci démonů - zkušení válečníci, kteří znají způsoby, jak démony efektivně zabít. Pro mladého chlapce jménem Tanjirou se tyto legendy velice brzy stanou trpkou skutečností...
Již od smrti svého otce se mladý Tanjirou zaměřil vší silou na pomoc své početné rodině. Přestože jejich životy byly poznamenány touto tragédií, společně dokázali najít Tanjirou a jeho rodina trochu toho štěstí. Tento klidný domov je však roztříštěn jednoho dne, když Tanjirou najde většinu své rodiny povražděnou a jediná, kdo přežila, jeho sestra Nezuko, je proměněná v démona. Je však s podivem, že Nezuko i přes svůj stav stále projevuje známky příčetnosti a lidských emocí...
Díky těmto událostem a jednomu nečekanému setkání si Tanjiro stanovil velmi těžký cíl - stát se zabijákem démonů a zjistit od nich, jak přeměnit svoji sestru zpět na člověka. (Jeoffrey)

blondboss

Toto čistokrvno-japonské animé z prostredia zabijákov démonov už od začiatku uchvacuje svojou komplexnosťou, charakterom postáv a v mnohých prípadoch značne emocionálnou vypätosťou s dosť kvalitným hlavným záporákom, ktorý ťahá za nitky v úplnom pozadí príbehu. Čo už ale začne postupne otravovať, je jednotvárnosť jednotlivých bojových scén, neskutočná ukričanosť a miestami zbytočne naťahovaný dej. Celkovo ale jeden z tých lepších seriálových animé počinov súčasnosti. 70 % ()

dudo24

Predbežná recenzia od začiatku seriálu po koniec Swordsmith Village Arc. Anime je zasadené v sympatickom očarujúcom svete, akoby koniec feudálneho Japonska, jednoduchý život ľudí, pekná architektúra a príroda, a to hlavné, bojovníci s katanami využívajúci komplexné magické bojové štýly na boj proti démonom. Vybudovanie sveta aj hnacie mechanizmy a motivácie za všetkým veľkým dianím je skvelé. Vizuál je krásny, hlavné postavy Tanjirou a Nezuko sú veľmi obľúbiteľné, bitky sú rozmanité, krv a končatiny lietajú kade tade, a takisto nechýba napätie z odkrývania neobjavených tajomstiev a nejasnej minulosti. Pomocou retrospektívy sú nám priblížené, aspoň čiastočne, hlavné aj vedľajšie postavy, čo dosť pomáha aby som si ku každej vedel vytvoriť nejaké puto. Taktiež démoni dostanú priestor na vysvetlenie svojho charakteru, čo je veľmi prínosné na pridanie šedosti do celkového príbehu. Seriál má naozaj skvelé momenty, scény kedy sa hrdina vyvinie a posunie vpred, strhujúca a vizuálne prepracovaná akcia, situácie plné súcitu a emócií. Bohužiaľ, seriál pre mňa nie je konzistentný, čo sa kvality týka. Odhadol by som, že ku všetkým dobrým kvalitným zaujímavým scénam je dva krát toľko priemerných alebo dokonca až otravných scén. Frekventovaný stavebný materiál epizód sú interné monológy alebo dialógy pri konfrontácii medzi slayermi a démonmi. Interné monológy všeobecne sami o sebe sú v poriadku, používajú sa na posun deja, vysvetlenie motivácií postáv alebo objasnenie ich ďalších krokov. Interné dialógy v tomto anime sú však veľa krát titulky pre nevidiacich. Nedá sa to brať ani ako zhodnotenie situácie, sú to detailné opisy toho, čo sa práve stalo alebo sa momentálne deje. Chápal by som vyslovené myšlienky typu, „Nestihol som zablokovať úder.“ alebo komentár na topiaceho sa slayera, „Dýchacie techniky sú ti teraz k ničomu.“, miesto toho však dostaneme, „Zmenil smer útoku na poslednú chvíľu, bol som pomalý, kvôli tomu som nestihol zablokovať úder a teraz mám zranenú ruku.“ alebo „Si ponorený vo vode, takže nemôžeš dýchať vzduch, kvôli tomu nevieš používať svoje dýchacie techniky a preto ma teraz neporazíš lebo mi nie si schopný zasadiť žiadny úder.“. Vo výsledku to teda vyzerá tak, že sa stane akcia, potom sa všetko zastaví a dostanem opis toho, čo som práve videl. Ďalej, konkrétne démoni majú problém, že väčšinou jediné ďalšie vety ktoré vedia hovoriť sú o tom akí sú neporaziteľní a ich súperi slabí. A čo to ešte horší, je opakovanie tých istých myšlienok dokola, plus v závislosti od démona, ich niekedy neskutočne otravné hlasy. Tieto všetky rozprávania, či už dobré alebo zlé, vyúsťujú potom do naťahovania a pasivity deja, aj keď nie je to tak vždy. Keď už som pri otravnosti, treba spomenúť dve dlhodobo pôsobiace postavy, Inosuke a Zenitsu. Každá postava má nejaké svoje definujúce správanie, tak to platí aj pre tieto dve. Inosuke je zúrivý a stále chce so všetkými bojovať, Zenitsu je bojazlivý a stále narieka. Je to vtipné, chvíľu, problém je v tom, že to robia stále, do takých rozmerov, že je to k nevydržaniu. Odtiaľto by som sa rád pohol ku obsahu mimo bojovania. K tomu len toľko, že udalosti a dialógy v takýchto pasážach sú okej, priemerné, moc nevynikajú ani v humore ani v rozvoji vzťahov ani v iných oblastiach. Podľa mňa bola dosť škoda, až príliš rýchle tempo Tanjirouho prvotného tréningu, bolo to veľmi dobre spracované a zaslúžilo si to viac častí. Jedna z vecí, čo sa mi najviac páčia, sú transformácie Zenitsu a Nezuko, a odriekanie názvov štýlov používaných pri boji. Celý seriál okrem prvej sezóny je podelený na príbehové linky, každá s rovnakou štruktúrou: obmena vedľajších postáv slayerov, obmena démonov, zoznamovanie sa so situáciou, útok démonov, gradujúci boj medzi slayermi a démonmi, ukončenie boja, zhodnotenie situácie. Chcem tým povedať, že je to repetitívne, svet ostáva statický, a postrehnuteľné trvácne zmeny sú viditeľné viac menej iba na pár opakujúcich sa postavách. Na kontrast dám príklad Attack on Titan alebo Fullmetal Alchemist, kde každý krok vpred, ktorý protagonisti spravili, otriasol pohľad na svet a jeho chápanie. Vrchol celého anime je Red-Light District linka, aj keď teda prvé časti by boli vhodné na filler epizódy. Najzaujímavejší démon, najepickejšia akcia, najrýchlejšie tempo, najviac rôzneho diania, a najmenej otravností. Na konci tejto sezóny som si povedal, že sa anime pohlo o level vyššie. Bohužiaľ, ďalšia linka Swordsmith Village si neudržala túto úroveň. Celkovo som spokojný. Napriek nekonzistentnej kvalite je seriál pútavý a baví ma, takže sa teším na ďalšie sezóny. () (menej) (viac)

Agraynel

Zabiják démonů je celkově super. Porovnal bych to jako takovou trochu pro "starší" verzi Seven deadly sins (graficky, postavově, obsahově). Proč v uvozovkách? Některé díly se totiž už od začátku tváří, jakože jsou pro věk rovnou 21+, pak se to snižuje na 18+ až to dojde do většinovejch "not parent much restricted" 13+. Na tom vidim právě ten kámen úrazu, jelikož nevím, na jakou skupinu je to mířený. Některý díly jsou tak extrémně super a některý bych fakt radši skipnul. Počáteční díly Inosukeho a Zenitsu mi byly opravdu trnem v oku, kvůli čemu jsem to málem dropnul. Pak se to ale random otočí a od druhý sérky to nabere fakt perfektní vlnu, která animéčko žene sakra dobrym směrem. Hlavní postavy Tanjiro s Nezuke jsou opravdu dobře zpracovaný i celej ten koncept okolo nich postavenej. Ono celkově ke všem postavám (i těm zápornejm) si divák vytvoří nějakej pozitivní vztah. Díky Tanjirovi charakteru je totiž všechno zelenější a to se mi na tom tolik líbí. Seriál je vykreslením toho, že všichni lidi, kteří se proměnily na zabíjející démony jsou vlastně ubohá stvoření, které v jejich lidské podobě potkal nešťastný osud, který sami nemohli ovlivnit. A to hlavní postava Tanjiro chápe i přes to, že ví, kolik desítek/stovek lidí zabili. Moc často nepotkám díla, ve kterých se nejen bezhlavě seká "protože prostě dýmon a tečka", Tanjiro ví a cítí proč kdo co dělá a jaký utrpení snášel. Takže i když ty démony zabít musí, tak jim prostě na konci vysvětlí a dopřeje, aby odešli v pokoji a to mi na tom přijde fakt ultra rare. Vývin postav je dobře propracovanej, možná děj trochu zdržuje, že po každym fightu jsou další 3 díly o tom, jak trénujou nebo se léčí. Sourozenecká láska tady taky ukázaná v trochu dalším světle. Zatím dávám 75%, dal bych víc, ale je to na mě prostě místama moc dětský na to, jak se to pak otáčí na gore krveprolití. ()

Mancunian

Zasazení, děj, animace, postavy... To vše je zde na jedničku. Pro mě rozhodně příjemné překvapení, protože jsem byl před sledováním spíše skeptický. Hlavně série hodně rychle uteče, jelikož se neustále něco děje. Viděl jsem zde hodnocení, že postavy nejsou tak do hloubky, ale to mně vůbec nevadilo, protože příběh příjemně odsýpal a nemusel jsem sledovat desítky flashbacků. ()

Tezuka

Už je to nějaký pátek, co jsem naposledy zažil ten samý pocit, který mám nyní po dokončení první série Kimetsu no Yaiba. Tento pocit je pro mě znamením, že mi dané anime opravdu přirostlo k srdci. Je faktem, že po každé dobré sérii anime cítím v sobě jakousi prázdnotu a pocit smutku, že už je u konce. Ale jen pár vyvolených anime ve mě zanechalo silný pocit stesku, který se dá přirovnat k tomu, když postrádáte milovanou osobu. Přesně tak se teď cítím po Kimetsu no Yaiba. Když jsem tu nedávno pěl ódy na Shingeki no Kyojin a označil ho za nejlepší akční anime, co jsem doposud viděl, nenapadlo by mě, že ani ne za rok budu muset svoje tvrzení opět měnit. Co se týče dynamiky děje, je Shingeki no Kyojin pořád o level výš, nicméně Kimetsu no Yaiba hraje i na jiné struny, které mi u Shingeki no Kyojin zase chyběly. V prvé řadě musím vyzdvihnout prvotřídní animaci, možná nejlepší svého druhu, co kdy dosud vznikla. Studio Ufotable opravdu udělalo kus dobré práce a sledovat tak nádherné detaily boje či prostorového vnímání, byla zkrátka pastva pro oči. Dále chci mluvit o postavách, které ve mě zanechaly neopakovatelný dojem. Už od první série jsem byl fascinován hlavním protagonistem. Kamado Tanjiro není typická shounen postava jakou jsem byl doposud zvyklý vídat. Je to ta nejčistší duše v té nejkřišťálovější podobě, který by se pro druhé rozkrájel. Nikdy si nepostěžuje, vždy přemýšlí jen nad tím, co může zlepšovat a jak může pomoci lidem kolem, včetně své sestry Nezuko, ke které se vzápětí dostanu. Navíc je dabován jedinečným hlasem Hanae Natsukiho, který zní tak klidně a laskavě, že vás to samotného vnitřně naplňovalo blahem a mírem. Jeho sestra Nezuko, která má ty nejkrásnější oči v historii anime, je zase tak přehnaně roztomilá, že by skalní fanoušci v případě jejího zabití byli schopni ukradnout čudlíky a hesla k atomovým zbraním a poslat je na Japonsko jako pomstu. Popravdě, ani já jsem nebyl výjimkou. Inosuke a Zenitsu jako poslední dva doplňky do týmu vítám a oba výrazně přispěli k tomu, že tato série nebyla jen o akci a zabíjení, ale i skvělém humoru a vtipných scénkách v odlehčených sekcích. Hashirové, vyjma Tomioky a Shinobu mně neskutečně vytočili, protože zatímco ostatní nasazují krky, oni si vesele válí pupky ve skrýši a ještě mají drzost ubližovat Nezuko. Hlavní záporák, aneb jak jej trefně fan base pojmenoval "evil Michael Jackson" vypadá zajímavě a jsem zvědav na jeho "Moon dance" v další sérii :D Závěrem chci ještě pochválit nádhernou hudbu a samozřejmě opening, který je v podání japonské zpěvačky LiSY nezapomenutelný. Japonské písně obecně vnímám jako takový malý zázrak v dnešní moderní hudební éře, protože jejich písně ke mně promlouvají, mají nádherný rytmus a zpěváci je zpívají přirozeně. Po první sérii by nyní mělo přijít movie a příští rok, ačkoliv stále nepotvrzená, druhá série. Děkuji za další jedinečný zážitek a právem tohle anime zařadím mezi svoji absolutní špičku. ()

Krnac

Zo začiatku strašne predvídateľné, namiesto realistických súbojov sú všetci presilený atď. Postupne sa však seriál dostane ďalej a zlepšuje, cca 2. tretina úžasná, bojové sekvencie perfekt a vykreslenie démonov ako niekoho koho treba zabiť ale zároveň je vám viacerých až ľúto je proste super. Najhoršie je tu to pomalé tempo a 20 minútová stopáž jednotlivých epizód ktorých je 26, tento seriál reálne potrebuje minimálne 40 alebo 50 minútové, pretože za jednu epizódu sa tu nestane prakticky nič, len za 2 alebo 3 (prakticky za celú sériu máte preto pocit že sa toho veľa nestalo aj keď stalo), Nezukina postava mi príde absolútne nevyužitá, nedostala prakticky žiadny priestor a väčšina epizód sa snaží na ňu zabudnúť čo je dosť divné vzhľadom na to že je to hýbateľ hlavnej zápletky, chápem že je to len začiatok a nebolo kedy ale základný tréning a interakcie s niektorými postavami si myslím mala dostať. - 75% Výborné zapamätateľné scény a príbehy na pomalom a kostrbatom podklade, 75% je síce už tak značí kvalitu ale seriál má na viac, teším sa na pokračovanie. ()

UncleMorty

Jedním slovem excelentní. Po dlouhé době originální námět na téma démonů a lovců, který se rád opírá o bajky a příběhy starého japonska. ()

yawa

Po dlhom čase japonské anime, ktoré ma zaujalo. Zo začiatku ma to až tak nebavilo, prišlo mi to ako štandardné ´villain of the day´ shonen anime. No postupne ako seriál začal ukazovať smutné príbehy nielen hrdinov, ale hlavne záporákov, či otvárať morálne otázky, dostal nový rozmer a ja už chápem jeho popularitu a odlišnosť v rámci žánru. ()

Thalin

Ze začátku mě to opravdu bavilo. Má to krásnou animaci, i akční scény vypadají dobře a prostředí a hudba tomu dodává tu správou atmosféru. Jenže co se postav a děje týká, tak to postupně velice rychle spadne do naprostého stereotypu pro šóneny. Postavy jsou šablonovité, ničím extra výjimečné. Myslela jsem, že aspoň Nezuko  bude něčím víc zajímavá, ale většinu času ji její bratr jen nosí sem a tam jako panenku a řekla bych, že tak ji vnímá i hodně diváků. Prostě taková hezká loutka s bambusem v tlamičce. A samotný hlavní hrdina je typický dobrák od kosti, který musí všem za každou cenu pomoct a na tom stojí i hodně zvratů. Postupně mi přišlo, že to ztrácí šmrnc, je to předvídatelné a místy akorát na sílu vyplněné přehnanými situacemi a rádoby humorem. A záporák vypadající jak MJ mě taky nepřesvědčil. Zkrátka takový průměr v pěkném hávu. ()

3m0W1n

Demon Slayer se rozhodne radi mezi lepsi shouneny. Rozhodne se s radosti vykoupe v kazdem zanrovem klise a neprinasi nic moc noveho krome prvotridni animace a akcnich scen, ale uprimne jsem se bavil a celou serii i film zkouknul v podstate behem dvou dnu. Animace - 5* Hudba - 5* Akce - 5* Pribeh - 4* Postavy - 3* Humor - 3* ()

Tomjeczech

No já nemám slov. Jako malej jsem koukal na Naruta to mi bylo tak 13 let určitě, ale když jsem se v 16 vrátil k anime tak moje první anime co jsem chtěl vidět byl Demon Slayer. Za mě je tenhle seriál úžasnej, děj je naprosto dokonalý prostě díl od dílů je ještě lepší. 2 série je taky bomba a 3 série je ještě lepší! Mangu mám i doma, co hodně musím pochválit jsou efekty. Jsem rád že jsem viděl Demon Slayer. Klidně bych se na to mohl dívat furt dokola :D. Celkové hodnocení 10/10! ()