Gekidžóban Kimecu no Jaiba: Mugen Rešša Hen

• Japonsko 劇場版 鬼滅の刃 無限列車編 (viac)

Počet obětí tajemných zmizení lidí na palubě jednoho pravidelného linkového vlaku se nebývale zvedl, což nemohlo ujít pozornosti organizace zabijáků démonů. Ovšem předchozí snaha o vyšetření celé situace, doplněná vysláním několika lovců, nevedla k žádnému výsledku a skončila pouze dalším krveprolitím a lidskou smrtí. Proto byl nyní na cestu vyslán Kyoujurou Rengoku, samotný ohnivý pilíř Hashirů, nejsilnějších bojovníků celé organizace, aby učinil tomuto řádění přítrž. Jako doprovod mu byla vybrána trojice nadějných nováčků: Tanjirou Kamado, Zenitsu Agatsuma a Inosuke Hashibira. Ti věří, že budou mít možnost se něčemu přiučit od tohoto vzorového lovce démonů. Aniž by to však při nástupu do vlaku věděli, tak síla ukrytá za těmito útoky již dala do pohybu svůj strašlivý plán, díky kterému chce zabít všech dvě stě pasažérů včetně lovců samotných... (Jeoffrey)

Elerrina

Ta obrovská obliba Demon Slayera pro mě byla vždycky trochu záhadou, vzhledem k tomu, že se jedná o dějově jednoduchý a značně uřvaný shounen, který pouze střídá boj s démony s urputnou přípravou na boj s démony, a od jiných, jemu podobných, se odlišuje hlavně nadlimitním množstvím vedlejších nesympatických postav. (OK, abych nekřivdila - má skvěle vizuálně propracované souboje.) Ovšem o filmu, přesto, že je vlastně jen zpracováním několika dalších epizod, lze psát víceméně jenom chválu. Sofistikovaně pojatá první polovina je totiž vynikající. Nejenom, že nám přiblíží hlavní hrdiny pohledem do jejich snění a podvědomí, ale celou tu zápletku o zneužití touhy po prožívání krásných snů a odmítání kruté reality je navíc možné chápat v mnoha paralelách k běžnému životu. Druhá, už „jenom“ bojová a typicky demonslayerovská část je pak uspokojivě zakončena slušnou náloží emocí. Otravní přátelé hlavního hrdiny Tanjira zde buď naštěstí nemají tolik prostoru (Zenitsu), nebo jsou alespoň pro děj lépe využiti (Inosuke). O výborné kresbě a zpracování soubojů netřeba psát, to se u téhle značky rozumí samo sebou. Nedostatků to samozřejmě ušetřeno není, hlavně fialový chapadlovitý sliz jako téměř neporazitelný záporák je prostě trochu .. meh. A souhlasím s tím, že nástup finálního bosse je odfláklý, proč se tam vlastně objevil se můžeme jen dohadovat. Jinak se ovšem jedná o dost precizně vypilovanou ukázku typického anime, kterou mohou zkusit i úplní začátečníci. ()

Jeoffrey

Čekal jsem dlouho, ale přeci jen dívat se na Kimetsu no Yaiba, nebo na cokoli od studia Ufotable, v kino rip verzi, nebo s rozlišením 480p a nižším je podle mě zločin proti estetice, dílu samotnému i jeho autorům. Chápu, že nedočkavost u tohohle filmu může hrát svojí roli, ale pokud to nemáte alespoň v HD, pak přicházíte o jedno z největších kouzel celého tohohle filmu a to je grafické zpracování. Od prvních záběrů na impozantní vlak, kde autoři dokazují, že se dá udělat výborný CG model dopravního prostředku, který sedí s klasickou animací aniž by nějak rušil, až po jeho průjezd krajinou, dokáží ukázat tvůrci nádhernou krásu okolního prostředí v kombinaci s kvalitní prací kamery, kdy při náhodném několikavteřinovém záběru na koleje, po kterých vlak jede a kde vedle roste tráva, máte skoro až vizuální orgasmus a chcete si ten záběr zkopírovat do svého PC a dát si ho na pár dní aspoň jako spořič obrazovky. A pak je tu třeba zimní krajina s vichřicí, která je natočená tak, že jí skoro až cítíte, prostě působí tak krásně a do jisté míry i realisticky! No a pak jsou tady souboje, už ten první je senzační a kamera si opět hraje, je neskutečně dynamická, předvádí vše z nečekaných úhlů a já vzpomínám na hlavní důvod, proč se mi vlastně tak líbil seriál. O tom, jaký je souboj poslední, se ani bavit nebudu, závěr samotného filmu je po stránce akce, dynamiky a estetiky na úrovni toho nejlepšího ze seriálu a díky levelu obou soupeřů působí snad ještě víc šíleně a efektivně. Konečný souboj byla 5* podívaná! Vlastně asi celá animace a hudba by za mě byla na 5* (i když je tu jedna část, kde musím přivřít obě oči, pro ty co již viděly řeknu jen SPOILER ruce a chapadla SPOILER END). Co ale už taková pecka není je ten zbytek. Ze začátku a snad i na konci jsem měl z filmu dojem, že si někdo myslí, že čím víc budou postavy křičet a brečet, tím snáz jim všechny ty silné emoce uvěřím. OK, dělá to tak spousta shounenů, ale tady to byl na začátku a na konci fakt extrém a u mě osobně se kýžený účinek bohužel nedostavil. Necítil jsem to ani z poloviny tak silně, jak bych si přál a jak bych díky všemu tomu křiku a breku cítit měl. Možná jsem s přibývajícím věkem cynik a nebo možná opravdu nefunguje to, co se mi mnozí snaží namluvit posledních pár let - tedy že čím hlučnější, tím lepší (vtipnější, dramatičtější, smutnější = emotivnější)! Kromě starých známých, kde milujete Nezuko, protože jako jediná má roubík, tu máme v popředí jednoho z řad Hashirů, co má tolik energie a entuziasmu, kolik má síly v hlasivkách (takže asi proto je to opět o level víc uřvané) a ze začátku na mě působil takovým tím dojmem ukázkového idealistického hrdiny, který se pořád směje a dokud neusne, tak snad ani nemrkne (pamatujete třeba na Miria z Boku no Hero Academia - same feel!). Pak jsou tu hned dva záporáci s tím, že první dostane prostor, ale nějak mi tam chybí zajímavější uzavření jeho příběhu, složitější a sympatičtější motivace, přeci jen v seriálu byl každý záporák i tak trochu k politovaní, tenhle mi byl buřt. Druhý se zase zjeví bez jakéhokoli antrée a tak jeho příchod působí tak nějak, nebudu říkat divně, protože něco podobného v tu chvíli vlastně očekáváte, takže jde spíš o klasické shounen klišé, kdy si jen uvědomíte - to jsem čekal... A to samé (žádné překvapení) přijde i u samotného finále, kdy navíc opět u mě ta hlasitost všeho prostě nezabírá, snad zase až na jeden moment (nápověda pro ty co již viděli SPOILER You're a coward!!! SPOILER END). Celkově jsem rád, že jsem si počkal na HD verzi, na cokoli dalšího ze světa Demon Slayera (hlavně druhá řada seriálu) se pořád těším, ale stejně jako u seriálu jde pořád především o to blýskavé pozlátko, ta řemeslná práce s grafikou, kamerou, nebo hudbou, co mě tu tak bere. Obsah toho obalu je však jen trochu lepší průměr. Osobně mě potěšilo, že Zenitsu tu nedostal až tak moc prostoru a když ano, tak byl v "sleep modu". Zklamalo celkově málo Nezuko... 7,5/10 () (menej) (viac)

RetroGamer

Na film sa čakalo dlho ale oplatilo sa. Animácie, kresba a všetky scény sú perfektné. Keď sa prvýkrát predstaví v súboji nová postava Kyoujurou Rengoku, tak to je dychberúce. Pri konci na vlaku súboj bol trochu nudnejší ale záverečný fight bol namakaný. A titulková pieseň od LiSA bezkonkurenčná. Kimecu no Jaiba je v súčasnosti najlepší šónen, aký si môžete pozrieť. Prvá séria bola excelentná, film trochu slabší ale stále výborný a teším sa na pokračovanie druhej série. ()

corpsy

Anime ma zrejme stále bude obchádzať. Netvrdím ale, že to nemá silu a fantáziu na rozdávanie. Len ten štýl je pre mňa trochu naddimenzovanou a psychedelickou formou. Teda aspoň čo sa animovaného filmu týka. Jeden z najväčších hitov v histórii v Japonskom súostroví v celej jeho kinematografickej histórii, nieje pre mňa ničím výnimočným. ()

SonGokussj

Tohle bylo těžké. Musíme se podívat na samotnou definici slova Anime. Pokud vaše přesvědčení odráží "je to pěkné, barvičky, animaceee, nádherně se na to kouká, uuuu ta grafika", pak DS:Vlak naplnil vaše očekávání a s radostí tomu dejde 5*. Zbytek nečtěte. Pokud však Anime definujete podobně jako já, kdy hodnotím jak samotnou animaci, tak i hudbu, příběh, pocity, logičnost, záměr autorů a další, pak byl DS:Vlak naprostý fail.... Proč, ptáte se, nu protože krom animace tu nebylo nic zajímavého. Pěkně to shnuje Jeoffreyho komentář, který se dělí na 50 % popis animace, 30 % popis řvaní, 20 % všeho ostatního. Už po prvních 20 minutách jsem občas kliknul na šipku doprava, protože tu byly scény tak uměle natahované, že když přeskočíte 30 sekund, nic se nestane. Jak přijde na boj, je vidět záměr autorů neřešit nic jiného, než musí to vypadat skvostně!. Komické prvky jsou nucené, ubrečené prvky ještě nucenější. Nejzajímavější pro mě byly vnitřní světy našich hrdinů (ty světy po proříznutí clony. Ne ty, kde se vyskytovali, to byla šílená nuda. Protože ukazovaly dávno jen to, co už jsme viděli nebo co víme). Ohnivý fénix má výraz tučňáka na poušti vidící mrazák. Nemrkne, nezamračí se, když něco z pusy vypustí, sliny prskají na pár metrů. Měl občasné "cool" chvíle, oproti našim 3 dalších hrdinů, to se musí uznat. Hlavně ke konci. Když už se něco rozjelo, neskutečně to zabíjelo dlouhé a ustavičné žvanění. Kdyby u toho pili čaj, vychladne, než se proti sobě rozeběhnou s meče a drápe. A pokud zrovna nebojují a nemečují, tak křičí nebo brečí. A opět platí pravidlo, přesuňte 30 sekund dopředu a NIC se nestane... Neskutečné natahování, nudné tempo, nezáživné dialogy o ničem. V celém 2 hodinovém filmu jsou jen 2 boje. První je zcela o ničem a totálně ho přebije druhý. Slouží jen k seznámení se s ptákem ohnivákem a připomenutí, jaké techniky má naše trio oddychujících prasátek. A druhý boj přijde a skončí tak rychle, že se ani nevzpamatujete. A když si chcete uchovat to pozitivní z něj, tak se tam všichni už popáté na 10 minut rozbrečí a všechno pokazí. (pravidlo 30 sekund, repeat x 5). Závěr tedy: je vcelu očividné, co byl záměr filmu. "Lidem se líbil seriál a jeho animace a řvaní. Ukažme jim víc animace a řvaní!" "Ale pane, nebude místo pro cokoli jiného" "Neva! Animujte a řvěte!". Odpad to však není. Je tam spousta pěkných scén. Ať už animovaných (tam, kde to dává smysl), i těch klidnějších. Infernal se svou mámou, vnitřní klid Vodníka, finální "Ya coward!" bylo úžasné. Ale celkově na to budu vzpomínat jako "ta barevná dvouhodinovka, kde byl ke konci velmi zajímavý fight"... A to není moc silná vzpomínka. Breeeeeze mooore 55 % ()

• Uvedení filmu doprovázela také jedna zvláštnost. Společnost Ufotable podepsala dohodu se společností Tobu Railways, a tak se v období od 16. 10. do 18. 10. 2020 rozzářil Tokijský nebeský strom, největší věž v Tokiu, do barev reprezentujících právě tento snímek. (Jeoffrey)
  • Mexická gymnastka Alexa Moreno použila soundtrack z filmu pro svou sestavu na prostných na LOH v Tokiu 2021 jako projev úcty k Japonsku a nadšení pro anime. (KCM)
  • I v těžké době coronavirové krize zažilo Japonsko nový filmový rekord. Předprodeje lístků na film Gekijouban Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha Hen (uvedený do japonských kin 16. 10. 2020) nejenže v prvních dnech shodily hned několik internetových stránek, ale nakonec překonaly rekord v počtu zakoupených lístků, který před tím držel v Japonsku snímek Ledové království II (2019). (Jeoffrey)