Adaptácia bestselleru Williama Styrona o hrôzach koncentračného tábora. Príbeh poľskej katolíčky Sofie, ktorú počas 2. svetovej vojny nacistickí vojaci prichytili s kontrabandom šunky. Sofia je za svoj priestupok poslaná do koncentračného tábora a tu prichádza o obe deti. Hoci vojnu prežije a odsťahuje sa do New Yorku, je navždy poznačená. Novú chuť do života nachádza až vďaka Nathanovi, americkému židovi, ktorý je posadnutý všetkým, čo sa týka holocaustu. Spolu sa nasťahujú do obytného domu, kde sa zoznámia s dospievajúcim Stingom. Stingo sníva o tom, že raz sa stane spisovateľom a príbeh Sofie a Nathana mu učaruje. Meryl Streepová získala za stvárnenie hlavnej hrdinky Sofie Oscara. (oficiálny text distribútora)

nurielka

Meryl Streep tomu filmu dala strašne veľa a nebyť jej tak toto dielo by bolo len jedna veľká kopa poskladaných scén, ktoré by nedávali žiaden šmak. Úžasná herečka. Z toho filmu vyplýva tiež že priateľstvo medzi ženou a mužom neexistuje. ()

kabel

Velmi silně zadaptovaný snímek kde vidíme na jedné straně příběh o přátelství, lásce, problémech a na druhé straně to hrozné utrpení jimž si musela Sophie projít, které jí poznamená po zbytek jejího života. ()

IBI

Trochu rozštípnutý film vedví, musím se přiznat, že jsem se na něj díval ve vlaku, tak jsem měl při sledování pasáží po válce pocit, že za cestu z Prahy do Ostravy nestihnu zkouknout ani čtvrtinu, zatímco u dechberoucích pasážích z tábora čas doslova letěl. Takhle je to půl napůl, podruhé už to ale vidět nemusím, mnoho knih se dočkalo povedenějšího zpracování. ()

FrantaHr

Nejprve jsem se dostal ke knize, a ta se mi líbila víc. Ale film mě také zaujal. Dobře vybraní herci, zvlášť představitel Nathana, se dost podobal tomu, kterého jsem si představoval při četbě. Další dvě z hlavních rolí, Sophie a Stingo, byly taky pěkně zahrány. Také se mi dost líbil kontrast mezi chvílemi naprosté pohody a klidu se záblesky strachu z minulosti, a někdy navíc i s Nathanovým šílenstvím. Očekával jsem trochu působivější film, ale to bude způsobeno tím,že jsem ten celý příběh prožíval už podruhé. Moje celkové hodnocení 90%. ()

Biopler

Herecký koncert Meryl Streep. Neexistuje herečka, ktorá by zahrala Sophie tak skvele a verne ako práve ona. Film dve hodiny pláve v pokojných vodách, občas na mňa až priveľmi pokojných, so zaujímavejšími flashbackmi, aby v poslednej desaťminútovke došlo k dlhoočakávanej voľbe a k scéne, ktorú kľudne môžem nazvať najviac srdcervúcou akú som kedy videl. Hudba fajn, mužskí protagonisti taktiež, no každý uzná, že sú v obrovskom tieni Oscarovej Meryl. ()

Killingjoke

Styronova Sophiina volba je ve sve podstatě velmi komplexní dílo, jehož doslovný převod na stříbrné plátno je podle mne asi nemožný. Přesto se režisér Alan J. Pakula pokusil o nemožné a mnohými zatracovanou (pro mne však stále nejoblíbenější) knihu zfilmoval. A přizval si na pomoc vskutku bravurní společnost v čele s Meryl Streep a Kevinem Klinem. A možná právě díky těmto hercům a podmanivé hudbě Marvina Hamlische se jedná o více než důstojnou adaptaci příběhu ženy bez budoucnosti, kterou stále pronásleduje temný stín minulosti, zvěrstev Holocaustu a těžkých, nepředstavitelných voleb, které byla nucena učinit. Výkon Meryl Streep je opravdu strhující, jako by se pro tuto roli narodila a stěží si dnes dokážu představit jinou herečku v roli Sophie. Meryl je pro mě opravdu Paní herečka. To samé platí pro Kevina Klinea, který v roli psychicky narušeného Nathana Meryl skvěle doplňuje. Pouze třetí velká role Stinga, kterého hraje Peter MacNicol mi místy přišlo trošku nevyužitá a dost ve stínu výše uvedených. Sophiina volba má své slabší místa, kvality své knižní předlohy nedosahuje, i přesto se jedná o krásně smutný film, který se nesmazatelně zapsal do mého srdce... ()

ClayGirl

Když jsem včera dočetla Styronovu Sophiinu volbu, cítila jsem se trochu rozpačitě, protože mi v tu chvíli přišlo, že na mě moc nezapůsobila, lépe řečeno u mě nenastalo to hrozivé citové zhroucení, které obvykle lidi po přečtení této knihy popisují. Ale teď jsem to viděla znovu a vcelku a konečně mi to došlo. No hurá, nakonec nejsem cynická ignorantka. Miluju Sophie a Nathana. Jen pro ty dva se možná podruhé prokousám těmi sedmi sty stran. A ten film je prostě krásný. Úplně celý, stejně jako ta kniha je dokonalý takový, jaký je. ()

tranquill

"To nemůžu! Nemůžu si vybrat!" Skutečně nadstandardní romantické drama zasažené válkou a antisemitismem. Ta volba byla nepředstavitelná... ()

dalziel

Aj karamba....tak toto je presne ten typ filmu ktorý si pozriem raz a dosť. Treba veľa energie to dostať z hlavy nakoľko už  len spomienka naň navodzuje nepríjemné pocity na tú hrôzu o ktorej sa tam pojednáva. ()

kondor77

Pro maminky a citlivé muže zfilmovaná noční můra, ale já se jako bezdětný sociopat docela nudil. Meryl Streepová si Oscara zasloužila stejně jako Leonardo DiCaprio za roli v Revenantovi. Škoda, že roli Sophie nezískala Magda Vašáryová (prý se o ní uvažovalo), ta alespoň nevypadá jako nacistka. ()

Jonatána

Meryl Streep bravurní, skvělá, famózní, úžasná...A jak už tady někdo napsal: Nikdy nezapomenu na tu šílenou scénu, kdy vyhublá, zničená Sophie prochází blátem kolem baráků plných vězňů a z té hrůzy vejde do kontrastu přepychového Hessova domu. A přiběhnou rozesmáté spokojené děti... ()

Petey

Ze začátku velká nuda, ale posledni hodinu a půl to docela odsýpalo. Vyprávění o koncentráku, snoubenec s rozdvoujenou osobností a zajímavý konec. ()

Candid

Při sledování filmu jsem ani neměla tendence srovnávat s knihou, což je samo o sobě velkou poklonou režisérovi. Hlavním důkazem, že převedení knihy do filmu se maximálně zdařilo je, že si žije vlastním životem a dnes ani spousta lidí neví, že se jedná o přepracování knihy, přesto příběh znají a film jim přijde výjimečný. Svůj podíl na tom nese bezesporu Maryl Streep, která je ve filmu jednoduše úžasná a to i s tou nevýhodou, že typově úplně přesně neodpovídá hlavní postavě, která má být podle knihy výjimečně krásná s jemnými rysy ve tváři a velká část příběhu je právě na její kráse postavena. Ať mám Maryl Streep jakkoli ráda, tak bych ji označila spíš slovy zajímavá, ale výše zmíněný popis ji určitě nevystihuje. Ale o tom ani nemá cenu se zmiňovat, protože to je při sledování jejího výkonu opravdu to poslední, na co byste mysleli. Doporučuji jak film, tak knihu, obojí stojí za to. ()

Petulka88

Díky brilantnímu hereckému výkonu Meryl Streep odpustíte filmu pár hluchých míst i to, že je přece jen delší než by bylo nezbytně nutné. Když se příběh odehrává po válce, děj se docela vleče a jediné co film drží nad vodou je právě skvělá Meryl. V momentě, kdy se Sophie noří do svých vzpomínek, jakoby divák sledoval úplně jiný film. Najednou se z něj stává děsivá a zároveň strhující podívaná. Vrcholem je závěrečná Sophiina volba, která je jako rána palicí mezi oči. Nezapomenutelná scéna, která se vryje do paměti... ()

sehe

Sophiinu voľbu som videla v 80-tych rokoch na videu,následne prečítala Styronovu knihu a odvtedy film pozrela ešte niekoľkokrát.Pokaždé vo mne vyvolá smútok,hrôzu,žiaľ a hlavne otázku,ako by som konala ja,ak by ma postavili pred takúto voľbu.Sophia Zawistowská,mladá,krásna a inteligentná Polka, poprvé musela voliť v Osvienčime a svoju druhú voľbu našla v New Yorku,kde v náručí svojho milovaného, no psychicky chorého Nathana spácha samovraždu.Meryl Streep je famózna,jej tichý výkrik pri vlakovom koľajisku,keď jej berú dcérku do plynu, mám stále pred očami.Hlavne scény zo spomienok na koncentračný tábor sú veľmi silné.Zverstvá páchané nacistami je potrebné stále pripomínať i 66 rokov od skončenia vojny. ()

maddictive

Tak, že by to byl nejlepší film o holocaustu, to už po těch 29 letech neplatí- teď už je tu Schindlerův seznam a Pianista. Dívat se na MacNicola, který všem vyvstává v mysli jako "ten prdlouš z Ally", jak ještě neměl vousy a hraje naivního chlapce, který má vášnivě milovat ženu s neuvěřitelnou minulostí - zvláštní zážitek. Poslouchat, jak Kevin Kline procítěně promlouvá úlisným hlasem Pavla Trávníčka - divný zážitek. A celé to prostě nemá takovou sílu, jakou ten příběh má - Styronovy romány jsou něco neuvěřitelného. Mám fakt ráda Meryl Streep, ale tady mě spíš štvala, stejně jako...vlastně ti ostatní. ()

Argondia

Tak už jsem tu velkou legendu konečně viděla a docela mě to zklamalo. Streepová byla jako Sofie skvělá. Kline se mi taky líbil, například dirigentská scéna byla naprosto geniální. Ale neuvěřitelně nesympatický, slizký had Peter MacNicol mi to celé kazil a navíc mám pocit, že tu mimo děj v táboře byla spousta zbytečných keců a nudné omáčky. ()

lakart

Pro mě je hrozně těžké napsat pro tento film komentář z několika důvodů. Před tím, než jsem tento film viděl, jsem měl pocit, že je film hodně slavný pro svoje téma. Prakticky jsem ve svém okolí nenašel člověka, který by o názvu tohoto filmu alespoň neslyšel. Po shlédnutí jsem si říkal: PROČ? Při sledování závěrečných titulků jsem si musel položit nelehkou otázku: O čem ten film vlastně byl? O přátelství? O milostném vztahů? O válce? O vyhlazování židů? O volbě mezi dvěma životy? Ani s odstupem času na to nedokážu jasně odpovědět. A právě tady mám z filmem veliký problém. Není jasné dané téma...Film to není špatný, ale nevyrovnaný a na můj vkus příliš dlouhý. Naštěstí všechno zachraňují úžasné herecké výkony hlavních představitelů, především Meryl Streep, a velmi dobře napsaný scénář. Myslel jsem si, že to bude jenom osobní povinnost shlédnout tento slavný film a poté vypálit plné hodnocení, ale to bohužel nemohu. Absence příběhu a hlavního tématu mi brání. 80% ()

Čertova švígrmutr

Čertova švígrmutr

30.06.2006

Někteří charakterní herci hrávají v inteligentních hlubších filmech, když jim jde o umění a touhu něco po sobě zanechat. Z toho se ale objeví v tak prvoplánovém hloupoučkém čemsi, že se člověk… (viac)