Schofield a Blake, dvaja mladí vojaci britskej armády sú počas bojov v Prvej svetovej vojne vyslaní na takmer nemožnú misiu. Musia prekročiť frontovú líniu, preniknúť hlboko do nepriateľského územia a doručiť veliteľovi vyslanej jednotky dôležitú správu, ktorá môže zachrániť život 1.600 spolubojovníkov – vrátane Blakeovho brata. (Forum Film SK)

Ronkar

Něco mi u toho chybělo. Nevadí. Sice to není na plnou palbu, ale je to hodně poctivá záležitost. Řemeslně přesná, audiovizuálně zajímavá, nápaditá, místy dechberoucí (světelná hra v troskách města). Vyvolat dojem, že jde o film natočený na jeden záběr funguje (i když všichni víme, kde se střihy odehrávají. Na tom ale vlastně nesejde). A je hodně fajn, že se daří budovat hodně silné napětí i bez těch střihů. To oceňuji. Chválím i hudbu, která dobře umocňovala jednotlivé scény (přechod přes rozbombardované pole, střet s němcem v domě, útěk skrze ruiny, finále...). Napětí fakt hodně, akce nemnoho, scénérie povedené a kiksů ve scenáři celkem málo. Herci ok. A vlastně se mi líbil i ten minimalismus kolem charakterů a jejich minulosti. V závěrečné tečce totiž film pracuje ve prospěch sdělení, které si stanovil. Příběh je z těch primitivnější, ale to tady vlastně nevadí. Navíc se velkým obloukem vyhýbá dnešní politické korektnosti (tak málo černochů! :D jediná ženská v mateřské roli! :D), která se šíří Holywoodem jako koronavirus. Díky za to. Samosebou, že na klasiky v žánru to nemá a výpověď války je to spíš ta mainstreamová (líbivá, hodně klišé). Ale pokud tohle někomu vadí a hledá hlubší rozměr, může si opakovaně pustit Apokalypsu nebo Četu. Špíny, bláta a zmaru je tu dost a i tenhle druh ztvárnění má mezi válečnými filmy místo. Rozhodně se to řadí k tomu lepšímu, co v roce 2019 vzniklo. PS: Přeceňovanej Dunkerk od Nolana považuji za slabší. ()

Winster

Od každého trochu dohromady....nic. Po druhém shlédnutí se mi to líbilo trochu více, ale zase si člověk všímá detailů jako vypucované pušky bez cupování apod... ()

Bezejmený

Zklámání. Konečně se objeví film z 1. světové války a skončí to z mého pohledu neúspěchem. Přitom těch příběhů, osudů, bitev by se dalo vymyslet hodně. Ale nejdříve pochválím úžasnou kameru. Tady je Oscar naprosto zasloužený a Deakins spolu s Lubezkim prostě v současnosti vládnou. Pochválím i neznámé herce v hlavních rolích, těm jsem to věřil do poslední chvíle. Pochválím i první část filmu, ze které napětí, strach a nebezpečí přímo čiší. No a teď přijdou mínusy, které mi hodnocení srazily až někam k 2-3 hvězdičkám. Tak za prvé je to celá scéna ve zbořeném městě. Naprosto šíleně se rozburácí hudba, trefit se na deset metrů je najednou obrovský problém, kulisy vypadají dost uměle a celé to působí jak z jiného filmu. Co tam všechny ty postavy dělají je mi záhadou.... Druhý minus je záběrování slavných herců. Jakmile se někdo takový objeví, je ukázán ze začátku bez hlavy, otočený zády, nebo rozostřený. Prostě jak principál uvádí své největší hvzědy a působí to strašně nuceně až parodicky. Další minus je používání či spíše nepoužívání hlídek, takže voják se může dostat až ke skupině dalších vojáků úplně ok, nebo naopak nehlučně přijede kolona. No a nakonec zamrzí absence jakéholikv boje (to, že proflákli nej scénu v traileru je fakt na mašli), protože zničená země, napětí a samotný způsob boje v zákopech si o to přímo říkají. Škoda. Tleskám Mendesovi, Deakinsovi a dalším za zdánlivě nekonečný střih, úhly kamery, jednotlivé silné scény, zvuk. Ale celkově je to zklamání. PS CinemaCIty to dala do nejmenšího sálu s nejmenším plátnem co asi mají a to je obrovská škoda. Takový film má jít na IMAXU nebo něčem podobně velkém. ()

mas0n

Tak TOHLE mohlo (a podle předpokladů i mělo) vyhrát Oscary, které nakonec získal Parazit... Vizuálně skvělé, scéna v hořící vesnici dokonalá. Ale příběh jednoduchý až nezajímavý, hlavní hrdina nesmrtelný jako z akčních filmů z devadesátek. Bohužel také nedokáže v divákovi vzbudit žádné emoce (a to ani WTF scénou s mlékem), takže mi jeho osud byl úplně ukradený. V IMAXu to mohla být možná větší zábava, doma jsem se většinu času nudil. ()

BrusVejn

Skvelý vojnový film s jednoduchým scenárom o tom, ako sa postavy presúvajú z bodu A do bodu B. Nebyť technického spracovania jedná sa o slušný nadpriemer. Ale vzhľadom na to, že film je (vyzerá byť, so šikovnými nebadateľnými strihmi) natočený na jeden (!!!) záber, jedná sa o bezkonkurečne a fenomenálne technicky natočenú záležitosť. Keďže sa film neodohráva v jednej miestnosti resp. dome, ale postavy prejdú doslova kilometre, jedná sa o unikátny snímok, ktorý tu v takomto merítku ešte nebol. Ale narozdiel od Gravity netreba tento film vnímať iba ako technický kúsok, keďže sa na pozadí odohráva dojemný a dôležitý príbeh. Herecky je film bezchybný a veľmi som si užil párminútové scénky britskej hereckej elity, ktorí sa na plátne vždy objavili iba na chvíľku, keďže náš hrdina musel bežať ďalej. Keď si človek uvedomí koľko práce a plánovania bolo za tým, aby sa to takto dalo natočiť, nedá sa ohodnotiť inak ako za 5*. Škoda, že som to nevidel v kine. ()

Grázl83

Precizní kamera, výprava i samotný soundtrack. Dějově jednodušší a při scénách ve městě jsem se chvilku i nudil. Proto ubírám jednu hvězdu. ()

halberdier

1917 Sama Mendese bude do historie kinematografie zapsaný jako ten válečný film natočený na "jeden" záběr. A je třeba říct, že právě tato aktrakce je na tomto filmu to nejpůsobivější. Dokaže totiž diváka ponořit do příběhu a sledovat ho skoro očima hlavního hrdiny. Když pak dojde na širší záběr kamery na válečnou vřavu, je to velmi působivé. Nicměně tento přístup může být pro některého dívaka trochu problematický, hlavně pro toho, kdo od filmu čeká velké bitevní scény apod. 1917 je v podstatě komorní snímek sledující putování hlavního hrdiny zpuztošenou krajinou, sem tam prokládající nějaku malou akcí. Je tedy pouze na divákovi, jestli se mu bude tento přístup vyhovovat. Pokud ano, dostane kromě porce špičkové řemeslné kvality i působivý pohled na válečné šílenství z pohledu jedné osoby. Komu to vyhovovat nebude, ať si raději pustí Zachraňtě vojína Ryana či Hacksaw Ridge. ()

Astonko

Tak toto mi so všetkými svojimi prekvapeniami (ktoré som nečakal), úžasným vizuálom a najmä napätou atmosférou odpálilo dekel až do vedľajšieho zákopu. Pri pozeraní som mal fakt pocit, že mi ide o život a teraz, po tom, čo som to videl, si do životopisu určite pridávam účasť v prvej svetovej 10/10 ()

BlackAdder87

Tahle válečná road movie není akční film, ale spíš hluboké zamyšlení nad nesmyslností války ve vší její ošklivosti. Syrová atmosféra a celkově věrné vykreslení válečných hrůz přináší velmi intenzivní filmový zážitek, který ve vás přetrvá ještě dlouho po skončení filmu. ()

Oggy007

Tak trochu jiná velká válka. Neskutečně silný film, úžasná výprava, do detailů vykreslená skutečnost a syrovost války. Styl natočení "na jeden záběr" vás v první minutě vtáhne do děje a pustí při závěrečných titulcích. Nechápu komentáře místních rádoby filmových kritiků, pro něž je filmovým orgasmem superhrdina navlečený do gay přiléhavého trikotu. Jak vůbec může nekdo z místních hodnotit realustičnost filmu, když jediná válka, kterou zažili, je ta za práva gayů a lesbiček. Ano, i tento film má slabší místa, ale pořád jde o to (výrazně) lepší, co se za poslední dobu v kinech objevilo. ()

Skylwalker42

Plný počet už za neuvěřitelnou kameru - od prvních sekund vás nepustí a jede s vámi až do úplného konce. Mendes uvedl skvělý prvek filmařiny. Jak někdo napsal - jako počítačová hra s velmi dobrou grafikou. Herci také zdatní a hlavně geniální herecké trio Firth, Cumberbatch, Strong - malé herecké party leč, ale za to zapomatovatelné!. Mendes předčil Skyfall.. ()

jjjerry

Absolutně nevyužití potenciál tématu a kamery. Zachraňte...ehm koho že? Ani si nepamatuji jméno "hlavního hrdiny". Sam Mendes mě zklamal. Kamera perfkektní, ale to je tak vše. Skvěle zobrazené zákopy, bahno čvachtalo jak kdybych tam byl. Super ten kontrast se zelenou, les, louka proti "šedohnědi". Mam dokumenty a filmy z první sv.v. spojené se "šedou" černobílou. Bohužel děj je slabý. Dva "hrdinové mně absolutně nepřirostli k srdci". A pár zápletek je absolutně nelogických a zbytečných a ztrácejí realičnost. SPOILER zřícní a totální zasypání a pak no stres, žádný zranění? letadlo havaruje a upřostřed celé louky přesně na stodolu? zastařelit snipera v okně? jako vážně? a proběhnutí městem a pak pád z vodopádu? A to tam museli v rámci genderové a náboženské vyrovnanosti dát "sikha" vojáka? ENDSPOILER ()

Fender

Výborný film, s naprosto úžasnou kamerou, která vás přímo vtáhne do děje a prožíváte každý okamžik. Motiv filmu je zcela jasný - i přes všechny překážky dojít k cíli a veškeré bolestivé emoce se snažit potlačit, čili klasický hrdinský princip, který zde ale nepůsobí jako klišé a je opravdu realistický, funguje perfektně. Jak už zde někdo napsal, tak musím říct, že se mi zde také velmi líbí práce s mizascénou, jelikož právě ona dodává filmu vskutku realistickou atmosféru, propojením s výbornou kamerou je to opravdu mistrovské dílo. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Taika Waititi natočí Star Wars

Taika Waititi natočí Star Wars

04.05.2020

…a scénář mu napíše Krysty Wilson-Cairns, jež získala nominaci za 1917 a naposled pro Edgara Wrighta napsala thriller Last Night in Soho. Zprávu potvrdil samotný Lucasfilm v Den Star Wars. Informace… (viac)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Přestože pacifistické literární dílo Na západní frontě klid pochází od německého spisovatele E. M. Remarquea, kniha se dodnes nedočkala adaptace v domácí němčině. To se ale brzy změní. Režisér Edward… (viac)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

10.02.2020

Před pár desítkami minut skončilo vyhlašování výsledků 92. ročníku Oscarů a letos se zase jednou psala historie. Cenu pro nejlepší film si totiž odneslo vůbec poprvé v historii cizojazyčné drama… (viac)