Star Trek

• USA Star Trek (viac)
USA, (1966–1969), 65 h 51 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, Grace Lee Whitney, John Winston (viac)

Posádka hvězdné lodi Enterprise pod velením kapitána Kirka se noří hluboko do vzdálených koutů vesmíru, aby objevila nové světy a civilizace. (Netflix)

Micka

Nikdy jsem nebyl "trekkie" ,spíśe naopak : star trek nemám moc rád. Ovšem toto je tak krásnej "old-school" , že se u toho čověk opravdu zasměje :D ()

astraal

Zadejte do youtube "worst fight scene ever"...asi tak ale jinak nestárnoucí klasika na kterou asi už nebudete zírat s údivem ale alespoň pobaví. Mně teda určitě. ()

LetztesBiest

Fascinující. O Star Treku jsem několik let věděl prakticky jen to, že existuje a že je to poměrně známý seriál. Když jsem se pak rozhodl, že bych ho mohl začít sledovat, psal se rok 2011 a já se rozhodl začít hezky od začátku i přesto, že tu většina lidí tvrdí jak je to šíleně zastaralé a směšné. Jenže moje dojmy byly poněkud jiné – jednotlivé díly mi přišly vždy zajímavé, často směrující k různým, až filozofickým otázkám, které vedly k zamyšlení a i ta zastaralost pro mě měla takové zvláštní kouzlo „minulé budoucnosti“. Místy to bylo trochu naivní, ale roztomilé a předně napínavé, zábavné a hlavně natolik chytlavé, že se z toho brzy vyklubala naprostá závislost (a pak mi tvrďte, že se to může líbit jen zarytým Trekkies). Tehdejší triky sice v dnešní době působí opravdu prehistoricky, ale to je vzhledem k roku výroby pochopitelné. Nemluvě o tom, že jich tam zas tolik není a seriál na nich nestaví – místo toho staví na příběhu a na výborných charakterech. Hlavní trojice Kirk – Spock – McCoy je jednoduše dokonalá, jejich povahy se skvěle doplňují a některé jejich hlášky vážně stojí za to ^^ Nemůžu opomenout ani sympatické vedlejší postavy – Scotty, Uhura, Chekov a Sulu, kterým se bohužel dostává už poněkud méně prostoru. Výraznější negativa se mi hledají vážně těžko, protože největším záporem je to, že má tak skvělý seriál jen tři série. Zdejší nízké hodnocení naprosto nechápu a snad radši ani chápat nechci ;-) ()

Matt.Murdock

Perfektní dabing, zajímavé náměty, vynikající postavy, obrovský kulturní dopad. Spousta dílů bylo dokonale promyšlených, nemohl jsem se nabažit toho, co jsem viděl. Herecké výkony Shatnera taky stojí za to. Jako divadelní herec je nepochybně vynikající, v seriálu to působí až komičně, ale i přesto mu to všechno žerete. I styl, jakým herci hrají, doplňuje skládačku a dělá ze seriálu jedno z nejlepších děl. Rozhodně si nezaslouží takhle nízké hodnocení. ()

lisa.ginmi

Nepřestává mě fascinovat, jak může být něco tak příšerně potrhlého, retro a místy vážně pitomého tak ohromně vtipné a zajímavé (a to normálně šablonovité scénáře z duše nesnáším). Samozřejmě, že mě nezřídka zaplaví pocit naprostého wtf a někdy mám chuť do toho praštit, ale vždy jsem za své pošramocené nervy nakonec vrchovatě odměněna nějakým skvělým vtipem v podání tohohle neodolatelného ansámblu v čele s panem Spockem. Tuhle roztodivnou věcičku zkrátka nelze jakýmsi zvrhlým způsobem nemilovat. Novým zpracováním jako by ve srovnání s tímhle cosi chybělo. ()

Lavinia

Stále obdivuhodné, nutno vidět v kontextu své doby. Dnes spíše studie změn, které se v naší psychologii a myšlení obecně odehrály za posledních 50 let, stačí se jen podívat na chování žen vůbec a chování mužů k ženám - totální podceňování a zároveň kavalírství.Kdysi trhák i idiologicky. Vzpomínám si, jak jsem byla před mnoha desetiletími z toho paf a nic mi divné nepřišlo, dnes tiše úpím za každou druhou větou. Přesto nutno mít na paměti, že všechny následující seriály a filmy se prostě vztahují k tomuto originálu, který zůstane legendou. ()

RedRose

TOS se z dnešního pohledu hodnotí těžko. Jeho stáří a kvalita zpracování je diskutabilní. Remastrovaná verze je udělaná fakt špičkově a dá se na to i dnes dívat. Co seriálu upřít nelze, je vysoká kvalita obsahu a příběhy zde napsané, se staly základem obrovského universa, který fanoušky (patřím k nim) baví dodnes! Kirk, Sulu, Čechov, Spock a McCoy, vždy budou ta původní seriálová posádka a nic se na tom už nikdy nezmění, i když se to seriál ST:ENT pokusil celé rozbít!! Kirk je svůj až moc, ale celé to drží pohromadě. Spock se chová logicky a McCoy (často až příliš) nelogicky. Stojí na tom obě postavy v celém seriálu, ale McCoy je ale po několikátém zhlédnutí celého, vlastně dost protivná postava, protože až příliš často na ostatní vříská "Dělejte něco", nebo "Tohle nemůžeš udělat!", ale když se ho kdokoli zeptá "Co tedy doporučuješ?", tak prakticky nikdy neví! Tohle časem už nejde přehlédnout... Ale jako celek to zůstane navždy hodnoceno vysoko. 70% ()

kyjo

Pro někoho, kdo vyrůstal na devadesátkovým Star Treku - Nová Generace, Voyager, DS9 - je tenhle původní seriál skoro nekoukatelnej; výrazně horší prakticky ve všech ohledech. (Což se dá bohužel říct i o většině moderních ST produkcí.) Většina posádky jsou herecký polena, v čele s největším špalkem Shattnerem. Schematickej scénář a často hloupý nesmyslný dialogy jim moc nepomáhaj. Náměty a motivy jsou tady často předobrazem epizod pozdějších seriálů, kde jsou ale zpracovaný daleko líp. Zastaralost efektů, hudební a vizuální stránky je paradoxně ten nejmenší problém. Od šedesátých let může člověk těžko čekat nadčasovej modernismus interiérů Enterprise D. ()

imarvin

Chápu, že tahle stará chuťovka může asi oslovit jen opravdové příznivce Star Treku. Spousta triků za ty roky zestárlo a dnes už seriál asi málokoho dokáže přesvědčit, že ve své době byl něčím výjimečným. Pokud ale svět, který se Gene Roddenberry pokus právě tímto seriálem vytvořit, milujete, musí tenhle seriál být pro vás základem, ze kterého všechno vzešlo. A ne všechny díly jsou trapné!!! :o) ()

mrclTV

Takto začal jeden sci-fi fenomén. Na Star Treku sa mi hlavne páči vynikajúca myšlienka vyvoditeľná už z úvodného monológu pri titulkách - vesmír/konečná hranica, isť, kam sa ešte nikto nedostal a spolu, zjednotene, objavovať nepoznané - takmer utopická budúcnosť. Ale to prevedenie je také typicky obstarožné, technická stránka (myslené vymyslené technické vylepšenia sú výborné a dnes sú niektoré dokonca už realitou), ale hranie hercov a zápletka sú bohužiaľ s prepáčením občas na smiech, navyše dej je takmer vždy pomerne ľahko odhadnuteľný. Vidieť na tom ten vek, ale keď sa po pár častiach nastavíte na rovnakú vlnovú dĺžku budete sa baviť. Našťastie tu funguje vzorec, že pár slabších častí je pravidelne vyvažovaných výbornými dielmi. Tiež sa mi páčia dobre navrhnuté postavy, ktoré sa výborne dopĺňajú - rozhodný, ale trochu problémový kapitán Kirk, jeho práva ruka Spock, ktorý ho vyvažuje prísne logickým uvažovaním a ďalšie postavy, ktoré tvoria mozaiku vesmírnej lode Enterprise - Scotty, Bones, Uhura, Sulu, Čekov atď.... fascinating! K trápnosmiešnym osobným súbojom (ten moment, keď turecká paródia na súboj s Gornom vyzerá lepšie ako originál... :D), papundeklovým kulisám, pásu svetla cez oči pri dramatických rozhovoroch alebo roztodivným maskám sa myslím nie je potrebné vyjadrovať, jednoducho tak sa točilo v minulosti a treba to brať ako súčasť seriálu. Veď nehodnotím podľa efektov....Úplne prvá čast sa mi zdala dosť slabá, ale našťastie ďalšie časti sa zlepšovali, nastupovalo asi to synchronizovanie sa na vlnovú dĺžku. Štvrtá čast prvej série je úplne super bláznivá (polovica posádky sa začne správať nepredvídavo, lebo je opitá kvôli neznámnemu ochoreniu zo zamrznutej planéty, ktorá sa rapídne scvrkáva a tým priťahuje loď k sebe, to nevymyslíš, to je Star Trek!) Presne tieto príbehy na hrane medzi hlúposťou a genialitou na Star Treku milujem. Plus častokrát majú jednotlivé epizódy nejaké skryté morálne posolstvo alebo "ponaučenie" pre sledujúcich (napríklad s01 e08, kto hľadá nájde). Tiež sa vedia nájsť obmeny na pozemské problémy 60 tych rokov, napríklad prvý stret s Romulánmi vyzerá ako pomerne horúci konflikt zo studenej vojny (nájde sa tu aj časť o vesmírnych hipisákoch!). Po pár videných častiach som si hovoril, ako môže mať tak dobrý seriál tak slabé hodnotenie, no ale časom mi to došlo - úvodné nadšenie nahradilo vytriezvenie a tie výborné časti nejako vymizli a aj tie lepšie časti, ktoré majú dobrú zápletku aj vyústenie, sú zrážané kostrbatým prevedením (a nájdu sa aj výtvory, za ktoré by som nedal ani deravý groš - viď. s02 e12 - vyslovene chabé). V prvej sérii som bol svedkom celkom kvalitného pomeru medzi počtom dobrých a zlých častí, v druhej sérii, nám tie kvalitné už absentovali... a v tretej je to podobné (ale nájdu sa aj časti, ktoré zasiahnu, napr. s03 e19 a samozrejme posledná). Takže prvá séria by bola za takmer ****, druhá asi za ** a tretia rovnako za ** a nakoniec človek zisti, že tých 63% percent nie je podceňovanie, ale ja dám predsa len 3*, veď to bol prvý Star Trek a tá myšlienka sa cení. Trochu ma tiež mrzí absencia uceleného príbehu, dej trvá iba od začiatku časti po jej koniec, nie je to výrazne vzájomne prepojené a aj tých pár postáv, ktoré sa objavia viackrát, sú práve tie, ktoré nemusím - napríklad Harry Mudd a jeho "komediálne" vstupy. Ak by som si mal vybrať medzi Star Wars a Star Trekom, vždy by som šiel do neznáma... asi som trekkie :D Síce obe filmové univerzá majú ďalej od ideálu fimovej zábavy ako som ochotný priznať, ale zatiaľ čo SW je stále o tom istom (Impérium proti vzbúrencom, Sithovia proti Jediom, Skywalkerovia proti princeznám), ST je iný. Ale kecám :D, veď tiež sa tam opakuje dohromady asi 6 motívov (E proti Romulánom, či E proti Klingónom, prípadne posádka skúma záhadný a smrteľný vesmírny fenomén, alebo "nezasahuje" do diania planéty, ktorá sa zasekla v nejakom historickom období vývoja Zeme, občas sme svedkami politikárčenia v rámci federácie planét, či cestovania časom a s tým vzniknutých problémov, prípadne kombinácia hore uvedených) PS: Viem, že Enterprise ide na miesta, kde sa nikto nedostal a má to tam ťažké, ale s úmrtnosťou posádky by už na konci 1. série nemal kto ovládať loď (a hlavne redshirts sa míňali ako teplé rožky :D) PS2: Nezvyknem pridávať citáty, ale jedna replika ma obvzlášť zaujala: "I have noted that the healthy release of emotion is frequently very unhealthy for those closest to you." () (menej) (viac)

PlysovyMacko

Kulisy su lacne, triky a masky velmi zostarli. Niektore epizody su naivne, niektore obsahuju nadcasove myslienky o mieri a rovnosti ras a pohlavi. Postavy su skvele napisane a ich interakcia a humor je to co bavi. Na Kirka a Spocka sa dobre pozera. Moj najoblubenejsi diel je uplne posledny. ()

MaxPower

Nejlepší sci-fi seriál všech dob. I s těma 40 let starými efekty strčí současnou seriálovou sci-fi tvorbu do kapsy. Ono taky skoro každé sci-fi má předobraz v nějakám dílu Star Treku originální série. Sleduju těď rematrovanou verzi, s vylepšenou grafikou, ta už dneska nepůsobí směšně a je tak 100x lepší než Stargate a podobné napodobeniny sci-fi. ()

Patch

Teda poslyšte ale jak si tu pročítám některé komentáře tak se mi chce zvracet nad komentářem typu: Je to staré, Enterprise je na špagátu. Chtěl bych vidět některé z vás jak točí scifi s tak nízkými možnostmi a prostředky. Podle me se režiséři ukázali protože natočit seriá s malými možnostmi a to ještě aby nebyl hloupý je úspěch. ()

Johannka

ach, můj milovaný Kirk na kterém rupaly kalhoty i triko, Spok a jeho obočí a McCoy....ten vytřeštěný doktor......tihle byli nej. :D ()

Star Trek má nového Pikea

27.02.2015

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)