Star Trek

• USA Star Trek (viac)
USA, (1966–1969), 65 h 51 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, Grace Lee Whitney, John Winston (viac)

Posádka hvězdné lodi Enterprise pod velením kapitána Kirka se noří hluboko do vzdálených koutů vesmíru, aby objevila nové světy a civilizace. (Netflix)

Marigold

Jako starožitnost okouzlující, musím přiznat, že to sleduju za účelem sběru estetických podivností, kterými je ten seriál prolezlý. Asi je moje hodnocení nespravedlivě nízké (rozumějte: současné :o)), ale většina příběhů je postavena stejným způsobem a humor, který v budoucnosti zdobí zejména McCoye, Scottyho i (nelogicky) Spocka se v prvních sériích ještě nevyklubal z embrionálního stádia. Přesto bezesporu klasika, která to všechno započala a seriál, který bude cenným materiálem pro estetiku analyzující 60. léta 20. století. Fascinující! ()

Galadriel

Je to hodně staré a je to na tom hodně vidět. Vím, že je to klasika, že to tak začalo a ve své době to byla bomba, ale dnes už to tak nepůsobí (snad jen pro zaryté Trekkies). Všechny dííly probíhaly většinou podle scénáře "nalezlo se nebezpečí na planetě, pošleme tam výsadkový tým, objeví se nová zajímavá kladná rasa, nová zajímavá záporná rasa, jeden člen posádky zemře (obvykle hrdinským obětováním se) a zbytek se šťastně vrátí na Enterprise". Bylo to naivní, pár dílů zábavné a navíc na Kirka se docela dobře dívalo, ale po těch pár dílech už nastala docela nuda. ()

T2

Rozpočet $100,000 (na epizódu)║ Dobrodružstvá z vesmírnej lode Entreprises aj keď len v Nemeckom znení sledované v tej dobe na dosť obľúbenej Rakúskej ORF1 boli niečím úžasným, potom ma už tie novšie série nemali šancu zaujať, táto stará séria ostala mojou jedinou obľúbenou, mená a tváre William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, ... ostali vryté v pamäti a nikto iný ich nedokázal nahradiť. /85%/ ()

Djkoma

Stará dobrá původní série Star treku, která více než na zápletku, boje, efekty a vše okolo sázela na filozofickou rovinu příběhu a snažila se vyjadřovat poselství. Osobně mam nejraději Next generation s Datem, Picardem, borgama apod. ale tuto puvodni serii stejně musím obdivoat. Lidé v době kdy toto vznikalo museli být z efektů a toho co viděli naprosto mimo a dneska.... dnes se tomu mnozí zasmějí. ()

TheMaker

::::::::::::::::::::::::: Tak u tohodle, když jsem to náhodou zahlíd v TV, padal smíchy :-) Dodnes nevím, jestli to režiséři mysleli vářně nebo je to parodie, komedie ?!?! Pro mne zvláštní dementnost ....... ::::::::::::::::::::::::::::: ()

Eodeon

výčet mých nejoblíbenějších (≠ nejlepších) epizod seriálu: původní pilot The Cage (Klec); 1. sezóna: 1x01 Where No Man Has Gone Before (Kam se člověk dosud nevydal), 1x06 The Naked Time (Čas obnažení), 1x08 Balance of Terror (Rovnováha hrůzy), 1x13 The Galileo Seven (Sedm z Galilea), 1x17 Shore Leave (Dovolená), 1x23 A Taste of Armageddon (Příchuť zkázy), 1x24 Space Seed (Vesmírné sémě), 1x25 This Side of Paradise (Vyhnání z ráje), 1x26 The Devil in the Dark (Ďábel v temnotě), 1x27 Errand of mercy (Věc soucitu) a 1x28 The City on the Edge of Forever (Město na pokraji Věčnosti); 2. sezóna: 2x01 Catspaw (Návnada), 2x02 Metamorphosis (Proměna), 2x03 Friday's child (Páteční dítě), 2x05 Amok Time (Čas amoku), 2x06 The Doomsday Machine (Stroj zkázy), 2x07 Wolf in the Fold (Vlk v ovčíně), 2x15 Journey to Babel (Cesta k Babylonu), 2x20 A Piece of Action (Podíl z akce) a 2x26 Assignment: Earth (Místo přidělení: Země); 3. sezóna: 3x01 Spectre of the Gun (Přízračná přestřelka), 3x04 The Enterprise Incident (Případ Enterprise), 3x07 Is There in Truth No Beauty? (Což v pravdě žádná krása není?), 3x09 The Tholian Web (Síť Tholianů), 3x10 For the World is Hollow, and I Have Touched the Sky (Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe), 3x13 Wink of an Eye (V mžiku oka), 3x17 The Mark of Gideon (Prokletí Gideonu), 3x21 Requiem for Metuselah (Rekviem za Metuzaléma) a 3x23 All our yesterdays (Všechny naše včerejšky). PS. : nutno dodat, že kouzlo mnoha epizod má původ ani ne tak v seriálu samotném, ale v literárních adaptacích od Jamese Blishe (tak řečené "blishovky"), které vyšly i česky a já měl tedy příležitost si je přečíst dávno před zhlédnutím seriálu, kdy jediným limitem byla fantazie čtenáře. ()

gudaulin

Já vím, že tímhle se zrodil velký kult žánru sci-fi a měl bych už z pouhé úcty a nostalgie přisypat víc hvězdiček, ale když ono to je z dnešního pohledu už beznadějně zastaralé - jak obsahem, tak kulisami. Seriál má na svědomí televizní producent a scénárista Gene Roddensberry, díky němuž se zrodil fenomén kosmických oper. Obliba seriálu byla tak obrovská, že počet epizod dosáhl 79 a poté, co se odmlčelo televizní studio, pokračoval kult celovečerními filmy. Díky Star Treku vznikl fenomén trekistů, kteří pořádají vlastní cony, nosí kostýmy svých hrdinů a jsou považováni svým okolím za takové pošuky, že inspirovali nejednoho scénáristu a jsou parodováni např. i v seriálu Simpsonovi. Pro mě je původní seriál přece jen z dnešního pohledu už příliš naivní, vadí mi ty k uzoufání laciné kulisy i topornost některých hereckých představitelů včetně Williama Shatnera v roli kapitána. Celkový dojem: 35 %. Je to taková fosílie svého žánru zajímavá pro sběratele a znalce. ()

Segrestor

Základní pilíř žánru a tak se na to musí koukat. Nakonec ale stejně ty triky a efekty přijdou roztomilé, že je prakticky nemožné si to neoblíbit. Tomuto seriálu také napomáhá poctivě zvládnutá dramatičnost jednotlivého dílu. I když pravda, někdy je to tak patetické, že mám co dělat, abych udržel zrak. A mnohé příhody vesmírného korábu končí stejně, ale budiž. A když pominu, že 99% padouchů z celého širého vesmíru jsou vždy humanoidi nebo alespoň nějaké snové vize humanoidů, což mi přijde jako kravina, pořád je to pro mě skvělá hodinovka vesmírného dobrodružství s oblíbenými klasickými hrdiny. ()

ScreamJay

Tož taková sci-fi klasika nééé? Když se vykašleme na rozebírání roku výroby, pozdější cestu na stříbrná plátna a více či méně vydařené XYté navazující série, tak co ten Star Trek vlastně je? Tyhle prapůvodní díly mi přijdou jako exkurze do travesti show, kde občas nějakej ten mezigalaktickej hipík posádce legendární lodi Enterprise řádně zatápí. Stačí sledovat pár epizod a zjistíte, že děj se neustále opakuje. Buď chtějí zrádné, do křiklavých kostýmů navlečené a paruky neuvěřitelných velikostí nosící civilizace zničit loď, nebo zabít posádku. Pak je kapitán Kirk (William Shatner) uzemní trefnou moralistickou hláškou a zadky jim připálí takzvaným „fejzrem“ což při dnešní kadenci speciálních efektů působí dosti legračně. Stejně legračně působí i ta papundeklová maketa lodi, co je zavěšená v ateliéru, akční souboje, které v ranných obdobích vesmírného kung-fu spíše připomínají nácvik dezorientovaných kaskadérů a to už nepočítám vzhled údajně vzdálených planet, které pokaždé vypadají podobně. Navíc máte pocit, že vesmír je plný úchyláků a moci chtivých prevítů, kteří místo toho aby budovali ekonomicky silnou galaxii, zatím koukají jak by zlikvidovali nebohé návštěvníky vyslané Federací. Z hlavních postav vybočuje tak pouze legendární Spock Leonarda Nimoye, která dostal alespoň ty hybridní ušiska. Celkově je to velká legrace, sem tam nějaké to poučení, abychom si svou galaxii chránili a ať už více či méně legendární počin na televizních obrazovkách. Já dávám za 3, neb pokaždé vykouzlí na mé tváři úsměv a i když je dej sebeprimitivnější, má něco do sebe. ()

Hellboy

Je to kultovní klasika a studnice inspirace milionům, ale provedení je naprosto příšerné:) (Myslím, že v souvislosti se Star Trekem mohu v klidu napsat "kultovní" aniž by to byla floskule.) ()

berg.12

Aneb jak se dělá kult pomocí pyžam a polystyrenu. Schválně, kdo jsou mužští členové posádky a jakou mají funkci? Žádný problém. A co ženská část posádky? Nenamáhejte se, z role věšáku na minisukně se dostanou málokdy. Jedinou emoci, kterou dnes ve vztahu k tomuto seriálu chovám, je "roztomilý", trochu vážně se dají brát s touto posádkou jen celovečerní filmy. ()

NinadeL

Byl jednou jeden seriál, který měl zajímavý pilot, po přeobsazení velké ambice, načež byl předčasně zrušen jenom pro to, aby touha po něm zůstala dlouho v nás. Tedy v nich. ()

D.Moore

Absolutní souhlas s uživatelkou Petfruf. A ačkoliv mám o trochu, trošku raději Novou generaci s kapitánem Picardem, tohle je zkrátka klasika. ()

belldandy

Nedá se nic dělat, ale radši budu za zarytého Trekkies (o jakých tu mluví třeba Galadriel), než bych se připojila ke zdejší dehonestaci Star Treku. Jasně, že jsou triky dnes už zastaralé. Já snad i chápu, že se to někomu nelíbí. Věřím, že, když někdo ctitel řekněme Bély Tára, tak má nárok si myslet, že Star Trek je vlastně dost plytký. Taky chápu, že se někdo prostě nepřenese přes své vlastní dobové zakotvení, ale ... jen mi, prosím, netvrďte, že je nový Star Trek lepší, protože ... Tohle je pravý Star Trek! I kdyby se celá garda komentátorů na CSFD na hlavu stavěla. Nic co přišlo po tom už nemělo tu ... no tu sílu nové vize. Současný filmový Star Trek je možná efektnější v efektech, ale nemá v sobě žádné skutečné vizionářství. To očekávaní směrem do budoucnosti. Nejspíš nám prostě chybí ta zkušenost, co Star Trek znamenal ve své době. Kdo by kritizoval Voskovce s Werichem, že jejich filmy mají mizernou kvalitu obrazu. No, někdo taky. :( No, já patřím k těm, kteří ve svém raném dětství sledovali Star Trek na rakouské televizi a tehdy se mi na něm nezdálo zastaralého nic. :). /// Mezi třemi původními sériemi, vede dle mého druhá série. Mám dojem, že už si tvůrci ujasnili, o čem to je, a snad proto se tu najde většina těch nejlegendárnějších epizod: Amok Time, Mirror, mirror, Journey to Babel, The Trouble with Tribbles ... zatímco v třetí šla kvalita scénářů bohužel výrazně dolů. Spolu s nepříznivým časem vysílání to bylo zřejmě to, co původní Star Trek ve své době zabilo. Jenže on stává jako fénix z popela stále vždy znova a znova ... ()

sepp

Sice jsem vyrůstal na TNG, ale nedá se nic dělat, musím to přiznat: TOS a J.T. Kirk jsou stejně nejlepší. TOS dnes možná na někoho působí přežitě. Ale když si to pustíte a odmyslíte polystyrenové kulisy, najdete kvalitní scénáristickou práci a nadčasová témata. No a samozřejmě za Leonrad Nimoy a jeho pan Spock, to je prostě jedna z nejlépe napsaných a zahraných postav v celé historii Hollywoodu, a to ani trochu nepřeháním... A ještě poznámka k těm, co si stěžují na Remaster verzi - CGI úpravy z r. 2006 jsou udělány velice kvalitně a zejména citlivě, na atmosféře to pouze přidává a ničeho neubírá. ()

Star Trek má nového Pikea

27.02.2015

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)