Buffy, premožiteľka upírov

• Česko Buffy, přemožitelka upírů (viac)
USA, (1997–2003), 105 h 50 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter (viac)

V každém pokolení je jedna vyvolená. Vyvolená, aby bojovala proti upírům, démonům a jiným zlým silám. A aby s nimi navždy skoncovala... je to přemožitelka.  Buffy je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu aby přeprala a zlikvidovala všechny démony potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela, nejlepší kamarádky Willow a kamaráda Alexe. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Kacitr k tomuto seriálu (144)

Buffy, premožiteľka upírov (1997)

Předpokládám, že zde jde o hodnocení několika náhodných epizod, jinak mi to nejde na rozum. Uznávám, první série je slabá. Ale díl od dílu se to zlepšuje. Ano, je tam pár zbytečných částí, které ani výrazně neposouvají děj. Ovšem jinak jde o výtečný seriál se skvělými padouchy, skvěle napsanými postavami a fajn herci. První sérii bych ohodnotila 60% - ten začátek je takový kostrbatý. Triky a masky úsměvné. Scenaristé jakoby nevěděli od čeho se odpíchnout a jak ukotvit hlavní hrdiny. Druhá série slušných 80% parádní nápady, epizody mají švih a k postavám si najdete cestu. Zbytek sezón po 100% až na tu sedmou, té dám 90%. Ty peripetie s potenciálními přemožitelkami byly dost otravné. Nejlepší epizody: DVOJNICE, DIVOKOST V SRDCI, TICHO, NOVÝ ÚPLNĚK, PRVOTNÍ, ZÁMĚNA, VŠUDE DOBŘE DOMA NEJLÍP, TĚLO, ZÁKROK, SPIRÁLA, DAR, AŽ NA KONEC CESTY, JEŠTĚ JEDNOU A S CITEM, TABULA RASA, NEVIDITELNÁ, ZASE NORMÁLNÍ, KRVAVÝ POHLED, ZLOSYNOVÉ, DVA ZBÝVAJÍ, HROB, ROZHOVORY SE ZÁHROBÍM, ZABIJÁK VE MNĚ, POHÁDKÁŘ, LŽI MÝCH RODIČŮ, NEČISTÉ ŽENY + poslední 3 epizody ze sedmé řady. Nejlepší postavy mimo hlavní Buffy samozřejmě Willow, Giles, Spike, Dawn, Tara, Oz - později jsem si našla cestu i k Alexovi, Anye a Angelovi. Nová srdcovka ❤️ ()

Vítejte v bráně pekelné (1997) (S01E01)

Pilot ke slavné Buffy. Spousta postav, spousta seznamování, spousta laku na vlasy. Devadesátky jak vyšitý. Vítejte v Sunnydale! ()

Žně (1997) (S01E02)

Buffy a její parta mají koule! Scény z hrobky jsou lehce úsměvné, ale nedá se tomu upřít skvělá atmosféra. ()

Čarodějnice (1997) (S01E03)

Buffy se přihlásí na konkurz roztleskávaček, jako každá normální americká puberťačka. Ale nic nejde podle plánu. Čarodějnický díl, kde chybí upíři, ale zato jsou tu nečekané zvraty a lepší děj než ve dvou předchozích epizodách. ()

Učitelčin mazlíček (1997) (S01E04)

A mě hned na té Frenchové něco nesedlo! A pak když spustila o kudlankách bylo vymalováno. Nevěřte lidem, co chovají zbožnou lásku k hmyzu a budete ok. ()

Smečka (1997) (S01E06)

Takhle nějak se chovali někteří jedinci i u nás na střední. A přísahám, žádné hyeny za to nemohly. I když kdo ví. Chudák Willow. ()

Angel (1997) (S01E07)

Buffy se nám (nečekaně) zamilovala do Angela. Více se dozvíme o jeho postavě, vyjde na povrch něco, co mnozí (vnímaví diváci) vyčenichali už pár epizod zpátky. Xander se snaží začínající možnou romanci bojkotovat. ()

Já robot, ty Jane (1997) (S01E08)

Začátky internetu a online seznamování. Willow se zaláskuje do kluka, se kterým si dopisuje po síti...nikdy ho neviděla, ale i tak je z něj po dvou dnech vyměňování zpráv celá poblázněná. Vcelku zajímavý díl, ale ten robot...to bylo velký špatný i na rok 1997. Taky mě pobavilo, jak si to Xander a Buffy naštrádovali k Willow domů a tam nikdo. Jakoby jediný existující rodič v seriálu byla matka hlavní hrdinky. ()

Loutkohra (1997) (S01E09)

Vtipný díl s hororovými prvky a podtitulkovou scénou. ()

Noční můry (1997) (S01E10)

Vaše nejhorší noční můry, které se probouzí k životu. Doslova. Že by lehká inspirace TO od Stephena Kinga? Tak či onak, velmi dobré. ()

Sejde z mysli, sejde z očí (1997) (S01E11)

Další zajímavý nápad. Škoda že Cordelie vypadá na 35 a lze jen velice těžko s ní vzhledem k jejímu charakteru jakkoliv sympatizovat. Každopádně Buffy se to povede a dokonce spolu sdílí moment, ve kterém to i vypadá, že Cordelie bude mít v té hlavě i něco jiného než samu sebe. ()

Dívka z proroctví (1997) (S01E12)

Buffy obléká šaty na maturitní ples, ale tančit se nechystá. ()

Když byla zlá (1997) (S02E01)

Buffy se snaží vypořádat s PTSD. Není divu. Během loňského roku si prošla peklem. Nahromaděný stres řeší zběsilými nákupy a taky si vylévá zlost na všechny, co se mihnou kolem. ()

Vlastní montáž nutná (1997) (S02E02)

Nebylo to tak zlé. Vlastně další ze zajímavých nápadů, ale tak krátká stopáž nestačí k tomu, aby ta idea dostala zasloužený prostor. Nicméně mě baví, jak si vždycky na začátku epizody přištráduje postava, pro diváky zcela neznámá, ovšem pro místní středoškoláky letitý spolužák. ()

Smrtonosná škola (1997) (S02E03)

Nový upír Spike. Hádám, že to nebylo sólové představení. Příjemné vyvážení humoru a lehkého hororu. Prostředí školy a devadesátky...lahoda. A jako bonus, zmínka o Praze! ()

Incká mumie (1997) (S02E04)

Výměnný pobyt zní jako fajn zápletka. Ale tentokrát chybělo napětí i spád. P.S.Taky mě tam vytočil Xander, jak tajuplné dívce podával už rozbalenou Twinkies, která se mu podle všeho válela na dně batohu....! ()

Hadí chlapec (1997) (S02E05)

Angel není úplně můj typ, ale chápu Baffy, že je z něj celá hotová. Slabší díl, kdy se klub vysokoškolského bratrstva změní v kult. ()

Halloween (1997) (S02E06)

Zatím snad nejlepší epizoda. Postavy už dostatečně známe, můžeme jim fandit. Buffy chce být pro Angela tou nejdokonalejší - no, stane se z ní dívka z roku 1775, Xander je týpkek z armády a Willow vyděšená (neviditelná) duška. Bacha na to, co si přejete. Giles ukazuje, že není radno si s ním zahrávat. Super. Dokonce se objevuje i Oz, opět zírající na slečnu, jejíchž jméno zatím nezná ;) ()

Lžete mi (1997) (S02E07)

Ford, postava o které Buffy tvrdí, že je jejím nejlepším kamarádem a my ji vidíme poprvé. Tohle vždy věští trable. A taky že jo. Trochu se to zamotává. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Buffy čeká restart

Buffy čeká restart

22.07.2018

Kultovní seriál Buffy, přemožitelka upírů se dočká rebootu. Studio Fox ve spolupráci s tvůrcem původního seriálu Jossem Whedonem (Avengers 1, 2) v roli producenta hodlá seriál restartovat s černou… (viac)

Joss Whedon se vrací do televize

Joss Whedon se vrací do televize

15.07.2018

Režisér prvních dvou Avengers Joss Whedon se mezi geeky poprvé proslavil díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby měla jeho kariéra jenom vzestupnou tendenci, jenže pak přišlo zklamání řady… (viac)

Spielbergova apokalypsa se blíží

Spielbergova apokalypsa se blíží

30.09.2012

Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho… (viac)