Buffy, premožiteľka upírov

• Česko Buffy, přemožitelka upírů (viac)
USA, (1997–2003), 105 h 50 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter (viac)

V každém pokolení je jedna vyvolená. Vyvolená, aby bojovala proti upírům, démonům a jiným zlým silám. A aby s nimi navždy skoncovala... je to přemožitelka.  Buffy je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu aby přeprala a zlikvidovala všechny démony potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela, nejlepší kamarádky Willow a kamaráda Alexe. (oficiálny text distribútora)

Ocelotr

Blbost, která zaplácává dost času na jinak oblíbené Prima Cool. A k tomu aby to byl dobrý seriál o dospívání jaksi chybí dobří herci a dobré herecké výkony. ()

anyonecek

No o maskách se tu nedá vůbec mluvit, ti upíři totiž nevypadali vůbec jako upíři. Herecké výkony podprůměrné, nikdo mě tu neoslnil natolik, abych ho obdivoval a nebo si ho alespoň trošičku všimnnul. Dávám +1 hvězdičku za ty pěkný holky co tu hráli, ale jinak to byla bída. ()

Hermione02

První série byla zpracované dobře, postupně se ale kvalita seriálu snižovala. Možná to bylo vznikem samotného seriálu Angel, ale připadá mi, že tvůrci se snažili dát do seriálu co nejvíce. Mnoho postav, mnoho, později už nereálných nadpřirozených bytostí, upadající kvalita příběhů. Přesto Buffy zůstane hezkou vzpomínkou. ()

AgnesDee

Nebudu to tady moc dopodrobna rozebírat, podrobný rozbor napíšu do svého deníku. Ale svůj názor zde rychle shrnu. Všech sedm sérií jsem shlédla zhruba za tři až čtyři týdny a opravdu nevím, co teď budu dělat. Čas strávený sledováním tohoto skvělého seriálu mi bude chybět, ale nevím, jestli bych se podívala znova na všechny série. Některé epizody byly opravdu povedené, ale něco mi občas vadilo. Hlavně mi vadilo, že tam přimišovali moc démony a upíři se později skoro neobjevovali. Jediná připomínka toho, že v tomto upíři ještě existují, byli dva hlavní upíři umístění mezi hlavní postavy. Kostýmy některých démonů ale byly velmi povedené a kdyby byla myšlenka světa démonů více dopodrobna rozebraná a na některé životní a skladební afekty se nezapomínalo, třeba by se nemuselo na seriál dívat tak spatra. Výborný seriál, který jde automaticky mezi mé oblíbené. ()

Xpojntman

Sarah Michelle Gellar alias Buffy Summers byla v tyhle roli zatraceně sexy. Opět musela a možná ještě způsobuje u teenegerů erotické sny a poluce. Sunnydale rules. ()

Fabe

Můj “guilty pleasure” seriál no.1! Skvělá Alyson Hannigan, ostatní casting taky fajn a chemie mezi postavami funguje celých sedm sériíí obstojně. Jak už zde někdo dobře poznamenal, je to seriál o dospívání, hledání svěho místa ve světě plného různých nástrah. Viděno nedávno po třetí a i s odstupem času (poprvé viděno někdy v r.1999?) mě to stále bavilo. 1.série ***** pilotní díl hned zostra nastaví téma, zbylé mu sekundují a hlavní linka příběhu tak nezapadá… 2.série ***** absolutní vrchol, super twisty a herecké výkony všech postav, tady je vidět jak dospívání bolí… 3. série **** dobře zvolený záporák a skvěle zpracované téma rivality… 4.série*** tak trochu nevyužitý potenciál hlavního záporaka a přesunu postav na vysokou školu a zapojení armády, nicméně finále série za to stojí… 5. série *** jakoby scénáristům docházely nápady, podivné přidání další pro Buffy důležité postavy a trochu na pěst hlavní záporák, naštěstí je tu zase jeden zajímavý twist, ale i tak tuhle sérii jsem spíš odzíval… 6.série **** v téhle sérii mi přijde, že seriál některými prvky sám sebe paroduje (hlavně kostýmy), je to škoda, místy horší než béčkové horory, avšak vše tu zachraňuje skvělá Alyson Hanigan a její postava Willow, která se potýká se závislostí, další velké téma dospívání 7.série ***** seríál je zpátky v sedle, má skvělý tempo, vše směřuje k velkému finále a záporáci nejsou žadný ořezávátka, konec seriálu epickej:) ()

T..oo..M

Seriál, který je nutno vidět celý. Ne vždy zábavný, místy vyloženě špatný, a přesto jako celek komplexní pohled na dospívání, a s ním související problémy všedního života. V našich končinách ukrutně nedoceněný, se svým vlastním světem a svými pravidly. ()

hrumsrt

Opravdu mimořádný seriál! Úžasné herecké výkony, kdy pro velkou většinu z nich je to jen první krůček ke slávě, ačkoli bohužel u některých mnohdy ten největší. Řada cool hlášek, ale současně několik opravdu hodně silných momentů. Ano první série je trošku jiná, asi na ni sedí přirovnání teenagerovská. Avšak, jak se seriálem "prokousáváte", tak Vám první série začne připadat o to více kultovnější! Totálně miluji zpracování postav a jejich vývoj v průběhu celé show. Totálně jsem se tady zbláznil do Sarah Michelle Gellar! A co víc, když protipól k ní tvoří hladový sympaťák Spike, coby James Marsters. Ačkoli nelze říct, že by si seriál udržel konstantně kvalitu brutálně vysoko, tak se tomu hodně blíží (vyjma 4. série). A k samotnému finále lze jen dodat, že jsem brečel jako želva. Takhle se zakončují tomuto masterpiece podobné seriály! 1. série - 80%. 2. série - 85%. 3. série - 90%. 4. série - 80%. 5. série - 90%. 6. série - 85%. 7. série - 100%. ()

swoulen

Musím přiznat, že tenkrát jsem seriál sledovala hlavně kvůli Angelovi, že. Teď si to občas pustím na spravení oka, a to když se vyloženě nudím. Ale je to taková moje pubertální srdeční záležitost :). ()

Peters18

4* jsem sem dal kdysi davno pouze ze znalosti 3serii co se objevili na nove. Tak ted ke konci buffymaratonu po once more with feeling musim definitivne potvrdit genialnost tohoto serialu a soupnout mu plnej pocet. Skoda ze vetsina lidi soudi dle par dilu co videli na nove. nej dily zatim Hush a Once more, with feeling. krom 4.rady ktera s celou iniciativou nestala za moc je jedna rada lepci nez druha ()

hwnd

Ano, je to občas nablblé, což ale od seriálu tohoto typu a délky čekám, ale je to zábavné a většinou to má spád a dobré nápady, takže rohodně nadprůměr. Po třetí sérii se to dějově hodně láme, přichází hloupá Iniciativa a nepříjemný Riley, který byl v kombinaci s Mahdalem opravdu pekelný. Ale pořád se to dá. Sedmá série to docela zabíjí, hodně jsem se nudil a ani se nedivím, že osmá už nebyla. ()

sinom

tak ako sa filmy hodnotia az po ich kompletnom zhliadnuti, tak by to malo byt aj so serialmi (v ich pripade aspon po niekolkych seriach). som na zaciatku 5.serie a aj na moje velke prekvapenie, kedy som si po par dieloch kedysi nahodou zhliadnutych v TV, myslel ze ide teda o riadnu kravinu, si Buffy naozaj zasluzi privlastok "kultovy" serial. tolko humoru, napatia sa nevidi dost casto ani v dnesnych serialoch "na urovni". samozrejme sa najdu aj slabsie diely, ale celkovo je to jedna OBROVSKA zabava, ktora si urcite zasluzi aby ste jej dali sancu a neodpisovali ju po par dieloch,alebo na zaklade nizkeho hodnotenia na CSFD (staci kliknut na IMDB odkaz a ste v obraze)...tak konecne na konci, skor bohuzial...NEEXISTUJE serial, ktory by mal vsetko to,co ponuka Buffy. "You really ARE a hell-of-a-woman"...hawk ()

Anitaa

Díky televizi Nova za odvysílání třech sérií, ale proč něco začít a nedokončit to? Škoda. Obrovská škoda. Ještě, že další série dodabovali ti samí pro slovenskou televizi. Seriál, který se v dalších sériích rozvinul v něco, co s upíry nemělo zbla nic společného. Že by měla Buffy i jiné problémy než jen s upíry? Třeba, jak zaplatit nájem nebo jak se vyrovnat s tím, že je malinko sexuálně zvrhlá? Epizoda, kdy Buffyina matka zemře, byl díl, který mě naprosto dostal a který byl podle mého názoru dokonale vykreslený. Ztráta blízké osoby čišela z každé sekundy, až běhal mráz po zádech. I když je seriál postaven na nadpřirozenostech, tak se režisérům povedlo zachytit i mnoho věcí z běžného lidského života. Prostě nadpřirozeno a běžný život nasypali do jedné misky, smíchali to dohromady a povedlo se! Upíři, démoni, zombie, čarodějnice, střežte se! Buffy, vám to nandá s její typickou grácií. ()

Zodiak

V dobe, kdy u nas tento serial propagoval pan Zelezny na TV NOVA jsem zrovna prozival pubertu a u televize jsem moc nesedel. Nyni tento rest napravuji a dokoukavam Buffy. On ten Zeleznak mel pravdu. Dost mozna nejlepsi T-AGE serial co jsem videl. JSEM KRUTE prekvapen. Po slabsi prvni serii me cekala ve druhe a treti totalni zmena nasazeni/humu a celkove atmosfery. Jsem nadsen!!!!!! Neni co resit, jeste me cekaji necele tri serie ale uz ted vim, ze je to pocin genialni. Docela me mrzi mistni hodnoceni. ()

Runespell

Nerada se přidávám k zástupu těch, co seriál buď shazují a nebo naopak vyzdvihují a urážejí ostatní. Jen bych chtěla říct, že jako teenager jsem nenáviděla celkově TV + jakékoliv a všechny seriály, protože mi přišly stupidní a bez mozku. Takže jsem přišla o první možnost Buffy u nás vidět. Tím jsem ovšem nečekaně vyhrála loterii a díky hodnocení všude jinde než tady, jsem měla možnost shlédnout celý seriál prakticky najednou a v původním znění. ( ve 28 letech) Takže chápu kohokoliv, kdo Buffy nemá rád, protože čeština jí nesluší. Chápu ty, kdo tvrdí, že Whedon by měl být povýšen na Boha. Ale taky chápu všechny, kdo to vidí prostě jako trochu divnou romatiku... Rozmanitost názorů a hodnocení a správně vybičované emoce všech, kdo to viděli - samy o sobě vypovídají o tom, že je to kult. I když jste to třeba nenáviděli, tak opravdu fest:) S ohledem na to, že jsem to jednu dobu uměla prakticky zpaměti (bez legrace) a protože jsem seriál viděla jako dospělá a v původním znění - je moje hodnocení pochopitelně 10 z 5. Ale nenechte si prosím od nikoho radit a jednoduše si seriál pusťte. Však ono to přijde samo:) ()

DandaPiper

Tak se dobrovolně hlásím k tomu, že jsem jeden z těch, kteří při vyřknutí slova Buffy neprskají a nechichotají se někde v rohu:) Tenhle seriál je opravdu hodně kvalitní dílko a na svou dobu i docela dost pokrokový. Paradoxem je, že bez Buffy by mě možná Buffy bavila i víc, ale nevadí mi tam. Někdy mi připadá, že si Joss Whedon řekl, že stačí, když se ten seriál už po ní jmenuje a tak, že se ted' jde věnovat postavám ostatním. Největším tahounem je určitě Willow (Alyson Hannigan), jejíž postava podle mého názoru dosáhla největšího charakterního vývoje v seriálové historii. Určitě stojí za zmínku i postava Anyi, což je jedna z nejvtipnějších seriálových postav vůbec. Co se týče děje, určitě to není jenom o upírech a čím novější série, tím méně upíru ve skutečnosti vidíme. Je to především o vztazích, jak rodinných, tak i těch...ehm ostatních:) Je pravda, že na kostýmech se mohlo víc zapracovat, aby náhodný divák který doma odpoledne přepíná stanice nevyhrkl smíchy a nezačal na Buffy nadávat, ale jak už sem řekl, tady ta upírsko-démonská stránka tvoří jen jakousi pomyslnou postranní linii celého seriálu, takže mu to ani nemůžu mít za zlé. Pro mě určitě za 5. ()

WilliamBlood

Tento seriál je dokonalou ukázkou toho jak má vypadat nezapomenutelné kompletně propracované dílo které se od prvního do posledního dílů neustále vyvíjí a posouvá do neskutečných, až nedostižných výšin televizní tvorby o čemž si může většina jiných seriálů nechat jen zdát. Samotná Buffy je jedna s nejlépe napsaných ale i zahraných seriálových postav, její charakter je neopakovatelnou ukázkou originality a talentu jak autora celého seriálu Josse Whedona, tak její představitelky Sarah Michelle Gellar, ale naprostý vrchol co se postav týká, přichází až s postavou Spikea, celkově se dá říct, že až od druhé série se to celé pořádně rozjede a to hlavně právě díky příchodu cynického peroxidového upíra v geniálním podání Jamese Marsterse, to jak se s krvelačného vraždícího padoucha postupně stane sice kladný ale stále dostatečně zábavný a neuvěřitelně hláškující hrdina je něco co si pokaždé skutečně užívám podobně stejně jako postupný posun celého seriálu od teenagerského příběhu o dospívání až po doslova hrdinský epos. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Buffy čeká restart

Buffy čeká restart

22.07.2018

Kultovní seriál Buffy, přemožitelka upírů se dočká rebootu. Studio Fox ve spolupráci s tvůrcem původního seriálu Jossem Whedonem (Avengers 1, 2) v roli producenta hodlá seriál restartovat s černou… (viac)

Joss Whedon se vrací do televize

Joss Whedon se vrací do televize

15.07.2018

Režisér prvních dvou Avengers Joss Whedon se mezi geeky poprvé proslavil díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby měla jeho kariéra jenom vzestupnou tendenci, jenže pak přišlo zklamání řady… (viac)

Spielbergova apokalypsa se blíží

Spielbergova apokalypsa se blíží

30.09.2012

Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho… (viac)