Večný svit nepoškvrnenej mysle

• Česko Věčný svit neposkvrněné mysli (viac)

Život osamělého a nesmělého Joela se od základu změní, když potká excentrickou a temperamentní Clementine. Ta je výstřední ve všech směrech a k bláznivým kouskům stále úspěšněji vyzývá i Joela, jenže je rovněž nevyrovnaná a výbušná a jednoho dne se rozhodne Joela zbavit a začít znovu. Na experimentální klinice se podrobí vymazání paměti, a jelikož pokus dopadne úspěšně, rozhodne se zdrcený Joel pro stejné řešení. Nemá ale štěstí, tentokrát se zákrok vymkne lékaři z rukou a dílo zkázy dokoná jeho asistent, který se místo pečlivého monitorování mozkové činnosti klienta nechá svést k divokým erotickým hrátkám. Režisér umí mistrovsky rozrušovat časoprostorovou kontinuitu a nahrazovat ji asociativním spojováním útržků, jež pocházejí z různých vrstev paměti, a zde se tento princip uplatní při rekonstrukci celého vztahu ústřední dvojice. Odvíjí se pozpátku, k některým zážitkům se film opakovaně vrací, mnohé deformuje v závislosti na Joelových rozjitřených emocích. (oficiálny text distribútora)

sepp

Neco tak originalniho, naprosto ulitleho a v konecnym dusledku i temer dokonaleho, muze vzejit snad jen z pera Charlieho Kaufmana. Misto osvedceneho "Kaufmanisty" Spikea Jonze, ktery z jeho nametu vytvori vzdy nezapomenutelny zazitek, se filmu ujal Michel Gondry, jez uz ma na svedomi scenaristovo Human nature, ale s neprilis dobrym vysledkem. Tentokrat ale nelze rezii temer nic vytknout a vse je navic umocneno hereckym koncertem Jima Carreyho - kdo si stale jeste mysli, ze se umi jen sklebit a nic jineho, by se mel dat dobrovolne ustavne lecit. Pro mne nej film roku 2004. ()

-bad-mad-wolf-

Vážíte si vzpomínek? Přechováváte v sobě to dobré pro večerní rozjímání, nebo zatrpkle fňukáte ve vidinách všeho zlého, co vás potkalo? Nebo jste našli tu správnou rovnováhu? Gondry servíruje koktejl, jehož hlavním přísadám (ONA - impulsivní živel, ON - málomluvný cíťa) je podrobeno vše. I obyčejnost ostatních postav podporuje jejich Věčný svit; jsou jednoduše skvělí, přesvědčivi, neobyčejní, lidští. Chlad filmu - s celou tou svojí počítačovou vymazávací procedurou - nádherně kontrastuje se sílící touhou Joela po nezapomění a náhlým uvědoměním si příčin i následků svého rozhodnutí. Hezký scénář s nápaditou režií opěvovat nebudu, toho už tu bylo dost... Finále je hodně silné a postava Joela mi byla blízká, spolu s tématem mi tak vychází film, na který nedokážu říct křivé slovo. Pokud máte pochybnosti o hezkých chvílích a důvodu jejich přítomnosti v hlavě i přes všechno zlé, co jim mohlo následovat, pak je tenhle film asi jediná možná volba... ()

lesumir

Tolik smíšených pocítů jsem po skončení filmů snad ještě nikdy neměl. Hodně to na mně zapůsobilo, opravdu jedno z nejoriginálnějších děl, co jsem kdy viděl s geniálním scénářem Charlieho Kaufmana a fantastickou režii, plnou zajímavých triků, které nejsou dělány vůbec lacině či snad pouze pro oslnění. Jim Carrey se předvedl ve vážné roli, opravdu velké překvapení a čtveřice vedlejších postav taktéž perfektní. ___ Slovo krása je na místě, opravdu neobyčejný příběh o jedné velké (osudové) lásce. ()

Hrabka

Opravdu nádherný film o jedné osudové lásce. Druhé zhlédnutí vám z toho všeho udělá neobyčejný zážitek. Poprvé je to taky špice, ale až napodruhé dokážete vnímat všechny souvislosti a užít si tento film naplno. Jim Carrey a Kate Winslet zaslouží uznání, zbytek herců odehrál slušný standart. Nečekal jsem, že to bude tak trochu "fantasy/sci-fi", mělo by to být tu zaznamenáno vedle "romantický/drama". Jinak jsem se bavil skvěle, vymazávání mozku je fantastické. Taky se mi líbí, že to není natočeno chronologicky, jak se to všechno stalo. Právě to si nejvíce vychutnáte, když se na film podíváte zanedlouho znovu. Parádní film. 90% ()

kinej

Charlie Kaufman byl asi nejorginálnější scénárista dekády 2000 - 2010. Vymyslel příběhy o tunelu do hlavy J. Malokviche, o novodobém Tarzanovi, a pak také Věčný svit neposkvrněné mysli. Těžko říci, který z filmů je nejlepší. Mám rád všechny. A Kaufman má obrovské štěstí, že existují takoví režiséři jako je Spike Jonze nebo právě Michel Gondry. Ti dokážou jeho originalitu nejen uchopit, ale zároveň ji umocnit na třetí. O Gondryho uměleckém nadání není třeba pochybovat už od dob videoklipů, ale přeci jen na tomto scénáři by si mohl leckdo jiný vylámat zuby. Gondry naštěstí dokázal úplný opak, vytvořil geniální film o bolesti z rochodu, který je naprosto nezaměnitelný a krásný. ()

juta

Není to špatný film, jen jsem se v tom občas trochu ztrácel. A ten konec, kde si přehrají pásky, mi nepřišel moc dobrý. Po tom co bych tam slyšel... nevím nevím jestli bych s dotyčným zůstal. Ale láska překoná vše, že? Spoiler: Vsadit na začátek filmu to, co se bude odehrávat na konci, byla dobrá volba. Ve většině filmů to funguje a fungovalo to i tady. ()

Fiftis

Kto pozná Kaufmanove (režisérove) predošlé snímky - Adaptácia a V koži Johna Malkovicha, tak vie, že bežné príbehové štruktúry v nich dostávajú na frak a sú obmeňované neuveriteľne zvláštnymi a originálnymi postupmi, ktoré ale nemusia sadnúť každému. Jim Carrey už dávnejšie dokázal, že dokáže aj hrať, nie len robiť ksichty. Kate Winslet je tu vo skvelej forme (ale to vlastne vždy, kedže ju radím medzi najlepšie herečky), Elijah Wood sa prekvapivo rýchlo vymanil z Frodovho tieňa - tu si na Hobbita prakticky ani nespomeniete a Kirsten Dunst sa zhostila vedľajšej, ale významnej úlohy celkom so cťou, aj keď ju nemusím. Aj pri tomto filme musíte byť ale ochotní prijať režisérovu a scenáristovu hru, inak sa môže stať že film absolútne nepochopíte a budete z neho veľmi sklamaní. Bohužiaľ to je práve môj prípad. ()

Kass

Rozhodně nejzamotanější a přitom nejkrásnější film, který byl zatím natočen podle scénáře Ch. Kaufmana... s výtečnou režií M. Gondryho. Na předchozí dvě "kaufmanovky" jsem se, pro jejich divnost, díval mírně odtažitě a obě mě nechaly tak trochu chladným. Ale "Věčný svit ...", z jedné části krásně netradičně vystavěnou love story a z té druhé zase úžasnými her. výkony - Jim Carrey, Kate Winslet, Kiki Dunst, atd. - mě netečným rozhodně nechat nemohl. V otázce, jestli máme osud všichni dopředu daný, nebo je vše jen dílem náhody, se přikláním k poselství, které nám předkládá "Věčný svit neposkvrněné mysli". ()

DJ_bart

Nejmilejší a zároveň nejpodivnější romanťárna co kdy vznikla o ambivalenci lásky. Jestliže existuje něco jako nálepka "optimistický nihilismus", tak na tuhle žánrovku to sedí jak prdel na hrnec. ()

filmfanouch

Jim Carrey je pochopitelně vnímán především jako komik, pomáhá tomu nejen jeho ikonický gumový obličej, ale i výčet známých komediálních hitů od Ace Ventury přes Blbý a blbější po Božského Bruce. Byla by ovšem chyba Carreyho vnímat pouze jako herce, jenž je pouze dobrý komik a nic víc. Dokázal to nejen v Truman Show, dokázal to nejen v Muži na měsíci, ale dokázal to i ve Věčném svitu neposkvrněné mysli. Vím, který Carreyho oficiálně definoval jako víc než pouhého vynikajícího komika. Především ovšem v roce 2004 v režii Michela Gondryho vzniklo do detailů dokonalé mistrovské dílo s neskutečně lidským scénářem, kde božskému Jimu Carreymu sekundovala dokonalá Kate Winslet. Charlie Kaufman tehdy přišel s dost možná s jedním z nejlidštějších scénářů všech dob, který je prostě nemožné nemilovat.   Věčný svit neposkvrněné mysli je přesně ten typ filmu, který za pochodu dokáže u diváka vystřídat bohatou várku emocí, jakoby přesně reflektoval, jak střídavé a komplikované emoce ve vztahu fungují. Vynikající příběh stojící na dokonalém scénáři, který byl následně převeden do filmové podoby skrze šikovné ruce Michela Gondryho. Gondryho kreativní vizuální styl čerpal z jeho kořenů tvorby videoklipů a i díky němu byl ten svět z Kaufmanova papíru převeden do tak živé a fascinující podoby. Dokonalá výprava, fantastický vizuál, soundtrack Jona Briona, který je schopen v divákovi probudit též neskutečnou várku emocí a pestrá škála témat, to vše dokáže obhájit, proč se na Věčný svit neposkvrněné mysli pořád víceméně vzpomíná na jeden z nejzásadnějších filmů 21. století.   Film o zármutku, reflexi, sebereflexi, vztazích, důležitosti vzpomínek, lidství, poučování se z chyb a smyslu existence. Kaufmanův scénář byl nejen chytrý, ale měl v sobě i pestrou škálu kreativních nápadů, které mohl následně do živé podoby zformovat jen ideální tvůrce jako Michel Gondry. Jedná se dost možná o nejvýjimečnější romantický film všech dob, přitom není úplně vděčný pro masy. V jádru je to přitom romantická podívaná, je v ní toho ovšem tolik, že je dost možná možné, že mnoho skrytých významů a myšlenek nejde jen tak rozlousknout. A dost možná tyto skryté významy vznikli sami o sobě, bez Kaufmanova podpisu. Na Věčný svit neposkvrněné mysli se tak dá dívat jako na film, který je popostrčen brilantním scénářem a brilantní vizuální stránkou, zároveň ovšem následně stojí víceméně na vlastních nohách.   Věčný svit neposkvrněné mysli též víceméně pokládá otázky na samotnou podstatu existence, přesně v tom, jak nás dost možná pády na dno smyslně formují, jak láska k životu patří a to i přes to, že vše někdy neklape dle představ. Celé to funguje i díky skvělé famózní herecké dvojici. Carrey byl tehdy obsazen víceméně proti známému typu jeho rolí, jen díky tomu ovšem dokázal, že není jen komik, ale je to nedoceněný herec schopný charakterních rolí (a to nejen Andyho Kaufmana či Trumana). I díky jeho výkonu je tak snadné jeho hlavnímu hrdinovi fandit. Kate Winslet je ve své roli též famózní a právem si za svůj výkon došla pro nominaci na Oscara. Ani na vedlejší role by se ovšem nemělo zapomínat, Tom Wilkinson, Elijah Wood, Mark Ruffalo či Kirsten Dunst ze svých rolí též dostali maximum.   Místo obyčejné Love Story spíš v roce 2004 vznikl prakticky redefinující pohled na zobrazování lásky ve filmech. Je to velmi chytré, vizuálně ohromující a za pochodu to celé dokáže vyvolat pocit, že by snad mohlo jít o adaptaci nějaké vynikající sci-fi předlohy. Přitom ten film nesází na lineární vyprávění, je velmi snadné se v něm tak trochu ztratit, to stejné ovšem platí i pro lidské myšlenky a vzpomínání, kdy se v nich člověk většinou snadno ztrácí. I přes sci-fi prvky tak Věčný svit neposkvrněné mysli působí velmi realisticky, především právě v tom, že stejně jako samotný život střídá nálady. Věčný svit neposkvrněné mysli díky tomu nikdy neztratí lehkou pachuť tragédie, zároveň ovšem v jistých místech je zábavný, pozitivní a především vášnivý po vzoru té nejupřímnější romance. I když se to tak nemusí zdát, Věčný svit neposkvrněné mysli je v tomto ohledu velkolepý film, který ovšem zároveň skutečně dokáže něco říct o životě o světě. Především o tom, že prakticky každá vzpomínka i zkušenost je k něčemu dobrá a že mezilidské vztahy jsou důležitou životní disciplínou.     Jestli to s tím důchodem myslí Jim Carrey vážně, bude to velká škoda. Na druhou stranu ovšem bude moc šedesátiletý PAN HEREC odejít skutečně do důchodu s tím pocitem, že toho udělal dost. A to nejen v rámci ikonických komediálních úloh, ale především i právě v ohledu oněch vážnějších úloh. Na Jima Carreyho se tak bude vzpomínat i jako Trumana, jako Andyho Kaufmana, ale i jako Joela Barishe..... () (menej) (viac)

ajuska

Na první pohled pěkně divný, ale postupně jsem tomu přišla na chuť. Tenhle filmový zážitek se vám z hlavy určitě hned tak nevymaže. ()

Shakers

Zo začiatku filmu bolo všetko OK ale potom som sa v tom začínal strácať a už som to nemal chuť ani pozerať.No nakoniec som to dopozeral až do konca a všetko mi už bolo jasne. Fakt zaujímave zvraty. Ale dobre. Herecké výkony boli super. Hlavne Jima Carreyho som už dlho v nejakom takomto filme nevidel. Ani neviem či vôbec niečo také má. 70% - 3* ()

Jhershaw

Neuvěřitelně zvláštní, a přitom moc krásná love-story. Kaufman je autor s fantazií opravdu nevídanou a Jim Carrey opět potvrzuje, jak skvělý herec to je. ()

JohnnyD

Jeden z najoriginálnejších a najlepších filmov posledných rokov. Úžasne zrežirovaný, napísaný, odohraný. Jim Carrey je brilantný- hrá presný protipól väčšiny jeho postáv - utiahnutého a rezervovaného melancholika. Eternal Sunshine je plný emócií, napätia a romantiky a na moje prekvapenie funguje skvelo aj na druhý i na tretí krát. V neposlednom rade sú mi hlavný hrdina a dej akoby písané na dušu a film mi je veľmi blízky, takže bodík navyše ... ale 6* sa bohužiaľ nemôže dávať. ()

Niles

Som rád, že som objavil aj vážnejšiu stránku Jima Carreyho. Už v dráme Truman Show sa svojej úlohy zhostil perfektne a tak som bol zvedavý aj na tento romantický film s mojou obľúbenou Kate Winslet. Nebol som sklamaný, je to ten najoriginálnejší romantický príbeh. Predsa len o scenár sa postaral Charlie Kaufman a rovnako ako v Adaptácii aj tu robí film takým výnimočným. Po prvom zhliadnutí som to však ťažšie spracovával, dej je totiž dosť zamotaný. Zrejme si to musím pozrieť viackrát. ()

playboxguest

Film, který si pouštím vždycky, když se zklamu v lásce, nebo lidech obecně. Nic jiného mi tak krásně nevymaže na dvě hodiny paměť jako tahle geniálně vystavěná hříčka hravého Gondryho. ()

Rover

Šílenec Gondry a jeho šílenej film. Carrey v dobré roli, kde překvapil... úžasně vtipná postava Kirsten Dunst, hrátky s prostorem, hodně povedené hrátky s prostorem a hrátky s prostorem - to utkví v paměti. Tak celkově pozitivní film, na jehož hodnocení se shodne skoro celá moje top. Já mám potřebu napsat komentář, ale jsem nějakej vyčpělej, tak to takhle dopadá.. HUDBA: Jon Brion - ale jo. ()

Madsbender

Veľkí herci v malých roliach s obrovským srdcom... a predsa nevidím dôvod na nejaké Oscary či tak vysoké hodnotenia. Príde mi to ako taký obyčajný romantický film okorenený trochou sci-fi, a z tejto sféry mám omnoho radšej Butterfly effect. 70% ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz