Umučenie Krista

• Česko Umučení Krista (viac)

The Passion of the Christ je film o posledních dvanácti hodinách života Ježíše z Nazaretu. Film začíná v zahradě Getsemanské, kam se Ježíš odešel modlit po Poslední večeři. Ježíš odolává Satanovým svodům. Následkem zrady Jidáše Iškariotského je Ježíš zatčen a odveden zpátky do města Jeruzaléma, kde ho vůdcové farizeů obviní z rouhání a vynesou nad ním rozsudek smrti. Ježíš je předveden před Piláta, římského místodržícího v Judsku, který si vyslechne obvinění vznesená farizeji proti Ježíšovi. Pilát pochopí, že se jedná o politický spor, a předá záležitost králi Herodovi. Herodes vrátí Ježíše Pilátovi, a ten předloží lidu volbu, zda má propustit Ježíše nebo zločince Barabáše. Lid rozhodne, že propuštěn má být Barabáš a Ježíš má být odsouzen. Ježíš je předán římským vojákům a zbičován. Ježíš, ztýrán k nepoznání, je opět předveden před Piláta, a ten ho ukáže lidu, jako kdyby chtěl říct: "Nestačilo to už ?" Nestačí to. Pilát si nad celým dilematem myje ruce a nařídí svým lidem, aby konali tak, jak si to přeje lid. Ježíš na sebe bere svůj kříž a musí ho nést celým Jeruzalémem až na vrchol Golgoty. Na Golgotě je Ježíš přibit na kříž a prožívá poslední pokušení - strach z toho, že ho jeho Otec opustil. Svůj strach překoná, pohlédne na Marii, svou svatou matku, a řekne něco, co dokáže plně pochopit jen ona: "Dokonáno jest." Pak umírá se slovy: "Otče, do Tvých rukou odevzdávám svého ducha." V okamžiku jeho smrti se země otřásla.
Scénář k filmu The Passion of the Christ vytvořil producent a režisér Mel Gibson ve spolupráci s Benediktem Fitzgeraldem (Chladnokrevně, Zelda). V podstatě se jedná o upravené pašije zkompilované ze všech čtyř evangelií - Matoušova, Markova, Lukášova a Janova. Gibson od počátku věděl, že nejdůležitější bude najít toho pravého herce pro roli Ježíše Krista. Jeho volba nakonec padla na Jima Caviezela, který naposledy hrál ve filmu Hrabě Monte Cristo. Caviezela, který je aktivní katolík, tato nabídka okamžitě oslovila. Jako pozoruhodná shoda okolností se mu jevilo i to, že právě oslavil 33. narozeniny a dostal se tedy do "Kristových let". "Ještě nikdo takhle Ježíše neukázal a podle mě Mel ukazuje, jak to doopravdy bylo. Nepoužívá násilí pro násilí, nikdy to nebylo bez důvodu. Ten realismus bude asi mnohé šokovat, ale právě proto je ten film tak nesmírně silný." Pro scény, kdy Ježíš absolvuje bití a bičování nechvalně proslulým římským vynálezem, "devítiocasou kočkou" (důtky s kovovými konci, které trhaly kůži), musel Caviezel podstoupit dlouhé přípravy v maskérně. Po makeupu, kterým měl pokrytu většinu těla, mu naskákaly puchýře, díky kterým pak nemohl v noci spát. Scény ukřižování se natáčely 14 dní, během kterých musel nést, či spíše vláčet cca 70 kg těžký kříž (skutečné kříže vážily až dvojnásobek) až na Golgotu, to vše zahalen pouze do plátna, přestože se natáčelo během zimy. Někdy byl tak podchlazen, že nemohl ani promluvit a štáb mu musel na obličej přikládat ohřívací balíčky, aby vůbec rozhýbal rty. To ještě nebylo všechno - při natáčení během bouřky do Caviezela a pomocného režiséra Jana Micheliniho udeřil blesk - sjel do Micheliniho deštníku a zasáhl i Caviezela, ale jako zázrakem nebyl ani jeden z nich vážně zraněn. Caviezel nicméně na natáčení vzpomíná v dobrém: "Kdybych tím vším neprošel, nebylo by to utrpení tak autentické, takže to tak muselo být," říká. (oficiálny text distribútora)

jondoe

pre vsetkych blbeckou co tu hovoria o zbytocnej brutalite a prazdnom filme.tento film je cista pravda.takto nejako sa to stalo.a pre tych ktory hovoria ze je to bez emocii nech si precitaju bibliu lebo bez nej nemozu a a ni nedokazu vsetky pochopit vsetky gibsnove SPRAVNE odkazy.pre mna najrealistickejsi film aki som kedy videl, ()

Rudinsky

V záplave idealistických, presladených, telenovelistických inscenácii, ktoré do nás ládujú každý menší alebo väčší kresťanský sviatok, nám Gibson namiesto slizkej karikatúry servíruje originálne, minimalistické a autentické jatky bez potreby ospravedlnenia sa a prikrývania očí ružovými okuliarmi (a mal by to urobiť, pretože inak vám ich vyďobne havran). Caviezelov Kristus perfektný, diabol perfektný, soundtrack p-e-r-f-e-k-t-n-ý. Atmosferická, odvážna, umne zrežírovaná interpretácia jedného obrovského fenoménu, na ktorú sa zo zimomriavkami teším zakaždým, keď mám možnosť vidieť ju. Osobitá výpoveď, jeden z najlepších filmom s kresťanskou tematikou vôbec - a to som ateista. V kine musela mať táto audiovizuálna žranica priam hypnotické účinky. ()

Kuny27

Velmi dobře udělané situace římského násilí, na tomto filmu je pěkně vidět jak Ježíš musel trpět… FIlm je opravdu velice dobře udělaný. Výborně zachycuje situaci a pocity Ježíše Krista. Hodně jsem si nad tímto filmem uvědomil spoustu věcí. ()

iXtr3m3

Jeden z najsilnejších zážitkov v mojom živote. Kto to neberie podobne, je buď ateista, alebo novodobý "farizej". Ak je človek naozaj "veriaci kresťan", ťažko to znáša, ale to je údel pravdy, ktorá je vždy menej znesiteľná, ako milosrdná lož. Ak je niekto ateista, automaticky si to zapojí do svojej mozaiky, ktorá je založená na tom, že až do nedávnej doby bola cirkev manipulovaná a manipulátorská a podobné veci sa v jej radoch diali bežne. Ale nemýľte si pojmy s dojmami. Nejde o to, že podobným a ešte horším osudom prešli viacerí na tomto svete a nikto o nich nikdy nepočul a už vôbec nič nenapísal alebo nebodaj natočil, ako tu niektorí vypatlanci nadhodili. Je pravda, že je to snímok zachytávajúci len posledné okamihy života. Je pravda, že film bol možno až príliš krutý. Je pravda, že aj predtým aj potom ľudia zomierali aj omnoho násilnejšími spôsobmi. Ale je aj pravda, že Ježiš bol, je a aj bude vždy jediný a to práve ten, ktorý sa za nás obetoval. Či tomu niekto verí, alebo nie. Toto je pravda a tá sa ťažko prijíma. A teraz, ten kto je bez viny, nech prvý hodí do mňa kameň, ak nie, tak si choďte ďalej svojou zaslepenou cestou... ()

martinez.

Pár poznámek k přehnané brutalitě a z toho pramenící nesmrtelnosti Ježíše, k repetitivnosti, odklonu od Bible, postav, a zaměření se na naturalističnost umučení... V žádném případě netvrdím, že můj názor je správný, nebo že by podle něho lidi měli svůj názor na film změnit a první a zároveň poslední vtíravou otázku budu formulovat takto: Lze od filmu s takovýmto názvem, plakátem, trailerem, ratingem a po vydání už i šeptandou čekat něco jiného? Divák potom má na výběr, jestli se na film podívá nebo ne... Je pro mě těžké shrnout to jednou větou, protože my v mysli vyvstávají stále nové a nové myšlenky. Osobně jsem otrávený z laciných televizních filmů parazitujících na jméně Ježíš, kdy hlavní postavy celé dvě hodiny debatují u stolu o ničem. Že Gibson natočil film o dvanácti posledních hodinách Ježíše a až na několik vyjímek upustil od dramatické vložky se mi líbí. Teď už vše záleží jenom na formě v jaké bude snímek podán. Kameraman Deschanel a skladatel Debney odvedli nejlepší práci ze všech, díky nim jsem opomínal i to, že se na obrazovce často opakovalo to samé. Násilí mi nevadilo, spíš naopak, mám v buňkách to, že se mi násilí ve filmech líbí a stejně tak jsem se nepozastavoval nad tím, že toho hlavní postava tolik snese, protože to bych se rovnou mohl pustit do kritiky Bible, která je s prominutím fantasy. Herci výborní. Pro mě, stejně jako pro ostatní spokojené, čistě audio-vizuální potěšení. Pokud se mnou někdo v něčem výrazně nesouhlasí, klidně mě může poučit, jsem trpělivý žák. ()

Wally

Mně se to celkem líbilo, ale je pravda, že kdyby se nejednalo o zfilmování tohoto silně náboženského tématu a nebylo kolem toho tolik humbuku proti kterému zůstane člověk jen stěží imunní, pak bych dal o jednu hvězdu méně. Přesto všechno jsem byl na konci spokojen a ač to nebylo úplně bez chyb, tak třeba já asi dlouho nezapomenu na scénu při které se z mraku vyloupne kapka vody a rozechvěje zemi. Moc hezké... ()

LEATHERFAC

Ve Statečném srdci dokázal Mel, že je schopný a zručný režisér. Tady bohužel krom toho dokázal, že je navíc k tomu úplný idiot. Velká škoda. Mohl to být dobrý film. Autenticky natočený konec příběhu JK. Moderně, vizuálně zajímavě, ale to je tak všechno. Caviezel se sice snaží, leč příliš prostoru se mu nedává. A množství charizmatu Roberta Powela mu prostě bohužel chybí. Jinak jsou herci vybráni velmi vhodně. Jako největší problém tohoto filmu však vidím fakt, že Gibson schválně zcela neúměrně zvyšuje množství utrpení Ježíše a dává nám dost jasně najevo kdo za to může... Gibson je známý antisemita, takže je myslím jasné odkud a kam vítr vane... Scény násilí jsou tak extrémně přehnané, že už tak před koncem bičování by musel být tak 5x mrtvý. Všechno co se děje potom, už je naprostá fraška. Už samotný fakt, že by se někdo po tomhle mohl udržet na nohou dřív než za měsíc se jeví naprosto nereálně. Plus neustálé další údery biče, kopání, rány atd... Vrchol nereálna je pak scéna, kde mu naloží na záda ještě kříž. Dle informací distributora vážil filmový 70 kg a skutečný pak dvojnásobek zhruba - tedy 140 kg!!! Což si myslím, může být dle velikosti klád odpovídající. Když už Ježíš nemůže a římané mu pomáhají, tři zdraví a nebičovaní chlapi s tím mají co dělat. Nevím, jestli nám tím Mel chtěl ukázat, že Ježíš nebyl syn boží ale vlastně syn Supermana, či co, ale v tu chvíli pro mě film definitivně ztratil jakoukoliv možnost ho brát vážně. ()

CSSML

Jakési páté evangelium ztvárněné na způsob pašijových her. Vychází ze čtyř kanonických evangelií, z nichž některé události nezmiňuje, u jiných mění pořadí a přidává události známe z Tradice, případně soukromých zjevení. Tím následuje příkladu kanonických evangelií, jejichž svatí autoři též kladli důraz na různé věci a přitom stále psali o stejné skutečnosti. Filmaři měli ovšem výhodu moderních technologií, takže mohli scény ze Spasitelovi současnosti proložit scénami z minulosti – zvláště působivé je vztyčení kříže se Spasitelem proložené ustanovení mše sv., která je s obětí Kristovou na kříži svojí podstatou totožná. – Passio Christi, conforta me. ()

HiddenDragon

Film, ktery rozhodne dostava svemu nazvu. Poslednich par hodin Kristova zivota, v podani Mela Gibsona. Dej je znamy a milionkrat uz nekde zfilmovany, takze je trochu logicke, ze se snazili tvurci trochu odlisit. No....znamy....predpokladam ze ve skole mel kazdy dejepis, kde se Novy Zakon probiral, cili neni potreba vysvetlovat, kdo je Pilat nebo co jsou apostolove (to vam fakt Gibson vysvetlovat nebude - pro takove je tu Bible; a pro uplne retardy, jak ctu tady v recenzich - google:) Podani je opravdu brutalni a syrove, ale myslim ze takhle nejak to ve skutecnosti mohlo byt - masky jsou skvele a Caviezel (u nas nyni znamy hl. ze serialu "Lovci zlocincu") hraje vyborne. Pribeh je velmi jednoduchy, jedna se opravdu jen o soud nad Jezisem a Krizovou cestu - mozna se misty muze zdat cesta na Golgotu natahovana, ale je v tom snaha zachytit vsechny hl. body - matka, Simon, Veronika ( http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99%C3%AD%C5%BEov%C3%A1_cesta ) - tady vysvetleni kdo je kdo ani neni treba - neni to pro dej dulezite, spis jde o emocne ladene sceny . Retrospektivne se do toho prolinaji kratke, ale dojemne udalosti ci proslovy z Jezisova zivota, takze celek pusobi silne a cloveka to utrpeni opravdu zasahne. To byl asi hl. cil tvurcu, uvedomit si tu obet, kterou mel Jezis dobrovolne prinest. A i kdyz zde misty lidsky pochybuje (snazi se ho zviklat i jakesi zosobneni Satana), vydrzi az do konce, cimz Satan prohrava. Posledni scena je pak stylovym zakoncenim. ()

Zagros

Umučení Krista na sobě má nálepku velmi kontroverzního filmu. S tím nesouhlasím. Kontroverzním filmem je možná pro zaslepené vyznavače církve, kteří se po dlouhých letech vydají do kina, vidí krvácejícího Krista, je jim z toho špatně a začnou se modlit nejlépe někde pod křížkem, na kterém paradoxně Kristus visí. To pak kontroverzní je, ale samotný film ne. :-) Na Umučení Krista nejde člověk kvůli příběhu, ale kvůli zájmu o další interpretaci jedné legendy z dávné doby, kterou si vzalo za své jedno organizované náboženství. Tahle interpretace od Mela Gibsona se mi vcelku líbila. Hlavně proto, že se snaží o reálnější a naturalistické zobrazení. Jestli organizovanému náboženství a pokrytecké církvi něco chybí, tak právě reálnější pohled na svět. V tomhle je Umučení Krista upřímnější a také za to mu patří vysoké hodnocení. Navíc je snímek natočen velmi dobře z technické stránky a Melu Gibsonovi patří i za to čtyři hvězdy. ()

BlueZero

Mel Gibson asi ani nemohol podať lepší réžijný výkon. Svoju prácu odviedol fakt skvele. James Caviezel bol určite najlepšou voľbou do role Ježiša. Som ateista a preto bol pre mna najslabšou stránkou filmu dej. Ak sa to takto naozaj malo udiať, tak to bolo nanajvýš smiešne. Inak by to bol plný počet hviezdičiek. ()

Hopper

Gibsonovi sa podarilo vytvoriť kontroverzné dielo, ktorému však nemožno uprieť prinajmenšom pôsobivosť. Fakt je ten, že ovládať "background" určite napomôže pri pochopení súvislostí, ktoré sa tu veľmi nepitvajú a nevysvetľujú, t.j. ak sú pre niekoho mená ako Pilát, Kaifáš alebo Mária Magdaléna len menami, jasno asi mať nebude. Možno skôr uspokoja kamer a zvuk ako aj celková výprava, ktorá patrí k tým lepším. Herecké výkony najmä Caviezela sú veľmi solídne. Z tohoto filmu málokto odíde bez emócii, či už kladných, alebo záporných. ()

Kapybara

Nechutnost, nechutnost, nechutnost. Kdo četl evangelia, ví dobře, že takhle to opravdu být nemohlo. 1) Po takové snůšce ran by se Ježíš ani nedoplazil na Golgotu. 2) Druzí dva vězni by museli podstoupit stejný výprask jako on, neboť v té chvíli byli podobně "významnými" osobami - ale na plátně tomu tak nebylo. A konečně: 3) Vojáci by nehráli karty jen o zkrvavený kus hadru (tedy to, co mělo být Ježíšovou košilí). Z čehož logicky vyplývá: Ježíšův masakr, nám takto předkládaný, je holý nesmysl. A k tomu navíc - netušila jsem, že Ježíš začal jako první vyrábět stoly... Dvě hvězdičky jen protože první třetina filmu, než dojde na bičování, není tak strašná a Caviezel se pro tuhle roli dokonale hodí - skoro bych mu spolkla, že je spasitel. ()

Romario

Absolutorium,nic jiného si film nezaslouží.Po všech těch nudných adaptacích, vysílaných na Vánoce je tohle nejsilnější a nejpůsobivější Ježíš, jaké jsme kdy mohli vidět.Jen bych řekl, že tohle nám asi ná Vánoce nikdo nepustí. ()

Arach.No odpad!

Krev, násilí, bolest, utrpení, nespravedlnost a všeprostupující nuda. Rozhodně se raději podívejte na Scorseseho Last Temptation of Christ, nebo na Pasoliniho Evangelium sv. Matouše. ()

wosho

Taková škoda,při prvním zmínění,že Gibson hodlá něco tak odvážného natočit jsem se tetelil blahem a těšil jsem se jak malej Jarda.To zklamání se nedá popsat aramejsky,latinsky,anglicky,ani česky. ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (viac)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (viac)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (viac)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (viac)