Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

kamil.i

Bratia Nolanovci v tomto elektrošoku pre mozgové závity prevzali rozbitý nelineárny konštrukt rozprávania a tému zneužívania človeka pre vlastné ciele od Christopherovho predchádzajúceho Following, no tentoraz naráciu ešte viac rozkúskovali, pretočily časosled a obohatili film o narušeného, no svojim spôsobom cool ústredného hrdinu. Bezchybne zostrihané, stvárnené, šokujúci hlavný twist efekt (popri niekoľkých vedľajších), mozog na plné obrátky a výsledok v podobe jedného z najoriginálnejších thrillerov všetkých čias. ()

Tigran

Docela dobrý nápad s nulovou krátkodobou pamětí hlavního hrdiny a vyprávěním příběhu pozadu, ale na zadek jsem se z toho neposadil. Tempo snímku je ubíjející a táhne se jako pověstný štrúdl a do toho mi pořád režisér se scénáristou do zblbnutí opakují, že Guy Fucking Boring Pearce má problémy s krátkodobou pamětí, jako by si mysleli, že mám úplně stejný problém a nechápu, na co to vlastně koukám. Styl vyprávění přímo vybízí pustit si film znovu, ale já to neudělám, protože mám strach, že bych se při sledování podřezal. Ale Nolan umí, nebylo to debilní a pointa je celkem fajn, takže za 3*. ()

Erik7595

Absolútne som netušil, ako to skončí a vďaka spôsobu, akým je vyrozprávaný príbeh je to napínavé, príbeh je úplne neodhadnuteľný a cítil som sa ako Leonard, musel som si postupne jednotivé útržky usporiadávať a spájať, aby mi to dávalo zmysel. Ako je u Nolana zvykom, ten svojím filmom dodá patričnú dávku nejednoznačnosti, takže je na nás divákoch, v čom budeme veriť a k akej verzií príbehu sa prikloníme. Vtiahlo ma to, nadchlo, veľmi pozitívne prekvapilo a jednoznačne si to dám znovu, určite si všimnem radu vecí, ktoré mi unikli. A Guy Piercie tu predviedol zatiaľ najlepší herecký výkon, čo som u neho videl. ()

Atheas

Tak to se jen tak nevidí. V podstatě nízkonákladovka, s plně vyčerpaným potenciálem. Jen jsem to tak uplně nepochopil :D Vzpomínky nám ukazují kdo vlastně jsme :) ()

JM87

Je zajímavý vidět, že už na začátku své kariery se Nolan snažil dělat filmy jinak. Na začátku filmu jsem si říkal, že je celkem škoda, že děj jde v podstatě scénu od scénky pozpátku, na konci jsem to celkem ocenil. ()

Muel

| Newmarket | Originálny nápad, ktorý naštastie nedopadol zle. Bratia Nolanovci to vedia. "Now... where was I?" | Hodnotenie: 9/10 | ()

TheSpearCZ

Naprostý vrchol geniality, který si zde připsali bratři Nolanové, a zároveň snímek, který přepsal kinematografickou tvorbu od základu. Už jen samotný nápad, kdy jde film od konce "do začátku" je něco, co je tak jednoduché, ale přitom neuvěřitelně složité na provedení, aby to vůbec dávalo smysl a sledovatele zabavilo, ale tady to vzniklo naprosto brilantně, člověk u toho v životě neusne, i když si to pustí jako já o půlnoci a zároveň Vám to pěkně protáhne mozek, jak si budete chtít zapamatovat všechny důležité scénky a co se v nich událo.. ale stejně si Vás Nolan obelstí a na konci naservíruje ten dlouho očekávaný zvrat, o kterém nebudete mít na začátku ani páru. A do toho Guy Pearce ve své nejlepší formě. Přesně tenhle film definoval Nolanův styl režie, který tak miluju. Absolutní kultovka psychologického thrilleru a pro mě osobně velkolepý zážitek. PS. A nejlepší je, že když píšu tuhle recenzi, tak mám taky výpadky krátkodobé paměti, už ani nevím, jak začala :D Něco na tom bude. 5* doporučuju podívat ()

bratr.Milan

Viděl jsem Memento před pěti lety a pamatoval si ho jako nejlepší Nolanův film. Nevzpomínal jsem si na děj a proto jsem udělal další projekci. Ale jako bych viděl jiný film. Pravděpodobně jsem si to nepamatoval dobře, nebo někdo jiný nežli já viděl Memento před pěti lety. Nevím. A jsem nějak smutný, že to není tak dobrý film, jak jsem si pamatoval. Ale paměť nás někdy klame, což je poselství tohoto filmu. Takže si tady píši tento záznam, abych příště nezapomněl. Po prvním probuzení nadšených 5* a po druhém procitnutí překvapené lepší 3*. ()

Tomislav

Shlédnout Memento tak, abyste alespoň něco pochopili, je opravdu „makačka na bednu“. Abyste pochopili víc, všimli si neuvěřitelných drobností a udělali si v příběhu pořádek, je třeba se na něj podívat ještě alespoň dvakrát. Narozdíl od některých filmů Davida Lynche, tenhle však nakonec dává smysl. Závěrečná poznámka: pokud vám někdo po jediném shlédnutí bude tvrdit, že je to blbost, neví o čem mluví. Až film uvidí víckrát a bude tvrdit totéž, zeptejte se ho proč. ()

Chevees

Hodně zajímavým způsobem natočený film od něhož si člověk nemůže třeba jen na minutku odběhnout, protože by se okamžitě ztratil v ději... ()

xkupka07

Sice jedno z nejoriginalnějších, co jsem za poslední dobu viděl, ale nějak jsem to moc nestrávil. Myšlenka geniální, ale uškodilo ji, že je natočena ve 113min verzi. Svědčilo by ji spíše tak 40min maximálně. Pak už se totiž film zahrabával a strácel tempo, svěžest a originalitu. ()

Martyr

Videl som to pred vela rokmi a dakujem mojej zradnej pamati, pretoze teraz pridavam 2 hviezdicky navyse. Originalna kriminalka tocena odzadu a co je zaujimave, este k tomu napinava. Neodporucam vynechat co i len minutu lebo sa stratite.88% ()

Šmoula

Nejdříve jsem byl šokován, příběh, který běží komplet pozadu jsem ještě neviděl, tak jsem pozorně sledoval, abych nepřerušil návaznost a nic mi neuniklo. Naštěstí se to docela doařilo a vše do sebe zapadalo. Jen doufám, že závěr jsem dobře pochopil..... Ale nápad to byl originální a určitě jediněčný, a hlavně se povedl. ()

fNdEsIECLE

Pomineme-li fakt, že jedinec s takovou poruchou by nemohl normálně fungovat, jedná se o výborný triler s přesahy do metafyziky a otázkami okolo pravd tzv. reality, objektivity, smyslového vnímání etc. Pokud se chcete jen bavit, tak se díky střihu a netradiční formě narativu nudit nebudete a váš mozek si pěkně zašroubuje nad zápletkou a jejím rozuzlením. ()

KOZEL84

Už když sem to viděl kdysi na dvojce ve filmáči tak sem si jméno Nolan zapamatoval,ale stejně je neuvěřitelné jak si ten člověk dokáže držet takhle vysoký standart.Ústřední trojka nemá chybu (škoda jich) stejně jako geniální scénář a hudba jako od Badalamentiho.Tohle se určitě nikomu za pár minut z hlavy nevykouří;-)! ()

TedWHU

Originální snímek, který člověk hltá každým okamžikem... Když si Nolan napíše scénář a hraje si (opět) s časovou posloupností, nemůže snad být hodnocení jiné než maximální... ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)