Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

Razer

Na konci filmu jsem musel několik desítek minut přemýšlet abych si dal všechno dohromady, ale i tak mám díky originálnímu stylu vypravění v hlavě ještě trochu zmatek:) Každopádně skvělý filmový počin. 90%. ()

TaanStari

Není to zas tak geniální nápad, postavit scény v opačném pořadí, a to z jednoho prostého důvodu. Musel jsem dávat pozor, kde co končí a začíná a nemohl jsem si tak užít samotný film. ()

smitka8

Geniální film od začátku do konce, nebo od konce do začátku? :-) Prvních pár minut mi chvíli trvalo než jsem se do filmu dostala a pak jsem musela být neustále ve střehu. Když už jsem si myslela, že vím, jak to asi je, tak se stalo něco nečekaného. A konec? Po prvním zhlédnutí jsem si nebyla moc jistá, jaká je vlastně pravda, tak jsem si celý film pustila hned znova. A na podruhé to byl ještě lepší zážitek. “I can't remember to forget you.” ... 10/10 ()

Wawer

Další z řady filmů "podruhé lepší než poprvé", z letmého nakouknutí Christophera Nolana do první ligy se stala odzbrojující kriminálka, která je sice tak trochu naopak, ale právě proto dokonale funguje ()

R4kosn1k

Musí být hrozné, když si nic nepamatujete... dobrý film, ale ze začátku jsem se trochu nudil, no ale je tam i sranda... Co vlastně dělám!?? Asi honím toho chlapa... ne, on honí mě! BUM! BUM! :DD 80% ()

Hyger

Nolan opět nezklamal. Pohrává si s divákem, prostřednictvím převráceného děje ho zamotává do sítě, aby ho nakonec postavil před šokující rozuzlení. Pokud se budete moc soustředit na detaily, asi se ztratíte tak, jako se to povedlo mně. ()

RedHot

Sympatický, byť poněkud zapomětlivý hlavní hrdina, komplikovaný a zajímavě vymyšlený příběh, to jsou věci, které se Nolanovi alespoň v tomto snímku nedají upřít. Na druhou stranu jsem ve filmu postrádal něco, co by mě do neobvyklého děje jakkoli vtáhlo a spíše mě celý snímek nechával chladným. A konec? Někoho šokoval, někoho nadchnul. Mě zklamal. ()

andaa

Nolan je můj miláček. A tenhle film je přesným důkazem toho, proč. Upřímně, být to jen příběh muže, který není schopný ovládat svoji krátkodobou paměť, tak je to průměr... být to jen film, který je vyprávěný tímto podivným způsobem odzadu dopředu, tak to taky nebude taková bomba.. Ale spojení těchhle dvou věcí způsobuje jedinečnost. Na začátku filmu jsme ve stejné pozici jako hlavní hrdina, nevíme co se právě stalo, jen je před námi mrtvola.. Postupně se dovídáme o střípek víc a víc, až se nám poskládá dokonalá mozaika, která dá smysl... A kruté "odhalení" se dovíme až na samotném konci, tak ať nás opravdu zas něco překvapí, i když bysme hlavní zápletku odhalili o chvíli dřív, než tomu bylo záhodno... Film jsem viděla jen jednou... a přestože si myslím, že se mi to pospojovalo dobře, některé věci jsem nepochopila... možná druhá projekce pomůže :) ()

Theoretic

Zvláštní film, který je hodně zajímavě vystavěn. Originální příběh nutí přemýšlet a Nolan evidentně ví, jak udržet pozornost diváka. V podstatě neustálá retrospektiva by mě v jakémkoli jiném filmu po třetí/čtvrté scéně defekovala, ale sem se perfektně hodí a divák se tak trochu ocitá v kůži hlavní postavy, protože je častokrát v lese. Myslím si, že Memento je rozhodně snímek který stojí za shlédnutí, ale plně nevyužívá svůj potenciál (nedotažený příběh a pohnutky vedlejších postav, menší důraz na některé indicie jako mapa, policejní zpráva,...) Malé doporučení na závěr - podávejte za střízliva. ()

Mr.Hudson

Neskutečně složitý film, který po jednom zhlédnutí dokáže pochopit opravdu asi jen člen Mensy. Nebudu si tady honit triko a říkat, že jsem vše pochopil, protože to je prostě skoro nemožné, teprve při podrobnějším seznámením s dějem a za naprosté koncentrace lze pochopit celý děj filmu a jeho hlavní pointu. Ze začátku filmu jsem si říkal, že režisér Nolan se nám snažil předložit rádoby mysteriózní film, který nás donutí nad dějem přemýšlet, ale mýlil jsem se. Nolan moc dobře ví co dělá při hlubším zamyšlení mi došlo, jak je film dobře poskládaný a že je vlastně naprosto originální a místy i nedoceněný. V tomto filmu se také kromě Nolana ukázal ve výborném světle herec Guy Pearce, kterého jsem vůbec neznal a jeho výkon mě doslova uchvátil. Tento film je vlastně vyřešen koncepčně naprosto geniálně, protože jeho konec vidíme už na začátku, ale přesto na konci filmu nechápeme, jak to vlastně skončilo. ()

goniss

Utrhněte mi hlavu jenom za tři hvězdičky, bezpohcyby je to nejoriginálnější zpracování, scénář, námět a nejlépe zamotaná kriminálka, jakou znám, neměla jsem problém se orientovat ve všech souvislostech, ale.... má to v tom prostě ale, ty dvě hodinky jsme se místama nudila, místama smála, místama se mi to líbilo, ale že bych 'nedýchala' celý film tak to určitě ne. ()

MovieFive

Nolan nezklamal a znovu přišel s něčím zcela originálním. Děj sice nejde chronologicky, ale výborný střih to zachraňuje. I tak to ale není odpočinkový film, protože je třeba sakra přemýšlet, jak že to teda vlastně bylo. ()

joudas

V podstatě jednoduchý příběh, ale stačí trochu zpřeházet vyprávění a mozek rázem jede dvě hodiny na plné obrátky, aby nakonec člověk zjistil, že to všechno do sebe pěkně zapadá. Navíc má, i po všech Šestých smyslech, Klubech rváčů, Vesnicích nebo Prokletých ostrovech, stále překvapující závěrečnou (nebo spíše počáteční?) pointu. Geniální. ()

Pidzey

Je to hezky zamotaný a docela se u toho musí přemýšlet. Proto mě to přišpendlilo ke křeslu. Jo ještě to není tak geniální jako další Chrisovi filmy, ale už tu prokázal svůj obrovský talent. K tomu ještě připočíst skvělou hudbu a výborného Guye Pearce a vyjde mi jeden z nejzajímavějších filmů co jsem viděl. ()

Noomi

Moj absolútny top čo sa týka kriminálok. Lepšiu zatiaľ nepoznám. Je fantastické sledovať ako sa film doslova rozbíja na kúsky namiesto toho, aby sa skladal dohromady. A aj tak to akýmsi zázrakom stále dáva zmysel a tvorí to dokonalé dielo. Christopher Nolan ma nikdy neprestane prekvapovať. Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, vynikajúce a originálne rozprávanie deja, nápad a strhujúca atmosféra, to všetko ma prikovalo k telke a ani na chvíľu ma to nechcelo pustiť. Priznám sa, že som si to hneď musela pozrieť znova, lebo po prvom raze som bola poctivo domotaná. Ale tak či tak z toho vzišlo čosi výnimočné. Kiežby sa točilo viac takých filmov... ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)