Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

Movie Gourmet

Tohle není úplně jednoduchý film na pochopení, nebo jsem byl při jeho prvním sledování asi lehce nesoustředěn, každopádně jistě má více než 3* ale budu jej muset skouknout znovu. Verdikt: 4 - 5* a 80 - ...% ()

TwoFace

Naprosto jedinečná záležitost, která mi na konci způsobila menší mindfuck. Řekli byste jsi, že když hned v prvních minutách víte, jak film dopadne, tak už vás žádné zvraty ani překvapit nemůžou. Omyl. Můžou. A překvapí. Memento se může pyšnit spoustou věcí, ale hlavně tím, že je 'originální'. Není totiž film žádný jiný jako tenhle a i kdyby byl, tak dozajista nedosáhne takových kvalit jako právě Memento – film, na kterém si mistr Nolan udělal své jméno. ()

laepus

Málokdo vstoupil do světové kinematografie tak impozantně jako právě Christopher Nolan (s bráchou) s Mementem. Dokonale vyladěný film, jak je u nich ostatně zvykem. Dosud nejlepší role Guye Pearce, který by si podle mě zasloužil větší využití, než v současné době má - je to více než šikovný chlapec. Carrie Ann Moss je pěkná svině a David Julyan hudební génius. Tenhle film by měl vidět podle mě úplně každý, protože nic podobného (hlavně kvalitou) zatím rozhodně nevzniklo. ()

Oralfabet

Originální příběh podaný způsobem, který z toho dělá něco absolutně jedinečného, hlavně díky tomu, jak geniálně diváka ztotožní s pocity hlavního hrdiny. Jo a Guy Pearce byl dobrej, ale hlavně mě tady dostala Carrie-Anne Moss. Ta scéna, kde Natalie čeká v autě a pak se vrátí... Dokonalost. Mám teď chuť rewatchnout pozdější Nolanovy filmy. 10/10 ()

Emo-haunter

Musím upřímně přiznat, že i když jsem snímek celý pochopil, jelikož na něm ani tak nic zvláštního není kromě toho, že běží od konce, tak první dvě třetiny filmu jsem se děsně nudil, protože se doopravdy skoro nic nedělo a nepřikovalo mě to k obrazovce ani trochu. Poslední třetina však byla velmi zajímavá a musím říct, že vyústění mě trochu zaskočilo - určitě velice originální scenáristický počin. Furt ale podle mého názoru nejde o nic zcela výjimečného, byť respektuji kvality tohoto filmu. A i když vím, že se vyplatí na tento snímek podívat v budoucnu určitě vícekrát, aby se jeho kvality docenily maximálně, mně nejspíš postačí jedna projekce. Kromě originální narace zde chybí nějaká větší akce, hudba mě také moc nezaujala a kromě Pearceho, který mi připomíná zcela někoho jiného než toho poldu z L.A. Confidental, se postavy také moc nepředvedly. 50% ()

laFei

Jistojistě opravdu originální počin. Naprosto zpřeházené scény dokázali zmást a přiznám se, že jsem se musel občas mrknou na scénu předchozí, abych vše pochopil. I když tak to asi mělo být, zvlášť když to má být viděno z pohledu člověka bez krátkodobé paměti. I když jsem našel dost nelogických věcí, na mém nadšení to mnoho neubralo. Jednoznačně skvělý film. ()

CamperCz

Budu se snažit nenechat se ovlivnit faktem, že Christopher Nolan je můj nejoblíbenější režisér...a faktem, že jeho bratr Jonathan je můj velký vzor na poli scénáristiky...a faktem, že Memento je můj TOP10 snímek...To se zkrátka pokusím nevzít v potaz, i když se to zdá v tuto chvíli dost těžké. Takže... - „Where was I?“ Mám-li to vzít chronologicky, pohltí vás už úvodní scéna, ona pověstná vražda pozpátku. To ovšem ještě netušíte, že pozpátku nakonec bude i celý snímek. Nolan svou schopností vyprávět spletité příběh ještě spletitěji proslul již ve svém prvním celovečeráku The Following a stejně tak v případě Mementa dokázal spojit skutečně zajímavý námět (první impuls k natočení filmu dala právě povídka Nolanova bratra Jonathana) s neméně zajímavou formou. Jisté je jen to, že během prvního zhlédnutí budete pravděpodobně beznadějně tápat, nejednou se sami sebe zeptáte „Co je vlastně přítomnost a co se už stalo?“ a s největší pravděpodobností vám to ani po strhujícím závěru plně nedocvakne - A TO JE PRÁVĚ KOUZLO TOHOTO SNÍMKU. To tápání totiž bude zatraceně zábavné a vám to ve výsledku stejně nedá než se na film podívat znovu...a znovu...Přidejte si k tomu výtečného Guye Pearce v hlavní roli, báječně nevypočitatelnou Carrie-Anne Moss, pár nezapomenutelných vtípků („So, what am I doing? Ah, I’m chasing this guy...No, he’s chasing me.“) a máte ryze pětihvězdičkový výsledek. Jeden z nejoriginálnější a nejlépe zpracovaných thrillerů všech dob. Na druhou stranu, jste-li z těch, kteří mermomocí chtějí mít u filmů jasno, pak raději ruce pryč. ()

Emzet

Možná že jde o film, kde převládá forma (retrospektivní vyprávění) nad obsahem, i když... Překvapení se dočkáme a to nejenom proto, že de facto sledujeme film od konce. Herecky skvělé... Ano, tomuto se říká originální filmařina. P.S. - hrozně se mi líbilo zpracování prostřihů - barevné scény jdoucí pozpátku, černobílé normálně, na konci černobílá v barevnou... :-) ()

Phillo

Tak ako sa dnes snaží prebrať Mel Gibson amerických popcornožráčov svojimi „cudzojazyčnými“ filmami, tak sa to podarilo Christopherovi Nolanovi, ktorý prinútil ľudí rozmýšľať a my sme mu za to vďačný. Výborná atmosféra a hlavne geniálne premyslené rozprávanie, robia z filmu niečo, čo síce nechytí za srdce každého ale dokáže upútať. Avšak v roli hlavného hrdinu, by som si vedel namiesto Guya Pierca predstaviť aj niekoho iného. K 5 * mi snáď chýba len niečo dychberúce a geniálne a je mi až ľúto nedať plné hodnotenie. Neskoršie Nolanove kúsky sa mi zdajú lepšie. 85% ()

Suchinnen

Memento byl první film, který jsem od Nolana shlédl a dodnes ho mám nejraději. Že je to maximálně talentovaný a zručný režisér je víc než jasné, ale navíc by k němu měla chodit na doučování i většina současných scénaristů (zejména tuzemských). Velké, malé, nezávislé dílo! ()

Paul_cz

Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl, a co kdy uvidím. Totální atmosféra, totální Pearce, Pantoliano a Moss, totální hudba, totální scénář. Viděno osmkrát, budu na to koukat jednou ročně do konce života. TAK dobré to je, a TAK moc to na mě zapůsobilo. Ta atmosféra mě prostě dostane pokaždé, zcela bezpečně. A je to Nolanův nejlepší film. Doufám, že se brzy vybodne na komiksy, a začne zase dělat něco podobně propracovaného a geniálního jako je OTNEMEM. 6*. EDIT po shlédnutí Dark Knighta - no dobře, tak tu trojku Batmana ať ještě dodělá no : ). ()

vozihnoj

Zpočátku dosti matoucí, celý příběh ale postupem času získává smysl a velké finále je vlastně velký začátek (což není na škodu). Opravdu nevšední nápad na to, jak si pohrát s časovou linií má však za následek, že film lépe pochopíte až po druhém shlédnutí. To již vše dává perfektní smysl a vy si jen užíváte tu božskou jízdu, která vám z hlavy rozhodně nevymizí tak, jako jejímu hlavnímu představiteli. ()

JoVanGogh

Tak toto bolo pre mňa niečo úplne nové. Ešte som sa nestretla s tak neobvyklým radením scén. Je naozaj ťažko predstaviteľné, čo sa premietalo hlavou hlavnému hrdinovi, ako je možné, že ľudí, ktorých stretával denne zakaždým nespoznával a to, o čo sa pokúšal od začiatku (v tomto prípade od konca) prežíval stále zas a znova a vždy s malou zmenou. Zložito pozliepaný snímok, pri ktorom si dobre precvičíte pamäť. ()

Furmi

Ach, o čom že to bolo? Nestáva sa mi často že absolútne nepochopím o čom film bol, BRAVO, Memento ma absolútne odrovnalo a mne k hodnoteniu musí dopomôcť až zhliadnutie na druhý (nebodaj možno i tretí) raz.//Edit : Druhá projekcia pomohla. Nádherne prešpekulovaný a premyslený film od úžasného Christophera Nolana kde si divák môže utvoriť viacero vlastných koncov a názorov na celý priebeh filmu. 87% ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)