Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

Toj

Velmi vynalézavý a zábavný seriál, který přestože není ovlivněn seriálovou revolucí a tudíž u mnoho dílů jakobyste sledovali stargate, tak má co dát. Celé mě to chytlo až v druhé púlce, kde byl o několik naprosto geniálních dílů, které vycházejí z různých žánrů (například heist film) a celé je to protnuto naprosto geniálním, či alespoň totálně bizarním humorem (-Are you Alliance? -Am I a lion?)... seriál byl utnut příliš brzy, což je možná výhoda pro lidi, co nemají mnoho času :) ...každopádně nezbytným vyvrcholením seriálu je film Serenity, který se dle mého názoru skutečně povedl... ()

Dont

Situační sci-fi s prvky westernu, které nesází na efekty nebo akční scény, spíše na dobrodružnou práci sehrané posádky hned v úvodním dílu doplněné o nové členy s neznámou a tajemnou minulostí. Tuhle partu si nelze neoblíbit, já mám po prvním zhlédnutí celé série nejraději bezprostřední Kaylee, zásadového kapitána Mala a nechtěně vtipného Jayna. Ale každý si ve Firefly určitě najde svého oblíbence. Seriál nechá mnoho otázek nezodpovězených a pokračování by mu slušelo. Nejlepší epizoda je dle mého názoru Out Of Gas, nejvtipnější pak Our Mrs. Reynolds a Jaynestown. ()

lucifrid

Co říct, co nebylo řečeno už mnohokrát. Tady lze jen zopakovat, že je to kultovní počin, který zůstal některými nepochopen (kvůli nesmyslnému vysílání epizod v jiném pořadí ovšem není divu) a je převeliká škoda, že byl zrušen. Na druhou stranu se fanoušci dočkali závěrečného filmu a i za to můžeme být vděční. Joss je prostě bůh. ()

Fanucci

Vesmírné "zoomové" efekty jsou naprosto super; dialogy a jednotlivé postavy jsou originální a skvěle napsané. Westernový styl je občas až přehnaný a ruší, ale celkově opravdu výborný seriál. Velká škoda, že nebylo natočeno víc než 14 dílů:-( 90% ()

Petroff

Pilot mě hodil na můstek mezi tu divnou partu, ze který se nejspíš stane ještě divnější... Letím s nimi dál... ... o den později: feeling jako kráva... jsem "v tom"! Po deseti minutách 9. dílu sázím hodnocení... Jak se, do hajzlu, tohle mohlo po 14 dílech zrušit? Fakt jděte do prdele, producenti... Poté, co jsem viděl Firefly je pro mě pohádkový svět Star Wars se svými princeznami a vesmírnými ninjy (džedájové, neasi) ještě mnohem, mnohem blbější, než dřív. Mallcolm Raynolds je nejlepší kapitán vesmírný lodi, ever. Dost zajímavý mi tu taky přijde fakt, že prvních 5 minut pilotu je neskutečně otřesných, strašných, céčkových a tak všelijak podobně - šlo o záměr? Mě to, přiznám se, dvakrát odradilo (play ... stop, na to nemam náladu... ) ... ()

dee-key

Rozhodně bezva seriál. Mělo to i svoje slabší díly, ale ve finále je to jako celek lepší než horší. Blbý je, že to končí jako by to ani končit nemělo. Kdybych na to koukal v televizi, další týden bych si pustil další díl, protože bych nikdy nepoznal, že to skončilo. Spojení westernu a sci-fi nemělo chybu a celá ta pseudočínská kultura mě taky bavila. Pátá hvězda je za titulní písničku, díky který se Firefly stal jediným seriálem, u kterýho si opening nepřetáčím. ()

kinderman

Sice jen 14 epizod, ale ani jedna slabší, posádka, jejíž členy si prostě nelze nejpozději od druhé epizody nezamilovat (A.Baldwin pak svou roli částečně zopakoval v seriálu Chuck), báječná stylizace, vtipné (často až řízné) dialogy, a dokonce se neuhýbalo ani před sexem. A to jsem si myslel, že svou seriálovou topkou už jen tak nezahýbu. ()

Scylla

Takový trochu jiný seriál. Jeho velkou předností je vtipnost a neokoukanost. Některé díly jsou slabší (béčko, jak se patří), některé naopak velmi dobré, ale hlavně z toho všeho čiší taková pohodová atmosféra... oddychovka u které snadno zapomenete na starosti všedního dne. Velká škoda, že není úplná ani první série :( .... ♫Take my love, take my land, take me where I cannot stand. Burn the land and boil the sea, you can´t take the sky from me... " ()

jhr

Joss Whedon je jednoznačně nejlepší televizní tvůrce současnosti a dokazuje to neustále a Firefly je toho jedním z důkazu, bohužel americké publikům tento skvělí seriál, nedokázalo ve své době dostatečně ocenit což je jasné, protože řadoví Američané jsou jen nevzdělaní ignoranti! Naštěstí si Firefly postupně získal srdce řady fanoušků po celém světě, stejně jako všechny nezapomenutelné seriály Josse Whedona. ()

Pirabin

Jako jo, je to fajn. To s tím westernovým prostředím tomu dodává cool look, fajn postavy, ale nevím proč jsou do toho lidi tak pekelně zblázněný. Je to na pohodu, ale že bych to nazýval geniálním mistrovským dílem fakt ne. ()

GrungeChild

Tak jo. Nevydržel jsem napětí chvíle, a pustil se do úžasně přechváleného sci-fi skvostu, který údajně posadí na prdel celou hvězdnou flotilu Star Warsů, Star Treků a k tomu i tlupu zarostlých Goa'uldů. Musím říct, že první hluboké zamyšlení přišlo už po úvodních minutách, kdy se mi neodbytně vkradla do povědomí otázka, kolik tak musí člověk absolvovat výletů do galaxie Doktorky Quinnové, aby se cítil dostatečně oprávněn tuhle přemydlenou operu erudovaně pohanit. Zaokrouhlil jsem to na jeden. Všem geekům, kterým právě nabobtnala spánková cévka se hluboce omlouvám, ale déle tu prapodivnou agónii snášet nehodlám. Měl jsem za to, že tento devadesátkový zabiják po-obědového televizního programu, který někdo omylem natočil o pár let později, musí spolehlivě odehnat heterosexuální část mužského publika už při telenovelovém openingu, ovšem evidentně má fanouškovská základna všech orientací dostatek trpělivosti na sledování dobrodružných příhod koženého kapitána Marty McFlye a jeho věrné bandy archetypů. Přes scénář prošpikovaný třeskutými ftípky (heh, heh), svérázné střihy a nadmíru otravnou country hudbu se mi nepodařilo prokousat víc, jak první našponovanou půldruhou hodinu. Proto můj názor (klasicky) neberte absolutně vážně, a pokračujte k ohňostroji superlativů. Potkáme se na nějaké šťavnaté coňácké přednášce o vlivu Aliance na dojivost Nezávislých krav. 1* ()

M.i.k.e

Firefly není díky slabšímu rozjezdu láskou na první pohled,ale pokud divák vytrvá a dá jí šanci,odmění se mu zábavnou kombinací komedie,akce,westernu a sci-fi,kde padají solidní hlášky a hlavně je tu až nebývalé množství sympatických postav.Těch 14 dílů je nakonec opravdu málo...80% ()

MCZ

Pojem "sci-fi western" poprvé člověka přinejmenším zaskočí, na místě je úvaha, jak to vůbec může jít dohromady a zda-li to není pouze nepřirozená kombinace pro efekt. Nicméně vesmír Firefly opravdu funguje a to více než dobře. Je to možná trochu s podivem, ale působí nepoměrně realističtěji než většina možných soudobých sci-fi seriálů, kde třeba všichni mimozemšťané mluví anglicky. Ve Firefly prostě mimozemšťané nejsou, zato lidé se ze Země rozšířili do všech možných zákoutí vesmíru, kde je Aliance jedinou vládnoucí supersilou a okrajové světy jsou doslova "na okraji" celé civilizace. Jejich westernové prostředí má tak hned své vysvětlení a rozhodně nejde o samoúčelnou zvláštnost. Nunto ještě zmínit, že i hudba je v tomto duchu laděna, a i když let vesmírné lodi za doprovodu country působí poprvé dost zvláštně, brzy jsem si na to zvykl. Děj se točí především okolo Malcolma Reynoldse, který se po prohrané válce o nezávislost odmítl stát poslušným občanem Aliance a dal se na cestu pašování, loupeží a podobných ne zrovna legálních aktivit. K tomu si pořídil zastaralou vesmírnou kocábku třídy Firefly (ha, odtud název!), pojmenoval ji Serenity a najal několik podobně smýšlejících členů posádky. Firefly neusiluje o nějakou přehnanou originalitu postav, jakožto spíše o jejich uvěřitelné provedení (a obsazení se vskutku povedlo) a podobné je to s příběhem, kde ani neklade zvlášť silný důraz na nějakou ústřední dějovou linii a místy pouze volně rozvíjí několik vedlejších. Každá epizoda tak funguje samostatně a ačkoli se jejich náměty očekávatelně točí okolo typických sci-fi či westernových témat (popř. kombinací obojího), ani v nejmenším se nejedná o tuctově podaná klišé s předvídatelným zakončením. Navíc žádné dvě epizody nejsou zaměnitelné - a to jak samotným dějem, tak stylem jeho vyprávění, na čemž má zřejmě svůj nemalý podíl i fakt, že je jich pouhých čtrnáct (písmeny 14)... Uteče to velmi rychle, ale pokud vás témata alespoň trochu oslovují, rozhodně se to stihne do paměti zapsat výrazně, Firefly je totiž vynikající podívaná - inteligentní, zábavná a taky dost stylová. Shindig, Our Mrs. Reynolds, Out of Gas, War Stories, Objects in Space. 10/10 ()

shyster

V záplavě sci-fi seriálů odehrávajících se ve vesmíru patří Firefly k těm originálnějším, které se nesnaží hloupě vycházet ze Star Treku. Westernová tématika se smrtelnou kadencí hlášek vás dokáže 100% uzemnit. Škoda, ale i díky (jinak by se námět rozmělnil), že vzniklo jen těch 14 dílů a celovečerák. ()

Nautila

Mezi 2 a 3*. Jsem snad z jiné planety? Nenašla jsem tam nic z toho vychvalovaného. První díly byly úmorné, ale trpělivě jsem čekala, že se to v půlce zlomí, jak píší ostatní, a bohužel. Nic. Charaktery jsou ploché, umělé a bez vývinu, snad krom kněze (opravdu z nouze cnost) tam nebyl nikdo, koho bych si alespoň trošku oblíbila. Ani s původním Hanem Solem jsme si nepadli do oka a s touhle jeho mutací je to ještě horší. Nulový příběh, který neví, jakým směrem se dát, spousta nesmyslů k neužitku a sci-fi, co by se za nehet vešlo. Jo, a western nesnáším, ale tím to není. ()

joker.george

Seriál mě chytnul už od pilotu a pokud by to bylo možné, tak bych ho zhlédnul na jeden zátah. Vše fungovalo bez jediné vady na kráse, od chytlavé úvodní znělky, přes přirozenou chemii mezi jednotlivými postavami, které jsem si bez výjimku oblíbil, tak po hlášky, humor a slovní přestřelky. Šlo sice poznat, že jde o televizní produkci, ale triky přesto nepůsobily lacině, naopak dokázaly seriál správně dokreslit. Také musím pochválit povedenou akci, když už na ni došlo, spolu s vesmírným prostředím smíchaným s atmosférou westernů. Oblíbené epizody: Out of Gas a závěrečná Object in Space. ()

cariada

Na tohle jsem byl hodně zvědavý, už je kvůli velikému hodnocení a taky Sheldonovi , který mě k tomu přivedl. První půlka seriálu mě moc nezaujalo a musel jsem si zvyknout na kombinaci westernu a vesmíru a ta si nemůžu pomoct k sobě moc nesedí. Pak už se to slušně rozjelo a v nejlepším skončilo bez nějakého konce, což je škoda, Určitě bych se víc zaměřil na tajemství, které skrývali cestující, ale na to už jaksi nezbyl čas. Proto je mě záhadou co se na tom tolika lidem tak líbí? ()

cubajz

vesmírná sci-fi stylizovaná do divokého západu. Je velká škoda, že tvůrci zůstali jen u jedné řady... Doporučuji zkouknout seriál a poté celovečerní film Serenity, který doplňuje mezery v ději a čerpá ze stejného kontextu. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)