Profesionáli

• Česko Profesionálové (viac)
Veľká Británia, (1977–1983), 47 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins, Ian McDiarmid, Pierce Brosnan, Steve Alder, Jiří Pravda, David Suchet, Peter Cellier, Patrick Malahide (viac)

Seriál Profesionáli (The Proffesionals) začala v roku 1977 nakrúcať spoločnosť London Weekend Television ako konkurenčný projekt úspešného seriálu The Sweeney (bol u nás uvedený pod názvom Inšpektor Regan). Jej vedenie sa začiatkom roka rozhodlo, že potrebuje vytvoriť divácky úspešný seriál z policajného prostredia, ktorý by sa vyznačoval akčnosťou, sympatickými titulnými hrdinami a súčasne by do veľkej miery ukázal aj realitu všedného dňa a reagoval by na aktuálne spoločenské témy. Svojím charakterom i stvárnením sa Profesionáli naozaj trafili do doby, keď vznikli. Televízni diváci si žiadali viac akčnosti a nekonformnosti, ale súčasne aj profesionality ochrancov zákona. Zvyšujúce sa násilie v spoločnosti, nárast terorizmu, šírenie drog, korupcia, brutalita - na to všetko musela reagovať aj televízia.
Rozvrhnutie tria titulných hrdinov je do dnešnej doby priam ideálne, nevtieravo adoruje pravé britské cnosti. Raymond Doyle a William Andrew Phillip Bodie - dvaja rozdielni hrdinovia sa skvele dopĺňajú. Doyle (MARTIN SHAW, nar. 1945) sa do CI5 dostal z bežnej policajnej praxe. Slúžil ako detektív v najhorších londýnskych štvrtiach East Ende a v Docklande. Pre ženy je mimoriadne príťažlivý, nielen svojím ležérnym obliekaním, bohatou hrivou, ale aj šarmom a nadhľadom. V podsvetí sa cíti ako ryba vo vode, pozná množstvo informátorov i gangstrov. Bodie (LEWIS COLLINS, nar. 1946) má za sebou pestrú minulosť - bol námorníkom, žoldnierom a výsadkárom SAS. V porovnaní s Doyleom je tvrdším, drsnejším a temnejším členom tímu. Niekedy sa až zdá, že by mu nerobilo problém prejsť na druhú stranu barikády. Aktívne boxuje, zo svojej minulosti zelených baretov si ponechal zvyk nosiť nakrátko ostrihané vlasy. Vždy sa dokonale oblieka. Činnosť svojich dvoch najlepších podriadených neomylne riadi major George Cowley, šéf CI5, veterán 2. svetovej vojny so zranením nohy. Starnúci gentleman s univerzitným vzdelaním a asketickým výzorom, suchým zmyslom pre humor, neomylným inštinktom pre spravodlivosť. A hoci svojim chlapcom nikdy nič neodpustil, súčasne ich chránil. Bol skrátka prototypom ideálneho šéfa. Jeho herecký predstaviteľ GORDON JACKSON (1923 - 1990, zomrel na rakovinu kostí) bol po celý život často obsadzovaným britským hercom.

Je len samozrejmé, že nie všetky epizódy (nakrútilo sa ich celkom 57) boli výbornej kvality, ale seriál si počas svojho vysielania udržal vysokú divácku sledovanosť. Často epizódy v priemere sledovalo okolo desať miliónov britských divákov. Treba dodať, že v bývalom socialistickom Československu sa uviedlo 21 epizód, medzi ktorými nechýbala aj vo Veľkej Británii nikdy neuvedená posledná zo siedmej série. V Anglicku Člena klanu (Klansmen) zakázali pre propagáciu rasizmu, ktorého sa dopustil Bodie. Každá epizóda sa nakrúcala desať filmovacích dní, postprodukčné práce (nahrávanie dialógov, strih, atď.) trvali len o niečo dlhšie. Napäté termíny často spôsobovali rozpory medzi hereckými predstaviteľmi Bodieho a Doylea. Napokon, viac-menej pre ich vzájomné napätie a narastajúcu neznášanlivosť sa začiatkom 80. rokov existencia seriálu uzavrela. Je zaujímavé, že ani jeden z nich sa neskôr už výraznejšie na filmovom plátne nepresadil, hoci Martin Shaw je dodnes herecky aktívny a pravidelne hrá v divadle a v televízii. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa pytlik... k tomuto seriálu (31)

Líščia nora na streche (1982) (S05E01)

Několik poznámek: 1. Místo terorizování nemocnice se ti dva padouši měli zaměřit na prodej svého vynálezu, kulometu, co střílí do oblouku. Že takovou zbraň měli, je naprosto jasné z toho, že ostřelovali ze střechy nemocniční pokoj hluboko pod sebou a nezasáhli ani jednoho pacienta, jen protilehlou zeď místnosti. 2. Fascinovalo mě, jak rychle sehnali na ministerstvu financí milióny čehosi v malých bankovkách. To asi oběhli všechny kanceláře a udělali sbírku, ne? Dost možná, že tam mají interní předpis, že každý zaměstnanec musí mít v peněžence určitý počet malých bankovek právě pro tyhle příležitosti. 3. Bodie musel mít radar, když poznal, že pod ženskými šaty neskrývá rukojmí, ale padouch, a bez výčitek svědomí ho na dálku odprásknul. 4. Bodie nemusel mít radar, protože podle frapantní podoby onoho padoucha bylo jasné, že se jedná o Bodieho ďábelské dvojče, a to každý pozná i po tmě. 5. Trachtovy zbytečné otázky v kriminalistice by se mohly rozšířit o Kauliho "kam pojedete?", kterou pokládá v momentě, kdy se padouchům přistavuje vůz k úniku. 6. Musím říct, že Vašáryová s Hanzlíkem strčí duo anglických profesionálů do kapsy, páč k výlezu na vysoký komín nepoužívali ani mačky, ani jistící lana, natož aby se tam pak někdo z nich bezmocně houpal na laně jako ten Bodieho kolega. ()

Operácia Susie (1982) (S05E02)

Nevím, v seriálu se často mluví, jak je Kauli morální, já naopak začínám mít podezření, že se jedná o pěkného hajzlíka. Bodiemu a Doylovi závidí krásu, mládí, vlasy a to, že nemusí nosit nablízko brýle, jinak si nedokážu vysvětlit, proč na ně poslal ty zabijáky. ()

Rodina nadovšetko (1982) (S05E03)

Moc mě mrzí, že u téhle epizody nemůžu provozovat svoji oblíbenou činnost, tj. prozradit konec. Neboť mi nějak úplně uniklo, kdo byl ten padouch, i když ho při té honičce oslovovali oba profesionálové jménem. Myslím, že znělo nějak od "M". No každopádně bych měl pro scénáristu a režiséra malý zlepšováček, chtělo by to, aby na konci vždy ukázali padoucha z blízka včetně střihu na jeho občanku a Kauli by měl nad ním nějaký proslov, jako kdo to byl, co v životě dokázal a tak. Zvlášť, když závěrečná honička probíhá v noci, takže jediné, co divák zachytí, je festival světlejších a tmavějších stínů No, pro sebe uzavřu, že se jednalo o nějakého místního jasnovidce, neboť jenom ten mohl vědět, že se ta rodina chystá uniknout na venkov a že pojede zrovna kolem jeho ulice, kde bydlí, takže může čekat připravený v autě a po krátké honičce je vytlačit ze silnice. Jinak mě fascinuje ten maník, co se x let (patrně) ukrýval doma na půdě. Bavilo by mě to, nebo né? Možná jo, člověk si může přemýšlet jak dlouho chce, napsat knihu nebo dokonce slepit hrad z papíru. Ven může vycházet v noci a přes den může doma jezdit na rotopedu, o živobytí se stará tchán, ok, to by šlo! ()

Lawsonova posledná bitva (1982) (S05E04)

Jedním z největších nerváků v každé epizodě profesionálů je jakákoli situace, kdy se Kauli prochází venku. To si vždycky říkám, převrátí se mu ta přehazovačka na hlavě nebo ne? V úvodní scéně k tomu nebylo daleko, v jednu chvíli ji měl v úhlu cca 80 stupňů! Jinak se jednalo o jeden z nejlogičtějších dílů, protože hlavní postavou byl magor, takže tím lze vysvětlit veškeré nesmysly v ději. Třeba proč přepadli tu banku, když peněz měl dost, a navíc proč ji přepadli navlečeni v maskáčích, aha? Copak je v bankách něco zeleného? Chytrý lupič přijde navlečen do saka, protože tak splyne s okolím a ochranka střílí buď vedle, nebo do jiného kravaťáka. Pak další geniální poznámka, tenhle díl by měli povinně promítat na FVTS, aby budoucí tělocvikáři načerpali inspiraci, jak i toho nejnešikovnějšího žáka naučí parádní kotoul vpřed i vzad. Zkrátka mu nechají za zádama vybuchnout granát. Škoda že nemám víc času, to bych zkusil vyloupit nějaký ten vojenský sklad, páč by mě fakt zajímalo, jestli těch cca deset postižených v tomhle díle přehánělo, nebo má granát doopravdy takové účinky. No a nastalo velké finále. Už před ním jsem si říkal, že Bodie by měl používat břišní pás, páč začíná být víc a víc vidět, že mu chutná... Nakonec se ale ukázalo, že spíš já bych si měl dojít k očaři, páč Bodie je natolik hubený, že se skryl i za padouchovu ruku, a to přitom padouch zdaleka nepřipomínal Švarcenegra, spíš smrtku z Honza málem králem. Jinak celou závěrečnou situaci mohl Koule a spol vyřešit daleko elegantněji. Když ten lotr tolik toužil po výbuchu, stačilo mu pustit tenhle nejparádnější v celé historii, jen pozadí změnit z kuchyně na ty tři chemické továrny. ()

V záhrobí (1982) (S05E05)

Omlouvám se, že jsem v pár minulých dílech osočoval Doyla z flákání. Neměl jsem používat tak silný výraz, protože teď nenalézám slova pro to, co předvedl v tomhle díle. V podstatě po celý děj se vyskytoval buď v poloze ležmo se zavřenýma očima, nebo coby rozmazaný duch navlečený v jakési kubistické japonské vlajce a v obličeji natřený na bílo nějakým obzvlášť líným maskérem. Kromě režiséra už k filmu nepouštějte ani scénáristy, protože Doylovy monology či dialogy mi ze všecho nejvíc připomínaly Jolandiny promluvy (budiž zemi lehká!). Nutno dodat, že ani Bodie v tomhle díle kromě několika kratších či delších sprintů moc úspěšné akce nepředvedl.Zkrátka, jestli Kauli bral své povolání vážně, měl okamžitě po uzdravení propustit Doyla a spol. a vzít do služby tu asiatskou krásku. Vždyť ona postřílela či zranila kromě Doyla celou řadu zaměstnanců CI5, Bodie měl jediné štěstí v tom, že přišel na místo činu vždy pozdě. Jeho zato ztrapnila v závěru, kdy mu postřelená (!) ujela v nějakém velmi nápadném šlapacím autíčku (!!), takže Bodiemu nezbývalo nic jiného než ve svém nadupaném fáru zachmuřeně naslepo křižovat Londýn až do večera. ()

Vojna agentov (1982) (S05E06)

Bodiemu odpočinek v minulých dílech prospěl, v tomhle se celkem naběhal, míli dal za pět minut a dvacet sekund. Už se nedivím, že po celý den potkávám u nás v parku tolik běhajících - určitě tenhle díl viděli a vědí tedy, že člověk s fyzičkou si může dobře vydělat, pokud stihne doběhnout do všech telefonních budek včas. Vzhledem k rozvoji mobilů ale doporučuju trénovat hlavně dlouhé tratě, páč síť budek neustále řídne a zejména v okrajových částech Prahy by sprintér zažil tragický debakl.Ovšem odměna je lákavá - kromě hromady peněz i perfektní pracovní prostředí, kde se to jen hemží nahýma ženskejma, se kterýma si člověk může dělat co chce, ony se nebrání, dokonce ani slůvkem neprotestují, i když je chce na konci hlavní padouch č. 3 spálit. Jinak děj se vyvíjel slibně, skoro se zdálo, že konečně poodhalíme, jak to má Kauli se ženskýma, páč evidentně těžce bral na tu štramáckou sedmdesátiletou slečnu, která dokazovala, že sexy mozek nemusí mít jen muži. Chtěl jsem se opět vysmívat jeho morálce, kdy odmítne pomoc spřízněného oddělení a kvůli tomu zemře zbytečně nevinný člověk... ale nakonec se ukázalo, že projevil pravý kriminalistický čuch, že MI6 nezaostává za CI5 pouze v abecedních a číselných řadách, ale i v morální kvalitě svých vrcholných představitelů. A vlastně nejen vrcholných představitelů, padouchem byl i ten agent MI6, co by klidně nechal zavraždit jistou paní a spokojeně si při tom seděl v autě! ()

Tajomný hlas (1983) (S05E07)

Typický příklad filmu, před kterým by měli v televizi pilně sledovat předpověď počasí a naplánovat jeho vysílání v nějaký krásný slunečný den v pravé poledne. A né v pátek skoro o půlnoci, kdy se pak jeden bojí jít na záchod, aby nezaslechl nějaký tajemný zvuk. A to je přitom v paneláku člověk zvyklý na ledaccos, třeba na lakomého vášnivého kutila pod náma, co si každý den hlasitě stěžuje na tu svoji starou rašpli (a to jsem mu už před měsícem hodil do schránky obálku se dvěma stovkama a vzkazem "na novou!", a nic). Zkrátka, jednalo se o horor jak řemen. Příběh je umně natahován několika profesionálními pochybeními (není moc dobrý nápad zakřičet na sto metrů vzdáleného padoucha "hej", páč on se sice otočí, ale překvapivě na pronásledovatele nepočká, anebo si číst v autě noviny a nesledovat okolí). V závěru pak Doyle prokáže, že má ránu jako málokdo, ačkoli o něm Suzan tvrdila, že je "hezkej". ()

Nedotknuteľný (1983) (S05E08)

Podobně jako díl minulý, ani tento neměla ČT dávat od půl jedenácté večer. Ovšem ne proto, že by byl hororový, ale proto, že komplikovaný děj vyžadoval přímo einstenovský mozek a toho se mi o půlnoci nedostává.Takže jsem zápletku nepochopil, a proto nemůžu ani prozradit princip té závěrečné bezva finty, jak se chytají diplomaté pod imunitou, což mě mrzí. Taky mě poprvé v životě mrzí, že jsem neposlechl svého prastrýce, který mi říkal, že bych se měl stát diplomatem, když jsem mu v dětství odpovídal na jeho všetečné otázky "ale jde to, jak se to vezme, nemohu si stěžovat" apod. Cítím teď k němu kapku vztek, to mi taky mohl prozradit, že takový diplomat má až tři blondýnky týdně! No a ještě poznámka, balit bombu do novin mi přijde zbytečné, zvlášť když se jedná o bulvární tisk, který většinou obsahuje už tak velké množství výbušných článků! ()

Prípad Ojuka (1983) (S05E09)

Na profesionální poměry se v tomto dílu hodně střílelo, tak nelze než doufat, že ta imaginární africká země má dost neimaginárních obyvatel, aby tomu plukovníku vůbec zbyl někdo, komu by mohl vládnout. Doufám, že Bodie a Doyl žijou jen přítomným okamžikem, protože jestli se občas zamýšlí nad svými minulými činy, museli zažít parádní morální kocovinku. Evidentně pomáhali zpět k moci pěknýmu padouchovi, naopak ti, co se ho snažili vyřídit, byli kladnými postavami. ()

Muž menom Quinn (1983) (S05E10)

Jako vždy byl v Profesionálech pokus o psychologii na škodu, naštěstí nestačil zkazit dobrý díl. Pořád mě vrtá hlavou, proč onen padouch nezastřelil Kauliho, i když ho měl na mušce? Chybu ve scénáři samozřejmě vylučuju, takže zbývá za a) že vraždil podle abecedy a nechtěl přeskakovat. V tom případě ale musel postupovat podle abecedy odzadu, páč už si to nepamatuju, ale silně pochybuju, že by ti Cowleyho kolegové měli jména jen od A nebo B b) jednoduše Kauliho nepoznal, uvědomil si až potom, na kohože to mířil. A proč ho nepoznal? Já sázím na tu pleš, tu v mládí určitě neměl. Chachá, a pak, že má ztráta vlasů jen nevýhody, přitom nahradí leckteré maskovací plastické operace! ()

Preč s bohatstvom (1983) (S05E11)

No, nejdřív jsem chtěl ironicky poznamenat, že v posledním díle profesionálové moc fyzické akce nepředvedli, ale: a) když můžou být sport šachy, proč by se nemohla nazývat akcí ležérní chůze k té Uršule, kterou posléze sbalili b) byl to takový symbol let nadcházejících, ve kterých už oba kucí na padouchy nebudou fyzicky stačit, a tak musejí místo ochabujících svalů zapnout mozek. Na rozdíl od té drsné krasavice, která v závěru mozek rozhodně nezapnula, to si jako fakt myslela, že v pět vybuchlo těch bomb víc? Jinak jak už zde Inozuka správně psal, Doylův vkus, co se týče ženských, je prapodivný. Kdyby se aspoň člověk mohl utěšovat, že mu nejde o tělesnou stránku, ale o duševní... jenomže ta jeho kočka poté, co přijde o manžela, ještě vyhrožuje, že nechá utratit jejich psa, pokud si ho někdo nevezme. No fuj! ()

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Ve věku 75 let zemřel herec Jeremy Bulloch, původní představitel námezdního lovce Boba Fetta z Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Stalo se tak jen týden poté, co zemřel jiný herec ze Impéria, David… (viac)

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (viac)

Bodie a Doyle chystají návrat

Bodie a Doyle chystají návrat

27.04.2010

Už je ale nebudou hrát Martin Shaw a Lewis Collins. V celovečerním remaku dostanou hláškující ranaři z CI5 podstatně mladší obličeje. Pamětníci mezi námi si určitě vzpomenou na doby, kdy britský… (viac)