Star Trek: Nová generácia

• Česko Star Trek: Nová generace (viac)
USA, (1987–1994)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scenár:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (viac)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (viac)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

J. T. Kirk

TNG je pro mě nejlepší Trek. Skvělá posádka, které velí kap. Jean-Luc Picard - Patrick Stewart, prvním důstojníkem je zde William T. Riker - Jonathan Frakes a mnoho dalších, nejvíce mě překvapil Brent Spiner v roli andrida, důstojníka Data. V tomto Treku se poprvé objevila rasa Borgů, kterou obdivuju ze všech ras ze Star Treku nejvíce.. ()

Ydrosten

Vyděl jsem to už sice docela dávno, ale teď se vracím abych si osvěžil paměť. Kapitán je prostě kapitán a když vidím Patricka Stewarta v jiném filmu, pořád očekávám že řekne " zastavit program " Tudle roli mu asi nikdo neodpáře že ? ()

Calwen_

Nejmilovanější seriál mého dětství, který mi i po letech dokázal hodně co říct. Brent Spiner v roli Data je fenomenální a musím poznamenat, že si mé mentální dráhy silně zvykly na jeho senzoricky vložené vzorce:) ()

pepa3rd

Když se řekne Star Trek, vybaví se mi dvě jména. Enterprise a Jean-Luc Picard. Jakkoliv byly (a jsou) Voyager a Enterprise vynikající seriály, tak nemohu zapomenout na to, že do tohoto fascinujícího světa mě uvedla právě Nová generace. Vše ostatní, mimo uvedenou trojici, za mnoho nestálo. 90 % ()

deepspace101

Nechtěla bych být kapitánem vesmírné lodi Hvězdné flotily. Jean-Luc Picard prožije vlastní smrt, stejně tak i polovinu života během pár okamžiků, asimilují ho Borgové, projde si peklem cardassianského mučení v orwellovském stylu, když je to potřeba, brání své plavidlo sám proti přesile, a jako by to nestačilo, čas od času se zjeví Q, aby jej potrápil svými rozmary. Kapitán Picard tím vším prochází poznamenán, avšak nezlomen. Ani v nejtěžších chvílích neopouští své ideály a nevolí nejpohodlnější stezky, přičemž se nemůže opřít ani o polštář šťastného a naplněného soukromého života. Záchrannou síť a oporu nalézá však ve své oddané posádce, která se mu stala rodinou. Nechtěla bych být kapitánem vesmírné lodi Hvězdné flotily, ale moc bych si přála být jako on. Člověkem, který se odvážně vydává tam, kam se dosud nikdo nevydal... i tam, kam ještě nikoho nenapadlo se vydat. Znám Star Trek už od dětství, ale pořád mě překvapuje, jak mnoho v něm nalézám a jakou neotřesitelnou morální autoritu pro mne představuje. ()

AxelWers

Kultový sci-fi seriál, na 80-te roky pomerne pokročilý. Zrejme najlepší zo všetkých startrekov. Pamätám si ho ako relatívnu novinku, dnes je to už klasika. Prílišné diplomatické vystupovanie Patricka Stewarta je občas na nudu, aj keď sa často neskôr ukáže, že mal pravdu. Trochu viac akcie by však nezaškodilo. ()

Koprska

Díky své insomnii, mě tento kultovní seriál naprosto okouzlil již podruhé v mém dosavadním životě... Naprosto nadčasová záležitost, u které si i teď občas říkám, jak to tenkrát natočili a jak jsou ty témata i dnes aktuální! Úžasné masky, kostýmy... Next generation velebím do nebe.. Možná až toho hvězdného :) ()

dandislav1991

Jestli jsem viděl tak pětinu dílů, tak to bude tak akorát, ale i této malé části jsem schopen říct, že tohle je absolutní klasika a ještě když tam je Picard! ()

wakage

Mé první seznámení se Star Trekem. Pěkné příběhy, vyvážená posádka, kde každý je něčím zajímavý, nezapomenutelný Picard, dokonce zde dojde i na smrt jedné z hlavních postav, což je ve Star Treku jev téměř neskutečný. Shrnuto a podtrženo vynikající seriál, kterému není co vytknout. (hodnocení jednotlivých dílů v mém profilu) ()

sodantok

Putování USS Enterprise-D je posledním dílem Gene Roddenberryho, a proto také posledním pravým Star Trekem. Však o to v celém ST jde, poznávat neznámé a dělat to Starfleet způsobem. Mnoho dalších se pokusí napodobit nebo předělat Star Trek a putování Enterprise v blízké i daleké budoucnosti, ale nikomu se to již nepodaří. Tohle je prvotřídní seriál, který bude sbírat velká hodnocení a nové fanoušky ještě mnoho desetiletí. 100% ()

Drom

Konec osmdesátých let přinesl znovuzrození světa ST. Výrazný byl posun od naivních fantastických dobrodružství ke komplexnímu světu o sto let vyspělejší federace hipíků. Pižámka první série prošla mírnou úpravou a na světě byla notoricky známá uniforma. Obrovským plusem byl vynikající Patrick Stewart a jeho rozvážný Picard, ač přiznal floutkovství mládí. K ruce kapitánovi je celý tým federací proškolených odborníků roztodivných charakterů. Do kapitána zamilovaný bisexuál Riker, kterej s plnovousem nevypadá tak debilně a vlezl by i na kuchyňskej odpad, kdyby měl sukni, je první důstojník. Lodní poradkyně (ať o radu stojíte, či ne) a její matka paní Troi, ty dvě bych si poslechl jen v posledních okamžicích před vystřelením do vesmíru (jejich nebo mým). Obdobně s lodní doktorkou a jejím protekčním frackem (do hlavy je málo). Poručík robot je super nápad, ale grotesku z toho dělat nemuseli, slepoň sice furt něco mrmlá, ale motorům a technologií rozumí (jeden z mála, kdo něco umí). Pan Wulf je pako, pořád od pultíku hlásí hesla jak v hitlerjugend (o cti a slávě), ale všiměte si, jak po něm Pickard něco chce, tak to zvoře a vymluví se na nějakou kravinu jako nefunkční senzory u mušlí na pánském záchodě. Ale prát se umí a nemá to lehký, když má syna kriminálníka (jako měl Darth Vader). Největší borec ovšem je Miles O'Brian, ten jedinej by kapitána nepotřeboval, aby se někam s lodí rozletěl. Všichni členové posádky jsou totiž fanaticky oddáni führerovi Jean-Lucovi (asi francouzskej kolaborant) a vždy na něj také přenáší tíhu důsledků svých rozhodování a jen poslouchají příkazy. I Miles je pod jeho aurou a rozjede to pořádně až na DS9. Příběhově je seriál rozmanitý a ač nějaké procento dementních dílů tu je, dá se pohodlně vybrat. Je to sice televizní, ale možnosti té doby už byly obstojné, takže vzhled je dobrý a efekty solidní. Ke konci seriálu se vše ještě více posunuje do komplexně vykresleného vesmíru, paralelně s DS9. Celkově moc dobrá práce a mockrát pobavilo jak dabované, tak v originále. Nebýt to tak rodinné a nebýt tam *troi, skoro dokonalej sci-fi výlet. ()

Harry_

Pozdě, ale přece jsem se dostal i k této sérii, kterou reprízuje ve vhodném čase Fanda (TV Nova). Není tu 7z9, ale zajímavé epizody (nejlepší jsou s Q) to vynahrazují :) ()

Porp

Na Star Treku som vyrastal. Aj keď som sa tešil hlavne na triky, masky a vesmírne lode, už vtedy som si uvedomoval, že Star Trek nie je iba o prázdnej akcii, ale snaží sa ponúkať riešenia rôznych filozofických, sociálnych, náboženských a politických zápletok. Posádka lode naráža na problémy, ktoré trápia ľudstvo už dnes a takisto aj na tie hypotetické, ktoré sa ešte len môžu objaviť. Stretáva sa pri tom aj s rôznymi neznámymi a neočakavanými fyzikálnymi javmi vesmíru. Dovolím si tvrdiť, že Patrick Stewart nastavil latku kapitána vesmírnej lode tak vysoko, že ho ešte nikto neprekonal a to ani v iných filmoch a seriáloch. Star Trek sú sci-fi poviedky na každý deň. ()

Kingjiri

Původní TOS seriál jsem přeskočil proto, že už na něm byl zub času hodně patrnej. O to víc, že jde o scifi žánr s efektama, kostýmama apod. TNG mě v tomhle smyslu dost mile překvapilo, protože efekty byly mnohdy i z dnešního pohledu stále solidní (samozřejmě se objevily i výjimky, kdy byly efekty fakt k smíchu). Taky se mi líbila stará seriálová koncepce, kdy se nehraje na souvislej příběh v rámci serií / celýho seriálu, ale v podstatě platí, že má každej díl nějakou svojí zápletku a tak neni žádnej problém si ty nejlepší díly někdy pustit znova. Jednotlivý série byly vcelku vyrovnaný, většinou se v každý našla přibližně třetina fakt dobrejch dílů, zbytek byl na úrovní neurazí nenadchne a vždycky se našlo i několik vyloženě slabejch kousků. Hlavně poslední sedmá série už za moc nestála. Dneska už kultovní postavy byly všechny fajn, ale neustále opakovaná týmovka ve složení Picard - Riker - Data - Worf - LaForge - Troi by zasloužila nějaký zpestření. Určitě by se tak dalo do dění zapojit víc vedlejších postav a některý z nich nechat na Enterprise "zabydlet" na delší dobu a nějak rozvíjet. Jak by to mohlo vypdat ukázala postava bajoranky Ro, což však byla spíš jenom taková "demoverze", poněvadž zase tolik prostoru nedostala a objevovala se tak nějak náhodně. Ale jinak jsem spokojenej mnohem víc než jsem očekával. Že jsem zkouknul sedm sérií za nějaký čtyři měsíce asi dokazuje mnohý. Čtvrtá jistá hvězda za spoustu dobrejch nápadů, na svojí dobu špičkovej vizuál (kterej zase tolik nezestárnul) a hudbu, která má na seriálový poměry vážně dost rozmanitejch motivů. ()

Wencek

Také souhlasím s tím, že je to nejlepší seriál ze světa Star Trek. Posádku vede skvělý kapitán Pickard, který je asi nejlepším kapitánem ze všech. Nehraje si zbytečnš na hrdinu a neleze na výsadky jako ostatní kapitáni jiných serií. Je to kapitán jak má být a jeho posádka je také dobře sestavená. Prostě to klape tak jak má. Super seriál. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (viac)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)