Star Trek: Nová generácia

• Česko Star Trek: Nová generace (viac)
USA, (1987–1994)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scenár:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (viac)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (viac)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

blondboss

Čo si budeme navrávať, tento seriál je jednoducho kult, či sa to už niekomu páči alebo nie. Strávil som pri ňom množstvo pekných chvíľ a nostalgia je tu naozaj na prvom mieste. Picard je podľa mňa najcharizmatickejší kapitán zo Star Trek Universa, ktorého sa doposiaľ nepodarilo prekonať a podľa mňa sa to ani nepodarí, lebo Patrick Stewart je proste len jeden. Celkovo epizódy tohto seriálu boli stavané na tú dobu naozaj sofistikovane a aj keď pár ich bolo dosť nudných a trápnych, pri 178 dieloch sa tomu asi vyhnúť nedá. Jednu hviezdičku uberám už iba kvôli zubu času, ktorý tento seriál ohlodal, ale každopádne sa jedná zrejme o jeden z najlepších Star Trek seriálov vôbec. 80 % ()

cernakus

Jeden z nejlepších seriálů ze světa ST i vůbec. Ale všem nováčkům doporučím vynechat první sérii a vrátit se k ní až se prokoukáte vším ostatním, včetně TOSky. Jinak by vás mohla svou výstředností a absurdností odradit. ()

Sentinel

Někdo vyrůstal na Simpsnech, jiný na Pokémonech, já jsem byl odkojený Novou generací. Nikdy nezapomenu na ty časy, kdy jsem vyhlížel úterky a čtvrtky, kdy na ČT1 běžela Nová generace. Každý díl jsem hltal takovým způsobem, až se tomu dneska divím:-) Celý svět Nové generace i posádka ke mně přirostly takovým způsobem, že dát jiné než ultimátní hodnocení je naprosto out of question:) ()

raxxx

Nejlepši startrekovska serie kterou jsem ve svych 17letech doslova "žral",ted s odstupem času 30 let,už hodnotim jinak některe dily byly slabé (vztahy) ale pokud šlo o nějakou "záhadu" byl jsem nadšen o co pujde. Tahle serial vemě probudil zajem o sci-fi. ()

void

Star Trek je nádherný svět o přátelství, lidskosti, o silných stránkách lidí i jejich slabostech, o lidské podstatě a schopnosti jít pořád dál, kam ještě lidská mysl nikdy nedošla. Až mám strach při představě, že by tehdejší televize vysílala něco jiného a mně by tato "rodina" zůstala navždy cizí. Pro mě rozhodně nejlepší ST série a Jean-Luc je suverénně nejoblíbenější kapitán. Ohromně se mi líbí koncept "nejlepších přátel kapitánů" (kteří jsou vždy něčím výjimeční) a v každé posádce jsou to mé nejmilejší postavy (Data je jednoduše kouzelný). Asi v každé sezóně byly akční epizody vyvažované těmi osobními o členech posádky, nicméně jako celek to funguje výborně a tak mám pocit, že se v každém díle "něco dělo". Vždy mě baví, jak si tvůrci vymýšlí různá udělátka a fyzikální jevy, aby byla iluze vysoko-technologické budoucnosti kompaktní. Také je zábavný systém "bezejmenných členů posádky", u kterých hned víte, že tenhle díl je to jejich "grand finale". Největší slabinou seriálu by snad mohly být herecké výkony, které nejsou pokaždé přímo přesvědčivé, nicméně je úžasně sympatické pozorovat, jak se s vývojem postav vyvíjeli i samotní herci. Fantastická podívaná s krásnou výzvou pro všechny. ()

wray

Co sa Star Treku tyka, tak tym najlepsim je podla mna Voyager, avsak TNG tiez musim dat 5 hviezdiciek. Jednak preto ze je to urcite (podla mna) najkultovejsi star trek, a tiez si treba uvedomit ze je to serial z roku 1987 a tak sa niektore nedostatky (nejde len o efekty, ale celkovo herecky prejav ala serialy z 90tych rokov, a aj zapletky ktore su na dnesneho divaka zvyknuteho na zlozite motivy predsa len trosku jednmoduche...) daju odpustit. To kladne je vcelku solidne herecke obsadenie, na cele s Patrickom Stewartom (i ked je pravda ze v prvych dvoch seriach to este nebolo ono), pribehy (z tej doby) na dobrej urovni, prijemne postavy (kazdy si tam najde tu svoju), ako uz pisal ktosi nizsie je to pekne roznorode, a tak to neomrzi po par epizodach... Jednoducho ak by som mal doporucit nestartrekistovi cosi na zaciatok - TNG by bola najlepsia volba. (ps. male plus za cesky dabing - obvykle dabing u mna kvalitu rapidne znizuje, v pripade TNG je vsak cesky dabing skoro tak dobry ako original) ()

Logout

The Next Generation (a odvozené filmy) pro mě zůstává nejlepším počinem na poli Star Treku. Když přišel Deep Space Nine, bylo to stále ještě zajímavé, když přišel Voyager trochu jsem se usmíval, ale přesto jsem to vstřebal. "Nový" Star Trek film z roku 2009 mi ale jednoznačně dokázal, že každá generace asi má svůj vlastní Star Trek a ty moc staré nebo moc nové jí prostě nesednou. Skoro stejným kultem, jakým je Star Trek TNG je i jeho hodně špatný překlad ("Strojaři, všechnu energii k fázovačům!", "Kapitáne, přešli na pulzační pohon"), který si opět užívám teď, když TNG nasadila Prima Cool do každodenního vysílání v podvečerním čase. ()

grisos

Po dvaceti letech od původního seriálu se objevuje nová Enterprise s novou posádkou a charismatickým kapitánem Picardem. Seriál je více filosoficky zaměřený než jeho předchůdce s téměř nemastnou a neslanou společností Spojené federace planet - žádné sociální problémy, peníze a podobné utopické výmysly. Ale naštěstí seriál má mnoho dobře napsaných postav, přes kapitána Picarda, androida Data, klingonského Mirka Dušína Worfa, ne že by neklel, ale ten jeho hypertrofovaný smysl pro povinnost a čest, a pod. Ti a další epizodní postavy (Q, matka lodní poradkyně uhánějící kapitánaldots) tvoří zajímavý pel-mel a podhoubí pro mnoho vtipných a úsměvných situací - "Švestkový džus. Pití pro bojovníka!". Celkově seriál rozvíjí původní linii svého staršího předchůdce více než dobře. ()

Ziriath

Jak bych to jenom řekla..komu vadí, že to teď zdrbu, nečtěte dál. kdysi, tak ve čtyřech letech, jsem se na toto pravidelně dívala, ale když se teď dívám znova, dochází mi, že novou Enterprise a její posádku vlastně nemám ráda..velkou chybou tohoto seriálu jsou buď ploché, nebo otravné charaktery a často nepříliš zajímavé příběhy. Takový typický příklad: Když v TOSce byl zabit Redshirt, bylo jisté, že v průběhu závěrečných titulků se objeví zas, připraven umřít v dalším díle a příběh může jít dál a je to rozjeté až do konce. Tady když už někdo umře, tak se po celý zbytek dílu řeší, jak se s jeho smrtí vyrovná posádka a jeho děcko (co vůbec dělají děcka na entrprajs?) ,nastoupí empatická Deanna Troi, Data se pokouší pocítit děckovy emoce atd. Chybí tady nějaký pan Spock se špičatýma ušima, který by to celé utáhnul. Picard je narozdíl od kapitána Kirka rozumný člověk, ale rozhodně ne tak zábavný a kdybyste se mě zeptali, jak bych popsala Rikera, tak nemohu říct víc, než že má fousy a je velkej. A Geordi že je slepej a má Visor a Dr. Crusherová je profesionální a zrzavá. O Wesleym Crusherovi radějc nebudu říkat nic, eštěže už ho z můstku a strojovny vypakovali do školy, kam patří. Celkový vzhled a design je hodně poplatný době vzniku, ale tak jako tak, designéři a návrháři kostýmů asi mnoho vkusu nepobrali (viz kredence s gatěmi havlovkami, do kterých byli navlíknuti moji oblíbení Romulánci-kteří jsou tady prakticky nerozeznatelní jeden od druhého) - přitom takový seriál může mít schopnost módu vytvářet! A zajímalo by mě, jak lidé Federace vlastně chodí na záchod, když jejich uniformy jsou kombinézy se zipem na zádech. Přesto se najdou díly, na které se ráda podívám podruhé, jako třeba ty s Borgy. Tento seriál by jistě byl lepší, kdyby neobsahoval tolik vatových dílů a někdy v půlce nebo první třetině neztratil důležitou startrekovou premisu 'TO BOLDLY GO WHERE NO MAN HAS GONE BEFORE'. ()

Trinculo

Má to smysl komentovat? Definitivně nejlepší Star Trekovská série, která se bude těžko překonávat a to ani né díky technickému vývoji či námětům, ale díky neopakovatelné a jedinečné posádce a soustředění se podat, to co tito lidé nabízejí v té nejlepší kvalitě. Tady nejsou špatné díly a osádka je schopná zahrát cokoliv, i sebevětší hloupost (a pro znalce ST těch solidních scénaristických hloupostí tam pár je). Nad některými scénami mrazí v zádech a to v nich není většinou nic jiného, než někdo, kdo předvádí hereckou etudu. Rád se vracím. K máločemu mám takový vztah jako ke Star Treku a lítání po vesmíru v kosmické lodi připomínající obývací pokoj s velkou plazmovou obrazovkou ... ()

kolly13

Klasika sci-fi filmů, kde Patrick Stewart se stal ikonou. Kdo tohle nezná, asi by neměl říkát, že je fanoušek vesmírných filmů. ()

Movie Maniak

První Star Trek, ke kterému jsem se dostal. Promyšlený svět Gena Roddenberryho, který mě uchvátil a už nepustil. Seriál z dob, kdy pro herce nebyla ostuda hrát ve sci-fi. Sázka na Patricka Stewarta v roli kapitána Enterprise vyšla na 100%. A vůbec směr, kterým se seriál ubírá oproti své předloze, je mi daleko příjemnější. Spolu s ostatními členy posádky jako komandér Riker, poradkyně Troy, doktorka Cruiserová, inženýr Jordi, klingon Worf a v neposlední řadě android Data, působí neuvěřitelně kompaktně, téměř jako rodina. Naprostý protipól akčních hrdinů osmdesátých let, řešení problémů v klidu s chladnou hlavou a pokud možno bez použití síly. A to i proti takovým nepřátelům jako jsou Romulané či Borgové. Celé zpracování, hudba, animace a kostýmy na velmi vysoké úrovni. Kvalitu neztrácí ani po letech. Prostě seriál jak má být. Odrazový můstek k dalším odnožím Star Treku jako Deep Space 9, Voyager a nejnovější Enterprise. ()

Etherium

Po boku Deep space nine, je to najlepší sci-fi seriál čo som doteraz videl, a to som si hovoril, že to pozerať nebudem, a zrazu to mám už 2 x pozreté od Stretnutia na Fairpointu cez Locutusa a otravných Ferengov, až po Všetko dobré. Netreba sa nato pozerať, že je to staré (Ten, kto to nevidel a frfle), ide o atmosféru a príbeh, ktoré sú v sci-fi bezkonkurenčné (Stargate, ani Battlestarka také nemá a tiež som ich pozeral). Proste špica žánru, škoda, že bolo iba 7 sezón, a trocha pomenej bojových akcií. Inak je to pre mňa 95 %, a to bez mihnutia oka. ()

bmx6

Vždy jsem byl odpůrce STAR TREKU,ale po nekonečném se přemlouvání jsem se dal na tuto výpravu a po pár dílech jsem zamilovaný do jednoho z nejlepších scifi seriálů.Těším jak se to bude dál vyvíjet. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (viac)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)