Noc Oscarov

(relácia)
  • Česko Oscar 2019 (viac)
Publicistický
USA, 2019, 239 min (Alternatívna 90 min)

Réžia:

Glenn Weiss

Scenár:

Jon Macks, Mike Reiss

Účinkujú:

Alfonso Cuarón, Regina King, Mahershala Ali, Bradley Cooper, Lady Gaga, Ludwig Göransson, Amy Poehler, Maya Rudolph, Tina Fey, Helen Mirren, Jason Momoa (viac)

Na začiatku každého roka sa pozornosť celého zábavného priemyslu a všetkých filmových fanúšikov uprie na nadchádzajúce udeľovanie Oscarov. Všeobecné očakávania vrcholia priamym prenosom zo slávnostného galavečera, kde sa ceny americkej Akadémie filmových umení a vied (Academy of Motion Picture Arts and Sciences, AMPAS) udeľujú. Milióny milovníkov filmu netrpezlivo sledujú očarujúci ceremoniál, pri ktorom sa rozdeľujú najprestížnejšie ocenenia vo svete kinematografie. Každoročné odovzdávanie Oscarov sa stalo najslávnejšou aktivitou Akadémie filmových umení a vied. Oscary sa udeľujú pravidelne od roku 1929, v roku 2019 budú teda vyhlásené výsledky 91. ročníka. V priamom prenose z divadla Dolby Theatre v Hollywoode sa aj diváci televízie Doma dozvedia, ktoré snímky a tvorivé osobnosti si v 24 kategóriách odnesú legendárnu zlatú sošku. Zo štúdia v Záhorskej Bystrici sa aj tentokrát bude prihovárať moderátor Roman Juraško, ktorý v štúdiu privíta módnu stylistku Zuzanu Kanisovú a filmového kritika Petra Konečného. (TV Doma)

Hpatrik

No jo, asi nejslabší oscary co jsem doposud viděl. Moderátor který by to mezi jednotlivými kategoriemi trochu odlehčil, tomu citelně chyběl. Díky nekompromisně smrsknuté stopáži mi to připadalo jako bych na to koukal z jedoucího vlaku, zatímco podíl reklamních přestávek zůstal úplně stejný.. Několik zajímavých momentů se zrodilo pouze v rámci děkovných řečí, jinak ale nebylo o co stát. Za tu probdělou noc to letos tedy moc nestálo. ()

chrispe

Předávání jsem viděla poprvé, ve velmi zkrácené verzi na ČtArt. Vlastně jsem chtěla hlavně vidět, jak si sošku přebírá Rami Malek, to se přiznávám. Celkově to pro mě bylo dost nudné, občas jsem jen protáčela oči (třeba Spike Lee mi tam přišel vyloženě zpruzenej a když teda KONEČNĚ ocenili jeho film, tak bylo vyloženě vidět, jak se třepal, aby ten svůj elaborát mohl přečíst světu). Vše se točilo jen kolem pár filmů, který při nominaci doplnili něčím dalším, aby to zaplácli a mohli jakože vybrat. To jsou prostě moje pocity, čekala jsem větší show, větší zábavu a míň pocitu, že všechno tam má svůj důvod a hlavní je žádnou "menšinu" neurazit. ()

ForGump

Spousta věcí mě dost iritovala. Po zamyšlení to byla především absence moderátora, který by toto statické nic nějakým způsobem rozpohyboval a udělal ho dynamičtější. Paradoxně ani hudební čísla to vůbec nesplňovala. HalfRevival of Queen působil jako završení roku prznění Mercuryho odkazu a Lady Gaga a Bradley Cooper jen zahráli v nijak zvlášť výrazném vystoupení jinak výrazné písně Shallow na divakův nervový systém, protože se téměř nabízela otázka, kdy se Lady Gaga zamotá do svých šatů, nebo kdo se jí pokusí strhnout z krku ten milionový kus kamene od Tiffanyho.___ Nicméně Akademie opět nabídla nějaký hybrid ocenění, kde nesměl být uražen černý, a masový divák si řekl viděl jsem oscarového Black Panthera či Bohemian Rhapsody. Tohle není správné. Objektivně se opět zapomnělo na daleko zdařilejší snímky. Na First Mana v první řadě, na Favoritku v druhé. Nechci se vlastně do hodnocení jakékoliv akademie pouštět, neboť je to většinou vycházení vstříc nějakému společenskému nastavení a nejedná se o známku kvality, nebo je to zase jmény producentů (například u nás to tak rozhodně funguje). Bohužel letos mě opravdu na ceremoniálu nic nepotěšilo. Umělci opět nepřímo politicky agitovali a všechny ženy světa se spojovaly, aby v už tak neuvěřitelně genderově rozemleté zapáchající realitě stále bojovali trapnými feministickými proslovy. Aby bylo jasno nejsem machomaskulinní hovado, akorát se při těchto výjevech už kroutím studem. Opravdu díky, nechci (mimochodem už se těším na letošní České Lvy). A v poslední řadě mi ČT nedala mé oblibené a spolehlivé komentátory - Baldýnského, Michailidise a Fuku (jeho absence mě znepokojila ještě o trochu víc) - na než bylo spolehnutí se vstupy svého cynickoironického humoru a jednoduše k tomu patřili (v tomhle jsem prostě tradicionalista). Naopak jsem musel poslouchat čtení z presskitů, mluvení do hereckých kategorií a párkrát také zmatení diváka ohlášením jiné kategorie. A tak se tyto Oscary dostaly do mých velice neolíbených. ()

Shanen29

Nevim co už říct,zdá se mě to opravdu rok od roku horší.Celé to vypadá jak modní přehlídka a film je už pouze doplnkový produkt.Je to umělé a nepřirozené. ()

playboy_05

Od dob cernosske agitace a “Metoo” se dno Oscaru kazdorocne prohlubuje. Neresim anketu a viteze samotne, to by bylo na delsi diskusi. Nicmene on uz samotny galavecer je otresne nudny. Neustale protezovani mensin a snaha jit za kazdou cenu proti proudu, predsudkum a vlastne nakonec proti vsemu a vsem je ubijejici. Treba v situacich, kdy na podiu petice starych pannen oslavuje zenskou menstruaci a hvezdy svetoveho formatu jim s udivem a slzami v ocich mohutne tleskaji, opravdu zustava temer rozum stat. Dekovne reci povetsinou znovu rasove, mensinove ci politicky zabarvene (cest vyjimkam). Navic snaha co nejvice shodit Bohemian Rhapsody a Briana Singera byla nechutna. Celkove strasna prehlidka nudy, nevkusu a vsudypritomne agitace. Zabavou na urovni cen TyTy a inteligenci zhruba Daniela Landy s kohoutem v podpazi. ()

wanry02

Co se to s tím Hollywoodem děje? Nejprve se z každého ženského vítězství vyvine hluboký proslov, o tom jakou mají ženy odvahu, když se dokáží postavit před kameru a pak reakce na hlavní cenu? Spike Lee v mích očí, klesl až k samotnému dnu, když po naprosto zaslouženém vítězství Green Booku v hlavní kategorii, novinářům řekl, že je to ostuda a že ten film neměl ani vzniknout. A to jen proto, že řešil otázku rasismu jinak než jeho "správně" natočený film. Nechápu to, jak taková velká osobnost, nedokáže přijmout svou porážku a i když si myslí cokoli tak prostě nedokáže držet pusu. Ale ne, on je Spike totiž svérázný člověk a nechce dopustit aby nespravedlnost zvítězila. Je mi z něj špatně. No ale k samotnému předávání. To se neslo v takovém duchu, jaký jsem očekával. Nepřítomnost moderátora na škodu nebyla, jak možná většina lidí čekala, ale viděli jsme jen předávání cen s minimem pokusů o vtipy, což na jednu stranu byla správná věc, protože trapných proslovů (co se týče, těch chystaných) nebylo mnoho. Na druhou stranu, ale večer plynul tak nějak volně a šlo jen o vyhlašování výsledků, což mě sice nevadilo, ale nějaký rozumný vtipný nápad by zvýšil celkový pohled na ceremoniál. O výsledku hlavní kategorie, jsem můj názor již nastínil. Myslím že Green Book si hlavní cenu rozhodně zasloužil a byl to můj největší favorit v nominacích. Jinak ostatní hlavní ceny, za mě dopadli, možná ne podle očekávání viz. vítězství Olivie Colman, ale jinak také víceméně zaslouženě. Jediné s čím nesouhlasím a co vnímám jako výsměch filmovému řemeslu je osm nominací a nakonec tři vítězství pro marvelovku Black panter. Snímek, který dle mého patří k nejhorším v celém Marvel universu a které nedosahuje kvalit ani lehce nadprůměrného filmu, dostal cenu jen za politickou atmosféru v Americe a kvůli tlaku veřejnosti a Marvelovské propagaci. No první Oscarový úspěch komiksového filmu, jsem si představoval jinak. Když ale zhodnotím oscarový večer jako celek, tak jak s většinou cen i s provedením jsem spokojen a doufám že akademici do příštího roku, budou méně naslouchat hlasu veřejnosti a ocení především kvalitní filmovou tvorbu. 55% ()

fimler

Takže toto teda má být to "nejdůležitější" filmové ocenění? Děláte si srandu? Větší blbost jsem už dlouho neviděl. To radši pozorovat celý díl Výměny manželek než tento výmysl. Ostatní ročníky jsem viděl jen z krátkých úseků a videí a vypadaly o dost zábavněji. Mohlo to teda být pouze tímto ročníkem, ale i tak. To se ti Oscaři vážně natolik propadli, že už nemají ani moderátora? Zelená kniha to má určitě zaslouženě i když jsem ji ještě neviděl. U hlavních hereček jsem to přál Melisse, ale nejspíš to nebylo reálné, protože se tam objevili lepší herecké výkony a i příběhy jejich postav. Hodnotím na 2 hvězdy a to jsem možná ještě přehnal. ()

rotator

Holywoodský podnikový večierok, na ktorom sa po vymenovaní Olivie začal "grupák" ešte v hľadisku, až kým sa Malek nevystriekal, kde sa všetci pred kamerami "mastili" a vduchu by si vyškriabali oči a lapali po dychu pri odovzdávaní.....no... "Jdu blejt velebnosti".... ()

Tomas_PO

Rozhodnutie, že tento krát budú Oscars bez moderátora, mi na vlastné prekvapenie až tak nevadilo. No iste, zo zábavného, hviezdného a mierne kontroverzného Host-a by sme sa potešili všetci. Hudobné vstupy boli tentokrát príjemné, Lagy Gaga vo vystúpení na rozdiel od pateticko neúprimného preberania ceny zahviezdila, až na samotný záver piesne, kde to celé rozbalila, no zrejme z podkladov, keďže živá kapela chýbala. Potešilo veľa zábavných a spontánnych momentov (Spike Lee). Politický podtón bol v norme a pomerne trefný. ()

baron156

Viděl jsem poprvé a stačilo. Zklamalo mě že Bohemian Rhapsody si neodnesl sošku za nejlepší film. Je dobře že aspoň Lady Gaga si odnesla sošku společně s Olivií Colman. ()

funesfilm

Bez moderátora hlavného programu, nič moc. Čo sa týka moderovania zo štúdia v Markíze, tak tiež nič moc. Dokonca som aj pri tom zaspával. Chcelo, by to už konečne nočné sviežejšie moderovanie. Juraško je z tých lepších, no otáznik je, či musí byť aj v tomto programe. Boris Pršo, je úctyhodné, ako sa postavil na nohy a treba mu len držal palce. Tiež však mohli nájsť tvorcovia i v jeho prípade iné riešenie. Čo sa týka Oscarov, ako takých, vždy je to v podstate politika. Aktuálna téma v spoločnosti, má veľkú nádej sošku získať. Avšak Oscar patrí naozaj medzi naj filmové ceremónie. Je to oslava filmu. ()

MiLuka

Oscaři se nám změnily na politickou frašku a angažovanost, kde jde hlavně o etnický původ, herce černé pleti, ženské feministky aj. skupiny - ale film je zde až na druhém místě. Po vyhlášení cen za dokumentární film o ženské menstruaci a následné šílené děkovačce hysterek na pódiu mi došlo, že v Americe je opravdu možné cokoli. Jediným světlým bodem bylo oprávněné a již dlouho předjímané vítězství Ramiho Maleka (i když si také nemohl odpustit projev o svém etnickém původu) za hlavní roli v Bohemian Rhapsody. Ostatní ceny mi již tak oprávněné nepřišly - Black Panther bral skoro vše (etnický původ nepřehlédnete) a nejlepší film Zelená kniha (že by zase etnikum??). Úplně mě dorazily vyčtené děkovačky z papírků a mobilů a korunoval to hysterický výlev Lady Gaga na pódiu. Je vidět, že úroveň Oscarů prudce klesá a nezachrání to ani drahé róby a diamanty všech zúčastněných. A ještě něco - který blázen si dovolil Queeny posadit do zadních řad...!!! Ameriko, Ameriko... ()