Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia. (Continental film)

Sdoom

Nikdy bych si nepomyslel, že mě nový film Christophera Nolana dokáže nasrat. Možná mírně zklamat kvůli velmi přehnaným očekáváním, to jo. Ale tentokrát musím volit ostrá slova. Nechal jsem si to pár dní uležet, ale žádná katarze ani prozření se nedostavily, zůstalo jen zklamání, které plynule přechází do nasrání. Největší problém Tenetu není komplikovaný děj, ale šíleně jednoduchá premisa, na které celé to komplikované dění a antidění stojí. Postavy jsou jako obvykle u Nolana jen postavy, ne lidé, kterým by mohl divák fandit, nedejbože se s nimi ztotožnit, a objevují se v ději různě neustále nové, které vypadají hrozně důležitě, ale já to tam prostě nevidim. Scény skáčou jedna za druhou, nenavazují na sebe ani proti sobě, chvilku se řeší to, za pár okamžiků zas ono a já marně hledal důvod proč. Takže i když pominu Nolanovu teď už zcela evidentní posedlost překonat za každou cenu sám sebe v domnělé genialitě nápadu, jak "zatočit" s lineárností času, pořád se dle mého názoru jedná o zdaleka nejslabší Nolanův film, kde vyzdvihnout mohu akorát úvodní scénu v opeře, technickou stránku a k filmu celkem dobře pasující hudbu. Ale to je (nejen) na Nolana setsakramentsky málo. (kino Cinema City IMAX, orig.) ()

MartinS96

Den na který jsem čekal více než tři roky, právě nadešel. Konečně jsem měl tu možnost vidět nový film mého zdaleka nejoblíbenějšího režiséra v kině. Na rozdíl od Dunkerku, tedy filmu, který jsem takto prožíval prvně, jsem od premiéry v našich kinech četl a slyšel mnoho názorů, na základě kterých se mé očekávání a odhad šance, zda film pochopím co chvíli snižoval a zase zvyšoval. Výsledek je takový, že první věc co jsem udělal, když jsem se z projekce vrátil domů bylo vyťukání: „Tenet explained. “ do vyhledávače na YouTube. Ano, přiznávám, že vícekrát, než by bylo zdrávo jsem byl běhěm sledování totálně zmaten a není to jen protože jde podle mého názoru o nejsložitější film, který jsem kdy viděl, ale nepomáhá tomu ani šílené tempo a zejména pak dialogů probíhajících v kulometném tempu. Došel jsem k závěru, že na papíře jde o nenatočitelný film, který mě nutí zamyslet se nad tím, zda (ironicky řečeno) je s Nolanem všechno v pořádku, když takovýto koncept dovede nejen vymyslet, ale zároveň ho i přenést na plátno. Jsem si totiž téměř jist, že film v rámci pravidel, které nastavuje dává naprosto perfektní smysl a je do posledního detailu vymyšlen, jen jsem nebyl schopnen jej na první zhlédnutí kompletně pobrat. Vizuální styl, akční sekvence i komponování jednotlivých záběrů je jednoduše lahůdkové. Dialogy jsou opět skvěle napsané, s nemalou dávkou suchého Nolanovského humoru, který je snad s každým jeho novým filmem lepší a i když musím přiznat, že jsem ani zdaleka (na rozdíl třeba od Dunkerku) slzu na krajíčku neměl, vůbec nechápu zvěsti o tom, že je film chladný jako psí čumák. Herecké výkony jsou výborné, Göranssonův soundtrack k filmu výborně sedí a místami je až kulervoucí. I když jsem tedy plné hodnocení zpochybňoval více než u jeho předchozích filmů, nemohu jinak, to hodnocení si totiž zalouží už jen za odvahu, nejen proto, že se snaží zachránit kinoprůmysl, ale také za to, že něco takového jste prostě ještě nikdy neviděli. Musím ale přiznat, že jsem se přistihl s přáním abych v tu chvíli odcházel se zážitkem z úplně jiného typu filmu. Těžko by mi ale jiný film navodil tak vtahující pocit, že když jsem po odchodu z kina uviděl muže jak se zakloněnou hlavou jde pozpátku hledíc na nabídku kina a já si stále podvědomně na chvíli myslel, že je to proto, že je invertován. Když to shrnu, jde nejspíš v tuto chvíli o můj nejméně oblíbený pětihvězdičový film od Chrise Nolana, ale mistr opět nezklamal. You don’t negotiate with a tiger. You watch the tiger until it turns on you and reveals its true fucking nature. 9/10 ()

herr_carter

Tak jo - další Nolan, další (jak tu říkají mnozí Janové Erudové) majndfak a já si zase nejsem jistej, zda jsem to všechno správně pochopil - ale zase se mi to líbilo ! Kvalitu nejlepších Nolanových snímků to nemá, ale pořád se v rámci žánru (žánr "nolanovina") jedná o totální nadprůměr. Není Nolanův film, který bych si nechtěl pustit víckrát a to nejsem zrovna zastáncem filmových opakování.................moje hodnocení = 8 z 10. ()

Soweek

Nolan a Villneveu jsou už prakticky jediní režiséři, kteří dostanou v Hollywoodu prachy na pořádné sci-fi. O to víc jsem rád, že se oba drží žánru a nezkouší experimentovat. Nolan si už trochu klasicky opět zahrává s časem. Nemám až tak problém, že bych se ve filmu ztrácel nebo že by se v něm ztratil sám Nolan, jak někteří tvrdí, ale film je překvapivě relativně nudný. I přes stopáž 150 min nemá Nolan dostatek času aby téma dokonale využil a vysvětlil a já to naprosto chápu, protože prostě nebylo kdy to udělat. Nebránil bych se klidně dvojnásobné stopáži, respektive rozdělení filmu na 2 díly nebo klidně i celou ságu, protože spoustu věcí nebylo vysvětlených a odhalených a je to prostě škoda. ()

Arkanoid

„Don’t try to understand it. Feel it.“ Štadión a od miest pre divákov utekajúca kamera. Našťastie nudne vyzerajúce zábery, avšak snímané dynamickou kamerou, obsahovo oživí teroristický útok, pri ktorom sa dočkáme aj formálneho oživenia, a to akčnejšou kamerou a adrenalínovejšou hudbou. Už od prvých minút je divákovi jasné, že soundtrack si bude sťahovať. In medias res funguje dobre, vidíme miešanie Američanov do medzinárodných záležitostí (Nolan by mal prestať s konšpiráciami, je to nebezpečné), vizuálne efektné masové odpadnutie kvôli plynu. Nolanova akcia je aj tu tradičným trademarkom vysokého tempa zaručeného formálnou aj obsahovou kvalitou. Len tá samotná akcia je o úroveň nižšie, ako jej hudobný a kamerový doprovod. Akcii sa dajú vyčítať aj jej postavy, na ktorých divákovi veľmi nezáleží, lebo sa s nimi nevie identifikovať a nie sú komplexne rozvíjané. Nolan od čias Jokera nemal poriadny charakter. Dočkáme sa klasických scén regenerácie, ako sklamané reči o špinavej hre a zrade, napriek sklamaniu patriotického vzopätia (František Mikloško a posledné vzopätie slovenského katolicizmu :D ) a samozrejme tréning elitného vojaka, a to pumpy kľukov s nohami na zemi, ktorý sa nezmenil od osemdesiatych rokov, možno dlhšie (márne čakám na pokročilé, menej ortodoxné cviky vlastnou váhou ako kľuky na jednej ruke s nohami o stenu, či zhyby na jednej ruke). Téma je zaujímavá, Nolan sa opäť zohráva s chápaním času. Dozvedáme sa to už v 14. minúte a rovnako ako hlavný hrdina to ešte nevnímame ako potencionálnu apokalypsu. Na tieto momenty zahrávania sa s časom sa divák teší, no aj sa vie veľmi ľahko dovtípiť, kto sa skrýva vo vojenskom s plynovou maskou, čím sa z toho čaro vytráca a pri ďalšom pozretí to filmu uberá. Logika hlavného hrdinu: žena sa pokúsila zabiť svojho muža, ktorého on, aspoň na nejaký čas, potrebuje živého. On ho zachránil a namiesto toho, aby ju vystríhal pred ďalším zbytočným útokom na neho, jej dá zbraň. Ďalší logický lapsus: v okamihu možnej smrti hlavného hrdinu sa s ním hlavný záporný hrdina donekonečna vykecáva. Herecký výkon Washingtonovho syna je tak dobrý, že netreba označovať Washingtonovým synom. V akcii sa tvári dobre, no jeho emotívne hrá skôr so smiešnym výrazom. V Pattinsonovi tiež nevidím upíra z Twilight, okrem iného s ním baví formálne precízna scéna hudby a kamery, pri ktorej je obsahovom všímanie si zabezpečenia budovy. Súznenie zvukov ku nim priliehajúcej hudbe je tiež výnimočné pri scéne výbuchu v lietadle. Hudba v napínavej scéne týrania ženy v je jedno z najlepších použití hudby v Nolanových filmoch a pripomína tónmi Rectum song z Noého Irreversible. Z dialógov vedie ten v 54. minúte medzi hlavným hrdinom a biznismenom Satorom, zahraným Kennethom Branaghom, ktorý tu má najlepší herecký výkon spomedzi všetkých zúčastnených hercov. Po tomto songu nasleduje Trucks in Place, čo je krásna adrenalínová potecha pre uši. Ludwig Göransson sa na film rozhodne vyšantil a treba ho aj vo filmoch počuť častejšie. Možno je tak aj dobre, že Hans Zimmer sa rohodol pracovať na chystanom Dune. Najhorší Nolanov film o chápaní a zahrávaní sa s časom je stále áčkový. „Vodka tonic. And a diet coke.“ -„I ordered my hot sauce an hour ago.“ -„How would you like to die?“ „Old.“ () (menej) (viac)

Firebug

Nolan dotáhnul svůj fetiš na hrátky z časem na novou úroveň a za realizaci něčeho takového jako je Tenet bez významnějších zásahů CGI si jednoznačně zaslouží respekt. Naštěstí během toho vznikl i více než obstojný film, který nepůsobí trapně ale naopak neotřele a efektně. A i když jsem měl několikrát během projekce pozdvižené obočí pochybami nad fungováním fikčního světa, nakonec jsem na Nolanovu hru přistoupil. V jádru jde o špionážní akční thriller (bondovku), která je zrežírovaná a nasnímána vskutku mistrovsky. To co mi vadí dost je finální "military" akce, která působí lacině, zmatečně a vlastně tam nemusela v takovém měřítku vůbec být. Občas mi vadila absence krve a zásahů po kulce. Stane se, že se někdo sesune k zemi a já nevím jestli to schytal, nebo jen omdlel. Vadí mi nevyvážená hlasitost (konverzace na hranici slyšitelnosti vs hudba a efekty, které vám udělají díru do hlavy). Vadí mi toho vlastně dost, ale 4* to s přehledem jsou. ()

coscarelli

Nolan sa už totálne prenolanoval. Kde som? Čo som? Čo to bolo? Na prvýkrát isto nie. Zatiaľ ma pohltila technická stránka, teda nestihol som absolútne nič . Snáď bude druhýkrát, ale to by som musel mať veľký hlad. No odvahu nemám a z fyziky som mal trojku. ()

JamesSi

"Všichni na světě umřou!" "I můj syn?" No ehhh, to je trochu asi součástí těch všech? Co je tenhle film? Horší než 3. světová válka? Nebo jen nukleární vánek? Jedinej dědův paradox, kterej potřebuju je vydoxxovat svého dědu na internetu a to právě udělám! Nebýt pár skvělých scén - repete letištní scény, tak by to byla dost nuda a šeď s občas pěkně trapnýma dialogama. "Vy snad v Británii nemáte monopol na snobství?" "No máme spíš - VĚTŠINOVÝ PODÍL" Muhahahaha. Kdyby to někdo natočil v osmdesátkách tak jde o fajn béčko, ale bere se to trochu moc vážně. Tenet je heslo? No zkuste si to u mého účtu na čsfd - tak to moje heslo vůbec není. Tenet samozřejmě znamená princip, ale to by se pozpátku v češtině nečetlo stejně tak (čili by nešlo o palindrom), že by to spíše mělo jmenovat KRK, protože je to otravný a smrdí to, když to někdo udělá. WoW - můj humor je velmi vtipný HAHAHAHAH - wait a minute to je taky palindrom! Uč na sudu, udus Anču. To je taky palindrom. RIP ANĆA. :_( Aibohphobia je prý fóbie z palindromů - jop slušná Hlava 22. Jinak vážně - není to nejhorší film, ale Nolan u mě trochu klesá - nebyl jsem fanda už Dunkerku a Interstellaru a tohle je ještě o fous horší. Ale špatnej film to sám neni, jen trochu průměrný a od Trollana jsem čekal něco o trochu víc. Jen mi přijde, že od Počátku to jde dost dolů. I Temný Rytíř Posral postel nebylo nic moc. ()

Wally

Už dlouho jsem neviděl v sále po promítání tolik zmatených pohledů a dotazů stylu 'Pochopil to někdo?' Ch. Nolan se snažil ohromit, ale jak byl zamotaný Počátek, tak tady to vzal na druhou...paralelní světy, cestování časem, přítomnost, minulost a budoucnost v podstatě nerozeznatelná...strašný zmatek. Já se chci u filmu bavit...tady to nešlo...k dobru lze snad přičíst jen nadupanou akci a atmosféru, možná originalitu... Moc tady nechápu, když někdo dá 5* a v komentáři napíše 'Nepochopil jsem, budu se na to muset ještě několikrát podívat'... Mně jednou stačilo... ()

iXtr3m3

Mám pre vás dobrú a zlú správu. Zlá správa, film nie je pre masy ako bežná kinoprodukcia a určite nie je jednoduchý. Dobrá správa, ja nie som masa a komplikované veci mám rád. Extrémne originálne spracovanie starého dobrého roky rokúce omieľaného hrania sa s časom. V kine zážitok, doma to stratí tak 50% účinku. Nie je to Inception, to by som klamal, ale je to natoľko odlišné, že to ani nie je možné resp. vhodné zrovnávať. Tam, kde ma Dunkirk, ako jediný Nolanov film, sklamal, tak tam je Tenet úderný ako sviňa. Ale musíte sledovať pozorne všetko od začiatku do konca, ak vám unikne nejaká drobnosť, tak neodhalíte, ako krásne je to prepletené aj v detailoch, ktoré zámerne nie sú moc zdôrazňované. Hlavná skladba príbehu resp. filmu je celkom dosť inšpirovaná iným z Nolanových filmov, ale neprezradím akým, lebo stačil by názov a ak by si film poznal, tak spoiler jak hovado :) Pre mňa jediné negatívum, že cca 40 minút pred koncom som dostal taký kŕč do ľavého hamstringu, že mi až pot na čelo vystúpil. Museli sa na mňa všetci aj v tej tme dívať, aké polohy som striedal, lebo postaviť som sa nedokázal a priestoru bolo pre nohy tak málo, že som si musel ľavú skoro vykĺbiť do strany, aby sa mi podarilo nohu vystrieť a zostať pritom stále sedieť v pozerateľnej polohe. Akonáhle som ju skrčil, tak znova kŕč. Takže posledných 40 minút som bojoval aj fyzicky, aby som vydržal, nechcel som prísť ani o okamih, ktorý by som mohol stratiť pokusom o postavenie sa a prechádzke ku schodom, toto sa mi v kine za celý život ešte nestalo. Našťastie film a hlavne jeho záver bol taký, že sa sústredenie naň podpísalo na tom, že som to vydržal a až po skončení som to odkrýval k autu s nohou vysilenou ako po maratóne. A hudba Ludwiga Goranssona perfektná. ()

Devadesát Dva

Nolan prosazuje komplexnost nad estetikou, ale jeho filmy co do struktury rozvaří mozek. I po 45-minutivé debatě, to, co se mi na mé instinktivní bázi nezdálo, mozek stále žhne. Tohle chce čas a další projekce. Těžko to zpracovat. Tenet je meme. Nemůžete o něm říct, že byste něco podobného viděli. A Nolan jde stále dál a dál. Spoustě lidí to nesedne. ()

velkyvezir

Hodnocení dávám na základě dojmu a pocitů než racionálního zhodnocení filmu. Jinými slovy ne zcela jsem se v těch časových smyčkách chytal, ale úžasně jsem se bavil. ()

DavidS.

Absolutorium za zvuky a hudbu, které bičují sebestřednou intelektuální megalománii až k hranici snesitelnoti. Sebemrskačstvím končí také jakýkoliv pokus vstřebat napoprvé děj, přičemž si nejsem jistý, zda těmi časovými turnikety, paradoxy a barevnými rozlišovači chci projít opakovaně...Produkčně a formálně zcela precizní, ale bez osobní a emoční resonance pro diváka...Plachtění scénou z jiného dokonalého světa... ()

wooozie

Maximálně vyčerpávající film vyžadující absolutní pozornost po celou stopáž, protože jakmile člověk jenom na chvíli vypne, už nemá prakticky žádnou šanci dostat se zpět na jednu vlnu s Nolanem a zbytek filmu pocitově převáží jenom ohlušující rámus a překombinovanost příběhu. Musím uznat, že napoprvé to byla skutečně až fyzicky vysilující projekce a neměl jsem daleko k tomu, abych se v ději definitivně ztratil, ale v TOM mindfuck okamžiku, kdy hlavní hrdina začne chápat a ve svůj prospěch využívat možnost měnit tok času, do sebe všechno začne dokonale zapadat a je to opravdová jízda. Tenet je skutečně nejambicióznější Nolanův film a jako na každý jeho film i na něj bude směřovat dost více či méně oprávněné kritiky, ale jako vždy je to jediný skutečně must see film v roce, jehož technická stránka, styl vyprávění a způsob, jakým je natočen, posílá ostatní hollywoodskou produkci do druhé ligy. ()

666Carnage

O filmu jsem si moc nezjišťoval a na začátku produkce se psalo, že to bude prequel k Počátku a já se od té doby těšil. On to prequel není je to zcela něco jiného ale to nic nemění na tom, že jsem si naplno užil tuhle šílenost, která je luxusně natočená, zahraná a napsaná. Film jsem pochroupl ale určitě mi uletělo hodně detailů. Není tady zodpovězeno zrovna moc otázek a mě se to z nějakého důvodu líbí. Opět velké scény které jsou pro Nolana typické. A hlavně jaký režisér si vezme dopravní letadlo a najede s ním do hangárů? Nebo spíš který režisér na to dostane peníze bez mrknutí oka? Nolan je dostal a natočil si další svůj svět a mě se to hrozně vystřelilo z bot. Ten film tak rychle utekl i přes délku 150 minut. Soundtrack je libovej a vždycky když jsem zaslechl tu typickou písničku tak sem si jí užíval i s danou scénou, která tam zrovna byla. Herecký ansámbl sem sedl a mladý Washington si tímhle snímkem otevřel velké dveře Holywoodu. Chci aby Nolan dělal dál takhle dobrý filmy ale chci je častěji. Na film se podívám ještě několikrát protože to byla hrozná šleha. A po 6 měsíčním půstu jsem nemohl jít na nic lepšího 95% ()

Jane18CZ

Dala jsem si jeden den na rozmyšlenou, než jsem film ohodnotila. Miluju Nolana a Tenet jsem vyhlížla již několik let a hrozně moc jsem se na něj těšila. Věděla jsem, že to bude zase mind blowing a půjde tu opět o "čas". Nejnáročnější a nejsložitější Nolanův film so far. Při první scéně v opeře se mi ježily chloupky na rukách a naskakovala husí kůže - ta HUDBA! Naprosto brilantní a úchvatná, jednoznačně 5*. Bohužel jsem si celý film říkala "WTF? o co tady sakra jde?" A bohužel ani po skončení filmu jsem nebyla o moc moudřejší, i když spousta věcí mi docvala později s odstupem času. Tenet je pořádný oříšek na mozek a rozhodně nestačí vidět ho jen jednou. Snad budu po druhém shlédnutí o něco moudřejší a třeba se mé hodnocení ještě zvedne. Každopádně mohu říct, že Nolan opět nezklamal. ()

joora1

Geniální film, jehož genialitu dokáže vstřebat jen jediný člověk a to je Nolan.Nedá mi to a stále víc si myslím, že si tvořil takové vlastní universum, kam jen tak někoho nepustí. Tentokrát bez vysvětlování, diváka hodí do vody a nechá ho se pořádně vymáchat. Už od začátku děj nastartuje kosmickou rychlostí a ten rychlík se dost těžce chytá. Naštěstí se bavit dá i u toho, že člověk vnímá základy a nabalí si další střípky postupem času. Tenet je jiný než předchozí Nolanovky. Hodně chladný a více přímočarý. A taky překvapující. ()

Dandie

Tak tady jsem se nechyt. Vubec. Tomu cernochovi (Washington, myslim) jsem to teda ale vubec neveril. To, jak rikal chytry veci s takovou prihlouplou divnou dikci, ABY MU BYLO ASI DOBRE ROZUMET, to jsem mu nezral. Ale Patyzón me prijemne prekvapil. Vsechna cest. Cely to byla velka haluz, ktery normalni clovek nemuze rozumet. Proto se nemuzu dockat az to uvidim znovu a znovu a znovu a prijdu tomu na kloub. Bylo to super. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů