Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia. (Continental film)

Yardak

Od začátku do konce dechberoucí a neuvěřitelně natočené! Nolan prostě umí, i když nemá tu nejsilnější hereckou sestavu, kterou by mohl mít. Sice Christopher Nolan natočil lepší snímky, ale jeho mysl je neuvěřitelně nápaditá, i proto zůstávám u 5 (sice slabších) hvězd. Film roku 2020. ()

mcb

Ohromující velkofilm, který v Nolanově filmografii nejvíce připomíná jeho nezávislé počátky (Sledování, Memento), tentokrát však v mnohem rozmáchlejším měřítku. ()

Stanislaus

Každý nový snímek od Nolana je velká filmová událost, na niž se vždy vyplatí čekat (a to i navzdory opakovaným posunům premiéry kvůli koronakrizi) a Tenet je dalším názorným příkladem toho, že je Nolan opravdu Pan Režisér. Upoutávky toho naštěstí moc nevyzradily, takže divák šel do kina v podstatě jako nepopsaný list papíru. I když má Tenet dvě a půl hodiny, tak díky poctivě dávkované akci nenudí - divák sleduje zapeklitý příběh, ve kterém je čas relativní a neplatí pro něj běžná pravidla. Hrátky s časem jsou vděčný, zároveň i nebezpečný námět, Nolanovi se však podařilo naservírovat příběh mající hlavu i patu. Bylo napínavé sledovat, jak se divák v průběhu děje postupně vracel vždy o kousek zpět, čímž do sebe začaly perfektně zapadat jednotlivé dílky příběhu. Hudební doprovod byl opravdu nepřeslechnutelný a celkem mě překvapilo, že se něm nepodílel Nolanův dvorní skladatel Zimmer, nýbrž Ludwig Göransson, jehož hudba mi však silně evokovala právě Zimmerovu tvorbu. Z technického hlediska nemám, co bych vytknul - výtečná kamera a řízný střih. Jediné, co mi tak trochu nesedělo, byl místy poněkud chladný a strojený výstup některých herců - především v první třetině filmu - aspoň jsem měl takový dojem. Tak či onak se jedná kvalitní a řemeslně natočený filmový zážitek, který je třeba vidět v kině (a klidně víckrát). Slabších pět hvězdiček! ()

Flego

Banálny príbeh okorenený nolanovskou genialitou... áno, tento chlapík je filmový génius a vždy dokáže prekvapiť. Posúva filmové umenie dopredu a americkému blockbusteru dáva scenáristickú nádej, že za oceánom všetci nevyhoreli... Symbolický názov ( číta sa rovnako obrátene ) má silný význam a zmysel, hry s časopriestorom sú navýsosť skvelé, ale aj v mnohých prípadoch nezrozumiteľné a zbytočne komplikované. ()

Darneth

Naprosto obdivuji tu promyšlenost. Tyhle hrátky s časem ostatně může vymyslet a posouvat na novou úroveň jedině Nolan, to dokázal již u Mementa. Děj je vcelku uchopitelný, jen člověk musí dávat bedlivě pozor a skládat si vše jak puzzle, což mě ostatně vždycky bavilo, tudíž jsem si s chutí dosazovala každý kousek během, zpětně i dopředu. Prolínání několik časových rovin může působit zmatečně, ale zároveň je to tak geniální, že přesto užasle zíráte. Soundtrack od Göranssona je navíc ku*evky ostrej, po dlouhý době mě hudba zase pořádně nakopala! ()

BMW12

Christopher Nolan opět vymyslel něco netradičního, příběh mě velice zaujal, i když je pravda, že se divák musí trošku více soustředit, aby se v tom orientoval. I přes stopáž 2,5 hodiny mě film neustále bavil, pořád se tam něco dělo, byla tam spouta akce, herecké obsazení také dobré. Jediná výtka je k hudbě, ta se mi ve filmu moc nelíbila. ()

virus10

Samozřejmě jsem to moc nepobral, bohužel nevím, jestli mám chuť se podívat znova. Nebo jinak, nebyl jsem úplně mimo, dokonce jsem celkem brzo předvídal,.. !!SPOILER!! ..že bojuje sám se sebou, ale i tak zmatek. Já vím, můj problém. Tenet je v mnoha ohledech skvělý, ale postavy nejsou citově svázané s divákem, a tak vám na nich ani moc nezáleží. Vlastně mi bylo jedno jestli bude konec světa nebo ne. I když tomu jsem stejně nevěřil, takže asi i proto. Nejlepší postava zase záporák. ()

poz3n

Jako kdyby se Nolan rozhodl zkusit, co jeho divák ještě vydrží. Tenet obsahuje snad vše, co dělá Nolana Nolanem, je to ovšem tak podivný a přebujelý slepenec, že si říkám, jestli on si z nás nedělá vlastně jenom srandu. Nolan podobně jako v Dunkerku zcela rezignuje na střídání dynamických pasáží s těmi odpočinkovými a láduje to do diváka od samého začátku, aniž by měl šanci si jakkoliv v průběhu odpočinout (pro mě nepochopitelně tomu napomáhá i střihová skladba v přechodech mezi jednotlivými obrazy). V zásadě sledujeme neskutečně brakovou zápletku se směšně pohroceným záporákem a hrdinou, jehož úmysly a motivace jsou mlhavě nejasné. To sice může být součástí mistrovsky zatwistované zápletky, pro dramaturgii příběhu to ale znamená poměrně důležitý nedostatek. Celková stavba a konstrukce je jakýsi průnik Mementa a Počátku (právě s Počátkem lze navíc v průběhu filmu najít nejvíce společných postupů, které jako kdyby Nolan už jen bezostyšně recykloval). Jenže tam, kde Nolan dokázal dříve spojit určitou svoji patetičnost s přirozenou elegancí, uchyluje se v Tenetu k podivné neurvalosti, která ten patos až nečekaně zdůrazňuje. Snad nejvíc je to patrné na dialozích. Nolan nikdy nepsal vytříbené dialogy, vždy se u nich člověk mohl pousmát, ale rád to v rámci celku odpustil. Teď jsem měl při poslechu dialogů pocit, že sleduju nějaký céčkový pokus o thriller, ve kterém se musí zachránit svět. Snaha o neustálé vysvětlování, která je zároveň vzápětí shozena hláškou typu "Nesnažte se to pochopit". Neustálé zdůrazňování toho, jak je celý svět v ohrožení a jak je třeba udělat tohle, ačkoliv tomu vlastně nikdo nerozumí. První polovinu filmu jsem se doslova nudil a to, co se dělo na plátně, mě téměř nezajímalo. V druhé části jsem logicky alespoň čekal na všemožné vysvětlování a ten nolanovský pocit, kdy všechno do sebe zapadá. Jenže i když to proběhlo, bylo mi to vlastně dost jedno. 150 min kvalitně natočeného maglajzu je bohužel pořád maglajz. 5/10 ()

TheEvilTwin

Před zhlédnutím Tenet se připravte na 150minutové šrotování mozku od začátku do konce bez jediného oddychu, protože Nolan nás v tomhle odhledu vůbec nešetří a servíruje nám nadlidský mindfuck, který tady ještě nebyl. K ději toho moc říct nejde, abych se nezamotal, nicméně tady platí, že čím míň toho divák ví, tím lépe. Herci si film očividně užili a hrají přesvědčivě, kamera je absolutně výborná a kvalitní, realistický a nekompromisní vizuál doplňuje špičková hudba Göranssona, který poprvé v Nolanovce nahradil Hanse Zimmera a vůbec se nemusí stydět. Ačkoliv je to film dobrý, tak po zhlédnutí jsem měl rozpačité pocity. Na jednu stranu člověk chápe konečnou pointu a složí si základní skládačku dokupy, na druhou stranu pořád nechápe většinu minoritních detailů a rozhodnutí hlavních postav. Nikdo se na nic neptá, všichni všemu rozumí (snad až na diváka, který první hodinu vyloženě trpí v nevědomosti a až ve druhé chápe), dialogy jsou osekané jen na nutné minimum, což je obrovská škoda, protože filmu chybí výraznější vykreslení postav, ale chápu, že narvat to do filmové stopáže by jinak nešlo. Za mě je to za poslední dobu nejoriginálnější film s lákavým tématem a typickým Nolanovým rukopisem a za odvahu pustit se do něčeho tak velkého si zaslouží obdiv, ale možná je to až moc velké sousto a není to tak hluboký zážitek, právě kvůli tomu, že diváka na začátku hodí do moře informací bez uvedení, které by drasticky potřeboval. Opatrnější čtyři hvězdy, ale pořád je to masterpiece, o kterém se bude hodně mluvit. (pozn.rozpočet je 205 milionů dolarů, pro srovnání Interstellar 165 milionů dolarů) ()

Jinny

Eh, za mě určitě nejslabší Nolan. Jeho postavy byly vždycky hůž divácky přístupné a jeho přístup k nim dost odtažitý. Dlouho je nechává jako jedno z tajemství. Tady je to ale až absurdní. O hlavní postavě se nedozvíme skoro nic, stejně jako o jeho parťákovi. Jako by jeho hlavní motivace byla v tom pomoct gangsterské manželce, ale nakonec to ani nepůsobí, že by k ní měl nějaké velké romantické city. Ostatně postavě hlavní blondýny a jejímu osobnímu dramatu film celkově přisuzuje kdovíjakou důležitost - vzhledem k tématu filmu neoprávněně. Musím se přiznat, že ty hrátky s časem jsem nepobrala. Uznávám, že bych asi další věci pochytila na podruhé, na potřetí... Ale s Nolanovými filmy jsem nikdy neměla problém všechno chápat na první dobrou, jsem pozorný divák. Trochu pochybuju, jestli by ty v rychlosti pronesené teze chápal i profesor fyziky - a čas tu funguje tak, jak to tvůrci právě potřebují. Zkrátka celý film zavání samožerstvím. Vizuálně je film samozřejmě krásný a akce taková, jak ji Nolan umí. ()

honajz

Po pravdě, Jindřich Polák si s tímhle nápadem v Zítra vstanu a opařím se čajem vyhrál daleko líp, ačkoliv neměl peníze na TAKOVÉ triky. Docela mě potěšilo, že tady hraje hvězda seriálu The Kettering Incident, ale jinak je to celé do půlky heist movie a od půlky bondovka, jen bez nadhledu a vtipu. A celé je to ozvláštněné těmi reverzemi a skoky v čase, kdy už i autoři nakonec přestali některé věci řešit (třeba v určité době dojdou ti vrátivší se do minulosti do nějakého zlomového bodu a ocitnou se ve smyčce - jak se dostanu v čase dál?) a jen si vyhráli s triky bortících se a znovu stavěných budov, opačných výbuchů a tak, až to vyznělo spíše směšně. Navíc je to celé tak prostinké a jednoduché, až by člověk brečel, protože ta hlavní dějová linie o záchraně světa před nějakým zlým vynálezcem je jedno velké klišé, pouze ozvláštněné něčím, co použil už Gaspar Noé a před ním tvůrci československého filmu Happy End s Vladimírem Menšíkem. To já jen tak, kdyby třeba někdo chtěl básnit o Nolanově originalitě. Jinak - když člověk pochopí zcela jednoduché principy výstavby děje tohoto filmu - jsem čekal větší nářez, třeba že ta manželka v tom jede od začátku a všechny převezla, že na konci zjistíme, že jsme se koukali na příběh odzadu, a ostatně ani Branagh tady neměl moc co hrát, buď se jen zamyšleně tvářil (klidná síla), nebo vztekal jak malý kluk. Ten jeho poslední telefonát, to byl taky zmatený blábol. Ostatně takový z toho celého mám nakonec pocit - zmatek. Tvůrci si neuhlídali volné konce, a protože se jim varianty začaly množit násobnou řadou, nechali je být a zadoufali, že diváci v tom budou vidět sofistikovaný a promyšlený řetězec událostí, který jim nakonec do sebe zapadne i přes to množství paradoxů, které sami vytvořili, ale neráčili je skutečně řešit. ()

rikitiki

Řekla bych, že Nolan měl prostě chuť vyhrát si s technickou stránkou filmu. Takže modeluje vbuchy a výbuchy, střely tam a zpátky, motání se v časových rovinách, různé bortění se postav i budov….  a je to hrozný zmatek. Dějově jde o velmi slabý příběh, který je navíc ještě ukrytý pod vším tím efektním, nikoliv však efektivním balastem. Za chvíli i ta přehlídka triků začíná nudit. SHRNUTÍ: Bez dobrého příběhu a postav je ti i obrazová virtuozita k ničemu. ()

Deschain

Je úplne jedno, že musíte mať rúško, aj keď má film 150 minút, lebo počas prvých 5 minút zabudnete dýchať a nedýchate až do konca. Or it’s just me. Sir Michael zahrial pri srdiečku. Obsadenie brilantné, ako je u Nolana zvykom. A Kenneth Branagh je zviera. Sánka dole. Vnútornosti prehádzané dunením v IMAXe. Teším sa na ďalšiu projekciu. (Cinemax Bory IMAX - 27.8.2020) ()

Ivoshek

150 minut trvající, precizně natočený, nazvučený a sestříhaný videoklip. I přes zběsilé tempo mi to přišlo po čase únavné a opakující se, takže jsem cca na 20 minut usnul a probudil se během masivní vojenské akce. Jako by složitost a spletitost děje maskovala, že ta základní myšlenka je tak trochu blbost. I nadále mám za to, že vrchol Nolanovy tvorby je Dokonalý trik. ()

anderson

Veľké nabubralé NIČ. Bohužiaľ v posledných rokoch je to už Nolanov bežný - aj keď remeselne dobre zvládnutý - trademark. (2.9.2020) ()

HellFire

Nolan je zvláštní tvůrce. Vrhá se do témat, kterým se může ostatním jenom zdát, ale jednou za čas se prostě netrefí. A to je případ Tenetu, který je prostě nudný a nezajímavý. Má cool efekty, dobře, ale k čemu to, když všechno ostatní je prostě a jednoduše zapomenutelné hned po zhlédnutí? Akce bez adrenalinu, postavy jsou nevýrazné, střih velmi matoucí a hudba je až nepříjemná. Při sledování jsem měl pořád pocit, že tohle není film toho Christophera Nolana, co natočil úžasného Batman Begins, ale spíše nějakého nováčka, co dostal super nápad na námět, ale nevěděl, jak ho převést na plátno ve snesitelné podobě. ()

GigaPudding

Čtyři hvězdičky ne za to, že by to bylo tak strašně big brain chytrý, protože je to úplná blbost asi za tři hvězdičky, ale asi od půlky se z toho stane vtipná blbost, která je o to vtipnější čím vážněji se bere. :D ()

Othello

Lol, viděl jsem to pošesté a opět jsem se v půlce naprosto ztratil v tom, co se tam děje. Který akční film vám naposled dal tohle slastné vzdání se otěží kontroly? Tenet je pátá mocnina toho, čím se Nolan definuje, včetně toho, co mu mnoho lidí vyčítá. Výsledek je natolik technicky, kauzálně a logicky komplikovaný opus, že (až plně věřím tomu, že do sebe vše v rámci nastavených pravidel perfektně sedí), až se opíše kruh a film vlastně působí jako surreálná avantgarda. Čemuž slouží i ty neproniknutelné postavy, imaxovské změny rozlišení, agresivní hudební mix, v počáteční scéně na kolejišti snad záměrně nenavazující střihy a zvláštní rychlost akčních scén. Některé působí oproti zvyku pomaleji, zřejmě kvůli tomu, že Nolan trvá na využívání reálných kulis. Zase v těch, kde jsou protagonisté lidé, všichni jednají až překvapivě rychle. Rychle se rozhodují, improvizují a hlavně strašně rychle běhaj! Když ve scéně na dálnici zjistí ústřední dvojice, že jazyk, který slyší v rádiu není estonština a jejich autu se bez jejich povšimnutí začne náhle zcelovat rozbité zrcátko, vždycky si udělám mentální poznámku pustit si Tenet znovu kdykoli zas budu mít pocit, že to s tím zámořským akčním filmem jde tak nějak od desíti k prdeli. ()

claudel odpad!

K mým nejnenáviděnějším předmětům na základní a střední škole bezkonkurenčně patřily fyzika a matematika, občas chemie. Takže i kdyby Woody Allen nebo David Lynch natočili film, u nějž budu potřebovat nějaké základní znalosti fyziky a přemýšlet o časoprostoru, tak mě unudí ke zbláznění. Tenet mi vůbec nesedl ani do nálady ani do rozpoložení a unudil mě tak, že považuji jeho stopáž za nejvíce ztracený čas u filmu za rok 2021. A když už mě nebavil děj, kéž by aspoň dvě hlavní postavy byly obsazeny někým jiným, klidně třeba Denzelem a Zendayou. Kenneth Branagh se jeví jako jediné pozitivum tohoto filmu. Pryč s ním a nic od Nolana nechci tři roky vidět. Samozřejmě ale na něj díky předchozím snímkům nezanevřu navždy. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů