Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia. (Continental film)

Wormboy

Ano ano, Nolan je niekde uplne inde, bez debaty...Nepochopitelne pre mna vsak zostava, ze obsadil Elizabeth Debicki do ulohy, ktora na 95% kopiruje jej postavu z Night Managera, kde vsak evilmaharadzu hral pre mna podstatne uveritelnejsi Hugh Laurie, ako tu uplne drbnuto prehravajuci Kenneth Branagh. Ale naspat k Tenet...hej hej, dobre to bolo, staci sa spravne naladil a az take tazke na pochopenie to veru nie je, len by v kine mohli davat slabsie zvuk, lebo toto je fakt miestami na hranici fyzickej bolesti. ()

Sludger

Prvý a zrejme jediný blockbuster roku 2020 je tu a nemá konkurenciu! Kto by to čakal, že? Musím však dodať, že pravdepodobne by bol top aj keby všetko šlo podľa plánu, pretože je to opäť pecka, ale… Nolan opäť prišiel s niečím novým, originálnym a neokúkaným. Nedá vám však čas na strebanie problematiky, ale miesto toho do vás natlakuje mimoriadne dravú jazdu bez možnosti vydýchnutia. Dalo by sa povedať, že celý film je jedna nekončiaca jazda, ktorá len mení lokality a nedá vám priestor na utretie potu. Deje sa toho toľko, že človek má problém všetkým prejsť na prvú šupu. Otázniky pribúdajú a odpovede ako keby do nás niekto strielal pomocou brokovnice. Je to tlak, ale rozštiepený a musíš všetko rozlúštiť pomocou malých časti všade po plátne. Sofistikovaná zápletka dala riadne zabrať a zrejme ešte nejaké dve pozretia sa zapotíme. Vieš, že ti to všetko sedí pokope, ale stále sa tam nájdu veci, čo si chceš ešte raz „čeknúť“. O technických veciach je zbytočné sa baviť – zvuk bol priam devastačný, kamera dychberúca a technické prevedenie „toho, čo netreba menovať, bo by bol spoiler“ je priam brilatné. Dostávame sa ku tomu „ale“. Nolanov chaldný prístup zašiel možno až príliš ďaleko. Chýbalo tomu lepšie vyhranie sa s profiláciou postáv a celkovým vžitím sa do nich. Boli to len postavičky, ktoré sa z ničoho nič zjavili a začali behať v úžasnom svete. Dokonca som si asi v trištvrtine filmu uvedomil, že netuším ako sa volá hlavná postava filmu. Povedali to vôbec? Jedine záporák bol riadny badass. Branaghov divadelný a expresívny prejav tomu pridal ešte väčšie gule. Každopádne som si to užil a už špekulujem, kedy si dám repete. ()

epicek

Bylo mi jasné, že návštěva kina po více jak půl roce musí být vyjímečná a kdo jiný by mi takový zážitek mohl dopřát, než sám mistr Nolan. Jsem si vědom toho, že jsem absolutní hardcore fanda jeho tvorby a proto je třeba mě brát s rezervou, ale sakra on to znovu dokázal, vymačkat z diváka absolutní maximum a po skončení filmu vás nechat dlouze přemítat a skládat si dílky puzzlu do sebe. Tenet se zařadí mezi ostatní do kategorie typická "nolanovina" a já jsem moc rád, že se to povedlo znovu a přitom je hlavní premisa tak obyčejná. Pattinson u mě zase o něco stoupl a na toho jeho Batmana se neskutečně těším. Soundtrack mistra Zimmera by určitě tomu dodal zase jiný šmrnc, ale musím smeknout před Göranssonem, jelikož to byla taky dost slušná paráda. Nic lepšího člověk letos v kině neuvidí, takže jsem zvědavý, co to bude Chrisi příště? All I have for you is a word: Tenet. It'll open the right doors, some of the wrong ones too. ()

campix

Nolan je stále asi tím nejlepším a nejzajímavějším originálním tvůrcem dneška. Každý jeho film je událost a většina z nich se stane kultem. Tenet v tomhle měřítku lehce pokulhává a v Nolanově portfoliu bude pravděpodobně hrát druhé housle. Nolan se tu motá v časových paradoxech a netvoří tak zajímavý svět jako například v Inception nebo Interstellaru, ke kterým je Tenet vzhledem k zamotanému ději přirovnáván. Všechno je takové ponuré, nebarevné a lehce depresivní. Oproti dvoum zmíněným filmům zde také chybí nějaké větší herecká persona, která by to všechno utáhla. JD Washington mě zaujal už dříve, ale sem se mi tolik nehodil a výrazně ho přehráli vedlejší (lépe vykreslené charaktery). Například Robert Pattinson nebo Kenneth Branagh. Obecně je Tenet velmi dobře obsazený, a to především ve vedlejších rolích. Časové paradoxy se na závěr docela hezky protnou a je vysvětleno tak nějak to hlavní, co Nolan chce, abyste pochopili na první dobrou. Otázek můžete mít pak ještě hodně, ale ta základní kostra je poměrně hezky vysvětlena a zakomponována do sebe. Mně upřímně nevadilo, že jsem nepochopil každý záběr nebo, že mi jsou nějaké věci nejasné. Přistoupil jsem Nolanovi na jeho hru a vzal si to podstatné. Stále jde asi o hlavní událost roku a také výborný film, ale na Nolana je to v určitých směrech málo. ()

Pajky3

Portsmouth, 17.9.2020 Očekávaný film od Nolana u mě plní to, co jsem chtěl, i když mi nedal ten faktor nadšení navíc. Akci jsem si užil, kousky skládačky pomalu zapadají do sebe a na konci to všechno dává smysl. Rozhodně se vyplatí podívat se v kině, už jen kvůli té akci to stojí za to. Jinak je to dobré sci-fi, které si pohrává s plynutím času a funguje tak, jak má a nepřijde mi to zbytečně matoucí. ()

Martrix

Po premiéře se to v recenzích hemžilo výrazy jako, divácky nevstřícný, složitý, technicky dokonalý... . Aby taky ne, když se díky smršti komiksových a akčních výplachů, stává z většiny konzumentů hollywoodské zábavy tlupa filmových primitivů, kteří už nejsou zvyklí na složitější příběhy pro dospělé. Ale nebudu chytračit, Tenet je i pro mě ztuha stravitelný a ano, v některých případech jsem se o pochopení zamotanějších momentů nesnažil...prostě jsem je akceptoval. Ovšem ne proto, že bych byl líný přemýšlet. On na to prostě nebyl čas. Nolan na vás celou tu podivnost vysype a nestará se, jestli bude divák stíhat číst titulky, sledovat dění a u toho chtít přemýšlet. U žádného jiného filmu jsem si nebyl víc jistý, že ho pro plné pochopení budu muset zkouknout znova a tentokrát nadabovaný. Zajimavé ale je, že ve skutečnosti je obsah toho všeho vcelku jednoduchý a mnoho okamžiků bylo velmi předvidatelných. Bylo vám jasné, že když se postavy pohybují v čase, tak na sebe narazí budoucí týpek s tím současným a že to do sebe zapadne. Bylo vám jasné, že se bude příběh vyprávět tam a zase zpět. Tím neříkám, že Nolani nepřišli s chytrým scénářem. Přišli, jako vždy, ale jinak bych tento film za scénáristický klenot žánru nepovažoval. I přes avizované vizuální orgie mi nijak zvlášť nevadí, že jsem Tenet neviděl v kině(i když by asi bylo zajímavé sledovat reakce diváků po skončení promítání), protože to vizuálno je v případě Tenetu spíš jen třešnička na dortu. Pro mnohé to ale bude právě tento element, díky kterému ustojí ty obsahově nepřehlednější pasáže. Obsazení Johna Davida Washingtona nepovažuji za šťastnou volbu, pro mě byl necharismatický a nevýrazný. Takže nejsem sice zklamaný...ale to jen protože jsem nic převratného nečekal. I když je Nolan mistr svého řemesla, nemělo by být ostudné přiznat, když vás jeho film i přes nesporné kvality, nijak zvlášť neuchvátil. Nutno ale dodat, že druhé zhlédnutí může výše popsané snadno zvrátit.****** Tak jsem se velmi zmýlil. Po druhém shlédnutí, tentokrát s dabingem, na mě působí Tenet chladně, neosobně a nepříjemně. Snižovat hodnocení nebudu, ale nutkání by bylo...anebo jo, snižuji. ()

fugazi

Jedna malá recenze zbytečně moc velkýho filmu. Bacha, na konci lehkej spoiler, ale tehle spíš pomáhá si film o trochu víc užít. Nolan si odškrtává všechny bondovský klišé. Jezdí se ve velkých autech, lítá se ve velkých letadlech a pluje se na velkých lodích. Do toho se každých deset minut mění lokace, chvíli jsme v Norsku, náhle je rozhovor v Indii, po chvíli další v Anglii, Ukrajině, Itálii a nakonec je přestřelka na nějakym no name ostrově ani nevim kde. Prostě megalomanie nade vše, která je ale úplně zbytečná a už tak zmatenýmu divákovi zavařuje mozek ještě víc. Film totiž nemá ani začátek. Jsme hozený do děje, po jehož skončení jsme viděli jen půlku událostí, o kterých se mluví. Proto se o postavách skoro nic nedozvíme, jejich minulost se totiž ještě nestala. Nolan se s vysvětlováním moc nepáře a nějak to rozumně rozklíčovat dá fakt zabrat. Chce to hodně trpělivosti a určitě víc než jedno zkouknutí. Ale kdo trpělivost nemá, tak prostě, Pattinson se vrací časem, aby ochránil svého učitele, který ho v budoucí minulosti rekrutuje. To je celý … 7/10 ()

Juto

Christopher Nolan vkročil vedľa. Film po technickej stránke je vynikajúci, akčné scény sú bravúrne, ale scenár je proste debilný. Hľadať zmysel filmu sa vôbec nedá. Hlavný hrdinovia zložito plánujú záchranu sveta a vysvetľujú plány, ktoré sú sprosté. Už len, že chcú zachrániť dievča a ohroziť koniec sveta nedáva zmysel. Nolan by mal radšej natočiť Bondovku. To by sa mu viac hodilo. 7/10 ()

PROCESOR

Je to, jako když přišli v grotesce na to, že se kamera dá pouštět pozpátku, ale tady se to tváří děsně důležitě a složitě. Je to průměrný akční snímek zabalený do vědeckého cestování časem. Takže když si odpustíme ten stokrát ohraný námět cestování časem, zbude nám pořád jenom ten průměrný akčnák. To seriál Návštěvníci byli líp zpracováni a netvářili se u toho tak hustě. ()

Ondatra

Asi jediný film od Christophera Nolana, který budu muset vidět víckrát, abych ho pochopil. Lidi, který ho pochopí napoprvé, tak klobouk dolů. Efekty a způsob akce opět musím pochválit panu režisérovi... Brilantní práce! Ale když vezmu celkově ten film jako celek, tak za mě patří snímek mezi ty slabší. Neříkám, že je nutně špatný, to rozhodně ne, ale když to srovnám s ostatními filmy Nolana (Počátek, Temný rytíř, Memento), tak rozhodně nebude můj oblíbený. 7,5/10 ()

animaxis

Nikoho asi nepřekvapí, že se jedná o hlavního filmového tahouna roku. Není to však jen tím, že je v tuto chvíli Tenet relativně bez konkurence. Nolan opět předvádí svůj režisérký um, a to jak prací se scénářem, kamerou, střihem, herci, ale opět třeba také s hudbou, která je u něj tentokrát ještě hlasitější než kdy předtím. Tentokrát si tu od hlavních postav (především od protagonisty) držíme ještě větší odstup než je u Nolana zvykem. To tu ale i Johna Davida Washingtona funguje tak, že se do něj jako diváci můžeme promítat a pravidla tohoto světa objevovat spolu s ním. Díky těm pravidlům s časem tu vypadají akční scény naprosto skvěle, je ovšem určitě nutné dávat při vysvětlování opravdu velký pozor, protože stačí, aby vám unikla jediná věta, a už se v tom začnete ztrácet. Obecně celý koncept filmu je nevýdaný a určitě se jedné o jeden z originálnějších filmů o cestování časem. Jak už jsem psal výš, herci tu jsou jako v každém Nolanově filmu skvělý a výborně se s nimi pracuje. Osobně mě nejvíc zaujal Pattinson a jsem opravdu velmi rád, že po Twilightu s herectvím neskončil. ()

Doldus

Co se týče technického zpracování, vše včetně hudby, kamery, střihu apod. je naprosto famózní (ať už je vše jak chce, jsem Nolanovi neskutečně vděčný, že preferuje praktické efekty). Herci jsou taktéž skvěle vybraní a zahraní, Branagh to jednoznačně vede. Koncept samotný a jeho naroubování na špionážní žánr je originální a ambiciózní. Akce je dost a je precizní. Tak proč jen čtyři? Dvě věci. Zaprvé, Nolan se teď již definitivně opájí svou mocí a genialitou natolik, že divákovi značně složitý systém centrálního konceptu vysvětluje jen minimálně a vágně (k věcem se dá samozřejmě dobrat, ale u tak nabitého filmu to divákovi beztak všechno nedojde hned) a navíc pomocí zkratkovitých hlášek typu "co se stalo, stalo se". Ano, vede to zvídavého diváka nevyhnutelně do další projekce, ale i tak mohl Nolan být milosrdnější a nedávat divákovi takové kotle. Zadruhé, a to je ještě důležitější, Nolan při vší té technické preciznosti a komplexní zápletce zas a znovu neuspěl ve vytvoření autentických a živých charakterů. Ústřední dvojice agentů má určitý náznak chemie, ale ta se sotva projeví, když pořád jen plánují další akce, nebo se snaží (stejně jako divák) pochopit, co se to vůbec děje. Stejně tak téma manželství a mateřství (skrz postavu Elizabeth Debicki) je tu zpracováno tak povrchně, že vrcholné "emocionální" chvilky ve filmu mě nechali naprosto chladným. I přitom, jak se herci snažili, to po téhle stránce nefunguje, ačkoliv Nolan to dle mého umí (viz Dokonalý trik nebo i ten Dunkirk). Samozřejmě jsem si vědom toho, jaké filmy Nolan točí, jak stále tematicky posouvá hranice kinematografie, jak a co upřednostňuje. I tak bych ale klidně viděl příště něco trochu zemitějšího, s propracovanými charaktery a onou pověstnou jiskrou. Myslím, že Nolan už dostatěčně všem prokázal, jak moc rozumí kvantové mechanice či všemožným paradoxům. ()

LasT_Olt

Čím víc nad tím uvažuji, přijde mi jakoby Nolan ve svém srdci toužil natočit sequel k Počátku, avšak ten má tak dokonalý uzavřený konec, že to není absolutně možné a tak natočil Tenet, který je v určitých sekvencích Počátku tak hrozně moc podobný, až jsem zíral s otevřenou hubou. Je to totální nálož, kterou nedokáže normálně myslící člověk po prvním shlédnutí vstřebat a pochopit, i já který si v takovýhle filmech vyloženě libuju, jsem se po cca 90 minutách začal ztrácet. Řemeslně, je to naprosto vynikající vypiplaná práce, které nelze nic vytknout, i ten Ludwig Goransson mě docela mile překvapil, ale co si budeme povídat Hans Zimmer je jenom jeden. Očekávám, že celkové hodnocení filmu, ještě poletí o něco níž, jelikož pro mnoho lidí to bude až moc komplikované a tudíž nezábavné a abych řekl pravdu, tak to i docela chápu. Každopádně jsem zvědavý s čím Chris přijde za dalších deset let, ale podle všeho to bude film u, kterého dostanu mrtvici. Když se totiž snažím přemýšlet o tom, co jsem to v tom kině dneska viděl, hlava mě pořádně rozbolí. ()

BoXBe

Must see v kině s co nejlepším zvukem. Nolan zase dokázal, že hraje jinou ligu. Ne nutně lepší, ale rozhodně efektnější. Nastavuje zase nová pravidla, háže v kostky, zkouší, co plátno unese s minimem digitálních triků a je to znát. Už teď vím, že to uvidím ještě nejmíň pětkrát, protože mě to jednoduše baví. TENET připomene Matrix, zážitek z kategorie "poprvé". Má jedinou nevýhodu, je až příliš složitý a vrstevnatý na to, jak rychle chce všechno odvyprávět. Ani potřetí to nestíhám. Vedle toho ale nedá usnout oku a uchu. Ať už zalíbením v estetice architektury a veřejného prostoru, tak v dokonalé kameře, byť to někdy není zcela podstatné pro děj, ale jen na efekt. Na efekt ale dokonale sedí hudba, zvuk, rytmika střihu i bezchybní herci (, kteří, pravda nemají zas tolik co hrát). Velké scény ve finále byly složité jako žebř, ale epické a efektní byly každopádně a až potřetí mi dochází, jak byly důležité pro propojení hlavních postav. Vybavuje se mi v souvislosti s TENETem nejvíce film 12 opic. A stejně jako u Gilliama tehdy je na tomto Nolanovi fajn, že rozjede mozek na plné obrátky. Viděno už potřetí a stále platí, že je to pecka a svižná, hutná bomba, která je pořád pro mainstream překombinovaná, proto nikdy nebude tolik chválená. Osobně mě to nijak neomezuje v tom si TENET maximálně užít. ()

DominikV

Lidí, co blázníte s tou kritikou? Uznávám, Tenet je horší než Počátek. Ano, není ani lepší než Temný rytíř. No dobře, dokonce ani nevyrovnal laťku nastavenou Interstellarem i Dokonalým trikem. ALE pořád se jedná o kulervouci film, který baví. A baví právě pro to, že je to tak nolanovský. Uvědomte si, že nic podobného jsme dlouhé roky neviděli. A pravdepodobne dlouho ani neuvidíme. Já si film neskutečně užil (již 2x) a těším se na další zhlédnutí. ()

mortak

Isaac Asimov to téma rozpracoval v knize Konec věčnosti daleko lépe. A to proto, že zůstal při zemi a držel se jedné dějové linky. To Nolan se neudržel a začal přidávat další a další meta roviny. Kde se vzal název filmu? Sator Square. Tento artefakt sice docela dobře vyjadřuje základní myšlenku, ale film by měl být čitelný i bez těchto berliček. Kdyby se Nolan alespoň víc věnoval vysvětlování pravidel a zákonitostí inverzní entropie, ale Nolana povětšinu filmu zajímá melodrama o zlém bílém muži, co chce zničit svět, a o zbohatlické paničce, která musí v sobě najít sílu k boji proti němu (což tu máme explicitně zdůrazněno skokem). A Debicki je ve své roli velmi nesympatická. Bohužel kvůli Nolanově orientaci na city a rodinná dramata tu zapadnou skvělé momenty (tragické "Já si to prožiji ještě jednou"), které by si zasloužily větší důraz a plochu. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů