Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia. (Continental film)

Remedy

Christopher Nolan je tentokrát ke svým postavám ještě odtažitější a chladnější než obvykle, na druhou stranu se mu opět povedl narativní ultra mindfuck, který hravě strčí zbytek blockbusterové produkce do té nejhlubší kapsy. Je otázkou, na kolik je Tenet vlastně divácký, protože na rozdíl od Počátku se v něm nedočkáme žádných vyloženě „vysvětlujících“ scén, po kterých by přišlo nějaké osvěžující porozumění. Ten film je strašně zahleděný do sebe, ale je tak krásně čistě nerdský a audiovizuálně odzbrojující, že ho vlastně nejde nemilovat. Společně s Mementem je to asi nejméně přístupný Nolan, pokud jde o nějaké hlubší pochopení příběhu. Memento i Tenet mám ale za 5*, protože si zjevně tu svou nechápavost pekelně užívám. ()

Philcze

Pro "you know, actually..." lidi bezkonkurenčně nejlepší Nolan. Se mnou ale ústřední příběh nerezonuje tolik, abych se znovu a znovu vydával na cestu za pochopením. Nezbývá než smeknout nad dokonalou souhrou technických řešení a vypravěčského umu. Od příběhu si ale držím mrazivý odstup, částečně rozžhavený obdivem nad trajektorií kariéry Roberta Pattinsona – předmětem jedný z dosavadně nejlepších redemption arcs v historii kinematografie. 80% ()

PogoJoe

Film skončil, a první komentář dívky, co v kině seděla vedle mě, byl "docela jsem se v tom ztrácela". A tím by se dal shrnout i můj pocit, takže i přes dechberoucí audiovizuální zpracování s filmem moc spokojený nejsem. Postupně jsem čím dál tím víc tápal, proč ty lidi tam dělají zrovna to, co dělají, proč jdou zrovna tam, apod. Celková idea je jasná, jde o to zabránit hlavnímu padouchovi ve zničení světa, ale film je přeplněn informacemi, které často nejsou dostatečně vysvětleny. Měl jsem hodněkrát potřebu si film o kousek vrátit a přehrát si nějaký dialog znovu, abych jej lépe pochopil, jenže to v kině nejde. J. D. Washington neokoukaný a hodil se sem, K. Branagh je jako padouch prostě boží, hold Pan Herec. Přišlo mi to taky takové neosobní, chladné, bez emocí, příliš mě to nevtáhlo a poslední půlhodinu už jsem se vyloženě těšil, až to skončí a myšlenkami bloudil jinde. Znovu už to vidět určitě nechci, ani pro lepší pochopení. ()

scroochy

Film s velkým F. Neskutečné měřítko a opravdu komplexní struktura, která se s divákem moc nemazlí. Skvělá hudba, herci, výprava, akce... Ale upřímně pro objektivnější ohodnocení to potřebuju vidět ještě jednou. ()

major.warren

RECENZE: Nesnažte se to pochopit. Vnímejte to! Tak zní klíč a hlavní premisa k Tenetu, novince vizionářského režiséra Christophera Nolana a snad nejočekávanějšího filmu letošního roku. Hlavní hrdina, bezejmenný agent, se dostává do služeb tajemné organizace, kde je seznámen s tzv. uměním inverzní entropie, což jednoduše řečeno znamená, že pro dané předměty plyne čas obráceně. Hrdina má za úkol zabránit nastávajícímu zničení světa ruským zločincem, kterému se tato „časová hračka“ dostala do rukou. Tenet je druh filmu, o kterém nechcete předem nic vědět, paradoxně si ale před jeho zhlédnutím zjistěte co možná nejvíc o příběhu, časové inverzi a také o dalších dílech Christophera Nolana, o němž by se dalo říci, že je „hrátkami s časem“ doslova posedlý, ať už se jedná o jeho snímky Memento, Počátek nebo Dunkerk. Tenet, jakkoli je originální, zvrácením událostí, které se již staly, odkazuje k druhému Terminátorovi, stavbou příběhu zase k tradiční bondovce. Jistě, agent 007 je jen jeden, nutno však podotknout, že akce a humor jsou v Tenetu nápaditější než v posledních bondovkách. John David Washington hraje výtečně. Umí se rvát, má šarm i vtip. S klidem bych si dovolil tvrdit, že jestli má příštího Jamese Bonda hrát černoch, měl by jím být on. Skvělý je i Robert Pattinson coby hlavní hrdinův partner v náročné misi. Kenneth Branagh, jindy představitel sympatických postav, je zde tentokrát ďábelsky žíravý záporák. Naopak půvab dodává Elizabeth Debicki v roli jeho ženy. Potěší i drobné cameo Michaela Cainea, Nolanova kmenového herce. Tenet vám nabízí prožít neskutečně silný zážitek s ještě silnější atmosférou. Není proč se bát nepochopitelného, bohatě stačí vnímat. Nolan celé dvě a půl hodiny ovládá vaši mysl a přirozenou autoritou hodnou nejlepšímu filmaři současnosti vás přesvědčí přistoupit na svou hru. Podobný pocit při sledování, kdy zarytě sedím na místě, upřeně hledím na plátno a tají se mi dech jsem v kině zažil snad třikrát (rád zmíním, že jedním z těchto případů byl i zmíněný režisérův Dunkerk). Perfektní ozvučení, výborný střih, nádherná kamera. Na to všechno jsme u Nolana sice zvyklí, ale zároveň je znát, že se každým dalším filmem jako tvůrce vyvíjí a zlepšuje. Rád bych se pozastavil u hudby, která zde tvoří nedílnou součást vyprávění. Skladatel Ludwig Göransson se ocitl ve velmi obtížné situaci. Nolan je totiž už řadu let zvyklý na určitý hudební standard Hanse Zimmera, který byl bohužel zaneprázdněn jinou prací. Göransson složil pro Tenet hodně intenzivní hudbu. Myslím, že to, co Zimmer s Nolanem dovedli společně k dokonalosti v Dunkerku, který na znepokojivém soundtracku emočně stál, Göransson v Tenetu dál rozvíjí, byť se až příliš urputně snaží Zimmera napodobovat. Nicméně… funguje to. Ano, Tenet není dokonalý. V druhé polovině chvílemi ztrácí tempo, občas je zbytečně výmluvný a dialogy lehce skřípou. Téměř všechno však napraví mistrovsky natočená akce, při níž se vám zastaví srdce. Tenet je filmem poměrně revolučním, nic podobného jsme dosud neviděli. Pokud byl režisérův vizionářský záměr povznést současný způsob vyprávění a natáčení filmů zase někam výše, myslím, že se mu to povedlo skvěle. Je radost sledovat, že vše, co se na plátně děje je natočeno bez vizuálních efektů, navíc na klasický filmový materiál namísto digitálu. Ve srovnání s jinými „akčními podívanými,“ kterých je v kinech ročně tucet, to doslova bije do očí. Jestli chcete vidět opravdový film se vším všudy a zažít něco mimořádného, pak vyrazte na Tenet! 80%. () (menej) (viac)

Helo

Klasickej Nolan. Hlučnej, zručnej, v akčních scénách uchvacující... a především nápaditej. Film jako celek není těžký pochopit, v některých jednotlivostech už se člověk ale na první dobrou trošku ztratit může. Konec konců jsme zvyklí na to, že svět běží dopředu a ne dozadu a už vůbec ne dopředu i dozadu zároveň. Ale dá se to. Na filmu je vlastně nejvíc nepochopitelný to, jak měl Mistr vůbec hlavu na to, to takhle vymyslet a pak ještě natočit. ()

El Indio

Studený, odtažitý, bolehlav způsobující blábol. V ději jsem se ztratil někdy po první čtvrthodině a neměl jsem sílu hledat cestu ven. Ani trochu mě to nebavilo, postavy mě nezajímaly a znova bych se na to nekouk ani kdyby mi za to platili. Píčovina roku. ()

stration

Já toho Nolana prostě žeru! Mě to ohromě baví a je mi úplně jedno, jestli jsou tam nějaký logický nesmysly. Neuvěřitelně poutavý obraz celkem banálního příběhu, o který ale až tak nejde. Vše je podřízeno nápadu a realizaci, která je úžasná. Pochopitelně musím vidět vícekrát, ale nepochybuji, že další projekce ve mně vyvolají ještě větší nadšení a touhu porozumět každé skulince, kterou na nás Nolan vytáhl. Moc dobrý filmeček. ()

Colby Sawyer

O Tenetu nelze říct nic jiného, než že se jedná o další Nolanův majstrštyk. Moc lidí nemůže v Hollywoodu přijít a říct si o 200 milionů na nový film. Jsem strašně rád, že Christopher může a tyto horentní sumy investuje takto znamenitě. Výprava je enormní a díky praktickým trikům akce i vše ostatní vypadá naprosto fenomenálně. Washington s Pattinsonem ve spojení s Branaghanovým záporákem to herecky utáhnou s přehledem. Jedinou potenciální výtkou by mohl být scénář, který je bez sebemenší pochyby geniálním dílem, ale zároveň je film díky němu poměrně těžce uchopitelný. Vysvětlovacích pasáží je na první zhlédnutí míň, než by bylo záhodno. Mně osobně nevadí, že na poprvé jsem vše nepochopil, ale chápu, že někomu to může vadit dost. Tenet je uchvátný film, který zaplní další místo v učebnicích filmařiny a já se nemůžu dočkat dalšího zhlédnutí až budu mít po ruce učebnici fyziky. ()

Trevor

184 dní trvala odluka. Nie cirkvi od štátu ale moja a najväčšieho filmového znalca od filmového plátna aj od seba navzájom. Tenet bol oprávnene filmom ktorý nás do kín po koronakríze prilákal, avšak treba povedať že za očakávaním trochu zaostal. Najmä v úvodnej a bohužiaľ aj v záverečnej polhodine . Všetko medzitým bolo vynikajúce, niektoré zábery na jachty či turbínu lietadla brali dych a človek odpustil aj silné emancipované ženy ktoré riadia svet či pochopiteľne bieleho muža ktorý bije svoju ženu a tá nájde útechu v náruči Black panthera. Keďže sa film natáčal dlhšiu dobu pochopiteľne nechýba ani ruská hrozba, ale najviac filmu chýbal o 30 minút kratší dej. Na tom sme sa zhodli obaja. Nolan opäť nesklamal ale zase neprekročil svoj tieň a tak po odchode z kinosály v susednom.meste prevláda sklamanie. ()

salalala

Nolan nejspíš došel na absolutní hranici divácké únosnosti a natočil film, který je záměrně na první dobrou nepochopitelný, moc se v něm toho nevysvětluje a je potřeba ho vnímat spíš přes divácký instinkt a aktuální pocity. O naprosté filmařské preciznosti není třeba polemizovat, protože veškeré kamerové záběry jsou nádherné a epické, atmosféra je potřebně hutná a v závěru nechybí ani napětí. Poměrně solidní je i hudba Ludwiga Göranssona, která jen dotváří velmi specifický až trochu paranoidní pocit. Obdivuhodná je i realizace akčních scén, které jsou realizovány pozpátku a závěrečné prolínání několika časových úrovní je fascinující, navíc naprosto skvěle a realisticky zvládnuté a taktéž všechny bitky jsou potřebně syrové a úderné. Malinko problém nejspíš nastává s určitou strojeností postav, které nejsou moc životné a působí spíš jako figurky na šachovnici, otázkou pak ale je, zda to u špionážního filmu až tak vadí. Nicméně emocemi se tu šetří až moc a někdy by Nolan mohl trochu přitlačit, nejspíš by mu to ale narušilo celý jeho koncept. Z velmi slušného obsazení se vymyká (asi) záměrně přehrávající Kenneth Branagh, který si záporáka vysloveně užívá, pozadu ale nezůstávají ani John David Washington, Elizabeth Debicki a Robert Pattinson, který už auru Stmívání pomalu zahazuje. Vzhledem k tomu, že tempo je hodně svižné, tentokrát nevadí ani notná délka, v níž je potřeba být neustále v pozoru a vše vnímat. A samozřejmostí je i to, že je potřeba dalších a dalších projekcí. Tenet je vynikající hříčka filmaře, který přerostl všechny diváky a zkouší, co ještě snesou. Za vidění ale stojí, protože naroubovat na jednoduchou špionskou zápletku časové hrátky a tím ji absolutně zamotat, je kousek hodný génia. 80 % ()

Starletka

Není všechno zlato, co se třpytí. Občas najdete jen obyčejný alobal obalující vzduchovou bublinu. Tedy jedna hvězdička za audiovizuál, druhá za herce. Zbytek je totiž hrůza. Neuvěřitelně předvídatelný, neoriginální děj, naprosto ploché postavy bez jakýchkoliv náznaků osobností, prázdná, nepřehledná akce, přepálená délka... Ale úplně nejhorší ze všeho byly dialogy. To snad ani Inception se nesnažilo být tak pseudo-superinteligentní a to je co říct. ()

JohnMiller

Nie, že by ma Christopher Nolan nezvykol príjemne prekvapiť, ale toto som fakt nečakal. Hra s predmetmi a postavami v časopriestore je geniálna. To že v polovici filmu sa hlavné postavy vracajú v čase a prechádzajú tými istými udalosťami pri ktorých sa síce nič nového nedeje ale povysvetľujú sa nejasnosti ktoré počas priebehu prvej časti neboli jasné, považujem sa úplný vrchol a osvieženie samotnej kinematografie a práce so scenárom. Jeden z najlepších filmov roku 2020. ()

Blackhand47

Váhal jsem, jestli dát filmu 3 nebo 4 hvězdy, jelikož druhá polovina filmu můj názor na dílko podstatně změnila, ale úvodní sekvence je natolik nudná, že jsem měl opravdu chuť vypnout a lidi, se kterými jsem na něj koukal v podstatě postupně odcházeli, až jsme u televize zůstali jenom dva. Máme tu klasickou časovou smyčku, jen nám trvá delší dobu, než nám to v některých bodech dojde. S bratrem jsme nakonec čekali daleko silnější pointu, která tam vskutku býti mohla, ale příběh jako takový je vlastně bohužel velmi jednoduchý a člověk si ani nemusí kreslit žádnou časovou osu, jak bylo některými lidmi avizováno. Jo, praktické efekty má film perfektní, možnost sledovat dva časy souběžně je boží, ale hudba je taková zvláštní (netvrdím, že k tomu nesedí, ale není to něco, co bych musel poslouchat) a zápletka s bombou je hodně obyčejná. 70% ()

runner85

Tak tomu som teda nepochopil. Tá servírka to bol muž? Podobným jazykom hovorí Nolan. Začal Interstellarom, prešiel k Dunčiči a zakončil to Tenetom. Chvalabohu že som nato nešiel do kina. ()

Arcadan

James Bond with a twist. Upřímně nevím, jestli jsem to opravdu pochopil, ale bavil jsem se po celou dobu tak dobře, že je mi to vlastně jedno. Nějakou dobu se už na akční filmy nedívám, nebo je minimálně nevyhledávám, ale Tenet mi teda ukázal, že dělám chybu a měl bych zase začít. Usmíval jsem se do úplného konce jak osmiletý kluk na marvelovce. Už jenom za to a pak za ty dokonalé obleky musím dát absolutní hodnocení. ()

lucifrid

Taková fajn oddechovka, i když jsem se asi dvakrát přistihla, že jsem úplně nedávala pozor, určitým scénám by sedlo prostříhání, rozhodně to mohlo být kratší. Vycizelované akční scény, hezky vymyšlené, ale tak nějak bez duše. Elizabeth Debicki a Robert Pattinson byli velkým plusem, Michael Cain příjemným bonusem. Washington v zásadě nic nepředvedl a Kenneth Branagh? Pořád nevím, zda se mi v té roli líbil nebo ne. To Patel, ač měl menší roli, tu byl mnohem stravitelnější než v Yesterday. Pořád mám trochu pachuť z jedné okamžitě uhádnuté věci, přišlo mi to naprosto očividné. Je to tak na 7/10, ale mám pocit, že časem, až se to uleží, hodnocení snížím. Chytré to je, ale něco mi tam sakra chybělo. ()

marleyy

85% kino. Thrillerová, špionážni masáž, ve které hrají prim scénář, skvostná režie, hudba, akce a herecké výkony. Pro někoho chladný film, pro mě vybroušená ledová ocel napumpovaná vytříbeností pro detail. Doporučuji. ()

Lenka.Vilka

Na tomhle filmu mě asi nejvíc bavilo to, co se divák dozví úplně na konci. A ne, tím to film nesrazí. Možná je to akorát důkaz, že ty komplikovaný věci jsou ve výsledku úplně jednoduchý. A musím říct, že finálová akční sekvence byla dokonalá. A já kroutila hlavou, jaktože to Nolan ukočíroval. Přes dvě hodiny jsem se usmívala. Což je divné psát. Mě skoro přišlo, že to nemá ani hodinu, jak rychle mi film utekl. Ani jedno hluché místo, minuta kdy bych se nudila. Tohle je film podle mého gusta :) PS: konečně jsem viděla podruhé .je fajn říkat si: "No, jasně" a už to tolik v hlavě nemusí v hlavě tolik šrotovat. Prostě si to užijete. (30.11.2020) ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů