To je vražda, napísala

• Česko To je vražda, napsala (viac)
Dráma / Komédia / Krimi / Mysteriózny
USA, (1984–1996), 198 h 48 min (Minutáž: 45–93 min)

Predloha:

Washington Irving (kniha)

Scenár:

Peter S. Fischer, Robert E. Swanson, Tom Sawyer, Robert Van Scoyk (viac)

Angela Lansbury, William Windom, Ron Masak, Louis Herthum, Tom Bosley, Will Nye, Michael Horton, Ken Swofford, Julie Adams, Herb Edelman, Keith Michell (viac)

Úspešná spisovateľka Jessica Fletcherová pomáha riešiť kriminálne prípady vo svojom okolí. Bývalá učiteľka angličtiny žije sama v dome v malom mestečku Cabot Cove. Je na dôchodku a po smrti manžela Franka sa rozhodne písať detektívne romány. Hneď prvá kniha je úspešná a vydavateľ ju pozve na oslavu do New Yorku. Keď sa však na večierku odohrá vražda, Jessica dostane prvú príležitosť súkromne pátrať po vrahovi, v čom sa jej úspešne darí. Napokon rieši vraždy, ktoré sa odohrávajú v jej okolí či na cestách, keď navštevuje početné príbuzenstvo a spoločesnké akcie. Polícia zvyčajne nie je nadšená jej aktivitami, pretože ako amatérka je vždy aspoň o krok pred profesionálmi, a tiež ako prvá odhalí skutočného vraha. (TV JOJ)

Recenzie používateľa Tai_K_B k tomuto seriálu (70)

Mrtvý letěl první třídou (1987) (S03E12)

Flatcherová versus Janewayová a mezi nimi David Hemmings. A samozřejmě taky černý pasažér Bertík (který byl ve skutečnosti bílý). A ti všichni v první třídě dopravního letadla vysoko nad Atlantikem. Co jen si přát víc? Jak spáchat vraždu a krádež stylově a s grácií? Když jsem tuhle epizodu viděla poprvé, obsazení i rozuzlení mě opravdu nadmíru mile překvapilo. ()

Špatné spojení (1987) (S03E13)

Seth: „Je tu někdo?“ Jessica: „Né, joggujeme venku v dešti!“ … „Máte někdy pocit, že jste přehlédl horu v nížině? Že jste něco zvoral?“  |  Tato epizoda mě vzdor tomu, že se odehrává v Cabot Cove, příliš nezaujala. Jediné, co stojí za povšimnutí, je zjištění, že Jess ujíždí na pizze s feferonkami a že tu byla asi nejblíž vlastnímu zavraždění ze všech dosavadních epizod. A co mě překvapilo: režie: David Hemmings. ()

Vražda v mollové tónině (1987) (S03E14)

Jako ojedinělý experiment, no dobře, a mladičký Shaun Cassidy je jakš takš sympatický, ale popravdě na tento seriál o všetečné a energické vraždy řešící spisovatelce nekoukám proto, abych sledovala její vyprávění o tom, jak ty vraždy řeší někdo jiný. Být tato epizoda v jiném seriálu, ani bych o ni nezavadila. Rovněž Jessičina představa o domácím oblečení se s tou mou poněkud rozchází (a teď nemluvím jen o těch srandovních chundelatých střevíčkách od Gradyho), nicméně asi se není co divit. Konec konců, odehrává se to v zemi, kde se běžně chodí ve venkovních botách přes koberec rovnou do postelí a všichni si běžně kuchtí oběd bezchybně nalíčeni, načesáni, obuti ve venkovní obuvi a oděni v čerstvě vyžehlených elegantních šatech – to kdyby náhodou museli nečekaně otevřít nějakému náhodnému příchozímu a někam s ním narychlo odejít. Takže nakonec jsem si na ní nejvíc užila hostování Reného Auberjonoise, a to bylo tak asi vše. ()

Vražda bez scénáře (1987) (S03E15)

Detektiv: „Madam. Jste tu jen jako pozorovatel.“ Jessica: „Ano. A pozoruji naprostý nedostatek zdravého rozumu.“ […] „Poručíku, můžete se přestat pulírovat a začít mě poslouchat?“  |  Kromě pěkné detektivky mě tady královsky pobavil George Takei v roli Berta s 38letou uklízečskou praxí a velmi netradiční sběratelskou zálibou. Jeho seznámení s Jess, kdy jí složil poklonu: „Ty Vaše odpadky sleduji už dlouho,“ bylo z nejoriginálnějších, jaké jsem doposud viděla. A ten jeho vyplašený kukuč, když objevil mrtvolu, stál taky rozhodně za to. :-) Navíc se projevil jako velmi nenucený Jessičin pomocník při líčení pasti na vraha… Je to zkrátka ten typ postavy, kterou si zamilujete. ()

Smrt podle dohody (1987) (S03E16)

Tady jsem se opravdu bavila, ačkoli box narozdíl od jiných bojových umění není úplně můj šálek kávy. Ovšem Jess jako boxerova manažerka, to nemá chybu. Jerry Orbach v opakující se roli Harryho McGrawa si touto epizodou vysloužil již tradičně jednu přes hubu, jedno obvinění z vraždy… a aby mu to scénáristé nějak vynahradili, tak i jeden vlastní seriál. A taky už konečně pochopil, že místo toho, aby Jessicu (a hlavně sebe) soustavně marně přesvědčoval, že se o všechno postará sám, bude praktičtější nechat ji jednat. Potěšil mě také výskyt řady známých tváří jako Ernest Borgnine, John Amos a naddymenzovaně načesaný LeVar Burton. ()

Namaluj mi smrt (1987) (S03E17)

„Ještě kafíčko, Amosi? Povím Vám ještě něco, co by se hodilo uložit do Vaší ztracené paměti.“ Dobrácký šerif se tady málem začal zajímat o adopci – až mi ho na konci bylo trošičku líto. ()

Na vražde nie je nič smiešne (1987) (S03E18)

Musím souhlasit s recenzí od chrispe. Český překlad názvu epizody je tentokrát opravdu výstižný. Na obou komicích nebylo naprosto „Nic pro zasmání“. Je to škoda, Steva Lawrence mám jinak docela ráda. Ale George Clooney, ač v úplně nepodstatné roli a s nic moc časem stráveným na obrazovce, byl osvěžující. A ten mladičký vyjukaný a roztržitý šerif taky. ()

Volebný boj (1987) (S03E20)

Tohle byla pěkná epizoda. Navíc obsazená samými mými oblíbenci. Bruce Davison, Mitchell Ryan, Jeff Yagher. A taky se tu vyskytla Lucy z Dallasu, jejíž miniaturní vzrůst a prapodivně umístěné znaménko krásy nejde nikdy nikde přehlédnout a vždycky mě tím děsně iritovala. A Jess nám zde při akční honičce v autech (při přetlačované osobáku s náklaďákem) utrpěla zranění! :-) Sic toliko a pouze v podobě namoženého zádového svalstva, ale i tak… ()

Stará história (1987) (S03E21)

Super detektivní zápletka, krásný příběh, báječně obsazeno, retro-záběry z reálného starého filmu velmi napomohly autentičnosti i atmosféře (stejní herci, jen o 40 let mladší). Art Hindle tentokrát už dostal intelektuálně o dost hodnotnější roli, než když hostoval ve druhé sezoně. Sympatický byl i Harry Morgan – na vozíčku a s tou jeho teorií o diblíkovi – a Richard Beymer. A jeden citát Jess: „Sloužit ideálu spravedlnosti a udělat to nejlepší, to není totéž.“  |  Tuto epizodu už budu asi navěky vnímat s notnou dávkou sentimentu – vysílali ji totiž v televizi zrovna v den, kdy se ve zprávách objevilo oznámení o úmrtí Angely Lansburyové. Strávila jsem s ní u tohoto seriálu tolik krásného času, že mi připadne, jako by mi zemřela drahá příbuzná. ()

To je vražda, řekla (1987) (S03E22)

G.W. Bailey tu exceluje ve své typické roli svérázného a poněkud nadřazeného muže s úřadem. Jeho přístup k ženám jakožto k tupým domácím spotřebičům je i na poměry tohoto seriálu hodně limitní, nicméně v jeho podání skoro až roztomilý. Je jedním z mála, kdo doposud dokázal Jessicu vytočit. ()

Vražda na módní přehlídce (1987) (S04E01)

Jess, s jejím typickým: „Nemohla jsem si nevšimnout…“, je tady v těch svých civilních kostýmcích daleko víc šik než všechny ty top modelky v honosných přehlídkových modelech dohromady. A ten nabubřelý žoviální polda, co o sobě mluví ve třetí osobě, tvrdí, jaký je skrytý romantik, a pak nechá Jess zaplatit polovinu útraty… Ne nadarmo mám k francouzské mentalitě nejdál ze všech, co jich na světě je. ()

Zloděj musí z kola ven (1987) (S04E02)

V Cabot Cove se řeší 20 let stará vražda, za kterou byl nevinně odsouzen náhodný stopař Andrew Durbin (John Glover). Ten se totiž po propuštění z vězení hodlá dopátrat pravého vraha a to se neobejde bez rozruchu a další mrtvoly.  |  Jessice konečně někdo vmetl do tváře, že spravedlnost nerovná se rozhodnutí soudu a poroty. Andrew tady Jessicu argumentačně přetrumfnul a úplně slovně odzbrojil – to se hned tak někomu nepovede. Navíc hned dvakrát během jedné epizody. Já se tu s jejím žebříčkem hodnot ostatně taky dost rozcházela. ()

Svědkyně obhajoby (1987) (S04E03)

Jessica je povolána do Québecu jako svědek k soudu, kde proti ní pompézní obhájce (skvěle ztvárněný Patrickem McGoohanem), co má na každém prstu jednu zcestovalou bejvalku, zákeřně použije výčet všech příbuzných, které poslední dobou tahala z obvinění z vraždy. Říkala jsem si, kdy konečně někoho napadne jí to všechno souhrnně připomenout. Tato epizoda je plná zábavných hereckých kreací Lansburyové, a zároveň i dabingových kreací Hany Talpové – obě si na Jessicou předstírané senzacechtivé sloupkařce z vidlákova s gustem smlsly. Radost sledovat. Je tady úplně všechno. Suprová zápletka, nepřehlédnutelné vedlejší postavičky, léčka na vraha a Jessičino dotčené konstatování, když jí bylo nadiktováno, co si má vzít k soudu na sebe (slaměný klobouk s fialkami, paraple…): „Je mi líto, ale nejsem ochotná Vám ani nikomu jinému hrát vesnickou hroudu.“ ()

Smrt řeholnice (1987) (S04E04)

Opět jedna pěkná detektivka, tentokrát z klášterního prostředí. Jeptišky, vraždička, tajné chodby z občanské války a spousta malých velkých rolí. Z nich vyčnívala především archetypická paní starostová, která jak se jednou dostala ke slovu, nebyla už k zastavení. A také nerozlučné trio k nerozeznání si podobných brebentivých jeptišek se jmény Margaret-Mary, Mary-Margaret a Margaret-Marie, které se soustavně divily, že si je lidé tak pletou. A matka představená má na jisté věci stejný názor jako já: Jessica: „Nové varhany vám neinstalují do kaple každý den.“ Matka představená: „Jen aby fungovaly. Jsou elektronické.“ ()

Cesta k žalostné smrti (1987) (S04E05)

Zase jsme u toho, že muži jsou možná hlava, ale ženy jsou krk, který tou hlavou točí. V této epizodě je to prezentováno hned v několika variacích. Jessica se tu ocitá uprostřed mocenského souboje podílníků společnosti, v níž i ona má svůj hlas. Předseda správní rady byl zavražděn a manželky kandidátů na jeho místo si už brousí zuby na nové společenské postavení svých pánských poloviček. Pánové jsou poněkud… neprůbojní, zato dámy jsou hotové piraně. (Viz památná hláška jedné z nich: „Ty se chováš, jako by ti bylo fuk, že ten dinosaurus stále odmítá vymřít!“) Také se zde dozvídáme, že Jessičin manžel Frank dělával do nemovitostí a že Jess má účes perfektně upravený nejen po joggingu, ale i čerstvě po probuzení. :-)  |  Richard Beymer se v seriálu objevil celkem šestkrát, pokaždé v jiné roli, a z toho hned dvakrát v průběhu jediného roku (v tomto případě byl znovu obsazen již po pouhých šesti epizodách). ()

Rodinné zatížení (1987) (S04E06)

Tentokrát dostala Jess od scénáristů volno a celá epizoda se už podruhé točí kolem její (co byste řekli?) sestřenice Emmy, která se od Jessicy liší pouze rezatými vlásky a poněkud vyjukanějším kukučem. (A nezapomněla jsem zmínit, že je to sestřenice?) Je to osvěžující epizoda: trocha té romantiky, detektivka, prostředí anglického venkovského sídla včetně urozené smetánky a nóbl i rádobynóbl móresů… a roztomilý Emmin pokus o pukrle. A díky absenci Jessicy tu konečně může vyniknout i vyšetřovatel, který má všech pět pohromadě, správný detektivní instinkt a i dostatek taktu. ()

Jestliže je čtvrtek, musí být u Beverly (1987) (S04E07)

V Cabot Cove dojde zase jednou k vraždě a maloměstskými tamtamy se brzo roznese, že manžel zavražděné, jeden z šerifových zástupců, byl co do počtu milenek mezi místními postaršími dámami více než aktivní… Zatím u žádné jiné epizody jsem se tolik nenasmála. Jedna památná hláška stíhá druhou, je tu spousta delikátního humoru, nechybí úsměvná sonda do chodu místního kadeřnictví ani šerif Tupper, co má nos na příchod vždy ve chvíli, kdy Jess se Sethem kuchtí nějakou tu novou specialitu. Vřele doporučuji, pokud se potřebujete opravdu dobře pobavit. ()

Ukradený příběh (1987) (S04E08)

Na první shlédnutí mě tahle epizoda moc nebavila, ale při repríze jsem jí přišla na chuť. Nejvíc mě na ní fascinuje, že ačkoli se odehrává v prostředí televizního štábu a povedeně líčí nekonečné a všudypřítomné napnelismy a žabomyší války každého s každým, tak žádná z postav tady není vysloveně nesympatická. Dokonce i ti největší prudiči, samolibci a sobci mají nějakou tu přívětivou stránku a vztahy mezi postavami jsou kuriózně, až realisticky ambivalentní. A samozřejmě, nikdo není tím, kým se zdá být. Třeba taková scenáristka Yamadová vypadá nejdřív na děsnou klišovitou uťáplinu a vyklube se z ní správňácká sebeuvědomělá ženská. Sekretářka zavražděného (Fionnula Flanaganová) zkraje působí jako arogantní fiflena a skončí jako jedna z nejsympatičtějších postav. Poručík v podání Yapheta Kotta se uvede jako neomalený týpek a nakonec si s Jessicou při vyšetřování oba velice padnou do noty. ()

Hotel Rajská Zahrada (1987) (S04E09)

Další vtipná epizoda, na začátku dokonce s efektní akční scénkou. Jess se vydává pod falešnou identitou do Oregonu vyšetřovat podezřelou smrt sestry napadené kamarádky a než se naděje, je z ní bordelmamá. :-D Pěkné venkovské kulisy, šerif mě docela překvapil. ()

Indián (1987) (S04E10)

Plně kostýmovaný indián (tedy, jestli Srílančan Bernard White vypadá jako algonkinský indián, tak já jsem čínský bůh srandy) přijel na svém bujném oři na slavnost u příležitosti výročí založení Cabot Cove, před starostou zabodl do pódia oštěp s kopií starého pozemkového darovacího dekretu a posléze všem oznámil, že území pod celým městem je jeho a všichni že dopadnou jako členové družstva Svatopluk (ano, mám na mysli ty, co v devadesátkách naletěli H-Systemu). Jaké je pak jeho překvapení, když po takovémto entrée z jeho přítomnosti nikdo z místních není zrovna nadšen. A když je pak na radnici nalezena mrtvola s kopím v hrudníku, lynčování je na spadnutí…  |  Tahle epizoda je taková… nemastná neslaná, ale pořád lepší průměr. ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury

11.10.2022

Přichází smutná zpráva ze Spojených států, v požehnaném věku šestadevadesáti let totiž v úterý 11. října zemřela v kalifornském Los Angeles americká herečka Angela Lansbury. Jen za pár dnů by přitom… (viac)

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto

16.03.2021

Ve věku 81 let zemřel na Filipínách americký herec Yaphet Kotto. Informaci prostřednictvím sociálních médií zveřejnila jeho žena Tessie Sinahon a později ji potvrdil i hercův agent Ryan Goldhar.… (viac)

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon

26.07.2020

Ve věku 83 let zemřel v sobotu v americkém státě Tennessee herecký veterán John Saxon. Podlehl zákeřnému zápalu plic, jak médiím potvrdila jeho žena Gloria Martel. Rodák z Brooklynu s italskými… (viac)