Star Trek: Vesmírná loď Voyager

USA, (1995–2001), 129 h (Minutáž: 45–90 min)

Kate Mulgrew, Robert Beltran, Roxann Dawson, Robert Duncan McNeill, Ethan Phillips, Robert Picardo, Tim Russ, Garrett Wang, Jeri Ryan, Jennifer Lien (viac)

Voyager je čtvrtým, předposledním seriálem nesoucí jméno Star Trek. Premiéru měl v USA v lednu roku 1995. Děj se poněkud liší. Je sice opět situován na loď Federace, ale tím končí veškerá podobnost. U.S.S. Voyager totiž nebrázdí známý vesmír a neudržuje mír pod záštitou Federace. Hned při své první misi, která měla za úkol objasnit zmizení Makistské lodi s důstojníkem Hvězdné flotily inkognito na palubě, je přenesen vysoce výkonným zařízením na opačnou stranu galaxie, do nezmapovaného Delta kvadrantu. Posádka makistské lodi byla přenesena stejným způsobem, a protože její loď musela být obětována hned při prvním kontaktu s bojovnou rasou Kazonů, připojila se k posádce Voyageru a podřídila se jejím pravidlům. Voyager je nyní sám, bez pomoci Federace a spojenců... Jedno mu nikdo vzít nemůže... naději... naději, že narazí na cokoli, co mu zkrátí přes 70 000 světelných let dlouhou cestu. Posádka se s tíží svého osudu odhodlaně vydává vstříc nástrahám a dobrodružstvím zpátky domů. (oficiálny text distribútora)

sl4necek

Je těžké hodnotit seriál s tak proměnlivou kvalitou jednotilvých sérií. Dobrý začátek, útlum, rozjezd, útlum. Nejlepší epizody se točí kolem Borgů, Q a druhu 8742. Sedmá z devíti seriál oživila, její borgská logika v seriálu fungovala výborně a vhodně doplňovala Tuvoka. Rád bych si postěžoval na některé nepříliš sympatické postavy, např. Neelixe, Chakotaye a Sesku. Ti první dva byli neskutečně hloupí a naivní, Seska zas byla protivná, připomínala mi sestru. Ostatní postavy byly celkem v pohodě, kapitánka Janeway si u mě šplhla v posledním dvojdíle. Mezi další neduhy patří nelogičnost některých epizod a chování hlavních hrdinů. Sedmá série je velice nudná, jen opakuje nápady ze starších epizod. ()

Helo

Nemůžu si pomoct (Star Trek mám v celku i rád), ale tohle mi přišlo jako blbost... Možná je to tím, že jsem viděl max. 10 dílů, ale vydržet ty všudypřítomné nelogičnosti, které vážně ani při přivření obou očí a dekalibraci vjemových senzorů, se skutečně nedalo... A ještě poznámka ke ST universu - vážně nechápu, proč zde téměř každá rasa vypadá jako člověk s jediným rozdílem a to tím, že jim něco připlácnou nebo přimalujou na ksicht? Ve všech ostatních sci-fi tohle není až tak patrné (Star wars, Farscape, ve Stargate je to vysvětleno proč, Mass Effect, Babylon 5 jakž takž), tak proč tady je? ()

Hyb_rid

Tohle je docela výsměch, po skvělém DS9 tu máme plot tak prostý že se snad i sami tvůrci museli strachovat jestli jim to projde. Přičtěme k tomu emancipovanou ženu v kapitánském křesle, pro kterou je hlavní hodnotou morálnost rozhodnutí, děsivá četnost opakujících se témat jednotlivých epizod a nezajímavou posádku nepočítaje seven of nine a to ne kvůli jejím fyzickým proporcím. Jednoznačně nejslabší Star Trek série jakou jsem viděl. Edit 2022: Ano, ano kaju se a klidně sním i svou čepici. Po zhruba 15 letech co má star trek ve spárech bad reboot a Kurtzman je opětovné sledování Voyageru jako pohlazení takže ano ač Voyager nedosahuje takové kvality jako TNG nebo DS9 tak je to pořád starý dobrý trek, který klade zdaleka největší důraz na prime directive a morální hodnoty což mému mladšímu já moc nevonělo a moje současné já to naopak oceňuje. ()

Han22

Těžko hodnotit, když Voyager byl ze Star Treku první, co jsem viděl. Tehdy jsem seděl u obrazovky každý pátek a fandil statečné posádce, aby se jim podařilo vrátit domů. Jenže o pár let jsem viděl seriál celý a viděl klady i zápory. Ty nejhorší jsou nevyrovnanost dílů - některé jsou na pět hvězdiček, ale některé a není jich málo na odpad. Druhým nejhorším záporem je nezajímavá posádka. Jistě je tu skvěle protivný, později ironický a nakonec hluboce lidský holo Doktor a také Neelix s neustále dobrou náladou a s připravenou radou a sexy Sedmá, ale na druhou stranu nejpříjemná, nesympatická a hlavně občas nemyslící Janewayová (nejhorší kapitánka ve Star Treku), nudný Chakotay, Tuvok (ano je to Vulkánec, ale v porovnání se Spockem), B´Elanna (to má být Klingonka??) a hlavně Harry Kim, který nedokáže ani utáhnout díl, postavený na něm. V kontrastu s tím jsou napínavé díly, hlavně s Borgy, pěkné efekty a akční scény a neustálý boj s neznýmým prostředím a snaha dostat se domů. Ale to je občas prostě málo. ()

Paity

Není obvyklé, aby seriál, který volně navazuje na jiný (v tomto případě na ST:NG) byl stejně, ne-li ještě více dobrý. Zamrzí jen zbrklý happy-end. Přece jen po 170 dílech bych čekal něco promyšlenějšího. Ale asi to autoři potřebovali rychle ukončit. Jinak cestování neprobádaným vesmírem bylo něco, co jsem si skutečně užil. ()

• V některých počátečních epizodách můžeme vidět Neelixe, jak trénuje s Tuvokovou ostrahou. Scénáristé původně zamýšleli, že Neelix vykoná zkoušky Hvězdné flotily a připojí se do bezpečnostního týmu. Nakonec tento návrh neprošel, ale v alternativní časové linii v díle Rok pekla (1997) se Neelix skutečně stane bezpečnostním důstojníkem Hvězdné flotily. (Galadriel)
  • V rámci raného vývoje seriálu se uvažovalo, že holografický doktor by mohl mít podobu Reginalda Barclaye, neurotické vedlejší postavy ze seriálu Star Trek: Nová generace (od r. 1987), kterého hrál Dwight Schultz. Plánovalo se také, že v rámci návaznosti by se v seriálu Star Trek: Nová generace (od r. 1987) natočila epizoda, ve které by Barclay naprogramoval hologram se svou vizáží. Z nápadu sešlo, ale Schultz se ve sérii Voyager nakonec objevil několikrát přímo jako Barclay i jako Barclayho hologram. (mirliflore)