Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa VanTom k tomuto seriálu (9)

Season 1 (1993) (S01)

No zestárlo to, nedá se svítit. Většina tajemných nadpřirozených případů již dnes nemá čím zaujmout a působí značně otřepaně a neoriginálně, chvílemi až hloupě (i s vědomím, že ve své době byly první a novátorské); jen těch pár (5-6) epizod nenápadně startujících přeslavnou "mimozemskou mytologii" naznačuje velké věci příští. Ale postupně se dojem zlepšuje, především chemie mezi partnery funguje na podtrženou jedničku. ()

Úvod (1993) (S01E01)

Výborný pilot, který Akta X zcela charakterizuje, uvádí na scénu sympatickou dvojici (ale je zde už i nemluvný "muž s cigaretou") a představuje budoucí styl případů plných tajemna, konspirací i nadpřirozených záhad. Rozhodně dokáže natěšit a nalákat na další epizody. ()

Season 2 (1994) (S02)

Kanonické "mytologické" mimozemské epizody, klíčové pro celý seriál, stále nezměrně vyčnívají: únos Scullyové, agent Krycek, klonování - falešná Mulderova sestra (vynikající dvojdíl 'Kolonie' - 'Konec hry'), tajné vládní dokumenty ('Anasazi'), ty dodnes napínají a obhajují výjimečný kultovní status. Ovšem celkově jich napočítáme jen nějakých osm, zbytek představují často banální, ulítlé a provařené "monster of the week" paranormální jednohubky (fetišista, vúdú, exorcismus, kanibalské rituály, atp.), naštěstí sem tam již satiricky shazované. 70% ()

Season 3 (1995) (S03)

Jednotlivé epizody již nepodléhají takovým kvalitativním výkyvům, a když už se objeví nějaký silně ujetý případ (a že to zas není tak vzácně), tvůrci to s pomrkáváním dají najevo, především prostřednictvím věčně skeptické, uštěpačné Scullyové. Oběma agentům pak pod kůži pronikáme čím dál důvěrněji a neodolatelně se prohlubuje i jejich (platonický) vztah. Mytologické mimozemské a konspirační dvojdíly stále tvrdí muziku, přestože ne tolik výrazně a sečteme je na prstech jedné ruky (pitva mimozemšťana, černý olej). ()

Season 4 (1996) (S04)

Mytologické epizody přidaly na béčkové akčnosti a konspirační zamotanosti, jenže tím trochu postoupily "na hranu" a přišly tak o dominanci nad samostatnými týdenními případy. Které se zase posunuly do ještě výživnějších parodických a ironických vod, v nichž se s nevěřícným protáčením očí či shazovačnými teoriemi nešetřilo. Co pak celé sezóně dodalo na extrovní emocionální síle, to byla táhnoucí se těžkomyslná nit postupující rakoviny Scullyové, přisuzující jí ohromně lidský rozměr. ()

Season 5 (1997) (S05)

Vynikající sezóna dokázala být pro oba agenty opravdu nadmíru osobní (Danina dcera Emily!) a ve světle událostí dokonce vtipně prohodila jejich role (skeptický Fox). Hodně na plyn šlápla v konspiraci s mimozemskou invazí, kde už celkem jasně (po)odkryla karty. Samozřejmě se našlo pár slabších výplňovitých epizod, ty silné však stály za to, i když si třeba jen nadšeně, poučeně hrály (černobílý monstr horor či upírská kolonie). ()

Season 6 (1998) (S06)

6. sezóna kvalitu bez výraznějších výkyvů udržela, pokud tedy přistoupíte na tvůrčí hru, jež čím dál samozřejměji zabíhá do vyloženě (sebe)parodické roviny – filmovým stylem, béčkovými odkazy / zápletkami, unaveně nadšeným, zčásti demotivovaným Mulderem či vysoce ironickou Scullyovou. Přestože (protože?) navazovala na celovečerní film, mytologii věnovala jen pár epizod; na druhou stranu, dlouhodobou linku invaze mimozemšťanů a kolaborační skupiny nevybíravě (částečně) ukončila, aby se vydala kapku odlišným směrem. ()

Season 7 (1999) (S07)

Moc mi nesedlo, jak často (tzn. většinou) již mysteriózní případy řešené našimi FBI agenty, souhlasně více či méně ironickými až sarkastickými, překračovaly hranice parodie – scénáristé se nebáli ani opravdových nevážných bizárů. Na rozšiřování mimozemské mytologie naopak zanevřeli, osamocený první dvojdíl a "cliffhangerový" poslední (který se vrátil hezky na začátek) doplnilo pouze pár osobních epizod. Jednu jinou naprosto top ale zmínit musím: E12 "X-Cops" ve stylu policejní reality TV. ()

Season 8 (2000) (S08)

Roztříštěná, nevyrovnaná, patrně taková přechodná sezóna. Zatímco Muldera kdesi ve vesmírné lodi půl roku pitvají, Scullyová s novým parťákem, ostříleným agentem Doggettem, objíždí klasické MOTW záhady z Akt X (na rozdíl od minula více "seriózně" pojaté, temné až hororové, se zápletkami jak z prvních třech řad – v dobrém i zlém). Pěkně se doplňují, ona věří a něco už viděla, on (ne)zdravě skepticky pochybuje. Pak se nečekaně Fox navrací mezi živé a odpaluje tím nejkoncentrovanější nálož mytologie v historii seriálu – téměř kompletní druhá polovina epizod se točí okolo těhotenství Scullyové a mimozemské invaze (jelikož hrdinové čelí nezastavitelným emzáckým "terminátorům", dává obsazení Roberta Patricka hned o to větší smysl :)). ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov