Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Colonist k tomuto seriálu (209)

Zloději (2000) (S07E14)

Můžeme na 7. sérii se všemi těmi "Kluby rváčů" a "Střelci v první osobě" nadávat jak chceme, ale pár výborných epizod klasického střihu v ní najdeme. Toto je jedna z nich. Už jen to, že je to krásně temné a hororové, by mi stačilo ke štěstí, ovšem tato epizoda má ještě několik dalších trumfů v rukávu. Především je to skvělé herecké obsazení. Jamese Morrisona dobře znám ze seriálu "24 hodin" a mám ho celkem rád, je to sympaťák. Zdejší role váženého doktora s tajemstvím mu sedla. Největší hvězdou epizody je pochopitelně Billy Drago, který na sebe strhává veškerou pozornost. Ikonické záporáky on umí. Občas sice trochu přehrává a místy může působit až béčkovým dojmem (především v závěru), ale v tom spočívá jeho kouzlo. Umí být mrazivý i zábavný zároveň (scéna s mikrovlnkou a popcornem). Z mého pohledu ztvárnil nejvýraznějšího a nejzapamatovatelnějšího záporáka 7. série. Dalšími trumfy jsou pochopitelně excelentní režie Kima Mannerse a jako tradičně povedená hudba Marka Snowa, která navozuje tu správnou atmosféru. Po dějové stránce není epizoda nejoriginálnější, je to dost jednoduchý příběh, ale v rámci možností si s tím trojice scénáristů poradila docela dobře (scénář vznikal v časovém presu). Je to hodně děsivý díl, který svým charakterem připomíná starší série seriálu. Když k tomu připočtete ty kvalitní herce, nemůže být žádných pochyb o tom, že je to jasných 5 hvězdiček. Za mě určitě jedna z TOP 3 samostatně stojících epizod této řady. ()

Jako přátelé (2000) (S07E15)

V komentáři k 7x11 jsem si postěžoval, že je od poloviny 6. série Muž s cigaretou v seriálu nevyužitý - tvůrci si s ním po skončení dějové linie se Syndikátem a kolonizací nevěděli rady. Jeho roli v mytologii omezili na minimum a v jednotlivých dílech mu nedali takřka žádnou možnost něco kloudného dělat. Kuřákův herecký představitel William B. Davis se rozhodl, že to tak nenechá: "Když Carter odmítá dát mé postavě prostor, tak si napíšu epizodu sám!" Já to vnímám jako moudré rozhodnutí. Po dlouhé době tu zase máme Kuřáka, kterého je radost sledovat. Vidíme ho v trochu jiné poloze, než jsme zvyklí, avšak v jádru je to pořád ten starý dobrý záporák. William B. Davis se naštěstí nepokoušel o nějaké experimenty a zůstal věrný charakteru své postavy. Kuřák je navenek jiný, ale uvnitř pořád stejný. Ten odlišný pohled na jeho postavu se mi líbí. Ostatně už v komentáři k 7x02 jsem psal, že by ho měli uchopit trochu jinak, aby ta postava zůstala svěží. Nejvíc si ovšem na Davisovi vážím, že si touto epizodou nehonil ego - na rozdíl Gillian Anderson, která si svůj paskvil "all things" nejen napsala, ale ještě si vynutila jeho režii (a že ten její díl je pořádný egotrip). Davis zůstává stále skromný, jde mu především o vyprávění kvalitního osobního příběhu, v němž jsou Kuřák a Scullyová rovnocennými partnery. Na režijní stoličce netrval, raději ji přenechal zkušenému Robu Bowmanovi (mimochodem jeho poslední epizoda v seriálu :-( ). Není to úplně klasický mytologický díl, ale v 7. sérii už vlastně nic jako "klasická mytologie" neexistuje. Je to solidní samostatný příběh s hereckým koncertem Davise a Gillian Anderson. Po delší době zas mytologická epizoda s vynikajícími dialogy (ono to pořád jde, jen to asi nesmí psát Carter a Spotnitz). Dílu nechybí ta správná atmosféra. A docela se mi líbí i prostředí, kde se to odehrává (silnice v zapadákově, jezero, řeka). "En Ami" je celkově dobrý díl. Tak trochu netradiční, ale dobrý. Zatím jediná mytologická epizoda této série, která ode mě dostává silné čtyři hvězdičky. Jako Kuřákova labutí píseň je to velmi povedené - v dalších epizodách už totiž bude jeho postava jen slabým odvarem...a to nemluvím o tom, jak ho Carter zprzní v revivalových sezónách z let 2016 a 2018. P. S. Původní verze Davisova scénáře byla mnohem delší, než je stopáž klasické epizody, a vystupoval v ní i Krycek. Podzápletka okolo nedůvěry mezi Mulderem a Scullyovou byla rozebírána hlouběji (některé scény byly dokonce natočeny a můžeme je najít mezi vystřiženými). Díl tedy mohl být ještě zajímavější. Škoda že tvůrci seriálu nedali Davisovi volnou ruku. Určitě by to nedopadlo takovým průserem, jako když ji dali Gillian Anderson... #ReleaseTheDavisCut ()

Přízrak (2000) (S07E16)

Parádní epizoda! Hrozivě vypadající monstrum, havrani, praskající zrcadla, tajemné klíče...no prostě super. Temná Akta X jsou ta nejlepší, to mi nikdo nevymluví. Zápletku se zlem skrývajícím se ve zdánlivě idylické sousedské komunitě jsme už v seriálu viděli (6. řada, epizoda "Arcadia"), ale tohle je něco trochu jiného. Celé je to to velmi vážné, atmosférické a děsivé. Vyzdvihnout musím kvalitní scénář, do poslední chvíle jsem netušil, kdo za to všechno může (měl jsem pár teorií, ale ty se postupně hroutily jako domečky z karet). V závěru vyjde najevo, že je příběh vlastně variací na Jekylla a Hyda. Někomu to může přijít jako klišé, já si to nemyslím. Podle mého názoru Aktům X tato klasická témata sedí nejlépe, neboť je umí výtečně zpracovat. Spolu s "Theef" jde o naprostý vrchol mezi samostatně stojícími epizodami 7. řady. P. S. Scullyová je v tomto dílu odsunuta do pozadí (Gillian Anderson byla v době natáčení zaměstnána režií epizody "all things"), ale její absencí hlavní příběh nestrádá. A těch pár scén, které tu se Scullyovou máme, je výborných. Dana tu totiž neskutečně hláškuje. ()

Úplně všechno (2000) (S07E17)

Omlouvám se epizodě "The Rain King", kterou jsem při posledním zhlédnutí označil za nejhorší epizodu z původních devíti sérií seriálu. Úplně jsem totiž zapomněl na tenhle "skvost". Jestliže jsem "Dešťovému králi" vytýkal, že to není materiál pro Akta X a že to připomíná mýdlovou operu, tak u "all things" to platí tak desetinásobně! Tohle fakt nejsou Akta X. Nemá to žádné atributy, které má epizoda mít. Jasně, ne každý díl musí být stejný, může se zkoušet něco nového a experimentovat s různými žánry, ale jako celek by se to pořád mělo pohybovat v rámci určitých hranic, nemělo by to vybočovat z charakteru seriálu. Základní premisa Akta X spočívá v tom, že Mulder a Scullyová vyšetřují případy spojené s paranormálnem. Už jen z tohoto hlediska díl 7x17 selhává, protože se tu žádný případ nevyšetřuje a o něčem paranormálním si taky můžeme nechat jen zdát. Tenhle díl je zkrátka úplně něco jiného, než od seriálu očekáváte. Je to úplně stejné, jako kdybyste si v restauraci objednali steak, a místo něj vám přinesli kuskus s tofu. Objednal jsem si Akta X, dostal jsem epizodu z Tak jde čas s lehce duchovním nádechem. Gillian Anderson si vyprosila režii epizody podle vlastního scénáře a z mého pohledu se to opravdu nepovedlo. Měla tu alespoň trochu zafungovat nějaká kreativní kontrola od producentů seriálu, protože tohle opravdu nejde považovat za díl Akt X. Vážně nepřeháním, když říkám, že jde o soap operu. Po dějové stránce je to úplně jasné: Scullyová má drobný rozkol s Mulderem, přemítá o směřování svého života a cesty osudu ji zavedou ke svému bývalému postaršímu milenci, který leží s vážnou srdeční chorobou v nemocnici. A Scullyová tedy pro změnu přemítá o tom, jaké by to bylo, kdyby s dědkem zůstala, a zároveň musí bojovat s jeho nepřátelskou dcerou. Na doporučení sluníčkářské lesby se pak obrátí o pomoc k buddhismu...Jo, díl s takovouhle zápletkou může hrdě stát po boku těch nejlepších epizod Akt X, no ne? SAMOZŘEJMĚ ŽE NE! Co si Gillian Anderson proboha myslela???? Plně chápu, že chtěla své postavě dát nějakou hloubku a vytvořit pro ni nějaký osobnější příběh, jenže tohle se fakt nepovedlo. Přitom kvalitní osobní příběhy zaměřené na Scullyovou už tu v minulosti byly - třeba díl "Never Again" ze 3. série, který obsahuje některé obdobné myšlenky (rozepři Dany s Mulderem, nespokojenost s jejím životem, ukázání temnější stránky jejího charakteru). To je skvělý díl, který dokázal všechny tyto věci zabalit do formátu Akt X. Pravý opak "all things". Ne vše musí být jen o ději, postavy našich agentů jsou důležité a mám je rád, ale i charakterově soustředěný díl musí o něčem být. Neměl by chybět zajímavý příběh. "Never Again" si občas odskočil od příběhu k ukecaným scénám, avšak ty dialogy byly výborné a jako diváka mě zajímaly a bavily. Scénář Gillian Anderson je v tomto ohledu úděsný. Děj to nemá skoro žádný a dialogy stojí za prd. Postavy jsou taky mizerné. Dříve jsem použil spojení "sluníčkářská lesba", nebylo to myšleno nijak homofobně, to je jediná charakterizace této postavy (zajímalo by mě, kdo si třeba pamatuje její jméno). Jako celek jsou všechny postavy neuvěřitelně ploché a mají jeden, maximálně dva charakterové rysy, které jsou nám neustále předhazovány. Což je velká chyba, když jde o epizodu, jejímž těžištěm jsou právě postavy (nejhůře v tomto ohledu dopadl asi expřítel Scullyové, klíčová postava dílu - ten je jedno velké NIC). Navíc to nejsou postavy, které by vám nějak utkvěly v paměti. Zase musím zmínit "Never Again" - Ed Jerse je zapamatovatelná a dobře vykreslená postava s hlubší psychologizací, rozhodně není plochým charakterem. No ale pojďme dál. Gillian Anderson inklinuje k buddhismu, a tak se to samozřejmě odráží i v epizodě. Na tom samo o sobě není nic špatného (buddhistické duchovno je jediným, co tu vzdáleně připomíná Akta X), ale já z principu nemám rád, když někdo násilně cpe svá přesvědčení do svých výtvorů. Kdyby byla třeba proti vakcínám, taky by to Scullyová hlásala? Po režijní stránce ten díl také není nijak převratný. Jako není to špatné, ale je to prostě sterilní televizní režie, nevidím tam žádný kumšt. Nic převratného nebo zapamatovatelného Anderson na režisérské stoličce nepředvedla. Ano, naučila se používat (respektive nadužívat) slow motion, ale z toho si nikdo na zadek nesedne. To třeba na Duchovnyho "The Unnatural" ze 6. série je vidět pořádný kus režisérské práce (dobře vybraný cast, dobová stylizace, výprava, práce se světlem, působivé záběry atd.). Celý díl "all things" vystihuje hezké anglické slůvko "pretentious". Tváří se to strašně chytře a artově (neustále se opakující motiv kmitání či odbíjení času...to je přeci umění!), ale je to jen neskutečně prázdné a blbé. Všechno se děje z nějakého důvodu, bla bla bla, když je člověk v koncích, pomůže mu buddhismus, který si dokonce poradí i v situacích, kdy už lékařská věda nemůže...ech. Na internetu se dočtete, že epizoda obsahuje hlubší témata jako americký pragmatismus, feministickou filosofii, epistemiologii či buddhistickou mystiku, což je všechno pravda, ale ruku na srdce - chcete něco takového vidět v epizodě Akt X? Navíc na úkor děje, dialogů, napětí, atmosféry? Herecké výkony taky nejsou nic moc, Scullyová je mi tu vyloženě protivná a epizodní postavy nic nepředvádějí. Mám Gillian Anderson rád jako herečku, ale ať už pane bože nikdy nic nepíše a nerežíruje! Naštěstí je tato epizoda jejím jediným takovýmto projektem. A to ostatně taky o něčem svědčí. "all things" (mimochodem, proč je to v originále psaný s malým písmenkem? Zase jen nějaká snaha o artovost!) jsou určitě nejnudnější epizodou celého seriálu. A co se nejhorší epizody týče...pro mě asi jo (když nechám stranou 10. a 11. řadu). Tohle vážně nejsou Akta X a nezaslouží si to patřit do tohoto seriálu. Divím se, že to tak necítí víc lidí. Všichni jsou evidentně vyklepaní z toho, že jde o autorské dílo Gillian Anderson (a navíc o prvotinu), a tak jí zřejmě leccos prominou. Já však ne. Když to za nic nestojí, je jedno, kdo to dělal, nebudu kolem toho chodit po špičkách. Pár pozitiv na závěr? Dialogy Muldera a Scullyové (Anderson má s Duchovnym skvělou chemii, proč ho sakra jako autorka téměř vyšachovala?). Taky oceňuji, že se dozvídáme něco z minulosti Scullyové a zas jednou vidíme, že není svatá a má i temná tajemství (vztah se svým starším profesorem, kterému rozvrátila rodinu). Působivý je i moment "buddhistického osvícení", kdy se míhají záběry ze starších epizod. Každou z těchto epizod bych si pustil raději než tento díl :-) Jednu hvězdičku dávám proto, že se Gillian Anderson snažila a ta snaha tu je vidět. Akorát si svou scenáristickou a režijní prvotinu měla udělat jako nějaký samostatný projekt, v rámci Akt X to nefunguje ani jako experiment... Jestli máte stejně jako já Akta X primárně zafixovaná jako kvalitní příběhy z žánru sci-fi, thriller, horor nebo mysteriózní drama, tak můžete tento díl s čistým svědomím přeskočit. Nic z toho tu nenajdete. A není to ani odlehčený nebo komediální díl. Je to prostě soap opera. Takhle by vypadala Akta X, kdyby je točil Hallmark... () (menej) (viac)

Nová značka (2000) (S07E18)

Dobrý díl. První třetina je trochu slabší, ale když se to rozjede, tak to stojí za to. Zápletka je zajímavá a napětí epizodě rozhodně nechybí. Tobin Bell je vždycky fajn, ale tady mi přišel poněkud nevyužitý. Herec jeho kalibru by si zasloužil výraznější roli než jen pobudu, co hulí jednu za druhou a má všechno na háku. Ale i tak je jeho postava zapamatovatelná. Na poměry 7. série určitě jeden z těch lepších dílů. ()

Hollywoodský šéf (2000) (S07E19)

Tohle se Duchovnymu nepovedlo. Několik solidních gagů a hlášek se tu najde, ale nedá se říct, že by to byla dobrá parodie. Ostatně samotnému natáčení filmu na motivy Akt X je věnován jen úvodní teaser a pak závěrečných 10 minut, jinak je to celé o vyšetřování nezajímavého a nudného případu (které mimochodem nikam nevede a působí jako vata). Tancující kosti v kryptě a zombíci na konci jsou z mého pohledu naprosto trapnou záležitostí a je to jen další z věcí, kterou v Aktech X rozhodně nechci vidět. A těch trapností tu najdeme víc. Epizoda je jednou z největších slátanin v rámci seriálu. I když se tu střílí do vlastních řad, je to místy tak debilní, že se to nedá skousnout ani s velkou porcí nadhledu. Tohle je přesně ten typ komediální epizody, kterou nenávidím. Po scenáristické a režijní stránce tentokrát David nic zázračného nepředvedl, "The Unnatural" byl mnohonásobně lepší. Podobně jako "all things" se i tento díl tváří mnohem chytřejší, než ve skutečnosti je. Na hercích je vidět, že si epizodu užívají, pro diváka to je ovšem jiná písnička. Po těch pár kvalitních vtipech jsou tu největším pozitivem hostující známé tváře (akorát chudák Harris Yulin by si zasloužil být v mnohem lepším dílu). Králem epizody je pak Skinner, ten mě tu baví hodně. Za sebe dávám slabé dvě hvězdičky. Několik kladů to má a není to vyloženě nekoukatelné. I když je to jako celek špatný díl, pořád si ho pustím raději než "First Person Shooter", "all things" nebo "Fight Club". ()

Klub rváčů (2000) (S07E20)

Dokonalá ukázka tvůrčí neschopnosti na všech úrovních. Jedna z nejhorších epizod celého seriálu. Jak jsem si při posledním zhlédnutí připomenul, její špatná reputace je oprávněná. Ba co víc, tentokrát mi to přišlo snad ještě horší, než jsem si pamatoval. Když se v předešlých sériích objevilo v titulku "Written By" jméno duchovního otce seriálu Chrise Cartera, byla to většinou záruka kvality. Jako scénárista byl podepsán pod řadou legendárních mytologických dílů a vytvořil také několik skvělých samostatně stojících epizod ("Darkness Falls", "The Host", "F.Emasculata", "The List"...a pochopitelně "Irresistible", i když tam já osobně mám ke scénáři určité výhrady). Sem tam měl nějaký úlet, který z mého pohledu nebyl úplně povedený ("Miracle Man", "Syzygy", "Milagro", mytologie od poloviny 6. série dál), ale nedalo se říct, že by napsal něco vyloženě strašného. Až do "Fight Clubu". Pro mě je toto ten zlomový moment, kdy se z Cartera stal člověk, který Aktům X začal spíše škodit - viz mytologické slátatniny z 8. a 9. série, mizerný druhý film, poplivání původní mytologie v 10. a 11. sérii a samostatnou kapitolou je pak díl "Babylon" z 10. série, který jako jediný ode mě dostal odpad. Nevím, jestli Carterovi v roce 2000 jen hráblo nebo začal trpět neustále se zhoršující demencí, ale z mého pohledu ho po průseru, jakým byl "Fight Club", už vůbec neměli pouštět k psaní scénářů. Tenhle díl je neskutečná slátanina. Jak si mohl Carter myslet, že by se taková blbost mohla někomu líbit? Téměř nic tu nefunguje. Příběh je stupidní, nezajímavý a nudný, epizodní postavy jsou nesympatické (až na jednu výjimku - Županiče), Mulder a Scullyová se zvláštně pitvoří a jako celek je to prostě trapné. Není to děsivé, napínavé ani humorné (až na jednu dobrou hlášku, kterou cituje ve svém komentáři Tommassi3). Působivá je pouze scéna s explodujícím sklem v baru (to také jako jediné připomíná atmosférou Akta X). Celý ten díl má takový ujetý nádech, ale není to komediálně pojatá epizoda, celé se to tváří až zbytečně moc vážně. Kromě příšerného scénáře má velký podíl na neúspěchu této epizody režie. Hostující režisér Paul Shapiro z hovna bič neupletl. Některé scény jsou fakt divně natočeny, ačkoliv nedokážu přesně vysvětlit, co se mi na tom nezdá. "Něco" je prostě jinak, než jak jsme u Akt X zvyklí, a na mě to působilo dost rušivě. Choreografie rvaček se moc nepovedla, občas je naprosto okatě vidět, že jeden člověk druhému máchá pěstí před obličejem, ale mine ho o parník (např. při bitce "dvojníků" Muldera a Scullyové). Tohle je jeden z mála dílů, kdy mám výhrady i k hudbě Marka Snowa. Při úvodní rvačce jehovistů je jeho hudba úplně mimo. Je to poměrně krvavý a brutální souboj a jako celek jde o vážný moment, avšak Snow k tomu napsal hudební podkres s rozvernými tóny, který navozuje atmosféru komediálnosti. Nechápu. Jediným pozitivem na tomto dílu je Randall 'Tex' Cobb jako Županič (v českém dabingu navíc s hlasem Županiče :-) ). Jeho jméno asi moc lidí znát nebude, ale jeho obličej určitě ano. Pokud jste jako já dítě 90. let, tak jste se s ním často setkávali na VHS nebo v televizi (v Bláznivé střele 3 chtěl po Franku Drebinovi zvednout mýdlo ve vězeňské sprše, Ace Ventura mu v úvodu prvního dílu lstí vyfoukl psa a on mu za to na oplátku rozmlátil auto, v Policejní akademii 4 hrál s Proctorem v base "Simon říká" a v jednom dílu Walkera, Texas Rangera zase spolu se svými vidláckými bratry unesl Alex, aby z ní udělal jejich otrokyni). Já ho mám jako herce docela rád, takže je pro mě fajn vidět ho v něčem, kde má trochu více prostoru. Jeho postava byla jediná, která mě neštvala. Navíc oceňuji, že tady vylezl ze své škatulky a výjimečně nehraje záporáka. Tím však veškerý výčet pozitiv končí. "Fight Club" je opravdu příšerný díl, z hlediska celkové kvality za mě určitě patří do TOP 10 nejhorších dílů Akt X. Nemůžu ovšem říct, že by to pro mě byla ta úplně nejhorší epizoda ze všech. Její sledování je utrpení, ale nejsem při tom vytočenej (na rozdíl od "Babylonu" nebo "The Rain King"). Aby se nějaký díl dostal na stupně vítězů mezi nejhoršími díly, musím ho k smrti nenávidět. A to není případ "Fight Clubu". Ten je prostě jen extrémně debilní... () (menej) (viac)

Tři přání (2000) (S07E21)

Zas jeden odlehčený a komediální díl. Nedovedu si představit, že by se epizoda tohoto ražení objevila v prvních sériích. Ale v této fázi seriálu si už tvůrčí tým mohl dělat prakticky cokoliv. A já to holt musím respektovat, i když to prostě nikdy nebude můj šálek čaje. "Je Souhaite" není špatný díl, párkrát jsem se zasmál opravdu nahlas a epizodní postavy mě bavily (tupí bratři Anson a Leslie jsou super). Příběh je zajímavý a skrývá se v něm určitá myšlenka. Na to, jak má 7. série nevyrovnanou kvalitu vizuálních efektů (někdy jsou fakt úděsné - viz konec "Signs and Wonders" nebo skoro celý "First Person Shooter"), tak tady jsou vážně povedené, to CGI i takhle po letech vypadá dobře. Je znát, když za epizodou stojí kvalitní tvůrce (Vince Gilligan). To pak i ze stupidního příběhu o džínce dokáže hodně vytřískat. Proto dávám slabší čtyři hvězdičky. Je to o dvě třídy lepší než třeba z této řady odlehčená "The Goldberg Variation" (na rozdíl od ní se na Gilliganův výtvor dá koukat víckrát a pokaždé se slušně pobavit). Ale já prostě tyhle humorné epizody nevyhledávám a až na výjimky ("Bad Blood") nepatří k mým oblíbeným. A z principu zastávám názor, že valná většina z nich by spíše pasovala do nějaké mysteriózně-komediální antologie než do Akt X. Ostatně Mulder se hlavní postavou tohoto příběhu stává až v posledních 10 minutách, jinak je to vyprávění o dvou bratrech, do něhož se náhodou přimotají naši agenti. ()

Rekviem (2000) (S07E22)

Mulder: "Já se do vesmíru nechystám." ;-) Pozor spoilery! Jediný mytologický díl 7. série, který si zaslouží pětihvězdičkové hodnocení. Je to skvělý nostalgický návrat k pilotní epizodě a ke klasické mytologii. Pro mě osobně je strašně fajn, že tu zase jednou máme epizodu s havárií UFO, únosy, zelenou toxickou krví a mimozemským lovcem. V jednoduchosti je krása. Nové pojetí mytologie v 7. řadě mi moc nesedlo, a tak schvaluji, že se alespoň na jeden díl vracíme ke kořenům. Už dlouho jsme v mytologii neměli tato osvědčená témata (7x22 je ostatně jediný díl této sezóny, v němž fakticky vystupují mimozemšťani). Příběh není kdovíjak originální, ale já jsem za to vlastně rád. Experimentálních slátanin bylo v této sérii až příliš. Requiem je kvalitní finále, ze kterého je cítit jistá míra definitivy - částečně to působí jako závěr celého seriálu. Mulder dosáhl konce své cesty. Odhalil rozsáhlou konspiraci kolem Syndikátu a zjistil pravdu o své sestře. Aktům X hrozí zrušení, ale jeho to nijak nevzrušuje. Už není kam jít dál. Je čas se v životě posunout někam jinam (jak zde koneckonců sám radí Scullyové). Když je pak na konci dílu unesen mimozemšťany, je to v podstatě poetický závěr jeho životního příběhu. Tak dlouho hledal pravdu o mimozemském životě, až se stal jeho součástí. Ač mám Muldera jako postavu rád (je to už od dětství jeden z mých velkých hrdinů), vůbec bych se nezlobil, kdybychom ho v tomto dílu viděli naposledy. Shippery by to vytočilo do běla, ale mně takový konec pro tu postavu prostě přijde příhodný. Akta X by pak mohla pokračovat úplně bez Muldera, který je stejně v první polovině 8. série jen takovým břemenem, Godotem, na kterého všichni čekají. A v devítce prakticky nefiguruje. Ale to už odbíhám někam jinam... "Requiem" mě hodně baví, je to napínavý díl s tou správnou mytologickou atmosférou. Vidět v jedné scéně Muldera, Scullyovou, Skinnera, Kryceka, Maritu a Osamělé střelce je pro každého fanouška seriálu jistě zážitek (tyto postavy se většinou nepohybují ve stejných kruzích). Dialogy i herecké výkony jsou zde velmi povedené. V určitém ohledu jde o konec původních Akt X (v 8. a 9. sérii je to tak trochu jiný seriál), a tak ze sebe všichni zúčastnění vydali to nejlepší. Včetně scenáristů, na které s oblibou v této fázi seriálu nadávám. Tady si dali záležet. Díky režii "mistra hororu" Kima Mannerse díl obsahuje i pár děsivějších momentů. Charakterem opravdu připomíná první sérii (nejen "Pilot", ale i díly jako "Fallen Angel" nebo "E.B.E."). Akorát na těch lesních lokacích jde poznat, že jsme Kalifornii, a ne ve Vancouveru :-). To však není výtka, v rámci možností si tvůrci s tou iluzí návratu na místa z "Pilotu" poradili dobře. Silných pět hvězdiček si epizoda zaslouží. Ale nebyl bych to já, kdybych si neodpustil hnidopíchání. Bezchybný ten díl není, pár negativ se tu najde. Jsou to drobnosti, které na konečné hodnocení nemají vliv, ale zmínit je musím. U scén, kdy nějaká postava pronikne do silového pole mimozemské lodi, vznese se do vzduchu a začne se zběsile třást, vždycky dostanu záchvat smíchu. Je to neuvěřitelně bizarní moment a provedení je hrozné. Vypadá to fakt extrémně blbě. Naštěstí je to v tom dílu pouze 2x. Velkým šrámem na tváři epizody je pro mě závěrečný "cliffhanger". Těhotenství Scullyové a všechno to kolem, co přijde v 8. sérii, vnáší do mytologie nádech telenovely (Kdo je otec? Je to Mulder? Jak se to stalo? Kdy se to stalo? A co se jí vlastně narodí?). A už ta jedna scéna v závěru tohoto dílu mi vadí. Mulderův únos je silný moment s pořádnou emocionální náloží, ale Scullyová to tím svým "Jsem těhotná!" totálně zazdí. Ten závěr je laciný a stupidní. Scenáristy jsem sice chválil, ale pár výhrad k nim mám. Něco si zase dost ulehčili a některé nezodpovězené otázky mi vrtají hlavou. Když je ta havárie UFO tak významnou událostí, kde je armáda? Pokud v minulých epizodách havarovalo někde UFO, hemžilo se to kolem vojáky a muži v černém, kdežto tady ho hledá akorát Mulder a Krycek. A jak mělo nalezení oné vesmírné lodi pomoci Kuřákovi vzkřísit Projekt? Mimozemskou technologii přeci vláda už dávno má. Možná mu šlo o získání mimozemského biologického materiálu, aby mohly být obnoveny experimenty s hybridizací, ale to by mi měl ten díl říct, neměl bych si to sám domýšlet! Proč Kuřák najednou umírá na rakovinu plic? V dosavadním průběhu mytologie 7. série bylo řečeno, že umírá kvůli té nepovedené operaci mozku. A nevyléčil ho náhodou z rakoviny ve finále 3. série Jeremiáš Smith? Tak jsem to vždycky chápal - výměnou za uzdravení ho pak Kuřák nechal uprchnout z cely. Motivace postav je mi v tomto dílu občas nejasná. Proč Marita opět pracuje pro Kuřáka, když na ní Syndikát v minulosti prováděl zvrácené experimenty (viz 6x12)? Je samozřejmě možné, že to všechno dělala jen naoko a čekala na příležitost k odplatě, ale bylo by dobré, kdyby nám tvůrci její postoj alespoň nějakým způsobem naznačili. Proč Krycek slíbil Kuřákovi pomoc, když pak v půlce epizody stejně otočil? I když Krycek mění loajalitu a strany tak často jako běžný člověk ponožky, to je přeci jedním z charakterových rysů té postavy :-D. Proč mimozemský lovec zahlazuje stopy po únosech, které již několik let neprobíhají? Proč teď? No ale jak říkám, jsou to všechno drobnosti. Jelikož se bavím, tak nad tím vším jen mávnu rukou. 5 hvězdiček "Requiem" nikdo neodpáře. Je to nejlepší mytologie od poloviny 6. série. () (menej) (viac)

Season 8 (2000) (S08)

Při posledním zhlédnutí byla pro mě 8. série velkým překvapením. Je totiž mnohem lepší, než jsem si pamatoval. Po nepříliš povedené 7. řadě, která obsahovala několik nejhorších dílů celého seriálu, se Akta X vrátila ke kořenům. Osmička je hodně temná, hororová, depresivní a hlavně vážná. Tady žádné rozchechtané komediální epizody nehledejte (což je za mě jen dobře). Částečná absence Davida Duchovnyho seriálu prospěla. Unavená herecká primadona na nějaký čas zmizela a místo ní přišel Robert Patrick, který seriálu vrátil náboj. John Doggett je dobrá postava, je to sympatický drsňák, který jako by přišel do světa Akt X z úplně jiného seriálu - z nějaké syrové newyorské kriminálky. Je to trochu zvláštní spojení, ale podle mě skvěle funguje. Doggett do seriálu pasuje, líbí se mi, jakým vývojem jeho postava projde, jak se postupně oťukává se Scullyovou a jak prožívá své první paranormální zážitky. Scullyová se v 8. sezóně stává Mulderem a Doggett tedy v nově vzniklém duu zastává funkci skeptika, charakterově jde však o úplně jiný typ postavy, než bývala Dana. A dynamika mezi oběma postavami je rovněž odlišná. Takže to není to samé, jen s otočenými genderovými rolemi. Jak na tvůrce Akt X v pozdním období seriálu rád nadávám, tohle se jim povedlo. Tu charakterovou rovinu zvládli na jedničku. A co se týká Duchovnyho - plnohodnotnou roli má až od 16. epizody (do té doby je jeho postava minimalizována na větší či menší camea). Je ale na něm vidět, že si odpočinul, jeho herecký projev je mi v této řadě mnohem sympatičtější než v té minulé. V těch posledních šesti epizodách má Duchovny zase chuť hrát. Jak už jsem psal, 8. sezóna je návrat ke kořenům. Je tu pár vynikajících hororových lahůdek, které by se neztratily ve starších sériích (třeba fenomenální "Roadrunners"). Najdou se zde také výborné "scifárny" ("Redrum"). Některé díly jsou lepší, než mají právo být (třeba krvavá stupidita "Badlaa" nebo zábavná akční blbůstka "Salvage"). V 8. řadě se zkrátka všichni zúčastnění snažili a dá se říct, že ošklivé káčátko proměnili v labuť. Část epizod má béčkový nádech (např. "Medusa") a divák u nich musí vypnout mozek, ale když to udělá, tak se bude královsky bavit. A to je pro mě to důležité. V 7. sérii se našlo plno nepovedených dílů, které byly nejen mizerné po stránce kvality, ale bylo utrpení je vůbec sledovat. Epizodám z osmičky naopak díky jejich neuvěřitelné zábavnosti leccos prominu. A téměř všechny mají určitou kvalitu, žádný průser jsem zde nenašel - tedy v rámci samostatně stojících dílů. Mytologie je trochu jiný příběh. Nebudu to zde vypisovat podrobněji, řeším to v komentářích k jednotlivým dílům, jen zmíním ty nejzásadnější věci. Po scenáristické stránce je mytologie 8. sezóny dost blbá. Scullyová je těhotná, furt se řeší, kdo je otec, to její dítě je možná nový Ježíš, dále tu máme mimozemská mimina, do hry pomalu vstupují supervojáci atd. Je to zbytečná nastavovaná kaše, to všichni víme. ALE! I v případě mytologie platí výše napsané: když vypnu mozek, můžu se u ní dobře pobavit. Důkazem budiž pětihvězdičkové "DeadAlive", pro mě nejzábavnější mytologický díl od poloviny 6. série! Po 7. řadě už nemám sílu se nad mytologií rozčilovat, je mi v podstatě ukradená a nezajímá mě. Jsou to nesmysly a slátaniny, ale když je to alespoň zábavné, tak mi to nevadí. Jsou tu samozřejmě výjimky - jako "Per Manum", což je s prominutím sračka (zatím nejhorší mytologie seriálu a nejhorší díl celé 8. řady). Jako celek je však mytologie této sezóny mnohem lepší než mytologie sedmičky. Jen je tu na můj vkus té mytologie až moc. Vždyť si to vezměte: z dílů 8x13-8x21 je jich hned 7 mytologických! To je dost přepálené. Možná měli tvůrci tu mytologii nějak lépe rozprostřít. Takhle není žádným překvapením, že druhá polovina sezóny je o dost slabší než ta první. Ale celkově je osmička prostě dobrá série. Je bohatá na kreativní nápady. A tvůrci si nebrali servítky, má to koule. Kde jinde vloží fanatický kult brutálním způsobem do Scullyové smrtícího parazita? A v které jiné sérii nechají tvůrci jednoho z agentů zemřít? Jako doopravdy zemřít, žádný sen, žádné kóma, žádná časová smyčka, žádné fígle. A teď nemluvím o mytologii a Mulderovi, ale o...nebudu spoilerovat, to musíte vidět :-). Každopádně 8. sezóna stojí za to. Minimálně dílům 8x03-8x12 dejte šanci. Nejlepší samostatně stojící epizody 8. série: Roadrunners; Redrum; Via Negativa; The Gift (pro mě to není mytologie) Nejlepší mytologické epizody 8. série: DeadAlive; Vienen (na jeden díl se vracíme k černému oleji a té klasické mytologické linii!) Nejhorší epizody 8. série: Per Manum...a slabší jsou Alone a Empedocles. Každopádně pouze jeden hrozný a dva nepovedené díly, to dost vypovídá o kvalitách této řady! () (menej) (viac)

Vevnitř (2000) (S08E01)

Pozor spoilery! A máme tu začátek nové řady, který je potažmo začátkem nového období Akt X. Příchod zvláštního agenta Johna Doggetta je příjemným oživením skomírajícího seriálu. K 8. a 9. sérii mám mnoho výhrad, ale Doggett mezi ně nepatří. Robert "T-1000" Patrick reprezentuje to nejlepší, s čím tvůrci v posledních sezónách přišli. Je to charismatický sympaťák a jeho postava mě baví mnohem víc než Duchovnyho znuděný Mulder v minulé řadě. Ale na toho správného Doggetta si přeci jen musíme ještě chvíli počkat. Ve "Within" je poněkud upozaděn, Scullyová se Skinnerem ho zcela zastiňují - oni jsou hlavními hrdiny tohoto příběhu. Nebýt Robert Patrick v úvodní titulkové sekvenci, tak by si člověk málem myslel, že jde pouze o epizodní roli. Scénář mu nedává moc prostoru, aby nějakým způsobem zazářil. O fungující chemii mezi ním a Scullyovou se zatím také nedá hovořit (ostatně mají spolu asi 3 scény). S ohledem na směřování děje je to však pochopitelné. Navíc se mi líbí, že si k sobě ti dva teprve musí najít cestu. Břitké dialogy mezi nimi patří k nejlepším částem epizody. "Sprška" při prvním setkání Scullyové s Doggettem je dnes už slavný moment. Ono by vlastně bylo divné, kdyby se hned stali kolegy a byli od začátku v pohodě (tohle není Kobra 11, kde si Semir po chvíli na svého minulého parťáka ani nevzpomene :-) ). Poněkud horší je to, že v tomto dílu chybí Doggettovi hlubší charakterizace. Nic moc se o něm nedozvíme (když nepočítám to, co si o něm Scullyová zjistí z počítače). Doggett tu vyznívá jako poměrně plochá postava (on jí samozřejmě není, ale jeho charakter dostane hloubku až s přibývajícími epizodami). Za to ovšem nemůže Robert Patrick, to je vina Chrise Cartera, který neví, jak správně uvést novou postavu. Dřív to věděl - viz scéna s Mulderem a Scullyovou v motelu v pilotním dílu (z Mulderova monologu jsme měli možnost poznat motivaci jeho postavy i nejvýraznější charakterové rysy). Ale po 7. sérii už od Cartera zázraky čekat nemůžeme. Scénář je zase jednou největším záporem dílu. Jako otvírák nové sezóny je to vlastně slabé. Většina epizody se odehrává v kancelářích FBI, Scullyová neustále fňuká nebo se tváří nasraně a občas někdo někoho vyslechne. Když už se konečně přesuneme do pouště a děj se začne rozjíždět, objeví se na obrazovce "TO BE CONTINUED". 8x01 je další z těch epizod, u nichž jsem přesvědčen, že to podstatné by se dalo zkrátit do 20 minut, nebylo nutné tomu věnovat celý díl. Děj se tady tak trochu točí v kruhu a nic moc se neděje. Je to hodně postavené na dialozích, které naštěstí nejsou špatné. Ale celý díl neutáhnou. Oceňuji Carterovu snahu o provázanost s minulými mytologickými díly (Gibson Praise a "The Beginning", trilogie "Biogenesis"). Akorát mi opět vadí ta retroaktivní kontinuita. V této epizodě se dozvídáme, že se Mulder po událostech ze 7x02 zcela nevyléčil a pomalu umíral (a o svém stavu věděl). I když jsem byl nespokojený s tím, že v "Amor Fati" jeho nemoc záhadně a bezdůvodně zmizela, toto "vysvětlení" Carterovi nežeru. Zas přišel s něčím, co si vycucal z řiti. Když vznikala 7. série, o Mulderovu umírání nic nevěděl - protože to tou dobou ještě nevymyslel. Přišel s tím poprvé až v 8x01. A proto to vůbec nedává smysl. Mulder tesknil a zařizoval si vlastní náhrobek ve stejné době, kdy vesele juchal s filmaři v "Hollywood A.D.". To určitě... Od negativ se vrátím zpět k pozitivům dílu. Scény mimozemských experimentů jsou děsivé. Režisér Manners pokračuje v nejlepší tradici těchto sekvencí. Kdybych "Within" viděl poprvé v mladším věku, určitě by mi to přivodilo nejednu bezesnou noc jako obdobné momenty z "Duane Barry". 8x01 je přesně ten typ dílu, pro který platí otřepané "Not great, not terrible." Je to klasická tříhvězda. Řadí se to k těm povedenějším epizodám pozdní mytologie, ale na vyšší hodnocení to zkrátka není. Čtyři hvězdičky si už budu schovávat pro ty mytologie, které můžu bez výhrad označit za dobré. "Within" má v sobě mnoho kvalitních věcí: Doggett je fajn (ač toho moc nepředvede), velká porce Skinnera je vždycky plus, Gillian Anderson to herecky táhne a Mulderovo mučení vkládá do epizody hororové prvky. Na druhou stranu je to ale lehce utahaný díl a moc se tu toho nestane. Pokouší se to o budování charakterů, bohužel jen velmi povrchně. A slavná "Scully's Serenade", která tu hraje neustále dokola, mě docela irituje. Z mých komentářů víte, že seriálovou hudbu Marka Snowa zbožňuji, ale toto je strašně vtíravý motiv. Instrumentální část je dobrá, ta vokální pasáž mi přijde otravná. Prostě za tři. P. S. Věděli jste, že mezi kandidáty na roli Doggetta byli i Lou Diamond Phillips (hrozná představa) a Bruce Campbell? Bruce mám rád, ale na tento charakter by mi neseděl. Je dobře, že se nakonec rozhodli pro Patricka... () (menej) (viac)

Venku (2000) (S08E02)

Pozor spoilery! Toto je mytologický díl, který mohu s klidným svědomím označit za dobrý. Opravdu mě baví. Je to napínavý příběh z pouště. Zase platí otřepané "v jednoduchosti je krása". Celá epizoda je o tom, jak se Scullyová, Doggett a Skinner snaží ochránit Gibsona Praise před mimozemským lovcem, který infiltroval pátrací skupinu FBI (plus se tu stále ještě hledá Mulder, ale to je už jen okrajové téma). Carter pro tentokrát rezignoval na překombinované slátaniny (schválně srovnejte 8x02 se 7x02) a naservíroval nám čtyřicet pět minut ryzí zábavy. "Without" si na nic nehraje a je to fajn. Slovní přestřelky mezi Scullyovou a Doggettem jsou v tomto dílu možná ještě lepší než minule. Moc se mi líbí ta otočená dynamika mezi agenty - Scullyová věří v mimozemský život, zatímco Doggett je zarytý skeptik. V tomto dílu ho pak čeká první paranormální zážitek a přímá konfrontace se světem Akt X. Doggett tu má více prostoru než v 8x01, ale pořád platí, že ústředními postavami příběhu jsou Scullyová a Skinner (jejich team-up je mimochodem radost sledovat). Hlubší charakterizaci agenta Doggetta bychom i v tomto dílu hledali marně. Vlastně mě trochu mrzí, že tu John nemá nějaký velký charakterový moment, který by ho v očích Scullyové (a potažmo diváků) vyzdvihnul výše. Jediné, co se tomu podobá, je jeho vzepření se Kershovi. Já osobně bych uvítal, kdyby to byl právě Doggett, kdo na konci zachrání Scullyovou před mimozemským lovcem, to by byla jeho velká chvíle (a otevřelo by to prostor k vzájemnému budování důvěry). V tomto případě bych to klišé se záchranou dámy v nesnázích odpustil. Na druhou stranu bychom tím ale přišli o drsnou Danu, které se jako první postavě v seriálu podaří jednoho z rasy lovců zlikvidovat. Takže to asi dopadlo nejlépe, jak mohlo. Hororových sekvencí s Mulderovým mučením ubylo, ale stále jsou silné. Mimozemský lovec je jako tradičně super, v tomto dílu hodně mění podobu a je to ten správný záporák. Obzvláště ze "zlé Scullyové" jde strach, Gillian Anderson to svou mimikou zahrála skvěle. Podle mě je škoda, že Carter víc nepracoval s motivy nedůvěry a paranoie, které se k lovci vážou. My diváci po většinu času víme, jakou podobu zrovna lovec má. Bylo by působivější, kdyby to Carter vystavěl jako záhadu. A když už jsme u toho Cartera - po scenáristické stránce je tato epizoda povedenější než minulá, ale pořád tu máme řadu blbostí. Nejvíc mi vadí, když Carter svévolně porušuje zavedená pravidla fikčního světa. Mimozemský lovec najednou s podobou mění i oblečení (pro děj epizody je tato schopnost nezbytná). Pokud mě paměť neklame, tak to nikdy dřív nebylo. Stejně tak by měla mít Scullyová s Doggettem reakci na jeho toxickou krev - "rozpustil" se těsně vedle nich. A ono nic. Zřejmě je ochránilo proslulé "brnění hlavní postavy". Jsou to sice drobnosti, ale já tuhle nekonzistentnost prostě nemám rád. Mohl bych se pozastavit i nad tím, proč chtějí mimozemšťané ulovit Gibsona zrovna teď (od událostí 6x01 uběhly dva roky) - tak hezky to koresponduje s únosem Muldera, jak příhodné. Nebo proč jsou postavy tak blbý a nedokážou odhalit lovce po zjevné proměně - falešná Scullyová zaběhne za roh a zmizí, místo ní se vynoří chlap. Všichni vědí, že lovec mění podobu a že falešná Scullyová neměla kam utéct. Jenže scénář potřebuje, aby lovce nechytili, a tak Scullyovou, Doggetta a všechny zúčastněné postihne lehčí forma demence... No ale jak říkám, jsou to všechno drobnosti. Epizoda mě baví a klady zcela převažují nad zápory. Silné 4 hvězdičky. Kdyby se už každá mytologie nesla v tomto duchu, přestal bych být takový rejpal :-). () (menej) (viac)

Trpělivost (2000) (S08E03)

Díl, v němž Scullyová a Doggett honí "batmana" :). S monstrem a jeho původem se tentokrát Carter hodně utrhl ze řetězu. Bizarní a ujeté zápletky ovšem k Aktům X odjakživa patřily, takže já jsem spokojen. Stylově epizoda evokuje starší série. Po dlouhé době tu máme opět klasicky pojatý hororový díl s tou správnou atmosférou (například úvodní teaser je nádhernou přehlídkou hororových klišé - těch dobrých). Zdejší příšera je zajímavá a zaujal mě ten motiv opožděné pomsty. Monstrum sice není ikonické jako slavný Flukeman z epizody "Hostitel" a po vizuální stránce mě moc nezaujalo (jde poznat, že to je chlap v laciném netopýřím kostýmu), ale slušnou porci děsu divákovi nabídne. A nejsou to pouze ty brutální útoky - pro mě osobně je mnohem působivější, když jen tiše visí na stropě (ze záběru v garáži mě vyloženě mrazí). Nebránil bych se, kdyby těch strašidelnějších pasáží bylo ještě víc. Velkou část epizody totiž spolkne druhá rovina příběhu, která se týká Scullyové a Doggetta a jejich první skutečné spolupráce. Mezi jednotlivými hororovými sekvencemi jsou proto delší prodlevy. Nicméně to nepovažujte za výtku, i ta druhá stránka epizody mě velmi baví. "Patience" můžeme vnímat jako přechodový díl, most mezi úvodní mytologií a zbytkem 8. série. Konečně máme možnost seznámit se podrobněji s Doggettovým charakterem. To, co jsem poněkud postrádal v epizodách 8x01 a 8x02, je v "Patience" bohatě zastoupeno. Doggettova postava zde konečně dostává hloubku. I taková drobnost, jako že je první den po přidělení k Aktům X doprovázen do kanceláře popichujícími kolegy, nám toho o něm dost vypovídá (Mulder byl osamělý vlk a v podstatě asociál, kdežto Doggett je normální chlap s kamarády a běžnými sociálními interakcemi). V tomto dílu se Doggett dočká i těch velkých individuálních momentů - např. ubránění se monstru či zastávání se Scullyové před nabubřelými venkovskými poldy. Velmi se mi líbí, jak probíhá vzájemné budování důvěry mezi Johnem a Danou. Ačkoliv zastávají extrémně odlišné názory (Scullyová se tady definitivně stává ženskou verzí Muldera) a pracují spolu jen proto, že je k tomu přinutily okolnosti, stejně se respektují a navzájem si kryjí záda. Doggett je tady vysloveně v pozici jakéhosi "velkého bráchy", co před ostatními ochraňuje svou "malou ségru", která ze sebe hází bláznivé paranormální teorie. Tohle mě fakt baví, ta dynamika mezi hlavními hrdiny je skvělá. Od této části už začíná chemie mezi nimi naplno fungovat. "Patience" je velmi dobrý díl. Na nejvyšší hodnocení mu něco chybí (děsu tu mohlo být ještě víc, pasáž s vyšetřováním v domě prvního útoku je na můj vkus moc dlouhá a vyvrcholení příběhu mi přišlo uspěchané), ale hezké čtyři hvězdičky si zaslouží. Když bude většina epizod 8. série alespoň v tomto duchu, nebudu se vůbec zlobit. Je vidět, že Carter ještě umí udělat kvalitní samostatně stojící díl. Druhý "Fight Club" se naštěstí nekoná. ()

Poustevníci (2000) (S08E04)

Jeden z nejlepších dílů seriálu. To myslím smrtelně vážně. "Roadrunners" jsou epizodou, která si v ničem nezadá s těmi nejpovedenějšími částmi třetí nebo čtvrté série. Je to temné, děsivé, správně ujeté, mírně nechutné a - promiňte mi to slovo - kurevsky atmosférické. Pětačtyřicetiminutová hororová lahůdka, jejíž námět by podobně jako "Home" mohl klidně být samostatným filmem. Koho by napadlo, že ze spojení náboženského kultu a smrtícího parazita může vzniknout takovýto fenomenální díl? Žánrových klišé je zde dost, ale jedná se o ta povedená klišé, která fungují. Když se tedy s nimi umí pracovat. A to scenárista Vince Gilligan umí. Výborná je i režie seriálového nováčka Roda Hardyho - těžko uvěřit, že díl nedělal Manners, Bowman nebo raný Carter. Hardy má tu klasickou seriálovou estetiku nastudovanou na jedničku. Ono to skutečně pojetím tématu i stylem natočení připomíná starší série. Opět musím ocenit, jak pokračuje vývoj profesního a lidského vztahu Doggetta a Scullyové. Po minulém dílu už mu Dana důvěřuje a respektuje ho, ale přesto ho tak úplně nevnímá jako svého parťáka. Nebo si spíš myslí, že ho nepotřebuje. Na svou pýchu zde málem doplatí. Naštěstí je Doggett správný profík, který kolegyni ze šlamastyky vytáhne. Oba hlavní hrdinové tu zas mají několik skvělých charakterových momentů. "Roadrunners" jsou prostě super. 8. série se vrací ke kořenům a je to jen dobře. Nakonec můžeme být rádi za Duchovnyho hvězdné manýry, když díky jeho absenci dostáváme takovéto kvalitní epizody. Poslední řady Akt X nemají nejlepší reputaci, ale jestli nějaký díl 8. série stojí za to vidět, pak je to tento. Doporučuji! Takto by měla Akta X vypadat! ()

Tichá prosba (2000) (S08E05)

Trend návratu ke klasickým tématům Akt X pokračuje. V "Patience" jsme měli ukázkové monstrum, v "Roadrunners" náboženskou sektu říznutou parazitem a v "Invocation" se seriál vrací k příběhům se strašidelnými dětmi. S legendárními epizodami "Eve" či "The Calusari" se to nemůže srovnávat, ale i tak jde o obstojný díl. Jsou to taková průměrná Akta X. A průměrná Akta X jsou pořád dobrá Akta X. "Invocation" mě nikdy vyloženě nenadchlo, ale ani neurazilo. Příběh je zajímavý a vyvíjí se nečekanými směry. Líbí se mi, že se epizoda snaží poměrně realistickým způsobem ztvárnit rozkol uvnitř rodiny (rozdílný vztah matky a otce k "navrátilci"). Takhle nějak by to podle mě zamávalo s lidmi i v našem světě, kdyby se tento neuvěřitelný příběh opravdu odehrál (což nejde, ale jistě chápete, jak to myslím :-) ). Při prvním sledování mě děj pohltil a vůbec jsem netušil, jak se to celé vyvrbí. Na další zhlédnutí už to tak působivé není a začnete si všímat děr v logice a dalších problémů epizody, ale nic není tak zásadní, aby vám to zkazilo zážitek. Asi největším záporem dílu je rutinní režie. Někdy to tak úplně nepřipomíná Akta X, styl natočení evokuje spíše typický policejní procedurál (na tom má samozřejmě podíl scénář). Hororové a atmosférické momenty zachraňují epizodě tvář, ovšem není jich zas tolik. Na můj vkus tu mohlo být více děsu a méně sentimentu (ten je však vzhledem k tématu pochopitelný). Tvůrci se zřejmě báli zatlačit víc na hororovou strunu. Detailněji se mohlo podle mě pracovat i s tím představením příběhové linie kolem Doggettova syna. Tady je to jen taková nenápadná narážka, která v rámci celého dílu zapadne. Jako drobný nešvar vnímám také výkony epizodních herců. Ne že by byly špatné, ale zvlášť výrazné nejsou. Chlapeček se snaží, avšak děsivý mi nepřijde (kdežto ze slavných Eviček z 1. série mě mrazí už od pohledu). Je to zkrátka průměrný díl ve všech ohledech. Slabší čtyři hvězdičky. Je pravdou, že i takovýto průměrný díl strčí do kapsy velkou část epizod 7. sezóny. Buďme za to rádi. ()

Adžarv (2000) (S08E06)

Skvělá epizoda! Zápletka je strhující a klidně bych si tento příběh dovedl představit v podobě samostatného filmu. Ono by si to zasloužilo delší stopáž, těch 45 minut uteče zatraceně moc rychle. Já mám obecně velmi rád filmy a seriály s časovými hrátky, takže si "Redrum" neskutečně užívám. Nejsem si jistý, nakolik je premisa dílu originální (někoho přeci už v minulosti muselo napadnout téma prožívání dnů pozpátku, to se nabízí samo). Ale ono je to v konečném součtu vlastně úplně jedno. Zpracování je perfektní. Navíc tvůrci Akt X si čas od času vypůjčí něco odjinud, aby to přetransformovali ve skvělý díl (viz Carpenterova Věc a epizoda "Ice" nebo Na hromnice o den více a "Monday"). Pokud se někde inspirovali, já s tím problém nemám. A pokud náhodou skutečně s touto zápletkou přišli až scenáristé Akt X, tak jim skládám velikou poklonu. Nutno zmínit, že "Redrum" není úplně typická epizoda seriálu. Doggett ani Scullyová zde nejsou hlavními hrdiny. Ústředním protagonistou dílu je Martin Wells v podání Joea Mortona (který mimochodem v obsazení tady na CSFD není uveden, co to má být?). Epizoda je ze sta procent Martinovým příběhem, ta postava nechybí v žádné scéně a neustále je ve středu dění. Joe Morton zde předvedl skvělý výkon a celý díl táhne. Jako divák mu fandím. Všechny ty emoce, co prožívá, jsou opravdu uvěřitelné. Zároveň má jeho postava určitou hloubku. Líbí se mi, že ten charakter není černobílý, má kostlivce ve skříni, které postupně odhalujeme. Snad to není spoiler, když řeknu, že konec s hořkou příchutí k tomuto příběhu krásně pasuje. U tohoto dílu nenajdu moc záporů, tak zmíním jen takové drobnosti. Když má v epizodě vedlejší roli Danny Trejo, je každému hned od začátku jasné, že tu bude hlavním padouchem. Tady se nikdo nemůže zlobit za spoiler, to je prostě fakt. Je to předvídatelný casting. Ale ten příběh stejně v jádru nestojí na identitě skutečného vraha, tudíž je to jedno. Nemluvě o tom, že "Machetemu" tento typ rolí sedí. Ve scénáři se pochopitelně najde pár logických bot. Státního zástupce by asi nesoudil jeho blízký přítel, byť se snažil být nestranný. A stejně tak by státního zástupce nešoupli do věznice, kde by přišel do styku s kriminálníky, co nechal odsoudit. Je to ovšem jen seriál a příběh se musí nějak posouvat, takže to nemá cenu řešit. Ani nemá cenu do hloubky přemýšlet nad časovými paradoxy - jak mohl například Martin potkat ve vězení Dannyho Treja, když s každým dalším "včerejškem" měnil chod událostí? A za co tam Trejo seděl v té původní časové linii, kdy se ještě dny pro Martina odvíjely normálně? Když si holt hrajeme s časem, je tu riziko, že ne všechno bude dávat smysl. Mně to však nevadí. "Redrum" je jako celek super. Zatím se 8. série vyvíjí hodně dobře. P. S. Informace o tvůrcích jsou tady na ČSFD úplně blbě. Jak už jsem zmiňoval, hlavní roli tu ztvárnil Joe Morton. Epizodu režíroval Peter Markle a o scénář se postarali Steven Maeda a Daniel Arkin. ()

Cesta temnoty (2000) (S08E07)

Tomuto dílu jsem se celý svůj dosavadní život vyhýbal. Měl jsem pouze letmou představu o zápletce, která ve mně evokovala lacinou vykrádačku Noční můry v Elm Street (vrah zabíjí své oběti ve snech). A pak jsem také znal fotku Doggetta se třetím okem - to mi přišlo na první pohled extrémně debilní. Roky tak plynuly a já tuto část vždycky přeskakoval (v řadách 7-9 to u mě nebylo nic ojedinělého). Dnes jsem tedy v rámci svého kompletního seriálového maratonu viděl epizodu poprvé. A nejradši bych si nafackoval! Kvůli hloupým a neopodstatněným předsudkům mi celá ta léta unikal hororový skvost! "Via Negativa" je fenomenální díl, strašidelná a atmosférická pecka. Je to hodně temné a reprezentuje to přesně to pravé, co mám na Aktech X rád. Drobné podobnosti s Elm Street se tu najdou (postavy se například bojí usnout), ale charakterově je to úplně něco jiného. Jde o odlišný typ hororu. Tohle žánrově není slasher a více to stojí na děsivé atmosféře a působivé vizuální stránce. Hodně se mi líbí, že je tento díl Doggettovou sólovkou. Byť mu tu sekunduje Skinner a objeví se i Osamělí střelci, je to právě John, kdo je tady králem. Nebo spíš Robert Patrick. Předvádí tu hned několik hereckých poloh a i těm největším pochybovačům musí svým výkonem dokázat, že Akta X můžou fungovat i bez Muldera a Scullyové. Patrickovi nedělá žádný problém utáhnout celou epizodu, což rozhodně nebyl snadný úkol. Z děje mám trochu hlavu v pejru a není mi jasné, zda jsem úplně všechno pochopil, ale na tom není nic špatného. Vždyť ty nejlepší díly seriálu často nechají diváka sedět u závěrečných titulků s otevřenou hubou. A s potřebou si to celé nějak srovnat. Je dobře, když epizoda nutí člověka o ní přemýšlet. Konec je možná mírně uspěchaný, ale to je holt dáno tou limitovanou stopáží. Na cti to dílu neubírá. "Via Negativa" je opravdu skvělý mrazivý horor. Schválně mi řekněte, který jiný díl Akt X začíná 22 brutálně zavražděnými? 8. série znovu a znovu dokazuje, že seriál ještě nepatří do starého železa. Ale to třetí oko na čele mi prostě přijde směšné, nemuseli jsme ho fyzicky vidět, mohlo zůstat jen u metafory :-). ()

Jistá smrt (2001) (S08E08)

Další díl, který jsem roky přeskakoval. A v tomto případě toho nemusím litovat. Není to vyloženě špatné, ale je to takový šedý podprůměr. Je to mírně nezáživné a snadno zapomenutelné. Zatímco předchozí samostatně stojící epizody 8. série svým charakterem připomínaly staré sezóny seriálu, "Surekill" by z fleku zapadl do 6. nebo 7. řady. Z dílů 8x03-8x07 byla cítit velká snaha o kreativitu a o návrat k seriálovým kořenům. Z 8x08 je naopak cítit, že už jsou si tvůrci až příliš jistí v kramflecích - Doggettova postava se v seriálu zabydlela a nad Mulderem fanoušci nefňukají. Takže to mohou zase začít flákat a servírovat divákům díly bez nápadu. Chlápek má rentgenové vidění a díky němu může střílet přes zdi, to mi na Akta X přijde jako poměrně chabá zápletka. Já opravdu nevím, co bych si z této epizody měl vzít. Není to temné ani děsivé. Postrádá to základní atributy seriálu. Samo o sobě to ani není moc napínavé. Když si odmyslím tu schopnost rentgenového vidění, tak se jedná o obyčejnou kriminálku, která by klidně mohla běžet ve všední den odpoledne na Nově. Je to ten typ epizody, který věrně kopíruje formuli policejních procedurálů. Doggett a Scullyová chodí z místa na místo, vyslýchají zúčastněné a hledají stopy. A padouši mají vlastní dějovou linii. Když se Akta X až příliš drží téhle šablony, nemám to rád. Navíc celý případ se stejně nakonec vyřeší bez přičinění našich agentů, takže jejich role v příběhu je de facto zbytečná. Ten díl má veliké štěstí, že do něj obsadili kvalitní epizodní herce. Po dějové stránce je to slabé, ale to ústřední trio postav (Dwight, Randall a Tammi) mě vlastně svým způsobem bavilo. A zajímalo mě, jak to s nimi dopadne. Jen díky postavám a jejich interakcím jsem nebyl unuděn k smrti. Hlavně Michael Bowen tomu dává šťávu (tyhle role grázlů a parchantů mu sedí). Tři hvězdičky. Víc ani míň si to nezaslouží. P. S. Já vím kulový o zbraních a balistice, ale copak může kulka projít střechou budovy, půdou, ventilační šachtou a zasáhnout člověka, aniž by se někde nezasekla nebo se neodrazila jiným směrem? Copak se dá střílet přes tlustou zeď jako přes papír? Na fyzikální vlastnosti zbraní a materiálů určitě nemá rentgenové vidění vliv, tudíž tím se to nedá vysvětlit. Tyhle věci mi vrtaly hlavou po celou dobu sledování. Není dobrou vizitkou epizody, když musím 45 minut přemýšlet nad takovýma hovadinama... ()

Pachuť kovu (2001) (S08E09)

Ten parchant to dokázal! Mnou nenáviděný scenárista Jeffrey Bell napsal díl Akt X, který není hromada hnoje. A to je co říct, všechny jeho starší výtvory pro mě patří k nejhorším epizodám seriálu ("The Rain King", "Alpha", "The Goldberg Variation", "Signs and Wonders"). V mých očích sice Bell navždy zůstane jedním z nejméně talentovaných autorů v rámci Akt X, jeden slušný díl je na nápravu reputace málo, ale jsem rád, že alespoň v tomto případě seriál nezprznil. "Salvage" je zábavný béčkový díl. Není to nic převratného, v jádru je to vlastně docela kravina, ale mě to bavilo. A to je hlavní. Ne každá epizoda musí být temný horor, občas mi ke štěstí postačí i takovéto bláznivé sci-fi s akčním nádechem. Když se bavím, nemám potřebu řešit díry v logice (a že se jich tu pár najde). O originalitě příběhu nemůže být ani řeč (tvůrci se nijak netajili inspirací Terminátory a japonským filmem Tetsuo), ale co na tom, když to funguje. Díl nepostrádá napětí a pár momentů je působivých (teaser, Ray vs. brokovnice, komora v laboratoři). Rod Hardy i podruhé ukazuje, že je schopný režisér. Efekty se povedly. Wade Williams ztvárnil "kovového muže" velmi dobře, přesně vystihl tu esenci nezastavitelného vraždícího stroje (a s jeho make-upem si maskéři vyhráli). Hudba Marka Snowa je zde po delší době výraznější. Ne že by v minulých částech byla špatná, jen to byl takový standard. Tady skladatel vytáhl z rukávu něco navíc. Solidní čtyři hvězdičky. Nevěřil bych, že to někdy napíšu, ale Bell vytvořil fakt dobrý díl. Berte to s nadhledem, vypněte mozek a budete se bavit. Jen nezapomínejte, že to nejsou Akta X ve vrcholné formě, tohle je prostě béčko. ()

Pomsta (2001) (S08E10)

Pozor drobné spoilery! Tohle by měl být špatný díl. Vždyť pojednává o malém indickém fakírovi, který leze do lidí. Prdelí. A jejich těla pak využívá jako dopravní prostředek. V Aktech X jsme už měli nespočet šílených a bizarních zápletek, ale tato je podle mě ta úplně nejujetější. Na můj vkus je to hodně přehnané. Vážně by to měl být špatný díl, už jen z principu věci. Jenže není. Vlastně je to celkem dobrá epizoda. Forma zde vítězí nad obsahem. Zase je to totiž neskutečně zábavné. Po příběhové stránce je to neuvěřitelná kravina, která má veliké štěstí, že je zabalena do skvělého hororového kabátu. "Badlaa" je opravdu strašidelný a velice krvavý díl. Stupidní děj je kompenzován množstvím děsivých scén a výbornou atmosférou. Režisér Tony Wharmby horor umí, což ostatně předvedl už ve "Via Negativa". Děsivý je i známý herec a kaskadér Deep Roy v roli hlavního antagonisty. Vytvořil zapamatovatelného záporáka, kterého byste nechtěli v reálu potkat (nebo nedej bože vidět doma v pokoji). A to za celý díl nepromluví ani slovo a jen se tváří pořád nasraně. Mě mrazí už jen z toho zvuku skřípajících koleček. Musím ocenit, že i takováto obyčejná epizoda o řiťolezci má hlubší rozměr - zobrazuje totiž další vývoj charakterů Doggetta a "nové" Scullyové. Líbí se mi, jak na začátku John Danu popichuje. A i když už spolu oba zvládnou normálně pracovat, stejně jsou jejich postoje diametrálně odlišné (v epizodě mezi nimi dojde k menšímu názorovému rozkolu). Na konci dílu pak zjišťujeme, že Dana není úplně v pohodě. S Mulderovou ztrátou se rozhodla vyrovnat tím způsobem, že se začala dívat na věci jeho očima. To je docela zásadní odhalení ohledně té její charakterové proměny. Které dává smysl. Tady si ovšem Scullyová uvědomuje, že se může snažit sebevíc, stejně to bude jen taková póza, ona nikdy Mulder nebude. Zažívá tak trochu krizi víry, ale jiného ražení, než jsme u ní zvyklí. Tato rovina příběhu se scenáristovi povedla. O celém příběhu to ale říct nemůžu. Minule jsem psal, že když se bavím, tak neřeším logické boty. To je sice pravda, ale tady jich je celkem dost, a tak se přes ně nemůžu přenést. Největší problém mám s motivací fakíra. My sice v průběhu epizody zjistíme, proč zabíjí (mstí se za nehodu v chemičce), ale z jakého důvodu si vybral zrovna lidi z okruhu Trevora? Ti s tím nemají nic společného. Nebo jde akorát o souhru náhod, fakír prostě nenávidí Američany a je mu tak jednoho, koho zabije? Jenže z dílu je evidentní, že si ty lidi vybral záměrně. Já nevím, ale podle mě to chtělo nějaké lepší vysvětlení. Klidně by mi stačilo i "Otcové chlapců byli manažeři té chemické firmy" (příběh epizody je stupidní, takže s jednou blbostí navíc bych problém neměl). Částečně mi vadí i to, že v rámci fakírových schopností nejsou žádné meze. Jednou vleze někomu do těla, podruhé je neviditelný, pak si zas vezme něčí podobu i bez vniknutí...neexistují zde žádná pravidla. Fakír se chová tak, jak to po něm zrovna vyžaduje scénář. Samozřejmě, chtít po paranormální zápletce nějaká pravidla je poněkud troufalé, ale v určitých hranicích by se to podle mě pohybovat mělo. Protože jinak vychází najevo další a další podivnosti - proč teda fakír leze lidem do těl, když umí manipulovat s realitou a může vypadat jako kdokoliv na světě i bez vstupu do dané osoby (viz Trevor)? To do těl leze jen z těch ryze logistických důvodů? No smysl to dává, kdyby se jen zneviditelnil, tak by mu na tom jeho prkýnku trvalo hodně dlouho, než by se došoural do letadla a ke svým obětem v Americe :-). Velmi mě pobavilo, jak fakír zvládl přijímací pohovor na pozici školního údržbáře, když v ukradeném těle nemluví. Průběh toho interview bych rád viděl... Epizoda je plná debilit, ale ty dobré věci nakonec vítězí na celé čáře. "Badlaa" je zkrátka mnohem lepší díl, než by měl být. Když se sejdou talentovaní lidé, dokáží vytvořit kvalitu i z naprosté blbosti. Čtyři hvězdičky. Ale neměl bych se vlastně stydět, že se mi to líbilo? () (menej) (viac)

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov