Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Colonist k tomuto seriálu (209)

Démoni (1997) (S04E23)

Nejslabší epizodu si 4. série schovala až na samotný závěr. "Demons" jsou jedním z těch dílů, u něhož se dodnes vedou debaty o tom, zda jde o samostatně stojící díl nebo o mytologickou epizodu. Různé zdroje to vidí jinak. Já osobně se přikláním k té první variantě. S mytologií je to lehce provázané (respektive s minulostí Mulderovy rodiny, ne přímo s mytologií kolem mimozemských kolonistů), ale jinak se jedná o průměrný thriller, který do seriálu nevnáší nic nového. O milostném poměru Mulderovy matky s Kuřákem víme již od finále 3. série. Sice tu poprvé nahlas padne otázka, zda není Kuřák Mulderův pravý otec, ale i ta už nás diváky napadla mnohem dříve (navíc se klasicky nedočkáme žádné odpovědi). Tento díl mi vždycky přišel jako taková vata, výplň závěru sezóny. FOX si objednal 24 dílů, tvůrcům došly před našlápnutým mytologickým finále nápady, tak sáhli po jednom z největších klišé - hlavní hrdina trpí amnézií a je podezřelý ze spáchání zločinu. R.W. Goodwin je bezpochyby mnohem lepší režisér než scenárista. Neříkám, že je to příšerný díl, ale je to celé nemastné, neslané a rychle to vyšumí z hlavy. Jak už jsem napsal - prostě průměrný thriller. Ve 4. sérii nalezneme rozhodně lepší epizody, které se osobně dotýkají Muldera ("Paper Hearts", "The Field Where I Died"). Opravdu mi přijde, že u tohoto dílu všichni zúčastnění šetřili energii před finálovou epizodou, dokonce i Duchovny tady jede na půl plynu, jeho herecký výkon není dvakrát přesvědčivý. Jednu věc ovšem musím ocenit - otřást v tomto dílu Mulderovou psychikou je vzhledem k závěru příští epizody geniální tah. Nikdy předtím jsem si to neuvědomil, ale v kontextu s touto epizodou pak konec "Gethsemane" působí jako přirozené vyústění. Sledovat 4. řadu v roce 1997 v premiéře, tak bych si po skončení dílu 4x24 myslel, že TO Mulder opravdu udělal. Takže ať už jsou "Demons" jakýmkoliv dílem, nelze jim upřít fakt, že budují cestu k jednomu z nejvíce šokujících závěrů sezóny. A to něco znamená. ()

Getsemani (1997) (S04E24)

Pozor spoilery! Parádní završení výborné sezóny. Pro tuto trilogii z konce čtvrté a začátku páté série jsem měl vždycky slabost. Není to sice tak ikonické nebo bombastické jako "Anasazi" a spol., ale i tak je to pro mě druhý nejlepší trojdíl seriálu. Je to trochu pomalejší a hodně upovídané, to však v žádném případě neznamená, že by to bylo špatné. Naopak. Na dialozích si tu dali hodně záležet. Kromě toho se jedná o pořádnou porci napětí a ještě větší dávku emocí než "Memento Mori" (s ohledem na Scullyovou v posledním stádiu nemoci). Nápad s podvodem a otřesením samotných základů Mulderovy víry v mimozemský život je působivý. Nám divákům je sice od začátku jasné, že je to naprostý nesmysl (vzhledem k tomu, že jsme za ty čtyři série byli svědky scén s mimozemšťany, v nichž Mulder ani nefiguroval), ale jako rozvíření mytologie je to zajímavé. Po úvodním slově, které platí pro celou tuto trilogii, pojďme konkrétně ke "Gethsemane": Je to další z mytologických epizod se skvělou výpravou. Na zasněžené kanadské hory je krásný pohled a částečné zasazení dílu do tohoto prostředí je příjemnou změnou - 4. řada se z velké části skládala z epizod odehrávajících se ve městech, takže přírodních exteriérů jsme si tu moc neužili. R.W. Goodwin umí podobně jako Rob Bowman povznést Akta X na filmovou úroveň. Znamenitou práci odvedli i trikaři a set designéři - ledovou jeskyni postavili ve skladišti, já si dlouhá léta myslel, že to opravdu natáčeli v nějaké kanadské hoře! A když už jsme u té hory - hudební motiv výstupu, který v epizodě několikrát zazní, patří k mým nejoblíbenějším pracím Marka Snowa. Zápletka dílu je zase jednou klasická. Pitva mimozemšťana a Akta X, to jde k sobě dohromady jako kachna a zelí. Velmi oceňuji návrat sekčního šéfa Blevinse. Je moc dobře, že si na něj tvůrci vzpomněli. Na tak důležitou postavu, která může za spárování Muldera a Scullyové, se překvapivě objevil jen v dílech "Pilot" a "Conduit". Pak byl ještě několikrát zmíněn, ale kolem desáté epizody první série se po něm slehla zem. Jeho návrat tedy chválím. Chválím i novou postavu Michaela Kritschgaua, která pokračuje v té nejlepší tradici výrazných vedlejších mytologických postav (kam se řadí třeba Albert Hosteen nebo Jeremiáš Smith). Samostatnou kapitolou je závěr epizody. V době premiéry to musel být naprosto kulervoucí cliffhanger. Dneska už to takovou sílu nemá, protože víme, že Mulder nikam nezmizí, ale i tak je to pořádně dramatický závěr, po kterém si hned budete chtít pustit následující díl. ()

Season 5 (1997) (S05)

S pátou sérií to vidím podobně jako s tou první. Kvalita epizod je tak trochu nevyrovnaná. Najdeme tu legendární pecky, zlaté standardy, podprůměrné díly i několik slabých epizod. Stejně jako první série si ale i pětka zaslouží absolutní hodnocení, ačkoliv to tak průměrově nevychází. Ty dobré věci totiž opět zcela zastíní ty špatné. Kvalita scénářů se pomalými krůčky snižuje (zvláště patrné je to na některých mytologiích), ale ještě to není nic výrazného. A třeba první čtyři díly sezóny patří z mého pohledu mezi to nejlepší, co může seriál nabídnout. To ani ty nejlepší série (3. a 4.) neměly takovýhle našlápnutý rozjezd. Pátá série navíc obsahuje můj nejoblíbenější komediální díl ("Bad Blood"). A to si zaslouží ocenit, poněvadž já odlehčeným epizodám nefandím. I ty čtyřhvězdičkové díly jsou tu vesměs hodně dobré a k dokonalosti jim moc nechybí. Pro mě 5. řada představuje závěr toho zlatého (klasického) období Akt X. Je to konec jedné etapy (příhodně orámovaný koncem natáčení ve Vancouveru). Od 6. série jsou Akta X jiná. Neříkám, že špatná, ale prostě jiná. P. S. Podobu 5. řady do značné míry formoval souběžně vznikající akťácký film. Proto tu najdeme několik epizod, v nichž je přítomnost Muldera nebo Scullyové (či dokonce obou) limitována. Produkce filmu také zásadním způsobem ovlivnila mytologii (došlo k jejímu zpomalení, aby seriál "nepředběhl" film). Nejlepší samostatně stojící epizody 5. série: Unusual Suspects; Detour; Bad Blood; Mind's Eye; Folie à Deux Nejlepší mytologické epizody 5. série: Redux I a II; Patient X a The Red and the Black Nejhorší epizody 5. série: Schizogeny; Christmas Carol...a já osobně prostě nemám rád The Post-Modern Prometheus, omlouvám se všem. ()

Podvod I (1997) (S05E01)

Pozor spoilery! Prostřední díl trilogie pojednává o tom, jak se Mulder prochází vládním zařízením a Scullyová zkoumá neznámou bakterii. Takhle zjednodušeně napsané to možná zní nudně, ale opak je pravdou. Nudná epizoda to v žádném případě není. Napínavé rozplétání záhady kolem Mulderovy údajné sebevraždy a velké vládní lži pokračuje. U "Gethsemane" a "Redux I" se mi líbí, jak prostřednictvím retrospektivy postupně odhalujeme zamotaný příběh. Zde jsou hrátky s časovou linií příběhu opodstatněné, retrospektiva zde není lacinou berličkou jako třeba v případě dílu "Tunguska" (tam je úplně zbytečná a k ničemu nevede). Události "Redux I" časově předcházejí závěrečné scéně minulé epizody a my tak můžeme sledovat některé již viděné situace v jiném kontextu (identifikace mrtvoly v Mulderově bytě, výpověď Scullyové před komisí). Mě tento styl vyprávění baví. Michael Kritschgau nám a Mulderovi v poměrně dlouhém monologu odhaluje "pravdu" o velké vládní konspiraci a je to tak poutavě podáno, že by tomu člověk skoro i věřil - byť my diváci víme, že je to celé velká blbost (a je vlastně s podivem, že to Mulder tak rychle a bez výhrad zbaští). Epizoda obsahuje i drobnou porci nostalgie - znovu se vracíme do skladiště v Pentagonu, které známe z konce prvního a posledního dílu 1. série. Do příběhu kromě toho všeho ještě vstupují Skinner a Muž s cigaretou, takže si nemám na co stěžovat. Já mám prostě tuhle trojdílnou mytologickou odbočku rád a ke všem jejím částem přistupuji stejně. ()

Podvod II (1997) (S05E02)

Pozor spoilery! Nejlepší část trilogie. Tohle je vyvrcholení jak se patří. Je to nejen pořádně napínavé, ale i plné silných emocí. I když už jsem tento díl viděl mnohokrát a vím, jak to se Scullyovou dopadne, stejně mě to vždycky zasáhne. Je to tak dobře napsané a zahrané, že ten apel na emociální stránku diváka zafunguje vždycky. Je to smutné, ale není to taková depka jako "Memento Mori", tudíž je to pro mě stravitelnější. Epizoda je plná nezapomenutelných situací - slovní přestřelka mezi Mulderem a Skinnerem na začátku, rozhovory Muldera s Kuřákem (sakra, jak rád bych viděl epizodu, ve které se Mulder stane členem Syndikátu...alespoň naoko), setkání se Samanthou, nepřátelský vztah Billa Scullyho k Mulderovi (zajímavá změna dynamiky, zatím ho měli všichni příbuzní Dany rádi), Blevinsův konec, Kuřákův "odchod ze scény"...je toho opravdu hodně. Samotné finále s Mulderovým proslovem před komisí je pro mě jednou z nejlepších scén seriálu. Je to dramatická sekvence s gradujícím napětím a v kombinaci s hudbou, režií a střihem je to naprostá bomba. Oceňuji, že epizoda skrze Kuřáka říká divákům: "Nevěřte tomu, co v minulé části říkal Kritschgau, všechno zůstává při starém." Žádný retcon se naštěstí nekoná. Diváci nemají být skeptiky, to jen Mulder. Z příběhového hlediska to vlastně dává smysl - Syndikát ho nemůže zabít a on sám se svou honbou za pravdou nikdy nepřestane, tudíž ho museli svést z cesty jiným způsobem. Otřást jeho vírou a udělat z něj skeptika je dobrý nápad. V rámci příběhu to docela funguje, po scenáristické stránce už je to trochu horší. Když se nad tím člověk hlouběji zamyslí, tak to místy opravdu skřípe, ten plán je hodně překombinovaný a Mulder mu uvěří jen proto, že podle scénáře musí. Protože mě to baví, tak to ale neřeším. Trilogie "Redux" představuje krátké vybočení z mytologických kolejí, které bude trvat až do dvoudílu 5x13-5x14. Je to do určité míry příběhová stopka, ale vzhledem k tomu, že v dané době už vznikal první film, který se dějově odehrává až po skončení 5. série, tak je to pochopitelné. Seriálová mytologie se nemohla dostat "za film". Proto přišlo toto dočasné zpomalení příběhové linie. A já s tím problém opravdu nemám. "Gethsemane" a oba "Reduxy" si vždycky do sytosti užiji. ()

Neobvyklí podezřelí (1997) (S05E03)

Tenhle díl jsem měl vždycky moc rád. První sólové dobrodružství Osamělých střelců se povedlo na jedničku. Nemělo by to fungovat, vždyť je to vlastně jen zacpávka na úvod sezóny, kdy byli ještě Duchovny s Anderson zaměstnáni produkcí prvního filmu, jenže tvůrci si dali záležet a natočili vynikající díl. Je to napínavý konspirační thriller s výbornými hláškami, které ze sebe sypou nejen Langly s Frohikem, ale i hostující detektiv John Munch. Ostatní epizody zaměřené na Střelce ("Three of a Kind", "Jump the Shark") ani jejich samostatný spin-off již takhle kvalitní nejsou. Tato epizoda je prostě v rámci seriálu něčím zcela výjimečným. Za mě je to naprosto pohodový díl a skvělá zábava. P. S. Přítomnost nezkušeného Muldera je milým osvěžením a "návrat" Mr. X byl dobrý nápad. Ze zasazení do roku 1989 dokázali tvůrci vytřískat co nejvíce. ()

Zajížďka (1997) (S05E04)

Jeden z nejlepších dílů seriálu. Hlášky jsou tu parádní, ale nechybí ani napětí a hororové momenty, takže nejde o čistě komediální epizodu (kterým já osobně moc nefandím). Je to prostě dokonalý mix. Humor i napětí tu skvěle fungují pospolu. Efekty na dobu vzniku nevypadají úplně blbě. Epizody z lesního prostředí nikdy nezklamou, to víme už od první série. ()

Postmoderný Prométeus (1997) (S05E05)

Omlouvám se všem fanouškům Akt X, ale já tenhle díl prostě nemám rád. Nikdy jsem ho neměl rád. Bývaly doby, kdy jsem ho dokonce k smrti nenáviděl. Plně rozumím tomu, proč ho většina lidí zbožňuje. Uvědomuji si jeho kvality. Je to hezká pocta Frankensteinovi a starým hororům. Má to skvělou atmosféru, po vizuální a režijní stránce je to jeden z nejlepších dílů seriálu a chápu, co tím vším chtěl Carter říct. Já ale zkrátka od Akt X očekávám něco jiného než mutanta tancujícího na Cher. Forma epizody je super, ale vlastní obsah z mého pohledu za moc nestojí. Po dějové stránce s tím mám velký problém, já v tom vidím jen velkou slátaninu. A místy je mi při sledování opravdu trapně. Kdyby tuhle parádní formu využili na nějaký serióznější díl, asi by se mi to líbilo mnohem víc. Vím, že si to 2 hvězdičky objektivně nezaslouží. Jenže já tomu víc dát nemůžu. Tohle fakt není epizoda pro mě, nejsem cílovým divákem. Nepovažuji to za nekoukatelný díl a nevnímám to jako jeden z nejhorších dílů seriálu (ani to pro mě není nejhorší díl 5. série), ale taky se nemůžu přetvařovat. Holt se mi to nelíbí. A když některým epizodám můžu v hodnocení ze subjektivních důvodů přidat, tak tady stejně tak můžu ubrat. Tenhle experiment mi opravdu nesedl... ()

Koleda (1997) (S05E06)

Po velmi dlouhé době (vlastně poprvé od 1x04 "Conduit") mytologický díl, který mě opravdu nebaví a který nemám rád. Z mého pohledu je "Christmas Carol" docela bída. Zprvu by vás ani nenapadlo, že jde o mytologii. Ono to totiž tak nevypadá. Je to víceméně detektivka o vyšetřování podivné sebevraždy s prvky rodinného dramatu točícího se kolem Scullyové. Zase. Za poslední dobu jsme si se Scullyovou užili dost emocionálně vypjatých situací. Dokonce tolik, že já bych se bez nich na nějaký čas obešel. Jenže sotva se Dana vyléčí z rakoviny, už tu máme další ubulený díl - tentokrát kvůli malé holčičce. Kdyby to přišlo později, tak by mi to možná tolik nevadilo, ale takhle v závěsu po epizodách jako "Memento Mori" nebo "Redux II" je to poněkud otravné. Už toho bylo až příliš. Tahle epizoda je navíc poměrně nezáživná a vleklá, natahovaná různými flashbacky/nočními můrami z Daniny minulosti. Přitom celý tento díl (důležitá je vlastně jen závěrečná scéna) by se dal zkrátit na 10 minut a přepracovat jako součást následující epizody "Emily". Takhle je to 45minutový úvod, který si takovou délku rozhodně nezaslouží. Protože tu stopáž sám o sobě neutáhne, po příběhové stránce je to zkrátka slabé. Na druhou stranu chápu, proč to takto udělali - Duchovny byl v této době zaměstnán jinými povinnostmi, a tak museli scenáristé improvizovat a narychlo spíchnout nějaký díl kolem Scullyové (Mulder tu má jen kratičké cameo). Určitě ale mohli vymyslet něco lepšího než tuhle sentimentální nudu. Já tu ani moc necítím vánoční atmosféru, ačkoliv je všude výzdoba a postavy si přeji hezké svátky. Tím jediným, co tuto epizodu vytáhne alespoň na 3 hvězdičky, je herecký výkon Gillian Anderson. Ona se opravdu snaží, aby tuhle zbytečnost zachránila. Z hlediska celkové kvality to není nejhorší mytologický díl seriálu, ale co se týká záživnosti, tak titul "nejnudnější mytologie" mu asi nic neodpáře... ()

Emily (1997) (S05E07)

Pozor spoilery! O třídu lepší než předcházející část. Tohle už je klasická mytologie s hybridy a se vším, co k tomu patří (toxická krev, mimozemské dýky, měnění obličejů). Akorát to vlastně nepřináší nic nového. Všechno zde zobrazené je jen x-tou variací něčeho, co už jsme v seriálu viděli. "Emily" je slabším odvarem epizod jako "The Erlenmeyer Flask", "Colony", "End Game" nebo "Memento Mori". To slůvko "slabší" ovšem neznamená, že by to byl špatný díl. Je to dobrá a napínavá epizoda s několika působivými momenty. Ale v porovnání s těmi ikonickými pětihvězdičkovými bombami je to prostě nižší třída. Proto taky "Emily" na víc než čtyři hvězdičky z mého pohledu nemůže dosáhnout. Není tu nic, z čeho bych si sedl na zadek. Seriálovou mytologii tato epizoda nikam neposouvá, je to spíše jen taková slepá větev té hybridní linie. Tento dvoudíl nemá hlubší význam - souvisí to s tím, co jsem už zmiňoval v komentáři u "Redux II": mytologie 5. řady je do určité míry limitována hranicemi, mezi nimiž se bude pohybovat děj v té době vznikajícího prvního filmu, proto se mytologické epizody v první půlce sezóny odklánějí od hlavního příběhu. "Emily" je povedený odklon, ale nic víc. Stejně jako u první části mi tu vadí ta "ufňukanost". Osobní rozměr příběhu je fajn, ale nic se nesmí přehánět. Zase nemocniční prostředí, zase Scullyová v slzách...vážně mi to začíná lézt krkem. Nehledě na to, že Emily je hybrid ze zkumavky, není to skutečný člověk, a tak její "rozklad" ve mně nedokáže vyvolat emoce. Jde o postavu, kterou jsme nikdy předtím neviděli, takže na ni jako divák nemám žádné vazby. Každopádně se mi líbí, jak tady Mulder Scullyovou podporuje, i když úplně nesouhlasí s tím, jak se na Emily upnula. O jeho citech k Daně to vypovídá víc než všechny úlitby fanouškům z pozdějších řad (tím myslím ty různé nucené dotyky nebo polibky). Abych to nějak shrnul: "Christmas Carol" je nudná mizérie, kterou můžete s klidným svědomím přeskočit (vše podstatné je stejně zrekapitulováno na začátku druhého dílu). "Emily" sice z hlediska děje nepřináší nic převratného, ale jako nenáročná jednorázovka s klasickými mytologickými atributy celkem ujde. P. S. Jednou z nejzapamatovatelnějších scén je ta, v níž nezvykle drsný Mulder zmlátí hybridního doktora. Nahromaděná frustrace z trilogie "Gethsemane" musela někdy ven :-). ()

Kitsunegari (1998) (S05E08)

Pozor spoilery! Zbytečné pokračování legendární epizody "Pusher" ze 3. série. To kouzlo se napodruhé nepodařilo zopakovat. Na jednu stranu oceňuji, že se snažili o něco trochu jiného, že to neměl být "Pusher" přes kopírák, ale původní epizoda byla dokonale uzavřena a nepotřebovala žádné volné pokračování vycucané z prstu. Samotný Modell je tu upozaděný a vlastně je v tomto příběhu ten hodný. Což mi přijde totálně proti jeho charakteru. Děj není tak napínavý jako u původní epizody a Modellova sestra v žádném případě není tak výrazný charakter, nedokáže se vrýt do paměti. Robert Wisden navíc tenkrát podal herecký výkon, ze kterého až mrazí. Diana Scarwid mu nesahá ani po kotníky. Závěrečný duel mezi Mulderem a "Scullyovou" je sice nervy drásající, ale z vod podprůměru to epizodu nezachrání. Slovo "zbytečnost" zkrátka tento díl vystihuje. Kdyby nevznikl, nikdo by o nic nepřišel. Druhý "Tooms" se nekoná. ()

Boj s minulostí (1998) (S05E09)

POZOR SPOILERY Mé hodnocení epizod Akt X se ve velké míře odlišuje od ostatních fanoušků seriálu. Některé díly, které lidé obecně milují, jsou podle mě přeceňované, a naopak nemám problém s jistými epizodami, které bývají obecně fanoušky přehlíženy nebo jsou dokonce považovány za jedny z nejhorších. U epizody "Schizogeny" však musím dát většinovému názoru za pravdu (respektive tomu u zahraničních diváků, vysoké hodnocení tohoto dílu na CSFD je pro mě velkým překvapením). Tohle je opravdu špatný díl. Někomu vadí už jen to, že jde o epizodu "o vraždících stromech" (ve skutečnosti je to trošku komplikovanější). S tím já však žádný problém nemám, šílené zápletky k tomuto seriálu patří. Mizerné je to z jiných důvodů. Příběh je zbytečně komplikovaný a překombinovaný. Obyčejné zabijácké stromy (posedlé například duchem někoho pod nimi pohřbeného) by mi ke štěstí stačily, ale zápletka se schizofrenickou dětskou terapeutkou ve stylu Normana Batese, kterou její otec v dětství týral, a tak teď vidí ve všech otcích tyrany, které za pomoci své schopnosti ovládat stromy zabíjí, zatímco svým pacientům vymývá mozky, aby si sami mysleli, že jsou skutečně týráni... to je prostě stupidní a zbytečně složitý. Vždyť se to ani nedá pořádně napsat do souvětí, jak je to blbý! Pak tu máme i další faktory, které tomuto dílu na kvalitě nepřidají. Je to například režie. Té se chopil Ralph Hemecker, který nikdy předtím a ani potom v Aktech X nerežíroval. Zkrátka hostující režisér, kterému se nepodařilo zachytit to seriálové kouzlo. Stylisticky je to úplně mimo. Jsou tu sice Mulder a Scullyová, ale celé je to natočené takovým způsobem (režie, kamera), že to moc jako Akta X nevypadá. Mně osobně styl natočení tohoto dílu připomíná spíše laciné televizní lekačky ("Věřte nevěřte" je asi nejlepší příklad, který mě teď napadá). Další věcí, která mě tu neskutečně irituje, jsou hostující herci. Proti Chadu Lindbergovi osobně nic nemám, ale nikdy mi nepřišel jako dobrý herec. Tady ho možná trochu omlouvá jeho věk, ale stejně - nedávno jsem si připomenul epizodu D.P.O., v níž Giovanni Ribisi a Jack Black předvedli kvalitní výkony, byť to tenkrát ještě byli také zelenáči. No ale jejich kariéry jsou přeci jen úplně někde jinde než ta Lindbergova, co si budeme povídat. Za kdovíjak povedený nemůžu označit ani herecký výkon terapeutky v podání Sarah-Jane Redmond. Kvalitně ztvárnit člověka s mentální poruchou není jen tak, to chce skutečnou hereckou kapacitu. A tou tato nevýrazná televizní herečka opravdu není, takže jen neskutečně přehrává. Zas musím napsat, že v takovém "Věřte nevěřte" by její záporačka prošla, ale v Aktech X jsme zvyklí na vyšší standard. Zmínit musím ještě konec dílu ve stylu "zahradník ex machina", který je k smíchu. Abych ale nebyl jen negativní, na epizodě se dá najít i pár kladných věcí. Prostředí potemnělého sadu se starými opadanými stromy je pro Akta X jako stvořené. Některé záběry přeci jen mají určitou atmosféru. Hudba Marka Snowa je jako vždy povedená. A Mulder tu pronese pár legendárních hlášek. Z těchto důvodů dávám alespoň slabé 2 hvězdičky. Každopádně pro mě jde o nejhorší díl 5. série. Ani v mládí mi nepřišel povedený. () (menej) (viac)

Panenka (1998) (S05E10)

"Bude legrace!" Jak jinak by mohla začínat epizoda, na níž se scénáristicky podílel Stephen King, než záběrem na poznávací značku státu Maine? Aby bylo každému hned od prvních vteřin jasné, odkud vítr vane. Klasických Kingových klišé se tu objevuje hned několik - právě Maine, obligátní postava s nadpřirozenými schopnostmi (předtuchy úmrtí), divné dítě, maloměstské figurky...chybí jen nějaký alkoholik. Fakt, že v má v tomto dílu King prsty, je nepopiratelný. Je ovšem pravdou, že konečná podoba scénáře vychází z pera Chrise Cartera, který Kingův původní námět kompletně přepracoval. Díky tomu to působí jako epizoda Akta X, nijak to v rámci seriálu nevybočuje. Solidní hororové momenty se střídají s brilantními dialogy mezi Scullyovou a nudícím se Mulderem na telefonu, humor je v tomto dílu skvělý. Je to obdobně fungující kombinace děsu a humoru jako epizoda "Detour". Ta je ovšem o třídu lepší. "Chinga" je hezký čtyřhvězdičkový díl, nic víc. Originalitou zrovna nepřetéká a kromě těch vtipných scén rychle vyšumí z hlavy. P. S. Zdejší panenka není Chucky, srovnávání s ním mi přijde nefér. Je to sice také panenka, ale úplně jiného charakteru. Tato panenka ovládá černou magii a její oběti si smrt způsobují samy. Není to slasherový zabiják Chuckyho ražení. ()

Vypínač (1998) (S05E11)

"Kill Switch" je dílem, u něhož se můj názor na jeho celkovou kvalitu mění s každým zhlédnutím. Bývaly doby, kdy jsem byl skálopevně přesvědčený, že jde o nejhorší epizodu 5. série, potažmo celého seriálu. Pak jsem zas měl období, ve kterém to pro mě byla neprávem opomíjená epizoda. Aktuálně bych tento díl charakterizoval jako...zábavnou blbost. Jinak to nazvat nelze. Je to zubem času poznamenaná fantasmagorie o zlé umělé inteligenci, při jejímž sledování jsem se tentokrát královsky bavil. Chce to jen vypnout mozek a nic od toho nečekat. O nějaké děsivosti nemůže být ani řeč, tohle je ryze sci-fi epizoda s velkou porcí akce (a tu Bowman umí). Bavím se výbuchy a Mulderem v počítačové simulaci a víc mě nezajímá. Nechtějte po mně, abych Vám popsal, jak přesně ta AI funguje, protože to jsem nikdy nepochopil. Dialogy jsou plné technoblábolů, ale naštěstí je to rozkouskováno mezi napínavé momenty (např. scéna na mostě). Jako spektákl pro pobavení si to klidně jednou za čas pustím. Pokud se tedy můj názor zase nezmění :-) P. S. Vždycky se mi líbil úvodní teaser, je jednoduchý, ale v kombinaci s hudbou je v něm skvěle budováno napětí. ()

Zlá krev (1998) (S05E12)

Nejsem velikým fanouškem humorně laděných epizod. Když si pustím Akta X, chci primárně horor, děs, napětí, ne komedii. Proto se ujetým dílům spíše vyhýbám. "Bad Blood" je však pro mě výjimkou. Tuto epizodu si rád pouštím a vždy se u ní výborně pobavím. Je to skvělý díl a pro mě rozhodně nejlepší komediální epizoda celého seriálu. Je to chytře napsané, vtipné a několik atmosférických momentů se tu též najde. Vyprávění obou agentů s jejich značně rozdílnými úhly pohledu je super. ()

Pacientka X (1998) (S05E13)

Pozor spoilery! Po nejslabším mytologickém dvoudílu v dosavadní historii seriálu ("Christmas Carol"/"Emily") se zase vracíme do starých kolejí. "Patient X" a "The Red and the Black" pro mě představují jeden z důležitých mezníků seriálu - jedná se o můj poslední oblíbený mytologický dvoudíl. Tohle je finální vícedílná mytologie, u které můžu bez výhrad říct, že ji mám opravdu rád. I v následujících sériích se najdou kvalitní mytologické epizody, některé možná ode mě po nejnovějším zhlédnutí dostanou i pět hvězdiček, ale mytologie od 6. řady dál je prostě v lecčem jiná a tak úplně mi nesedí. Mytologické opusy z řad 2-5 si pustím mnohem raději než všechny dvoudíly a trojdíly z pozdějších sezón (jednodílné mytologie jsou jiný příběh - ty si většinou kvalitu udržují a i ve druhé polovině seriálu mám pár oblíbených). Tím jen chci říct, že epizody 5x13 a 5x14 jsou pro mě završením toho nejlepšího mytologického období (definitivním koncem té klasické dobré mytologie je pro mě první film, ale teď hovořím čistě o seriálu). Je to důležitý dvoudíl, který plní hned několik funkcí. Jednou z nich je přiblížení mytologie před brány filmu. Zpomalení mytologie (odklon od hlavního příběhu) z první poloviny sezóny těmito díly končí. Hlavní příběhová linie se opět posouvá výrazněji dopředu - získání vakcíny proti černému oleji Syndikátem je pro děj filmu naprosto klíčové. S tím, že se mytologie znovu rozbíhá, souvisí i další funkce tohoto dvoudílu - má za úkol vrátit Mulderovi jeho ztracenou víru. V trilogii "Gethsemane" falešně uvěřil, že se stal terčem velkého podvodu, že žádní mimozemšťané nejsou a že je jejich domnělá existence pouze kouřovou clonou pro zastření velké vládní konspirace. Z Muldera se tak v první polovině 5. série stal skeptik s obrovským odporem k vládě... akorát se s tím novým statutem quo moc nepracovalo (sem tam jen pronesl nějakou poznámku). Takže tento dvoudíl je vlastně jedinou možností, kdy si můžeme protivládního skeptika Foxe Muldera pořádně užít. Ta razantní proměna jeho postavy je zajímavá (skeptik Mulder se "s nikým a s ničím nesere"). Zde je navíc v ostrém kontrastu s otevřenějším postojem Scullyové (vzhledem k tomu, že se jí záležitosti kolem Cassandry a únosů osobně týkají). Jde o sympatickou změnu dynamiky, kterou obvykle vídáme v epizodách s náboženskou tématikou, ale v mytologii je to novinka. A Mulderův pomalý návrat k normálu je radost sledovat. Třetí funkcí, kterou tento dvoudíl plní, je budování nových aspektů mytologie pro další série (především tedy pro tu 6.). Do děje nám tak vstupují mimozemští rebelové bez tváře a dozvídáme se, že mezi nimi a kolonisty zuří válka. To je pořádně velký sci-fi element. Z mytologie se pomalu stává stále větší a větší slátanina, ale tady je to pro mě ještě na snesitelné úrovni. Kvůli té mimozemské válce a blížícímu se startu kolonizace jsou sázky opravdu vysoko. Už se o tom jen nemluví, už se to začíná dít. Celý příběh proto dostává epičtější rozměr. V epizodě se poprvé objevuje postava agenta Jeffreyho Spendera, kterého jsem dříve moc nemusel, ale postupně jsem si k němu našel cestu. Je to dobrá postava, jejíž charakter navíc v průběhu 5. a 6. sezóny projde určitým vývojem. Je to antagonista (minimálně pro Muldera), ale nedá se říct, že by to byl vyloženě záporák (nebo ne alespoň ten typický akťácký). Pro mě je to vlastně jedna z posledních kvalitních mytologických postav (třeba ve srovnání s jednou můrou, co přijde na konci sezóny a bude nás nějakou dobu vysírat). Mannersova režie je jako tradičně skvělá, scény s hořícími lidmi a rebely bez tváře do dílu vkládají horor. Mohl bych o tomto dílu popsat ještě desítky řádků, ale něco si schovám do komentáře ke druhé části. Takže na závěr jen shrnutí: "Patient X" je výborná napínavá epizoda. P. S. Na mytologii Akt X se mi líbí, že se do ní dříve či později vrací nejen postavy, ale i významné lokace. V "Redux" jsme se vrátili do skladiště v Pentagonu z 1. série, tady zase na chvilku zavítáme na Skyland Mountain a do gulagu Tunguska. P. P. S. Jediné, čemu tady opravdu nerozumím, je Krycekův plán. O co mu šlo? Měl kluka infikovaného černým olejem a za jeho výměnu chtěl od Syndikátu veškeré informace o vývoji americké vakcíny. Proč, když americký výzkum nikam nevedl? Navíc on už měl funkční vakcínu, co ukradl Rusům. A proč mu ty informace měly zajistit vládu nad světem (jak řekl Maritě)? To fakt nechápu... () (menej) (viac)

Červení a černí (1998) (S05E14)

Pozor spoilery! Vynikající vyvrcholení. Je to zas jeden z těch pomalejších a na dialozích založených mytologických dílů, ale to mu na kvalitě neubírá. Pro mě je to poslední mytologie, která obsahuje naprosto ikonické momenty (a není jich jen pár, je to v podstatě každá scéna). Příjezd záchranných složek na místo masakru a Mulder zoufale hledající Scullyovou. Syndikát testující vakcínu proti černému oleji na Maritě. Názorový rozkol mezi členy Syndikátu o možné změně "politické orientace". Scullyová a její blízké setkání třetího druhu. Dialog mezi Mulderem a Krycekem v bytě. Finále s kamiónem. Návrat mimozemského lovce (který toho pravda moc nepředvede). Vše, co jsem vyjmenoval, jsou momenty, které se mi navždy vryly do paměti. Tato epizoda nemá žádné hluché místo, všechno do sebe zapadá, každá scéna je opodstatněná (minule mě trochu iritovaly některé scény s Cassandrou). Díl je stejně jako první část přípravou nejen pro film, ale i pro 6. sérii. Proto epizoda na konci vyznívá otevřeněji, než je zvykem (a že každá mytologie vlastně končí otevřeně). Jednu definitivu tu ale máme - starý dobrý Mulder je zpět. Jeho ztracená víra a chuť po hledání důkazů o mimozemském životě za každou cenu se vrací. Když Mulder na konci bez ohledu na následky naskočí na vojenský kamión, mám pokaždé chuť zakřičet: "Hurá!" Do toho navíc Mark Snow zakomponuje do hudebního podkresu pár tónů ze seriálové znělky a já mám pomalu husí kůži, jak působivý a silný moment to je. Zmínil jsem, že mimozemský lovec toho tady moc nepředvede, ale i to je vlastně opodstatněné. Chytře nám tím scenáristé dávají najevo, že v mimozemské válce jsou rebelové bez tváře silným soupeřem - i s těmito mimozemskými terminátory si umějí poradit. Jediné, co se scenáristům nepovedlo (protože to nedává žádný smysl), je to, jak Scullyová pozná řidiče kamiónu (mimozemského lovce v jiné podobě). Vypadá totiž jako Tichý Willy (to je ten zabiják s knírkem, co v "Redux II" zastřelil Kuřáka a Scullyová se s ním na konci "Patient X" setkala na mostě, kde také zemřel). Proč má zrovna tuto podobu? Odpovím si sám - protože to tak chtěl scénář, aby ho Scullyová mohla poznat a Mulder si tak uvědomil, že má jít po tom kamiónu. Ale na to mohl mít klidně svou normální podobu, oba agenti by lovce bezpečně poznali, vlastně by je to trklo ještě víc. Navíc - proč si vzal podobu toho zabijáka, se kterým se pravděpodobně nikdy nesetkal? A hlavně v čem mu zabijákova podoba mohla být prospěšná, když už, tak si měl vzít tvář nějakého vojáka z té základny. Ale to by ho zas Scullyová nepoznala...jo, tohle zkrátka hodně šustí papírem, scenáristé to měli vymyslet jinak. Ale je to jen taková maličkost, nad níž s úsměvem mávnu rukou. Takhle kvalitnímu dílu to nijak neuškodí. P. S. Pokud díl sledujete v českém dabingu, tak je vám identita pisatele dopisu odhalena hned na začátku, což pak kazí závěrečné překvapení. ()

Souputníci (1998) (S05E15)

Stejně jako "Unusual Suspects" ze začátku sezóny je i tato epizoda prachobyčejný "filler", tedy vycpávkový díl z doby, kdy byli Duchovny s Anderson zaneprázdněni pracemi na prvním filmu a nebyli k dispozici pro natáčení seriálu. V případě 5x03 věnovali tvůrci epizodu Osamělým střelcům a z mého pohledu se ten díl velmi povedl, mám ho rád. Nebyla to zbytečnost, ale plnohodnotná epizoda, kvalitní a zábavná. To "Travelers" jsou jiné kafe. Zbytečnost z toho čiší na všechny strany. Příběh epizody je extrémně neoriginální - subjekt vládního experimentu se vymkne kontrole a začne z touhy po pomstě zabíjet své stvořitele, zatímco se ho konspirátoři snaží polapit a celý incident ututlat...no kolikrát jsme už v Aktech X něco takového viděli? Někdo by mohl namítnout, že jde o klasickou zápletku, která je pro seriál charakteristická, jenže tenhle díl do ní nevnáší nic nového (kromě zasazení do 50. let). V jádru je ten příběh pouze línou recyklací. A to není jediný problém scénáře. (Teď se nevyhnu drobným spoilerům, ale tenhle díl není nijak zásadní, takže by Vám to zážitek zkazit nemělo.) To, že starý Skur v úvodním teaseru vykřikne jméno Mulderova otce, nedává žádný smysl. Cca 40 let s ním nebyl v kontaktu a byl to pro něj jen náhodný chlápek, který ho kdysi pustil na svobodu. Takže ten teaser je jen lacinou berličkou, kterou se scenáristé snažili do děje v roce 1990 nějak napasovat mladého Foxe Muldera, aby si mohl vyslechnout Dalesův příběh. Kromě úvodu hodně skřípe i samotný závěr - starý Mulder pustí vraha, který bude pro své přežití dál zabíjet (a teď už navíc nevinné oběti). To je hodně nedomyšlené. A rozum zůstává stát i nad tím, že se Skur celá ta léta schovával pod svým pravým jménem! Žádné falešné jméno, žádný pseudonym, normálně si pronajal barák jako Edward Skur. TAK JAK SE MOHL SAKRA 40 LET ÚSPĚŠNĚ SCHOVÁVAT PŘED VLÁDOU USA???? Takovéhle blbosti mě fakt dokážou vytočit, od Akt X přeci jen očekávám určitou scenáristickou kvalitu. No, co nadělám... Teď ale k pozitivům epizody (věřte tomu nebo ne, pár se jich najde): Především je to zasazení příběhu do 50. let a období mccarthismu. To jsou pro Akta X kulisy jak vyšité. Díky té dobové stylizaci má epizoda působivou atmosféru. Ta 50. léta se podařilo dobře navodit (oblečením, interiéry, auty...). Jako nenáročný konspirační thriller z paranoidního období amerických dějin to samo o sobě úplně blbé není (jen znovu připomínám, že je to prostě zbytečné a neoriginální). Velkým kladem epizody je Fredric Lehne jako mladý Arthur Dales. To je kvalitní televizní herec, kterého mám rád a baví mě snad ve všem, v čem se objeví. Na to, že tu hraje hlavního hrdinu, kterého jsme nikdy předtím neviděli, tak dokáže diváka zaujmout (což rozhodně není snadné a jen to vypovídá o jeho hereckých schopnostech). Mladý Dales je dobrý protagonista. Teoreticky bych si dovedl představit nějaký spin-off "The X-Files: Origins" s ním v hlavní roli. Všechna tato pozitiva nakonec epizodu dokážou vytáhnout na 3 hvězdičky. Je to zbytečný díl, ale není nekoukatelný. () (menej) (viac)

Vnitřní zrak (1998) (S05E16)

Při posledním zhlédnutí byla pro mě tato epizoda velikánským překvapením. Vždy jsem ji považoval za jeden z těch slabších dílů 5. série, zdála se mi taková nudná a utahaná. Teď jsem ale musel svůj názor přehodnotit. Je to výborný napínavý díl se skvělými hereckými výkony (Taylor, Duchovny) a chytře napsaným příběhem. Utahané to rozhodně není, jen to hodně stojí na dialozích, což jsem asi v minulosti nedokázal plně ocenit. Mulder tady navíc po delší době zas solidně hláškuje. Není to zrovna díl, který by se mi vybavil v hlavě, když se řeknou "Akta X", ale pětihvězdičkové hodnocení si zcela jistě zaslouží. Královsky jsem se bavil. Ale kdo ví...třeba se za pár let můj názor opět změní. ()

Andělské duše (1998) (S05E17)

POZOR SPOILERY! V každé sérii se objeví minimálně jedna epizoda s náboženskou tématikou, v níž se role našich agentů otočí - Scullyová jde cestou víry, zatímco z Muldera se rázem stává skeptik. Vždy je to příjemným osvěžením. Nejinak je tomu i zde. Mulder v tomhle dílu nemá zase tolik prostoru, a tak jde čistě o sólo pro Gillian Anderson, která opět předvádí skvělý herecký výkon. Příběh je na můj vkus trochu moc přehnaný (Serafín zplodí s pozemskou ženou čtyři postižené dcery, o jejichž duši svádí souboj Nebe a Peklo), ale nemůžu říct, že by to nebylo zajímavé nebo napínavé. Navíc tu najdeme pár opravdu děsivých momentů. Nicméně retrospektivní vyprávění orámované zpovědí Scullyové je docela klišé (nechybí obligátní popisek "O týden dříve"). A závěr je takový...podivný. Chápu, že se Scullyová nebude prát s démonem vyslaným z pekla, ale působí poněkud směšně, když na ni hlavní záporák jen pokřikuje od dveří do kostela, do něhož nemůže vkročit. Takhle si finále dramatického příběhu tedy nepředstavuji. Je to škoda, Glenn Morshower mi do role démona pasuje, bohužel zůstal poněkud nevyužit. Jedna věc mi u tohoto dílu vrtá hlavou už od mládí - nerozumím tomu, proč se Scullyová obviňuje ze smrti té poslední dívky. Serafín by si její duši odnesl stejně, ať už by v tom kostele byla nebo ne. Vlastně jde zas o jeden z těch dílů, kdy jsou Mulder a Scullyová jen zúčastněnými pozorovateli a jejich vliv na děj je prakticky nulový. I kdyby to agenti nevyšetřovali, na vyústění příběhu by se nic nezměnilo - démon by se snažil získat duše dívek, ale Serafín by ho na poslední chvíli vždycky předstihl a zachránil je. První, druhou, třetí i čtvrtou. THE END. Takže zpověď Scullyové je jen zbytečně melodramatická. Ale chápu, že na to scenáristé ještě chtěli nabalit trauma s Emily (na můj vkus poněkud pozdě, po epizodách jako "Chinga" nebo "Bad Blood" je těžké uvěřit, že je Dana ještě pořád takhle na dně). "All Souls" jsou solidní díl, ale k mým oblíbeným nepatří. Slabší čtyři hvězdičky. Z epizod s náboženskou tématikou u mě zatím stále vítězí "Revelations" ze 3. série. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov