Mulder a Scullyová hledají brutálního humanoidního zabijáka. (Disney+)

helraiser

Tak tohle je lahůdka. Perfektní hororový příběh, s dokonalou atmosférou. Na rovinu musím říci, že tyto čistě hororově laděný díly mám ze všeho nejraději a v tomto případě se jedná o top díl v rámci této řady. Naši hrdinové tentokrát pátrají po mutantovi který lidem vyrvává játra a následně je pojídá. Dokonalé a samotný mutant je perfektně ztvarněný. Na průzkum mutantova doupěte jistě divák jen tak nezapomene. Temná lahůdka pro labužníky. ()

tron

„Je to ako keby všetka špina na svete bola schopná dať život jednej strašnej ľudskej bytosti.“ Iba tretí diel a už absolútne pecka a jedna z najkultovejších častí. Každých 30 rokov sa niečo prebúdza, zabije to piatich ľudí, vytrhne im to  (holými rukami!) z tela pečeň (!!), skonzumuje ju (!!!) a zmizne z miesta činu ako keby to tam ani nikdy nebolo (dvere aj okná sú zabezpečené a zatvorené zvnútra). Ak nie najdesivejšia, tak určite jedna z najdesivejších epizód v histórii tohto seriálu. Keďže prvé dve časti 1. série boli venované UFO tematike, je ladenie tretej časti do "len" uzavretého (ehm) hororového dielu viac než vítané. Už scéna pred úvodnou zvučkou s detailným pohľadom do kanálu je čosi príšerné, hnusné, psycho, mrazivé, znepokojivé a reálne strašidelné (Pennywise sa môže ísť zahrabať). Tooms je jedno z najvýstavnejších monštier, s akými tvorcovia prišli. Našťastie (pre nás, nie však pre obete) sa vrátil ešte raz a to dokonca už ku koncu prvej série v epizóde nazvanej... Tooms. Pátranie po na prvý pohľad neškodnom mladíkovi je fascinujúce a plné zimomriavok. Celá epizóda atavisticky útočí na naše podvedomé strachy, napr. postavy nie sú v bezpečí nielenže u seba doma, ale ani v prípade, že majú všetky dvere zamknuté a okná zavreté. Čo je fakt nepríjemné a hrozné. Korunu tomu nasadzuje návšteva starého policajta, ktorý škaredý prípad pred troma desaťročiami vyšetroval a nikdy ho nedokázal dostať von z hlavy, hoci sa fakt snažil. Keď som to ako decko resp. začínajúci puberťák videl v 90. rokoch neskoro v noci, nebolo mi pri zaspávaní všetko jedno. A keď som si to pozrel takmer o tri desaťročia neskôr (náhoda?)... bol výsledok rovnaký. Mimochodom, jeden z minima "reálnych" záberov vo zvučke pochádza práve z tejto časti. Čo sa hercov týka, agenta, ktorý do toho zatiahne Scully (a tým pádom aj Muldera), si zahral Donal Logue, ktorého najznámejšou rolou je  vulgárny a o rôzne končatiny v priebehu filmu prichádzajúci upír v Bladeovi. Toomsa stelesnil Doug Hutchinson; ak premýšľate, odkiaľ je vám tak strašne povedomý, tak si spomeňte na najzákernejšieho bachara na Zelenej míli a ste doma. ()

Psychor

Jakožto zdejší hlavní expert na žánr horor pochopitelně vítám, že seriál X-Files nezahrnuje pouze tematiku vladní konspirace a že se naopak většinová část dějové linie zabývá vyšetřováním případů spojených s výskytem paranormálních jevů, které mnohdy představují živnou půdu pro efektní hororové zpracování. Epizoda Squeeze je zářným příkladem a divák zde se zatajeným dechem sleduje značně flexibilního vraždícího mutanta, kterého na jedničku ztvárnil Doug Hutchison. Napětí by se dalo krájet a atmosféra znepokojení nekompromisním způsobem prostupuje celý díl. Zvláště na návštěvu mutantího hnízda divák asi dlouho nezapomene. Bez jakýchkoliv pochybností hodnotím pěti hvězdami. ()

Jara.Cimrman.jr

"Takže tady řádí stoletý retikulín, který čas od času dostane neodolatelnou chuť na lidská játra na cibulce?" Existuje snad logičtější vysvětlení? To těžko. Nicméně Mulderovo škádlení přízemního agenta Coltona mě dost bavilo, takže už vím, že mimozemšťani jsou šedí a nikoli zelení, protože mají na své planetě málo železa. Tady se zkrátka napětí krájelo humorem a to mám rád. ()

MM_Ramone

V roku 1993 sa začal vysielať americký mysteriózny televízny seriál "Akty X" (The X-Files). Počas deviatich rokov bolo vyprodukovaných deväť sérií, ktoré spolu obsahujú dvestodva častí. Tretia epizóda z prvej série nesie názov "Hniezdo" (Squeeze). Televíznu premiéru mala dvadsiateho štvrtého septembra roku 1993. Agent Fox Mulder a agentka Dana Scullyová vyšetrujú v meste Baltimore v štáte Maryland brutálnu vraždu bohatého podnikateľa George Ushera. Je neobvyklá tým, že vrah mu vybral a odniesol jeho pečeň. Počas vyšetrovania zistia, že rovnaké vraždy, pri ktorých bola obetiam vyjmutá pečeň, sa stali aj v rokoch 1903, 1933 a 1963. Nadobudnú podozrenie, že ich má na svedomí ten istý páchateľ. Neznáma forma života, nebezpečná bytosť, ktorá ku svojmu dlhovekému prežitiu potrebuje raz za tridsať rokov skonzumovať ľudskú pečeň. ***** ()

HellFire

Pravděpodobně jediná epizoda Akt X, kterou si pamatuju dodnes, protože sám jsem klaustrofob a při představě, že bych se plížil tak těsnými prostory se mi obrací žaludek naruby. Vynikající je samozřejmě herecký výkon Douga Hutchinsona, kterého jsem v době zhlédnutí epizody před x lety vůbec neznal. Až Zelená míle mi jeho obličej vryla do paměti :). Ten chlápek umí hrát zatraceně dobře pouhými výrazy obličeje a očima! Z finálního záběru na malou škvírku ve dveřích pro podávání tácku s jídlem a šílený výraz v jeho obličeji mi běhá mráz po zádech. ()

Karamanlis

Touto napínavou a do značnej miery aj strašidelnou epizódou o ľudí masakrujúcom starobylom mutantovi, ktorý sa bez problémov prepchá hoci aj malou vetracou šachtou si ma svojho času seriál Akty X po počiatočných miernych rozpakoch definitívne získal na svoju stranu. ()

Tommassi3

"Scullyová, co vás učili první den na akademii ?? Stejné dva otisky prstů neexistují.." Hororová lahůdka, formálně skvostná a ozvláštňující, a zároveň jedna z vůbec nejlepších epizod s výtečným elasticmanem Dougem Hutchisonem na čele.. ()

Colonist

První samostatně stojící epizoda seriálu. A výborná. V Aktech X se objevilo několik výrazných sériových vrahů, ale Tooms v podání skvělého Douga Hutchisona navždy zůstane tím nejhrůznějším a nejzajímavějším. Tohle je naprosto ikonický díl. Jedna z těch epizod, u kterých je zbytečné psát nějaký obsáhlý komentář. Prostě si to pusťte. ()

drackula

Vždy som mal radšej epizódy ako je táto. O vraždiacich monštrách a anomáliách v evolučnom systéme. Za mladi som bol z faktu, že sa niekto prepchá ventilačnou šachtou kvalitne pos...ý. A aj teraz to malo svoju atmosféru a náležite som si to užil. Disney ()

Arkanoid

Jeden z najkultovejších vrahov The X Files, Eugene Victor Tooms po prvýkrát, rozhodne však nie naposledy. Epizóda zameriavajúca sa na pudové vraždenie typu predátor-korisť triafa do čierneho pútavou záhadou, ako aj výberom hlavného predstaviteľa a zobrazením jeho činov. Riešenie vzťahu Mulder-Scully tiež zaujme, no je to skôr parťácke potľapkanie po chrbte, ktoré ostáva v tieni živočíšneho zabijaka. ()

Yoss

Jeden z najlepších a najcharakteristickejších dielov Aktov X. Mrazivý, záhadný, nechutný vrah, ktorý si dáva repete vždy po troch dekádach. Tento diel je presne ten, ktorý spoluvytvoril výnimočnú povesť seriálu. ()

fixaman

Když mi bylo osm, propadl jsem hororu. Nejvíc si z té doby pamatuju Freddieho Krugera, povídku Prám od Stephena Kinga a tuhle epizodu Akt X. Po téměř třiceti letech jsem si ji pustil znovu a je pořád stejně skvělá. Napětí, strach a hrůza v té nejčistší podobě. Luxus! ()

Nikolas__

Pečeť úžasu - 90 - 95%_ Názory beru, ale jedna z nejlepších epizod seriálu to pro mě ani není. Začátek a scénář však parádní, a celková atmosféra je vážně super. Tohle je prostě klasická MOTW epizoda. Tooms se následně vrací v jednou z posledních dílů této série. ()

GASTON73

Mulder a Scullyová řeší vraždy, při nichž byla obětem vyrvána játra z těla.Kamarád Scullyové z FBI upozorní oba agenty na podivný případ: třem zavražděným byla z těla vyrvána játra. Není tu jediné vodítko, ze kterého by se dalo vycházet. Mulder a Scullyová najdou na místě činu u ventilačních šachty pouze do délky protažený otisk prstu. Zjistí, že stejné otisky prstů byly nalezeny na místech, kde došlo k podobným vraždám, které se v sérii po pěti opakují každých třicet let, počínaje rokem 1903. Předpokládají tedy, že dvě vraždy vrah ještě spáchá. Agenti poté zadrží Eugena Toomse, který se na poslední místo činu snaží vrátit ventilační šachtou. Mulder zjistí, že jeho otisk prstů, počítačem protažený na potřebnou délku, odpovídá prstu z místa činu. Tooms se protáhne komínem, aby spáchal další vraždu. Agenti navštíví policistu, který vyšetřoval předchozí vraždy. Ten jim ukáže fotografii Toomse, starou třicet let. Tooms vůbec nezestárnul. Agenti potom v domě, kde Tooms bydlí, najdou něco jako hnízdo. Mulder předpokládá, že Tooms je genetický mutant, který se probouzí vždy po třiceti letech hibernace, aby vyhověl své potřebě získat další lidská játra. Když Tooms chce jako svoji pátou oběť zabít Scullyovou, Mulder mu v tom zabrání a Tooms je zatčen a internován v psychiatrické léčebně. Staví si tam nové hnízdo, aby v něm mohl hibernovat. (Oficiální text) Více zde: http://gastonrolinc.webnode.cz/products/serialy/ ()