M.A.S.H.

• Česko M*A*S*H (viac)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Scenár:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (viac)

Chester46

Tento serial mi přirostl k srdci. Miluju ten humor v něm. Miluju tenhle serial celý. A dalo by mi hodně velkou práci zatlačit slzu když to skončilo! Jako by mě opustily všichni na kterých mi záleží. Serial 20. století ()

tommei

Každý díl mohu vidět novu a nikdy mě nenudí. Tahle dávka humoru servírovaná především dvojicí Alda + Rogers, je legendární. ()

shift2

MASH seriál a MASH film jsou ukázkou dvou rozličných stylů.Nepreferuju ani jeden z nich a mám je rád oba dva.Seriál není lepší než film jenom má odlišný styl i když po pravdě musím říct že ve filmu je mnohem více chyb a je místami více hluchý narozdíl od seriálu který si drží svou kvalitu humoru v každém díle až na chvíle kdy se bere vážně a začne se zabývat psychologií postav místo typických gegů morálními zásadami a tím jak je válka krutá což se objevuje hlavně v druhé polovině seriálu který bere do otěží právě Alan Alda a dělá z toho nechutnou podívanou.Film je jiný v tom že je více reálný syrový spontální takový špinavější o mnoho drsnější a není to jen kvůli sprostým slovům a dabingu.Samozřejmě seriál byl určen pro všechny věkové skupiny takže se musel trochu očistit ve svěcené vodě ale liší se tím že je jeho humor příliš dokonalý propracovaný nereálný a nechci říct umělý to není to správné slovo ale ve srovnání s filmem ano. (Hawkey řekne něco vtipného Traper bleskurychle odvětí něco méně vtipného čímž povýší celý vtip i s jeho pointou jako by byly telepaticky propojeni kuníksicht se zašklebí Margaret urazí a Hawkey to zasklý výraznou pointou která k ní běžela už na začátku scény.V seriálu se tak dělají vtipy na míru dalšímu vtipu tak aby byla pointa co nejzábavnější na úkor pravděpodobnosti).Ale to není nic negativního všechny seriály pracují na podobném principu ba naopak je to geniální všechno to do sebe zapadá. (a scénáristé seriálu jsou až na pár okamžiků opravdový géniové).Škoda že všechny dobré vtipy směřujou převážně Hawkeymu do huby hlavně v první polovině seriálu kdy Trapper je jen jeho přitakávač a vlez do prdelka narozdíl od filmu kde je Trapper nezávislá osobnost prostě lamač.Ve filmu je zase nejvíce přehnaná Hulihanová z které se nakonec po menších eskapádách a několikanásobném posílání do prdele stane posluhovačná čubka.A závěrečný fotbalový turnaj je spíše střelba do vakua ale celkově je film skvělý realističtější.Příkladem rozdílnosti může být scéna s filmu kdy se Hawkey a Traper vracejí s operace kongresmanova syna a přistihnou Hrmu Hulihanovou jak utíká s Dukem ze stanu a začnou na něj pokřikovat „To se všechno řekne, to se všechno řekne, Duku ty zrádče apod.“ na rozdíl od seriálu by v samé situaci reagovali asi způsobem typu „Trapper:Je to možný Duke a Šťabajzna.Co se s ním stalo? Hawkey:Asi dočasně trpí Frankovým vkusem. Traper:A ona? Hawk:Nejspíš hledá někoho kdo má rty a nepřipomíná kunu se stetoskopem. V prvním případě je vidět že to vtipné moc není ale o to víc je to realistické(samozřejmě ne zase tak extrémně) a řekl bych svěžejší polité studenou vodou čímž se buduje hustá atmosféra.Nakonec mi ještě došlo že seriál není zas tak vtipný skoro vůbec a geniální v žádném případě je docela nudný a spíše trapný takže mým konečným verdiktem je že film je lepší a nechápu co jsem to v předešlých větách psal za picoviny. ()

imaginer21

"Pierci, je válka." "Tobě nic neunikne, Henry." Málokterý serál se dokáže udržet na stejně vysoké úrovni přes 200 epizod a ještě pak celou svou dráhu zakončit stejně dobrým a na duši brnkajícím filmem. Málokterý seriál se dočkal takového uznání a tolika opakování bez otravy. A málokterý seriál si prožil modelovou dráhu pilot-seriál-závěrečný film. Humor přesně takový, jaký (nejen) mně sedne a nostalgie není zdaleka důvod tohoto hodnocení. ()

Tejca

Nejlepší seriál z válečného prostředí. A ty hlášky... Prostě skvělý seriál a výborný Alan Alda v jeho životní roli, kterou už mu nikdo nikdy neodpáře. ()

Pjotrik

Skvělý humor plný slovních hrátek a hříček. Sympatické postavy (nebo ty nesnesitelné s kuním ksichtem a žádnou bradou) a vynikající český dabing. Některé vtipy jdou tak rychle za sebou, že si člověk musí zvolit zvláštní styl dýchání, aby při sledování netrpěl:)) ()

benqsiemens

Prostě genialita, každopádně životní role pro Alana Aldu, v jeho jiných filmech se stále nemůžu ubránit dojmu, že vidím Hawkeyho, toho drzého doktora z polní nemocnice. Je to špatně? ()

Muf911

Jeden z nejlepších seriálů, co znám. Zvláštní, že jeho úroveň ani s přibývajícími díly neklesá, možná dokonce naopak. ()

punka27

Inteligentný (väčšinou) humor, zaujímavé ľudské osudy.. niekedy mi to štýlom pripomínalo stratenú generáciu. Vždy si to zase rada pozriem ak niekedy na to v telke natrafím. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young