Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

• Česko Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (viac)

Nová akčná marvelovka prináša svojím fanúšikom príbeh postavy Shang Chi, ktorý musí čeliť svojej minulosti, keď je vtiahnutý do víru udalostí, ktoré roztočí tajomná organizácia Desať prsteňov. Shang Chi Legenda o desiatich prsteňoch je druhým filmom zo štvrtej fáze Marvel Cinematic Universe. Vo filme sa predstaví aj totálny záporák postava Mandarína. (CinemArt SK)

Prokop_Buben

V pořadí už 25. film spadající do MCU. Film obsahuje od všeho trošku, čili každý si zde najde to své. Celkově spadá hlavně do žánru akční fantasy, jsou zde však i prvky sci-fi či místy romantická atmosféra. Návaznost a odkazy na předešlé filmy jsou už samozřejmostí. Antagonista Manadrin, pravým jménem Xu Wenwu, je velmi lidský a člověk s ním v průběhu filmu soucítí a chápe jeho motivaci. Slavný hongkongský herec Tony Leung Chiu-wai se role ujal se ctí. Totéž platí o kanaďanovi Simu Liu, představiteli hlavního hrdiny Shang-Chiho. Jedná se o sympaťáka, který si může připsat plusové body za dělání většiny jeho kaskadérských kousků osobně. Awkwafina se jako Katy postarala hlavně o uvolnění atmosféry, i tak dala své postavě určitou hloubku. Co se bojových sekvencí týče, tak choreografie je od dob druhého Kapitána Ameriky asi nejpropracovanější a nejrychlejší. Některé souboje jsou skoro až kombinovány s tancem. A když došlo na bitky s užitím prstenů, bylo to ještě zajímavější. Dostali jsme nejen díky tomu vhled do čínské kultury a tradic. Podobně, jako tomu bylo u Black Pantera a africké kultury nebo u Wolverina a Japonska. Tempo je příjemně svižné. Režisér Destin Daniel Cretton scénář i herce parádně ukočíroval a styl vyprávění příběhu je i přes postupné flashbackové odhalování minulosti plynulý a jede jako po másle. ()

Taarg

Po dlouhé době slušná Marvelovka. Co na tom, že má cilit na východní publikum. Je to asi 10x lepší než Morbius a Carnage. ()

kishi_SO

tak toto ma bavilo. Namiesto vesmirneho sajrajtu co sa snazi dobit Zem, tu mame mytologiu s dalekeho vychodu s jednym "Kaiju". Prva polovica venovana predstaveniu samotneho hrdinu + original Mandarin a druha polovica tej onej mytologie s roztomilym Morrisom. Marvel skusil trosku odbocit a trafil. ()

Camel91

Musím začít tím, že jsem původně nechtěl podpořit tento film v kině, byl jsem zaujatý, ale nakonec jsem se rozhodl na film zajít a víte co? Byl jsem o dost víc spokojenější než když jsem odcházel z Black Widow - tam se dělo tolik WTF momentů, že mi to přišlo prostě neuvěřitelné, tady bylo taky díky fantasy spoustu nadpřirozených prvků, ale nějak tím jak byl příběh podán tak jsem tomu věřil (mělo to podobný efekt jako když vyšel Strange)....  Originální příběh, fantasy prvky kombinované s tradiční čínskou kulturou, dokonce příběhových klišé bylo minimum, nebo nebyly tak okaté. Co se týká bojová choreografie byla pěkná a bylo jí hodně, opravdu nejvíc soubojů,víc než ve všech předchozích MCU filmech dohromady... Casting mě taky přišel velmi dobrý, jediný kdo mě strašně sral, byla kámoška hlavního hrdiny (takovou postavu ted MCU cpe všude (MJ ze spidermana je podobná), hláškovací za každou cenu, děsně cool teen, pro děti, každou minutou jsem doufal že umře :D ), Jinak kompletně celá rodina Shanga byla jinak velice sympatická, bavil mě ten jejich rodinný příběh, vazby s rodiči a jejich linka byla vskutku dobře napsaná, v podstatě to mě na tom bavilo asi nejvíc.. hudba byla docela moderní, dobrá, zmiňuji jí hlavně proto, že to na Marvelovku bylo takové nonEpick a spíš hodně moderní..... Dostavilo se i malé zklamání, když v průběhu filmu začali mírné náznaky, že k hlavní postavě promlouvá bytost z temnot, tak jsem věřil už tentokrát opravdu by mohl přijít Memphisto, jenže ačkoliv popis by byl celkem odpovídající tak si stejně na něj musíme počkat...  očekávám, že Ethernals budou na film navazovat... film obsahuje 2 podtitulkové scény a přijde mi že se s nimi zhoršují... zatím to za mě je na 5* za originalitu,cast,příběh,zpracování - objektivně to má 3,5* a zařadil bych to někam na střed mezi ostatní MCU tituly... ()

vaclav.g.kar

Nová Marvelovka, Nový hrdina, Nové prostředí. Shang-Chi je vykreslený jako novodobý mystický hrdina stojící proti svému otci. Z kraje filmu dostaneme poutavou legendu o deseti prstenech která jakoby vypadla z čínského folkloru. Tento díl MCU by mohl asi nejvíc stát na vlastních nohou a být samostatným snímkem. Máme tu ale i širší propojení se zbytkem MCU. Určitě se budu kladně hodnotit skvělou akci podobnou šaolinským a Kung-fu filmům.. Vzpomněl jsem jak jsem jako malý tyto klasiky hltal. Hlavní postava Shang-Chiho mi z traileru nepřišel moc sympatický nebo uvěřitelný, ve výsledku je ale poctivým, vtipným, sympatickým hrdinou. Stějně jako postava Awkwafiny, čekal jsem ji jako otravnou neustále mluvící mašinu na trapné hlášky... Jak jsem se pletl.. Je škoda že se zase moc nedokázal využít brutální potenciál Mandarína. Celkově zbytek postav jsou sympatický ansámbl. Těší mě i přítomnost v trailerech propáleného Wonga. Určitě vydržte na potitulkové scény. Ta první je opravdu veliké překvapení. No prostě je tu svěží marvelovka. Jsem rád že to nedopadlo jako na sílu epický Black Panther. Po nepovedené BW je Marvel zpátky. 80% a nejlepší solovka od Doctora Strange. 👍🥷 ()

bigmatko

Marvel dokázal aj popri seriálových maratónoch priniesť do kina kvalitnú zábavu s vizuálnym potešením. odhliadnuc od niektorých menej sympatických postáv tak Shang chi by mohol dať základ novým avangerom a priniesť mnohé prekvapenia v budúcnosti. ()

287382

Triple A - není asi nutné zdůrazňovat, že vizuální efekty byly vynikající (až na jednu z prvních scén kde asi někdo zapomněl na rendering stromů v pozadí?). Dál už to ale tak dobré nebylo. Skrz naprosto obvykle stavěný superhrdinský příběh se do filmu zapletlo spoustu kazů. Scénáristé i navzdory jejich "limitaci" původní předlohou mohli odvést lepší práci. Většina rozpočtu zřejmě padla na překlad do mandarínštiny. Co bylo ale zřetelnější a zdaleka více do očí bijící byla kamera. Chtěl bych zkritizovat kameramana, ale nemyslím si, že byl ve štábu přítomen. Střihy z obličeje na obličej zabraly půl filmu a nebyly často ani divácky přívětivé. Krom scény v bludišti jsem nikdy neměl pocit, že úhel pohledu je čímkoli zajímavý. Chtěl bych říct, že hudba nebyla zklamáním, ale opět mi v tom tvůrci brání, především nevkusnými teenager friendly skladbami (které se ani teenagerům, mě, nelíbí) a dále opět jen klasickou filmovou hudbou s klišé prvky čínské hudby, aby měl západní divák pocit, že pronikl do východní kultury. No a aby toho nebylo málo, Disney jde s dobou(?) a potřebuje ukázat emancipaci jedné z hlavních hrdinek (což už je také pár let stará záležitost, pokud se nepletu, Elzo) ve filmu, který ale naprosto striktně drží mužské a ženské role, v překladu tedy troška pokrytectví navrch. Kdo si ale pochvalu zaslouží jsou maskéři a choreografové, protože ti jediní byli schopni podprahově předat informace i bez toho, aby je někdo třikrát zopakoval a ještě nakreslil na tabuli. Na závěr tedy shrnutí - klady: poutavý příběh, humor, vizuální efekty a zpracování bojových umění. Zápory: plytkost, nedopečený scénář, kamera i hudba a ve finále nula opravdu oči otevírajících myšlenek. Jsem rád že jsem to viděl? Ano. Podíval bych se znovu? Ano. Byl to dobrý Marvel film? Ne. Rozhodně ne. (Možná, kdybych Shang-Chiho a jeho deset kroužků znal už léta, přimhouřil bych oko, ale jako nováček v sérii se rozhodně nemůže porovnávat s příchody, které měl Black Panther nebo Guardians of the Galaxy.) ()

flyer.nick

Ono by to i bylo dobré, kdyby byl schopnější režisér a kdyby Awkwafinu z filmu odstranili, ta ten film strhává o deset levelů dolů. Jinak je to takový děsný kočkopes, který je někde mezi východem a západem a vlastně nedělá čest ani jednomu. Ale spoustu věcí by tomu člověk odpustil, kdyby ta uječená kráva držela hubu a ideálně ve filmu vůbec nebyla. Jedna hvězda dolů za nezvládnutou režii, která neuměla udržet film konzistentní a druhá za tu rádobyvtipnou blbku. ()

alisek87

Super, super a ještě jednou super. šla jsem do kina naprosto bez očekávání a jsem velmi mile překvapená. Začátek v čínštině mě velice bavil, pěkně to navodilo atmosféru a vysvětlilo původ, začátek se rozjel do rychlého konce a jak i post-creditové scény naznačily, nevidíme se naposledy. Jen tak dále :) ()

UncleMorty

Kvák či a legenda o zdegenerovaným fotrovi, kterýmu z toho soustavnýho leštění kopí po tisíc let začlo hrabat natolik, že navštívil desátou komnitu shaolinu ve který šlohnul polozdegenerovanýmu mistrovi pár kovovejch podtácků. Ano je to asijský film. Ano jde to neskutečně cítit na celém podpisu a choreografii. ANO JÁ SAKRA VÍM ŽE HLAVNÍ HRDINA JE ASIJAT. Nemůžu si pomoct, ale prostě při sledování nové Marvelovky mám až nechutně stejný pocit, jaký jsem měl při sledování Black Panthera. To násilné nucení čínské kultury dělá celému filmu stejně špatně, jako utahování si ze stereotypů, které asijaty po celém světě soustavně provází. Shang-Chi je asi stejný superhrdinský film jako Tygr a Drak, ze kterého se evidentně hodně inspiroval. ()

Filitron

Skvěle, skvěle a skvělé. Nová marvelovka nám ukázala pravého "mandarina" s deseti kruhy. Akce se skvěle prolínají s vyprávěním o postavách a celý příběh je opravdu propracován. Hlavního hrdinu Shang-Chi vyhledá otec po deseti letech. Shang-Chi měl po tuto dobu normální práci a nijak nehodlal ji měnit. Pak přišel otec a v podstatě ho unesl, kvůli domněnce že jeho manželka a matka Shang-Chiho je uvězněna svými lidmi na posvátném místě Ta-lo. Nakonec se ukáže, že to je démon(co svolává Mandarina), který potřebuje sílu deseti prstenů aby rozlomil bránu a mohl srovnat svět se zemí. Ve filmu jsou i opravdu vtipné scénky, kterým se člověk nemůže nezasmát. Podtitulková scéna vám toho moc neřekne, tak uvidíme jestli se nějak v nadcházejících marvelovkách objasní. 8,5/10 ()

Bednaa

Za mě to tentokrát nevyšlo. Jo, akce tělo na tělo je choreograficky i režijně supr, záporák je marvelovská světlá výjimka a prsteny jsou cool. Víc jsem v tom ale neviděl. Kámen úrazu paradoxně spočívá v tom, s čím většinou u Marvelu problém nemám - v postavách. Shang-chimu to hezky kope, jinak je to ale nudnej a ničím nezajímavej hrdina. A to platí asi o všech. Kdyby kdokoli z téhle nové sebranky v půlce umřel, bylo by mi to fuk. A pár adeptům jsem to i přál. Je to škoda, protože nový hongkongský směr by mě mohl bavit hodně, museli by mě jím ale provézt charaktery, na kterých by mi záleželo. Takhle jsem bohužel od půlky už jen čekal na konec. ()

CheeseFigure

Klasická marvelovka plná akcie a humoru (Ben Kingsley si pre seba kradne každú scénu, v ktorej je). Čo sa týka deju, tak začína ako kung-fu film, kedy je akcia založená na bojovom umení. Dobre sa na to pozerá. Čím dej ďalej postupuje, tak sa z kung-fu rúbanice stáva fantasy rozprávka a ja som mal pocit, ako keby som šiel na Narniu, alebo dačo podobné. Nie, že by to vadilo. Je to zaujímavo divné. Čo sa týka záporáka, tak ten je celkom komplexný, aspoň na pomery marveloviek. I keď priznám, že dalo by sa trochu viac na ňom a na jeho vzťahu so Shang-Chim zapracovať. Som s ním ale celkom spokojný. Rovnako ako s celým týmto filmom. ()

Updated_Cake

Na tuto Marvelovku jsem po skončení 3. fáze šel trochu v rozpacích, kudy se Marvel vydá a jestli bude schopen utáhnout MCU i nadále. A byl jsem příjemně překvapen. Marvel se vydal trochu jinou cestou a zkusil udělat snímek, kde není žádný vyloženě "bad ass" záporák ale celý příběh a i hlavní postavy se navzájem promíchávají. Také jsem měl obavy z čistě asijského filmu, protože asijskou tvorbu mám v oblibě ale ani zde se nestal přešlap. Jsem naopak nadšený, že Marvel měl odvahu takto zpracovat svoje universum a zpátky ho nakopnout. Film působil hodně dynamicky, bylo zde hodně fyzických bojových akcí a do toho zpracovaná hudba vše krásně doplňovala. Do toho zde byla zpracována mytologie a trochu epičtější závěr filmu, který nebyl nijak extrémně přehnaný. Možná by se jen tolik příště nemuselo experimentovat s humorem, který je místy spíš suchý. Fanouška Marvelu to ale určitě nadchne. ()

66pepo66

Shang Chi je podľa mňa asi prvý origin story po naozaj dlhej dobe, ktorý naozaj vyčnieva z toho poznaného. Herecké obsadenie je sympatické a kvalitné. Simu Liu zvláda rolu hlavnej postavy dôstojne a akčné scény asi až priam bravúrne. Pri tejto príležitosti asi môžem rovno pochváliť aj choreografiu súbojov. Kamera taktiež dobrá a cgi prinieslo opäť niečo, čo bolo doteraz pre divákov v podstate nepoznané. Malo to akciu, humor, štipku drámy a logo... Marvelu. Tým chcem naznačiť, že to vynikajúco funguje ako Marvel film, ale nebyť tam tohto loga a nejakej tej narážky na rozšírený filmový svet, hodnotil by som to rovnako kladne aj v takom prípade. Film ubehol pomerne sviežo a jeho dĺžka mi prišla vyhovujúxa. Na konci taktiež dve potitulkové scény,, ktoré do budúcna dobre navnadili. Predovšetkým tá prvá. Jediné čo nechápem sú nie tak dobre ohlasy na veľké finále filmu. Bolo to zaujímavé, bolo to trocha iné, ale myslím, že to bolo veľmi pekné. Rozhodne by som to neoznacil za prepálené. V každom prípade, určite o nejaký ten rok dostaneme pokračovanie a ja sa budem tešiť. Svojim spôsobom mi to trocha pripomenulo prvého Anymana, ktorému veľmi nikto neveril. Nakoniec sa však zo Scotta vykľula veľmi obľúbená postava a ja si myslím, že Shang Chi bude v tomto smere nasledovať. Nemôžem inak,, než 5 hviezd. ()

Matussk

Nedopadlo to tak zle ako som si pri pozeraní trialerov myslel. Film má veľmi dobré akčné scény (najlepšia bola bitka na lešení mrakodrapu), veľmi dobrého záporáka s veľmi dobrou motiváciou, ale pre mňa nezaujímavé až otravné kladné postavy. Najotravnejšia postava bola pre mňa určite tá postava, ktorú hrá Awkwafina a počas celej doby filmu som si prial nech už niekde z toho filmu odíde.  Pred filmom odporúčam pozrieť Marvel One-Shot : All Hail the King, pretože to trochu súvisí s filmom. 7/10 ()

Příští Avengers film našel režiséra

Příští Avengers film našel režiséra

26.07.2022

No, tak to šlo docela rychle. Kdekdo by čekal, že Marvel potažmo producent Kevin Feige využije šance, a vše důležité a neodkladné oznámí na Comic-Conu, případně si to nechá za pár měsíců na D23 Expo.… (viac)

Marvel oznámil Multiverse ságu

Marvel oznámil Multiverse ságu

24.07.2022

7. listopadu 2025, tohle datum si zapište do kalendáře, než se ještě třikrát změní, protože v tento den vstoupí do kin závěrečný snímek nejen šesté fáze MCU, ale taky čerstvě oznámené (a už nějakou… (viac)

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

21.06.2022

Kevin Feige potažmo další lidé z Marvelu rozhodně nelhali, když neustále tvrdili, že snímek Avengers: Endgame znamená konec celé jedné kapitoly vyprávění o superhrdinech. První tři fáze zde zkrátka… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)