V roku 2006 vybudovala americká armáda na severe Afganistanu niekoľko vojenských základní, aby s pomocou miestnych obyvateľov zastavila prísun zbraní a talibanských bojovníkov z Pakistanu. Jednu zo základní postavili v provincii Nurestan, odľahlom údolí obklopenom pohorím Hindúkuš. Základňa Keating bola ostro kritizovaná pre svoju nevýhodnú polohu a riziká s ňou spojené. Nachádzala sa hlboko v horách v desivo zraniteľnom teréne a bola považovaná za smrtiacu pascu. Neústupčivosť vojenského velenia si napokon vyžiadala obrovské straty na životoch amerických vojakov, keď na základňu zaútočil nepriateľ. 3. októbra 2009 ráno pred šiestou bojovú základňu Keating brutálne napadlo viac 400  bojovníkov Talibanu. 53 amerických vojakov vzdorovalo útoku mnohonásobnej presile. Ich straty  boli obrovské a tento nerovný boj sa stal najkrvavejším stretom americkej vojny v Afganistane. Štyri mesiace po bitke sa zistilo, že v čase útoku Talibanu na základňu Keating mala byť americká jednotka už dávno preč a vôbec tam nemala čo robiť. Bola tam omylom, lebo ju zabudli preveliť... (TV JOJ)

JokerBaby

Film sa ťahá veľmi pomaly , na vojenský film dosť nezáživný. KeĎ réžia po 30 minutách vyškrtla zo scenára herca menom Orlando Bloom,- film som už nedopozeral. Možno to o pár rokov dopozerám - na dnes strata času.. ()

Aquila

Zajímavě zachycená nálada vojenské základny až dokumentaristickou formou, chybí tomu smysluplnější filmová dramaturgie. Vyznění filmu je až tragikomicky absurdní – oslava hrdinství v naprosto zbytečném a nesmyslném boji. Zůstává otázkou, jestli právě to chtěli tvůrci sdělit. ()

bonovox

Óda na americké hrdinstvo podľa skutočných udalostí. Vyše hodiny sa zoznamujeme s hlavnými postavami aj za pomoci rôznych titulkov v obraze a následne sledujeme 40 minút boja s Talibanom. Práve akčný záver film zachraňuje. Len nechápem koho napadlo dať základnu na takéto otvorené miesto...60% ()

kolly13

Tak nakonec se to klukům povedlo a natočilo ne příliš heroický, ale o to sympatičtější filmový dokument o vyvražďování talibanských mužů, kteří chodí před kulomet jako lumíci k útesu... Zbytečné debaty pro znormálnění šílené situace obou stran zdržují od finální scény, která je velmi dobře nasnímaná a poskytne  divákovi "real experience" efekt. ()

yannes

Film veľmi slušne natočený, námet, scenár, všetko dobré a na úrovni. Ale príbeh ? Ani najposlednejší vojak by si nepostavil základňu na takomto mieste.  Čo chcel tvorca ukázať ?, že Amíci sú kreténi.... Roky vojenských ťažení v Afgánistane, miliardy USD, tisíce mŕtvych vojakov a civilistov. Niekto tu stále chce, aby vojny boli. Ktože to je ? A potom frenetický útek z Afganistanu. Dnes už tam žiadny McDonald, Burger Kirg a Coca Colu nekúpite. Treba sa sústrediť predsa na nových nepriateľov, ale to bude tvrdší oriešok...Nech žije celosvetový mier. P.S. Viac otázok ako odpovedí. ()

Scaevola

Je otázka, zda je nutné přestavovat desítky postav ve snímku, kde jsou stejně všichni oděni do vojenských stejnokrojů a slušivých přileb. Jinými slovy první hodina nudně prošla kolem mne, aniž bych si pořádně všiml, kohože to O. Bloom jako hlavní hvězda vlastně hraje. Jenže pak přišla druhá polovina a tvůrci se náhle pustili ze řetězu. Odsýpající napínavá akce buší do diváka ze všech stran a díky povedeným prostřihům se domnívám, že divák může prožívat útok na nestrategicky umístěnou základnu intenzivněji než sami válečníci. Býti Američanem, ocenil bych jistě i přehled hrdinných padlých a přidal jednu či dvě hvězdičky, leč ze středoevropské perspektivy jde o solidní průměr bez hlavního hrdiny. ()

Kral.Prdlin

Jeden z nejhorších novodobých válečných filmů. Nechápu, co tam dělá Orlando Bloom. Bylo vidět, že film měl nějaký ten rozpočet, ale očividně neměli moc fantazii, protože postavit základnu na místě, kde by stačil jeden vousáč s RPGéčkem, udělal by bum a bylo by po základně, to může vymyslet fakt jen krypl. Vojáci jsou nesympatický troubové, bez jakýchkoliv smyslů. Film má otřesné postavy, scénář i režii. Škoda, podle traileru to vypadalo celkem dobře. 2 hvězdy za bojové scény, ty byly super, tím to ale bohužel hasne. 4/10 ()

PTuranyi

Výborný vojnový film v podobnom štýle ako Čierny jastrab zostrelený. Somálcov vystriedal Taliban a namiesto centra mesta je bojiskom základňa v afgánskych horách. Perfektná produkcia a vynikajúce herecké výkony sú zárukou nie len toho, že sa nebudete nudiť, ale aj pestrých charakterov a uveriteľných interakcií. Krupobitie guliek je síce husté a výbuchy ničivé, ale detailná spolupráca, taktika a dialógy hrdinov držia pátos pri zemi a bránia aby sa film zmenil na superhrdinskú akciu v štýle 12 hrdinov. PS: "Kurva se neříká". ()

Pepi74

Já mám rád filmy, které jsou většinou po tmě. Například Zbraně pro Prahu, z kterých je za dne vidět tak 10% filmu. Tady je to podobné. I když se děj odehrává za dne někdo vleze do baráku a vevnitř je naprostá tma. Přes dvě hodiny poslouchám klasické chlapácké řeči "Kterého chlapa bys opíchal?" "Chucka Norise, ten má hebký vousy" a pohodička základny se občas naruší pár výstřely. No a když se vrhne masa talíbánců do akce, všichni řvou "k...a!", nikdo nemá náboje ale i tak střílejí na pasblind někam do dýmu. Talíbánci stále minometí i když jsou jejich uprostřed tábora. Jednotka RYCHLÉHO nasazení jde snad nejpomalejším krokem a pak jen obhlíží mrtvoly. Za mě si tento film nezaslouží víc než dvě. ()

Thug_Leo odpad!

Banda rádoby vojáků co buď skuhrají, poměřují péra nebo vzpomínají na mrtvé sedí na nejhůře umístěné základně bez podpory. Proč tam teda jsou?! Netuším. Pak je tu pár seniorů s turbany a holemi, kteří chtějí postavit domov důchodců...na ten nedojde, tak nepřátelé, které divák ani neuvidí(kromě mizerného CGI běhajících farmářů po svahu) napadají postupně outpost. Čtvrtina filmu je o tom jak brečí do telefonu jak jsou bez rodiny a fracků, přitom šli dobrovolně, aby mohli střílet civilisty a honit si ho ve stanu. Americký výplach mozku bělidlem, co by měl skončit už v předprodukci. Orlando radši sjel ze svahu náklaďákem, aby tam už nemusel hrát. ()

jizvoun

Až na nějaký ty závěrečný vlastenecký kecy to bylo kvalitní. Bavil jsem se, vizuál super, akce za pět hvězd. Příběh jsem čekal vyloženě průserovej tak jako je v tomhle žánru pravidlem, ale nebylo to nejhorší. Za mě spokojenost. ()

Baroque

blablablabla, blablabla, bla. tuš-tuš-tadadá. radšej si zahrám nejakú pc hru ako tradičnú americkú zhovadilosť. forma vs. obsah. čo na tom, kde je pravda. dnes už zákon páně. za pár minút akcie si to nezaslúži... ale, buďme blahosklonní, ako vždy... 25% ()

VashCZ

To okaté množství a zabíjení Talibánců bylo prostě přehnané. Když přiletěly ty apache na pomoc... velmi špatná trajektorie počítačových vrtulníků. Ale jinak, pokud máte rádi válečné filmy, je to film, který byste měli vidět. 70% ()

aribari

Ve světle událostí roku 2021 byla válka v Afghanistánu šílenost. A to vše se podle slov  jednoho přeživšího vojáka dělo „pro bezpečnost Spojených států“? Základna je předobrazem celé nepovedené akce -  situovaná v údolí, nedá se ubránit ani udržet, stála spoustu lidských životů a na konci vyletí do vzduchu.  Na rozdíl od reality roku 2021, kdy po odchodu amerických vojáků USA nevědí, kolik zbraní z dodaných v objemu 83 miliard dolarů přenechali Talibánu. I filmař chápe, že se ze základny nedá vše odvézt, ale že je potřeba to aspoň zničit. Citace z filmu: „Jaká je naše mise? Já vlastně nevím.“  Je to jako kdyby  k protržené hrázi rybníka poslali dva chlapy s lopatami, aby zadrželi vodu. Nakonec je voda smete,  ale jsou odměněni metály. Absurdní z vojenského i lidského hlediska. Myslím, že film je z pohledu roku 2021 prorocký, hodně poctivý a odvážný navzdory propagandě v závěrečných titulcích. Čtyři (a půl) hvězdičky. ()

kotrlak

Nebejt už tolika natočenejch filmů z prostředí "internacionální pomoci" v Kozojebově, tak by tenhle flick byl na plnej počet. Na mě už jen skutečnost že základna leží v díře do který se choděj ručníkáři pravidelně seshora trefovat působila klaustrofobicky a asi bych tam s nima nechtěl bejt. A to i přesto že střílet ty fousatý hadráky musí bejt celkem cool. Stejně ale když vidím tyhle filmy, tak nechápu že ten sonofabitch Bush není ještě dneska zavřenej. Se světem je něco špatně... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů