Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Brusíček

Původně jsem chtěl zkouknout jen úvodní díl, nicméně shlédl jsem celou ságu v kuse. Takhle hluboce podané, to mě opravdu dostalo. Děj mě okamžitě vtáhl do příběhu, i když z Historie vím co se stane... tehdy mi bylo 13, nikdo nám nic neřekl, cosi se šuškalo a lidé si z toho spíš dělali legraci, při hodinách branné výchovy, kdy jsme jako žáci zš nacvičovaly přesun do krytu ve školnich prostorách s maskami a vším k tomu, nikdo z nás nevěděl o co vlastně jde... Až tato filmová verze Černobylské katastrofy, podaná tímto způsobem, ukazuje na tehdejší totalitní režim, a jeho absolutní pohrdání nad lidskými životy... Ta atmosféra se opravdu dala krájet. 97%. ()

Deleatur

Plusy: Pečlivá rekonstrukce katastrofy. Napínavost jejího likvidování. Vhodně zvolené typy a snímání. Vyhýbání se patosu, ačkoli dojde i na neokázalé hrdinství. Harris a Watsonová. Ne úplně mínus: Přes všechnu snahu stále znatelně americké, resp. západní. Ale za to by jim měli být Rusové vděční, kdyby to natočili sami a poctivě, tehdejší vládnoucí garnitura a činovníci by vyšli ještě hůř. Tedy i filmové mínus: Katastrofa a především chování tehdejšího režimu. Nicméně jedno škaredé reálné plus: Vzhledem ke skutečnému strachu z komunistické policie a armády se asi podařilo rychle evakuovat zasaženou oblast. Američané by si něco takového zřejmě nenechali líbit, zvláště kdyby jim nikdo nechtěl říct důvod, proč mají opustit svoje domovy. I na Národní gardu by vytáhli legálně i nelegálně držené zbraně. Hodnocení: 92%. ()

THE_Joko

Som velky fanusik serie STALKER od roku 2007 kedy vysiel prvy diel. Od tej doby som si nastudoval mnoho informácii o skutočnom Chernobyle. K seriálu som pristupoval skepticky a vlastne nič som od neho necakal. No uz po par minútach mi doslova vyrazil dych a to i napriek tomu ze tvorcovia nepochadzaju ani z Ukrajiny ci Ruska. Zobrazenie skutocnych faktov a atmosfery...neskutocne. Velka poklona a podakovanie tvorcom! Scena s pochovavanim poziarnikov mi odpálila dekel! 101%! ()

TORTERAjirka

Musím říct, že jsem k tomuto zpracování havárie byla velmi skeptická. Sice mám ke značce HBO větší důvěru než k většině ostatních velkých společností, které by téma mohly zpracovávat, ale i tak jsem se bála zkreslování reality, či nedostatečně zpracovaných postav. Musím říct, že jsem mimořádně ráda, jak jsem se zmýlila. Zpracováno je to na výbornou. Zejména atmosféra je ovšem doslova dechberoucí. Jsem ráda, že se tvůrci zaměřili i na stránku likvidace katastrofy, kterou prováděli často mladí a nezkušení mladíci z celé země. Některé scény jsou tak výborně natočeny, že si je s chutí pouštím pořád dokola, protože jsou zachyceny jednoduše geniálně. Maličko mě mrzí, že se tvůrci v části otevřením podzemní vody trošku pohráli s realitou a trošku to kazí dojem z jinak velmi realisticky zpracovaného filmu, který strčí do kapsy i většinu dokumentů o této katastrofě. ()

Aurus

9,5/10. Tenhle seriál je prostě BOŽÍ! První dvě epizody jsou doslova Úžasné, třetí epizoda je skvělá, čtvrtá epizoda je výborná a poslední epizoda je taky skvělá. Příběh je perfektní, postavy jsou sympatycké, hudba je skvělá, lokace jsou zajímavé a kamera filmu je výborná. První epizoda 10/10, druhá epizoda 10/10, třetí epizoda 9/10, čtvrtá epizoda 8/10 a poslední 9/10. Doporučuji. ()

Pooli

Akú cenu má pravda? Akú cenu majú klamstvá a popieranie reality? Jedno malé klamstvo za druhým, jeden malý krôčik za druhým na ceste do pekla. Cesta dláždená ideológiou ignorujúca fakta, premaľovaná do romantických predstáv aby bola ľudskej mysli príťažlivá. Čím bližšie je inferno tým je cena pravdy vyššia. Súdruhovia otvorili malé okno do sveta kam táto cesta vedie. Do sveta ľudskej mysli nepredstaviteľných hrôz, utrpenia a mizérie. Ako by vyzeral svet dnes keby súdruhovia spravili posledných par krôčikov na tejto ceste a došlo k termonukleárnemu výbuchu? Zamyslite sa pred tým ako sa rozhodnete nabudúce spraviť “len ten jeden malý krok”, to každodenne “malé klamstvo”. Jedno za druhým, pomaličky, krok po kroku bližšie k tomu čo na konci tej cesty číha v temnote. ()

Eluin

Skvělý seriál, který jen lehce mohou srážet drobnosti typu angličtiny (k sovětským reáliím mi to moc nesedělo) a malých filmových klišé. Ve výsledku je to však bezesporu jeden z nejlepších seriálů, které jsem měl kdy možnost vidět. ()

sadlokan

Tak.A tímto se omlouvám všem rusákům napříč dějinami,o kterých jsem tvrdil,že nikdy nic nevymysleli.Protože vytvořit v r.86 dokonalého"biorobota",to klobouk dolů.I s hlavou,nohama a rukama.Na to museli amící v Death valley čumět jako silikoni.A chápu,že při tom procesu byly tak zamčený dveře,že sou eště teď,ale takhle neprobíhal na 100% ()

P.J.2

Naprosto zaslouženě, Černobyl je hit o kterém se tu bude mluvit dlouho. Každý díl nabízí část skládačky která do sebe zapadne v posledním díle a vy si budete chtít skládat znova. Smekám pánové. Jared Harris je tu naprosto boží stejně jako Skarsgaard. Toto bylo skutečně mistrovské dílo. ()

Rockerman

Můžete stokrát slzet nebo se obávat o osud svého oblíbence v nějakém fiktivním seriálu, ale vždy se jedná o pohádku pro dospělé. Seriál podle skutečné události a zvláště tak tragické, je úplně jiné kafe. Tvůrci Černobylu si na tom dali záležet a odvedli výbornou práci. Styl vyprávění mi připomínal naši Duklu 61. Výborný výběr herců. Především Stellan Skarsgard se naprosto hodí do role zoufalého ministra, který se promění z arogantního aparátčika do pokorného muže. O svinstvu, zvaném komunismus se už nechci moc rozepisovat (udělal jsem to už mnohokrát). Nechť si každy divák udělá svůj obraz. Tak to fungovalo v praxi. O jiném hodnocení, než za 5* jsem neuvažoval. ()

oli009

Arogance moci. O tom je Černobyl. A také o nenasytné touze lidí ovládat druhé, podmanit si celý svět, každičký kousek Země, veškeré tvory žijící na této planetě, poručit větru a děšti, překonávat hranice možného i nemožného a to vše v honbě za mocí a penězi. Ale příroda čas od času ukáže, kdo je tady pánem, a že rozhodně nehodlá tolerovat tohle naše věčné sobecké počínání, kdy stavíme na první místo vlastní prospěch, aniž bychom se ohlíželi na ostatní živé tvory i neživé fyzikální zákonitosti, s nimiž v touze být lepší než "ti druzí" čím dál tím častěji hazardujeme. Příroda tu není kvůli člověku, to člověk je na světě díky ní. ()

kkarx

Dal bych 5 hvězd nebýt zcela zbytečných výmyslů autorů, které mají za cíl nevím co. I když sami autoři tvrdí, že to je jen kvůli dramatičnosti, proč už tak dramatickou událost ještě zveličovat? Vadila mi vymyšlená postava soudruha z Moskvy, který zakáže evakuaci občanů, potom neexistující hlavní ženská postava, která má zřejmě naplňovat nějaké ženské kvóty a samozřejmě všechny morálně i intelektuálně převyšuje. Přitažený za vlasy byl i soudruh Sčerbina a jeho stupidní "Vysvětlete mi to, nebo vás vyhodím z vrtulníku." a v neposlední řadě horníci bez šatů, což měla být snad nějaká komická vložka (?). Pád vrtulníku taky nezavinila radiace, ale drát a až o měsíce později. O tom, jak probíhal samotný test, mám taky pochyby. Byl Ďatlov skutečně tak neuvěřitelně povýšený a neprofesionální? Něco mi říká, že to je další výmysl a ty okamžiky před katastrofou nebyly zdaleka až tak vyhrocené, jak je ukázáno ve filmu. Sám Ďatlov říká, že nic atmosféra ve velíně byla klidná. Poslední výtka k tomu nejhoršímu a to jest hamburgerový Legasův proslov před soudem v posledním díle. Typická americká blbina. Zbytek je ovšem pěkně udělaný a bavil jsem se, takže ža 4. ()

CJD

Velmi silný seriál. Napětí, strach, zoufalství, beznaděj. Celou sérii mi běhal mráz po zádech, tohle se přece nemůže stát ani v nejděsivějšich snech. Ono se to stalo. Arogance, absurdní chyby, lidská blbost a pýcha. Vše zkoncentrováno v 5 dechberoucích dílech. Zažil jsem to jako dítě, ale co si o této katastrofě pamatuji je zhutněno v seriálu: série “uklidňujících” lži a rozčarování nad leaknutou pravdou. Seriál ukázal to, co by se nemělo zapomenout. Dne 26.4.1986 ve 1:23:45 se otevřelo peklo na Zemi. 10/10. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD