Korisť

• Slovensko Aligátory útočia (viac)

Nádejná plavkyňa Haley Kellerová (Kaya Scodelario) nie je žiaden samovrah. Do uzatvorenej zóny na Floride, ktorá sa pripravuje na jeden z najväčších hurikánov za posledných pár desiatok rokov, sa vypravila len kvôli svojmu otcovi (Barry Pepper). Ten sa snažil na poslednú chvíľu zabezpečiť svoj dom. Z oblasti už mal byť dávno evakuovaný, napriek tomu sa neozýva. Haley ho nájde v už čiastočne zaplavenej pivnici, v bezvedomí a ťažko zraneného. Než ho stačí odtiahnuť do relatívneho bezpečia, pripomenú sa nepozvaní hostia, ktorí jej otcovi  zranenie spôsobili. Stúpajúca hladina vody totiž výrazne rozšírila lovný revír tunajších aligátorov, ktorí sú celkom hladní a zvedaví. Situácia je vážna a pomerne beznádejná. Hurikán udrel naplno, pivnica sa plní vodou a Haley je jasné, že bude čoskoro čeliť voľbe. Utopiť sa alebo nechať sa zožrať pri pokuse o záchranu. (Cinemart SK)

kery-

Pro podobné one man show "man vs. wild" jsem se snad narodil. Nakoukáno jich mám více než dost, a tento film se určitě řadí mezi ty lepší. Ať už proto, že příroda zde není taková nezastavitelná badass kurva (protože fakt vypadá věrohodněji, když občas dokáže dostat od člověka na prdel), nebo například kvůli CGI, které taky nebylo úplně k smíchu. Hodně váhám nad 4. hvězdou. ()

Hanys_

Nebylo to špatné. Vlastně hodně jednoduché schéma (jeden sklep, blížící se hurikán a pár krokodýlů z blízké farmy), ale Aja není žádný břídil, takže skoro každá scéna híří napětím. Akorát ta Kája nemusela být za superwoman. ()

HArna

První půle dobrá, druhá stojí totálně za hovno. Hlavní herečka byla super. Ale celý film podráží druhá půlka, bohužel... ()

F.W.Colqhoun

We can defeat these pea-brained lizard shits. - Už dlouho mě coby diváka tvůrce takhle přímo neurážel. Prý nejlepší film roku 2019 dle Quentina Tarantina; kdo ví, kolikrát do roka se chudák přetížený kluk dostane do kina / anebo do videopůjčovny. Není ale těžké uhádnout, co pošuka zaujalo - silná ženská hrdinka a relativně inovativní přístup k žánru, který v rámci úzkých mantinelů v minulosti ukázal všechno a všechno vlastně víckrát. Přestože kostrou filmu je fádní řešení rodinných emerických vztahů, včetně očekávaného rozřešení a nanebevzetí, spartánské rámování rodinných konstelací prostorem podmáčeného sklepa ve společnosti aligátorů činí křivdy palčivějšími. Alexandre Aja navíc zvládl ozvláštnění v podstatě jevištní scény obdivuhodně, počínaje koukavými záběry, pokračujíce skutečně ošklivými lekačkami, konče střihem, světlem a sympaticky béčkovou CGI. Za samostatnou pozornost potom stojí scénáristické lahůdky, zadělávající na zkultovnění některých scén, jako je střílení uvnitř aligátoří hlavy, krokodýl na houpačce či bitka s krokodýlem ve skutečně fortelném sprchovém koutě. Je otázka, zdá má smysl vyčítat produkci řadu technických a scenáristických nedostatků. Hloupost počínání hlavních hrdinů umožňuje divákům cítit se alespoň hodinku a půl chytřejšími, než jsou niemandi jako Barry Pepper či okatá Kaya Scodelario - ale nic se nemá přehánět. Digitální neřád se studiovými záběry též neladí již tradičně a čiré jadranské vody jsou sice rozvodněné floridské bažiny nepřipomínají ani vzdáleně, ale na druhou stranu jsou fotogeničtější. Aja vhoudným poměrem dobrého a špatného vytvořil film, v němž hrdinové bezmála nemají nakonec čím a za co se uchopit. ()

HonzysKISS

Taková marná snaha napodobit Čelisti a Jurský park dohromady. Nemuselo by to být vůbec špatné. Naopak to mohl být skvělý film o lovu na lidi. Nejvíc mi tady chybí trhání končetin. Sakra vždyť tenhle film k němu přímo vybízí. Taky tu mohlo pro můj vkus přibýt pár kapek krve, ale to se dá ještě v pohodě odpustit. Nejhorší, co na celém filmu bylo, že je opravdu vidět, jak je všechno nechutně nakreslené. Je mi jasný, že to není žádný Spielberg, ale tohle mi kazilo celý zážitek z filmu. Ono i po pravdě první setkání s aligátorem nebylo úplně nejlepší. Jako kdyby ta holčina naprosto běžně utíkala před takovou zrůdou. No abych to furt špatně nekritizoval, tak tu bylo i pár dobrých míst. Na některých lidech si smlsli mňamózně, jako že jsem to sledoval se skvělým napětím. Občas jsem se i trochu lekl bouřky. A nakonec i hudba byla pěkná. Jenomže to je tak vše. Každopádně za naprostou ztrátu času bych to neviděl. Až budete chtít zabít necelých 90 minut, tak to na poslední chvíli zkuste. 3/10 Spoiler -- nečíst dál Nehorázně mi bylo strašně na blití z té jejich a hlavně její (spoiler) nesmrtelnosti, to je největší důvod k tak nízkému hodnocení. 3/10 ()

sPaRk

Funkční, překvapivě nikterak přepálené a především velmi, velmi vtahující. Kaya pro mě objev roku. Napodruhé ještě lepší, potřetí už bych se asi nerozpakoval napálit pět. Těch padesát procent tady je úplně mimo. Pro rýpaly ohledně věrohodnosti (což v rámci žánru animal horror obvykle bývá požadavek absurdní): něco podobného se v USA nedávno opravdu stalo, dohledejte si to. ()

Prochy38

Bylo to malinko přitažené za vlasy, ale když bych to měl srovnat se všemi Sharktornády, Aligator vs. Python, apod srajdy, máme tady hodně povedenou animal survival záležitost. Sympatická dvojice, Kaye jsem nějak přišel na chuť. Plazíci byli moc pěkně vytvoření, v tomto bych skoro neměl výtky. Je pravda, že aligátoří čelisti mají většinou dost destruktivní sílu a i po několika stisknutích oba hrdinové fungují relativně dobře, ale o něčem film být musel. Co bych vytkl jediné, krom preciznosti likvidace vedlejších postav je asi ta všude čistá voda. Povodně jsem zažil a do té vody se fakt nechceš potopit... Tady to bylo jako v čerstvě uklizeném akváriu. ()

Marius_ss

Mohol to byť skvelý survival horor, ALE... vadili mi dve veci. Za prvé, hlavné postavy sa občas chovali ako blbci (načo utekať z vody, keď v nej môžem stáť a čakať (aj keď nemusím), hoci viem že len tak tak som nedávno unikol smrti :)). A za druhé, aj aligátory sa chovali ako blbci, resp. pri hlavných postavách sa chovali ako blbci, zatiaľ čo pri vedľajších postavách dávali instant killy na počkanie :) Inak to bol ale skvelý atmosferický film, ktorý si na jedno zhliadnutie užije hádam každý, kto k takým filmom nemá odpor. Ja sa dokonca nebudem brániť (po istom čase) ani ďalšej projekcií, najlepšie s nežnejším pohlavím :) ()

prezdivaka odpad!

Delší komentář je mrháním času. Naprosto debilní scénář, který popírá veškerou logiku a člověk, který je ve vodě 5x pomalejší tady vítězí nad aligátory. Pokud už aligátor někoho kousne, buď ho zabije, pokud to nepřekáží ději, nebo mu vůbec neublíží. Heley je několikrát pokousaná, ale kupodivu tito čtyřmetroví plazi jsou slabí a zuby mají z molitanu. Hlavní hrdinka je pochopitelně závodní plavkyně, což by za normálních okolností mělo zanedbatelný vliv, asi jako mezi závodním sprinterem a normálním clověkem proti motocyklu. Všechno v tom filmu je nesmírně hloupé a vůbec nechápu hodnocení. Jediným vysvětlením je to, že samotná existence hodnocení a výběru hodnotitelů tohoto portálu je mimo logiku. ()

Vilem_Dojiva

Zábavná hra s okamžitým zamítáním různých řešení ústředního problému (zloději jsou okamžitě sežráni, Wayne nemá proti aligátorům šanci) a překvapivé několikeré odsunutí konce. Nekonzistentní hrozba aligátorů a pokousání hlavních postav bez následků ale prakticky zabíjí jakoukoli šanci na atmosféru napětí. Momenty, kdy je do popředí stavěn osobní konflikt, jsou vyloženě nudné (Haley a jejího otce se prakticky netýká, jde v něm o neviděnou matku). Námět dobrý, zpracování viditelně osekané. ()

KNicole

"Tak, Nikol, o čem ten horor byl?" - "O hurikánu na Floridě a aligátorech." - "Počkej, neměl to bejt horor?" /// Ve výsledku jde spíš o thriller, ačkoliv i na lekačky tady dojde. Film neurazí, nijak zvlášť nevadí, baví. Fajn strávených 87 minut. ()

aLPaC

Bohužel poslední mi dvěma filmy spadl Aja do strašného průměru. To mě dost štve, protože v začátcích kariéry to byl skvělý a inovativní režisér. ()

Renfield

Ale jo, je sice fakt, že scenáristicky je to o třídu níž, než by si vzhledem k obsazení, kameře a efektům zasloužilo, ale jako žánrovka stále slušné. Navíc i scénář má ve sklepní temnotě světlé chvilky, téměř celý boj o přežití je solidní, i když občas prokládaný řešením rodinných vztahů, u něhož si nejsem jistý, jak moc ho Alexandre Aja myslel vážně. Čím blíže závěru, tím méně komorního sklepního hororu, za to více akce. Tato změna kurzu mi už až tak nesedla, ono by to možná nebylo tak zlé, kdyby celé předešlé dění bylo podstatně nadsazenější. To ale naštěstí není, proto se měl Aja raději nadále držet při zemi, nebo ještě lépe v podzemí, vůbec když měl k ruce tak šikovné lidi. Kořist má solidní hudbu, perfektní zvuk a snad ještě lepší kameru, její sklepní jízdy jsou parádní, stejně tak využití světla, i ve tmě totiž jde vidět vše. Herecky je samozřejmě fajn Barry Pepper, ale velkým překvapením byla pro mě neznámá Kaya Scodelario! Kladem je i to, že se filmů s podobným tématem už moc nevidí, tedy (a samozřejmě s humorem řečeno), mám pro názor Quentina Tarantina pochopení. A odpověď na otázku, jak moc tohle všechno myslel Alexandre Aja vážně? Ta je možná v závěrečných titulcích... trefná skladba! 65% ()

TheSpearCZ

Alexandre Aja, režisér dnes již legendárního Hills Have Eyes nám přinesl solidní survival thriller s aligátory, kteří rozhodně mají můj respekt pokaždé, když jsou na scéně. Stopáž tady tomu dosti pomáhá, nic se neoddaluje a jde se rovnou na věc, což je rozhodně dobře. Samotné herecké výkony nezklamaly, napětí si film drží po celou dobu a došlo i na nějaké to gore (sice se drží v míře, což u Aji není zvykem, ale mě to osobně vůbec nevadilo). Jen v první polovině ty samotné dialogy byly strašně otravné, ale ve druhé části se to úplně otočilo a konec jsem si vyloženě užil. Víc takových bych prosil. Čisté 4* ()

Sam Raimi slibuje další Evil Dead

Sam Raimi slibuje další Evil Dead

05.01.2020

Když zhruba před půl rokem připlaval do kin aligátoří horor Kořist, naznačoval jeho producent kultovní režisér Sam Raimi (Armáda temnot, Spider-Man), že se od něj fanoušci možná brzy dočkají i… (viac)

Jaký film si letos oblíbil Quentin Tarantino?

Jaký film si letos oblíbil Quentin Tarantino?

03.11.2019

Zatímco kultovní režisér Quentin Tarantino letos v létě skládal poctu zlaté éře Hollywoodu, hororový režisér Alexandre Aja na to šel o něco přímočařeji a radši poslal diváky na zápas mezi Kayou… (viac)