Sexuální výchova

• Veľká Británia Sex Education (viac)
Veľká Británia, (2019–2023), 29 h 20 min (Minutáž: 47–85 min)

Tvorcovia:

Laurie Nunn

Hudba:

Oli Julian

Asa Butterfield, Emma Mackey, Gillian Anderson, Ncuti Gatwa, Kedar Williams-Stirling, Aimee Lou Wood, Connor Swindells, Patricia Allison, Tanya Reynolds (viac)

LukeUp

Po dlouhý době originální seriál, který má skoro všechno. Tímhle u mě Netflix jednoznačně zabodoval a doufám, že nezůstane jenom u jedné řady. A Gillian Anderson v roli psycho matky? Kam se hrabe Akta X. :D ()

Remivsremi

Milé překvapení hned na začátku roku. Děj přijemné odsýpá, postavy si dokážete rychlé oblíbit a ač tomu název nenapovídá, nejedná se jen o další verzi Prciček. Všechno jde víc do hloubky, postavy mají uvěřitelné problémy a strasti, bojují s nimi a ne vždy se dočkají vítězství. Doufám, že za rok vznikne druhá řada. ()

Mrkvič

1. série je skvělou kombinací humoru, lehkých úchylek a zajímavých postav. Paradoxně až na hlavní postavu, která je až moc přehrávaná a teatrální, jsou ostatní hodně zajímavé - matka, opravář, učitel chemie, flétnistka, syn ředitele, teplý kamarád, jeho táta a spousta dalších postav, ke kterým jsem si udělal vzat většinou pár minut potom, co se objevily na plátně. 2. série se rozjížděla o poznání hůře. Chvíli zmizela má oblíbená postava Adama a když už se objevila, byla strašně plochá (poslední dva díly to naštěstí napravily - jako ostatně většinu problémů). Poradna se už takřka nekoná a je to trochu škoda. Otis je hysterák ve většině svých scén a nejen jeho scény s honěním (a prstěním) vypadají v podání všech (až na Olu) příšerně. Náááštěstí přijdou poslední dva díly a opravdu famózní situace, scény (vtipy pořád moc ne). Jedním z vrcholů je banda holek, co se spolčí díky penisům. No a na závěr vztahy (hlavně ty nepovedené). Hodně emocí díky frantíkovi, fetce nebo panu řediteli. 3. série ujde, ale hlavně díky tomu, že se vchází do známého prostředí se známými postavami. Kdyby nebylo prvních dvou řad, tak asi nedokoukám. Většina vztahů je oproti předchozím řadám děsně banálních, procento "úchylů" je ještě vyšší než dřív a líbaček se už divák dočká takřka už jen v podání gayů. Otis bez poradny hodně ustoupil ze scény a když se objeví, je to zase jen přehnaná hysterie (až na poslední díly). Frantík a pan ředitel jsou nadále příjemné vedlejší postavy. No ale zlatým hřebem serie? Hřebem, který bohužel v polovině série ustoupí ze scény. Je Ruby. Vyfintěná dámička v sobě skrývá mnohem, mnohem víc. Jde o podobné příjemné sledování pronikání do postavy jako tomu bylo v případě Adama ve druhé řadě. Akorát že do Ruby se proniká příjemněji. 4. série už je takřka jen přehlídkou postihů, tlustých a ošklivých lidí všech národností a různých pohlaví, která se během série takřka neustále mění (s nadsázkou). Ani jedna z nových postav nestojí za zmínku. Naopak, když se na scéně objeví některé postavy z minulých sérií, zahřeje to lehce u srdíčka. Hysterické chování Otise je stejné jako ve třetí řadě. Příšerné. Je dobře, že seriál skončil. ()

Samuel7

Co nesnáším, je intelektuální elitářství a pozérství. Tento seriál se tváří, jak je hrozně na úrovni, postavy zde čtou Virginii Woolf a další feministické autorky a naopak Hunger Games jsou tu považovány za vtip. Přitom k hloubce této série, která se zabývá traumatem, závažnými sociopolitickými problémy, emoční otupělostí, lhostejností většiny populace aj., má Sex Education na hony daleko. A ani filmařsky se hlavně takovému Catching Fire zdaleka nevyrovná. Kdyby si seriál nehrál na něco, co není, tj. na víc než nenáročnou podívanou ze života teenagerů, neměl bych nic proti němu, ale z narativu je patrné, že se bere o dost vážněji, než by bylo zdrávo. Průměr není nic špatného, ale ať se prosím netváří jako nějaký intelektuální skvost. Nastrčit do scénáře Woolf a další revoluční autory vážně nezvyšuje revolučnost samotného seriálu. Já skutečně po čtyřech dílech zatím netuším, proč je tento seriál mezi 200 top všech dob. Mimochodem na imdb se takto vysoko ani náhodou seriál neumístil a ani ceny zrovna nesbírá, takže až takový zázrak to asi nebude. EDIT: Po zhlédnutí dalších řad ubírám navíc hvězdu za čím dál silnější ultraliberální/woke propagandu plnou plochých postav, jejichž jedinou výsadou je, že jsou např. nebinární, trans atd. Seriál si ukousl příliš velké sousto, sleduje příliš mnoho postav, a výsledek je, že žádná dějová linka nejde dostatečně do hloubky. Chci to dokoukat v podstatě kvůli Adamově lince, která mi jako jediná přijde upřímně lidská, a doufám, že dojde ke smíření mezi otcem a synem. Jedině tento subplot ve mně dokáže vyvolat reálné emoce, což je trochu málo. Udělali by lépe, kdyby se soustředili max. na Otise, Maeve, Adama, Erica a tu kamarádku Maeve, jejíž jméno si teď nevybavím. Místo toho ve 4. řadě ještě přibude velká spousta nových postav, které působí, jak kdyby přiletěly na Zem z kosmické lodi... Větší bizár jsem dlouho neviděl. ()

viperDavid

V podstatě není co vytknout. Se všemi postavami soucítítě a fandíte jim. Seriál natočit podle teen porna není nic moc, protože to každý zažil tak není moc o čem povídat. Šoupnout tam šoupnout ven, vystříkat a jít domů. Nic extra, ale tadz Asa spolu s Emmou udělali vynikající dvojku, která vás prostě musí bavit. Těším se na třetí sérii. ()

Helmutek

A já tomu tu plnou palbu napařim - ne proto, že by to bylo dokonalý, ale pokud to hodnotim žánrově, tak Sex Education konkurenci opravdu nemá. Ne v osvětě a ve schopnosti předat masám témata a věci, o kterejch se jinde nemluví, byly by na sílu nebo dokonce příliš... explicitní, nebo vodevr. Naprosto úžasnej je třeba rozhovor Erica s jeho respektujícím tátou, nic takovýho jsem nikdy a nikde nepotkal. Skvělá je edukace v sexuální i LGBTQ+ oblasti, seriál se jasně staví k zodpovědnýmu jak sexu, tak přístupu ke vztahům i lidem kolem sebe... Tohle neni něco, na co by jinde byl prostor, a v Sex Education tohle bylo využitý podle mě dobře - určitě mi nepřišlo, že by cokoliv bylo účelový nebo příliš tendenční, že by toho bylo "už moc" atd.; je jasný, že takovou pestrost charakterů, ras a orientací kolem sebe v reálu člověk nikdy nepotká, ale to seriál ani netvrdí. SE si nehraje na to, že by mělo zobrazovat průměrnou školu, rodinu nebo komunitu: z toho širokýho záběru si každej může najít věci a situace, který jsou aktuální pro něj a jeho okolí, což je dle mýho přesně to, kam tvůrci směřovali a včem je SE tak silný. Hlavní herci byli vybraný skvěle, casting snad neměl slabinu (Eric! a Adam!); soundtrack taky skvělej; ukončení taky fajn (předevšim v tom smyslu, že se z toho nestane další protahovák nakonec hroutící se sám do sebe). Mrzelo mě opuštění některejch dějovejch linek před S04 (Ericův otec, Jakob, Ola s Lily...), naopak mě potěšilo zakončení Adama a nakonec asi i Otise s Maeve. ()

MikyAff

První polovina dílů diváka perverzně naláká a tu druhou dokouká, protože ho zajímá, jak skončí. Původní super myšlenka s poradcem se bohužel později zvrhla v další příběh teenagerů ze střední. Trochu divný retro střední, což nevadí, aspoň vizuál nepůsobí stereotypně. Herci působí sympaticky a sedí na své místo, až na Olu, se kterou jsem zpočátku trochu bojovala, ale dá se to. A Gillian Anderson? Páni, ta ženská má fakt svůj šarm. ()

Bedy

Už dlouho jsem neviděl, tak skvělý seriál. Musím uznat, že jsem se u něj pobavil rozhodne více, než u jakýchkoliv jiných sitcomu. V tomto seriálu je dobře zkombinovaná romantika, drama a komedie a taky musím vyzdvihnout herecké výkony a k tomu i český dabing. Velice kvalitní seriál, který stojí za shlédnutí. ()

Pavlínka9

Mám za sebou obě série a jen se směji při vzpomínce na jakýkoliv díl :D Naprosto bravurní :D Asu miluji od dob Chlapce v pruhovaném pyžamu - tam si mě získal. Gillian je neskutečná ve své praxi :) Ta role mi na ni sedla skvěle :) A pestrost ostatních postav? Nemám slov :D Prvních 5minut druhé série, kdy se Otis nemohl pomalu ani hnout bez erekce? :D Celou první sérii řešíme pravý opak, tak pak máte prostě radost, že je to již tady :) A jelikož si seriál nebere vůbec žádné servíky- stojí to za to :D ()

ywo666

Uplna pecka. Je tu uplne vsetko. Romantika, drama, tazke temy a casto aj humor. Niekedy jednoduchy ala prci prci prcicky, niekedy inteligentny ako to v Britanii vedia. Mam plne zuby vsetkych pohlavi, orientacii a korektnosti vo filmoch/serialoch. A tu je to uplne vsetko. Ale nie na silu. Cielene. Vsetky problemy na sexualnej, rasovej, genderovej, socioekonomickej a psychologickej urovni su nabuchane do jednej skoly. A su seriozene rozobrate na drobne. Ziadne povrchne zobrazenie pre naplnanie kvot. Davam palec hore a bavil som sa na kazdej jednej epizode. Len pri niektorych homosinach som si musel zakryvat oci. ()

venison

S01-S03: Na to, že Sexuální výchova vznikla v puritánské Británii je rozverně otevřená. Teenageři se chovají celkem teenagerovsky, aniž by ze sebe dělali hlupáky, úchyly nebo trapáky. Krom toho, že celkem vyzrálí hrdinové řeší své vlastní problémy, tak skrze ně promlouvají k dnešní mládeži a učí je o různých sexuálních nezvyklostech, ukazují lásku opačných pohlaví, zaměřují se na neběžné problémy jako např. vaginismus.. Tohle vše se děje taktně s respektem a také notnou dávkou odlehčení a humoru. A proto mě to baví. Jsou to sofistikovanější Prci, prci, prcičky 20. let 21. století. Gillian Anderson má naprosto boží roli, která by se hned po seriálu Akta X, mohla stát její další ikonickou postavou. První a druhá řada jsou lepší než trojka, ale i tak si trojka pořád drží vysokou úroveň. ()

hroubek

S01 - Netflix válí, a z té jejich originální tvorby musíme mít, jako diváci velkou radost. A to je případ i Sex Education, malého seriálu, ze kterého feel-good atmosféra přímo sála. Plus britské prostředí, jenž je vždy příjemnou změnou oproti americkému. Sex Education má jednoduchý a funkční příběh, a hodně stojí na zajímavých a propracovaných postavách. Velkou zásluhu na tom má i epizodický děj, kde na pozadí běží hlavní linka seriálu, která místy není zbytečně výrazná, aby nenarušovala tempo jednotlivých epizod. Tvůrci měly šťastnou ruku při obsazování herců, a taky v tom, že některé zápletky neženou do extrémů, a když už jo, tak jsou podané vkusně a zábavně. Je to zábavné, dojemné, ale nikdy prvoplánově vlezle. Dokáže to říci svoje, aniž by to kritizovalo, nebo zesměšňovalo. A to je z mého pohledu velmi dobře. Asa Butterfield dostal velmi vděčnou roli, a využil jí na maximum. Gillian Anderson je super všude, kde se objeví, a tady je velmi zábavná. Ncuti Gatwa dostal těžkou roli a moc dobře jí zvládl. Connor Swindells hraje nejzábavnější postavu, a má taky jednu z nejdojemnější linek. I tak, největší hvězdou celého seriálu je Emma Mackey, která si ho krade pro sebe. Její výkon je opravdu moc povedený a byla radost sledovat její linku. Seriál má dobré tempo a i samotné epizody nenudí. Škoda, že se ke konci musí k něčemu směřovat, a proto se děj stočí, takový směrem jakým se stočil. Nicméně, to jediná větší výtka. A já už se těším na druhou řadu, kterou snad v nejbližších dnech odklepnou. S02 - Je to tam. I druhá řada se dost povedla, jen těch výtek je tentokrát mnohem více. Seriálu podráží dost nohy to, že přišel o moment překvapení, který měla první sezóna. Je tu dost vedlejších linek, nových postav, a tvůrci se soustředí na problémy, které postavy musí řešit. Lehce to postrádá tah na bránu a chybí tomu ucelenější hlavní linka. Toto rozhodnutí je dost odvážné, do jisté míry originální, má to hlavu a patu, a rozhodně velký palec nahoru, že se tvůrci věnují vážnějším tématům, které na konci dávají smysl. Bohužel je to za cenu toho nejlepšího co bylo v první řadě - vztah mezi Otisem a Maeve. V seriálu jsou opět skvělé momenty, ale bohužel se zde objeví i momenty, u kterých jsem kroutil hlavou a říkal jsi proč. Herecky velmi kvalitní, atmosféra dobrá, hudba skvělá, a celkově je to ke konci dost dojemné a super, a fakt mě štve, že musím čekat rok na další díly. S03 - Opět jsem dost spokojený. Nicméně musím přiznat, že to není, tak "bezchybné" jako minulé řady. Tvůrci jsou v této řadě rozhodně nejambicióznější a chtějí nám toho mnoho říci. Osobně jsem překvapený, že se jim to povedlo ukočírovat, aniž by seriál měl nějaké výrazné hluché místo. Velkou pochvalu si rozhodně zaslouží za práci s postavami a jejich propracovanost. Snad každá postava si tady projde nějakým vývojem, zvratem, rozhodnutím, který danou postavu posune dál. A je radost to sledovat, protože tvůrci svým postavám rozumí a jejich vývoj je až na drobné výjimky přirozený, zábavný a hodně uvěřitelný. Velmi mně potěšilo, že se seriál věnuje vedlejším postavám a předvádí nám je v novém světle (Ruby, Adamův otec, nebo nová postava ředitelky Hope). Bohužel, zde se ukazuje největší problém této řady. Těch linek a postav je hodně a ne všechny dostanou tolik prostoru, kolik by si zasloužily. Buď měl mít seriál o pár dílů více nebo to měli tvůrci lehce osekat. Nejvíce na to doplácí linka, na kterou jsme se všichni po konci druhé řady těšily, a to linka kolem Otise a Maeve. Asi nebudu jediný, kterým tato linka přišla dost nevyužitá. A o to více zamrzí, že jsme díky tomu, aby se seriál věnoval hlavní dvojici, přišli o výbornou linku s jednou postavou (Ruby). Problém je, že to scénáristicky není udělaný moc dobře. A těch scénáristických lapsů je zde více. Já chápu, že je potřeba diváky a fanoušky nalákat na další řady, ale určitě to šlo udělat lépe, než formou "vynucených zvratů" a různých rozhodnutích, které postavy udělají. Tady mně tvůrci lehce zklamali. I přes všechny mé kritické výtky jsem hodně spokojený. Seriál mi sedl a dost jsem si ho užil. Líbil se mi soundtrack, herecké výkony byli špičkové, nové postavy jsou zajímavé, mělo to správnou feel good atmosféru a po technické stránce tomu nebylo, co vytknout. Velký palec nahoru si tvůrci zaslouží za díly, které se neodehrávají v Anglii (Nigérie a Francie) a taky za to jaké myšlenky předávají a jak se snaží pracovat s tématikou LGBTQ+. Jsem spokojený. S04 - Zklamání. Je hodně cítit, že tvůrcům došli nápady a dost se točí v kruhu. Je to vidět na příběhu, to jak se vyvíjí postavy, logice atd. Mám tenhle seriál moc rád, ale místy mě bolelo, jak moc jsou některé věci tlačeny na sílu. Postavy spolu neumí normálně komunikovat, vnitřní logika nefunguje a některé momenty jsou vygradované až do extrému, kdy to bohužel není vtipné, zajímavé a zábavné. Nechápu, že tvůrce, že rozjedou několik linek, aby je pak nevyužili, totéž platí i pro x nových postav, které jsou reálně zbytečné. Ale je tu jedno ALE, fakt mi některé postavy přirostli k srdci a přál jsem jim, co nejlepší konec. Samotné melancholické (do velké míry velmi opravdové) zakončení linky Otise a Maeve mě dojalo. Nejslabší řada, naštěstí poslední minuty to zahraňují. () (menej) (viac)

sskrblik

Popírám že seriál je nekvalitní, jinak bych mu nedal šanci pro celou první sérii. Nicméně opravdu jsme dospěli do doby, kdy je všem všechno kuř buřt? Asi ze všeho nejvíce mě vadí způsob a styl jakým je příběh natočen. Kdy je v seriálu až do očí bijící extrémní propaganda multi kulti a queer - LGBT tématika (buzničmeni a buzničženy). Chápu, že ve světě je běžnější, že bílí s černými a naopak. Jenom tady je to každej druhej a to mě připadá prvoplánové a záměrné. Dále ten nechutnej Otisův kámoš a pak dutohlav, kterej ho celou dobu nesnáší a pak mu klidně slupne buřt jak gentlemen na reklamě Kosteleckých uzenin. Himlhergot laudon done vetr. No kde to jsme? Tohle má být jeden z nejlepších seriálů. Ani omylem! Edit: Sam nechapu jak jsem tomu mohl dat dalsi sanci, holt nekdy prinde sracka na kterou jeden AndyARon nestaci. V zaveru nesmylsna totalani prehlidka ufouj Nu a neprvadebotlitelbych udlosti. Posledni na koho se zustavat divat je poleno Otis, jeho matca a Maeve... jinak dont ker ()

Všivák

Vlastenci, zastánci "tradiční rodiny", odpůrci LGBT a multikulti z tohodle seriálu nebudou mít radost. Pro mě to ale byla skvělá vzpomínka na zlaté časy, kdy jsme s kamarády v patnácti sjížděli Prci Prci Prcičky na VHS. Všechno je to tak trapný, až je to hezký. Až jsem se divil, jak mě to bavilo. Líbí se mi otevřenost seriálu. Mluví se tady úplně o všem. Všechny frustrace a problémy napříč všema orientacema. A nikomu nepřijdou divní černí homosexuálové, chlápci s dvouma matkama nebo líbající se lesby. Proč taky? Každý svou orientaci zná. Proč by to mělo ohrožovat někoho jiného? Otis sice trochu vypadá jak mladší verze pana Beana, ale to se dá přežít. ()

vyfuk

1. série: Tato záležitost si získalo nejedno divákovo srdce. A docela má proč. Ano, je tam sex. To samo o sobě přitáhne mnoho lidí. Ale taky jde o to, že scénář má za sebou slušná práci, kde postavy mají dost silné vlastní charaktery, kteří mají každý co nabídnout. Sice někdy je jejich jednání klasicky neadekvátní a dětinské. Ale to je něco, co není zase tolik problematické. Trochu taky je na zamyšlenou fakt, že postavy jsou schopny své problémy řeší z minuty na minutu a vše je odpuštěno. To je asi jediné, co někdy trhne. Ale jinak to nic nemění na tom, že postavy mají mezi sebou skvěle rozehrané partie. Další série je povinností. Ale jen aby se z toho nestalo 13RW. 2. série: Sexuální výchova v Británii se vrátila po roce a tak nějak dala lidem, co chtěly. Naštěstí pokračování dopadlo v celku obstojně. Rozjedeme se do nových nastavených problémů a postav, ale velmi rychle si na nové promazané koleje zvyknete. Docela člověka potěší, že i když se lehce vytratila facka ohledně otevřenosti, která charakterizovala seriál, už máme nějaký cit k postavám, který funguje dobře. I humor ve výsledku. I když je jasné, že cílovka je někdy na úrovni prvního výronu semene a vysokou školou, tak seriál nesklouzne k nějaké pubertální trapnosti a nebo jednoduchosti. Nebo alespoň ne dlouhodobě. Asi hlavní věc, co je trochu debilní je zase úkaz nějaké emancipace žen, ale přesto se o epizodu dál ukáže, že údajně kluk nemůže vyrůst bez mužského aspektu. Trochu zbytečná gulášovka v prášku. To nic nemění na zajímavé zábavě i touhy vidět více a zažít více. I určité promyšlenosti toho, co tvůrci by rádi dělali. Jeden z mála seriálů, který pojede už do třetí série a má na ní nakročeno více než dobře. 3. série: Oproti minulé sezóně jde o neuvěřitelně příjemný vítr. I dle slov českých kritiků i já  mohu mluvit o určitém cringe materiálu někdy. A hlavně zbytečnosti. Pasáže z Nigerie jsou vskutku dost mimo, i když se snaží posunou postavy dál, tak spíše v určitém slova smyslu ukazují jejich demenci. Která je fejková. My víme, že zase tak blbí nejsou. Občas se stanou dost  divné kraviny, ale postavy se zároveň strašně vyvíjejí i dobrým směrem ve většině případů. Děj se posouvá dál, ale v závěru nám stejně jsou hozeny klacky pod nohy. Školní problémy jsou občas trochu zvláštní, protože by spíše seděli  pro první sérii, ale zde tolik nevadí. Celkově vzato série baví. Strašně moc. Konečně to zase byla až drogová záležitost a po dlouhé době i něco, co mělo seriálové pokračování a bylo takto dobré. S číslem výše to škodí, tady je to naopak. Natěšeníčko na čtyřku se blíží. 4. série: Je kurevsky nad tím přemýšlet nějak střízlivě. Tahle série je v něčem strašně zvláštní exces progresivní propagace. S tím bych vůbec neměl problém. Přijde mi spíše nešťastný způsob toho pojetí, který skoro dělá dojem, že si z toho Netflix spíš dělá prdel. Což je velká chyba scénáristů. Nevím, zda si pro tuto sérii ukousli na finále velké sousto, ale mnoho aspektů zde je strašně nedotažených a jsou hloupě prvoplánový. Postavy občas znějí totálně vyprázdněně a dávají si rady na úrovni dvou letých. Je to sice spíše seriál pro dospívající, ale ta zacyklenost v nějaké pubescentní ztracenosti byla občas strašně zbytečně točící se v kruhu. Je těžko hodnotit toto vše nějak moc kriticky, stále jde o pět let života s tímto kusem, který byl v mnoha úhlech zajímavý, zábavný a napínavý. Poslední série, to jak už je v byznysu zvykem, trochu přepískla. () (menej) (viac)

Margot Robbie chystá filmové The Sims

09.05.2022

Netflix rozšířil produkci ve Velké Británii

Netflix rozšířil produkci ve Velké Británii

28.11.2020

Britské projekty, zejména pak seriály Koruna a Sexuální výchova, slaví dlouhodobě velký úspěch u předplatitelů Netflixu. Nejen proto streamovací gigant letos výrazně navýšil rozpočet pro britskou… (viac)