Sexuální výchova

• Veľká Británia Sex Education (viac)
Veľká Británia, (2019–2023), 29 h 20 min (Minutáž: 47–85 min)

Tvorcovia:

Laurie Nunn

Hudba:

Oli Julian

Asa Butterfield, Emma Mackey, Gillian Anderson, Ncuti Gatwa, Kedar Williams-Stirling, Aimee Lou Wood, Connor Swindells, Patricia Allison, Tanya Reynolds (viac)

kubilov

Přestože jsem se tomu hrozně dlouho vyhýbal, nakonec jsem si Sex Education s tím, jak vyšla třetí série, zapnul a bingnul jsem to celé během pár dní. Největší síla Sex Edu je v práci s postavami, scénáře k jednotlivým dílům i celý koherentní seriálový námět musí držet v rukou a psát mimořádně nadaní autoři, protože skoro všechno, co se během tří sérií stane, je extrémně relatable. Velikou výhodou je také středoškolské prostředí, které nabízí spoustu všemožných různě se definujících a chovajících postav, které navíc dospívají, takže umožňují scénáristům jejich charaktery důvěryhodně směřovat různými směry. Často se tak stane, že na některou z vedlejších postav na pár dílů pozapomenete, aby se včas vrátila a ohledně jejího problému se točila celá epizoda. Do toho je Sex Ed narvaná vtipem, romantikou, tragikomikou (potrat, after sex pill...) a v neposlední řadě se mi také hrozně líbí práce z hudbou, kdy hlavně ve třetí sérii jsou do různých momentů střihnuté skvěle padnoucí písničky - namátkou Sound Of Da Police, Save A Prayer nebo The Man In Me. --- BTW. I když mám hrozně rád Margot Robbie a Maeve je její naprostá lookalike, k Otisovi se mi vůbec nehodí, i proto jsem fandil nejdřív Ole, ale pak jsem si naprosto oblíbil Ruby, ta je fakt boží. Krom toho je fantastická postava Eric. --- První série za 5*, druhá byla až do kalby u Otise slabá, ale přelom druhé a třetí série je vůbec nejlepší část celého seriálu, proto druhá za 4* a třetí za 4,5* Nakonec je to ale za maximum a přesouvám - alespoň na chvíli - do top 10. ()

Grondal

Dopozerané všetky tri (aktuálne) sezóny a začína sa dlhé čakanie na ďalšiu, snáď poslednú. V tomto prípade to ale myslím v dobrom, pretože proste treba vedieť skončiť so cťou, čo mnoho kvalitných seriálov nakoniec nezvládne. Podľa názvu a základnej zápletky som k seriálu pristupoval s obavami, pretože to na mňa pôsobilo príliš Prci prci like, ale s ohľadom na vysoké hodnotenia a všeobecne pozitívny vibe som sa rozhodol, že tomu dám šancu. Našťastie hneď od prvej epizódy bolo jasné, že tento seriál bude trefa do čierneho, otázka bola už len ako veľmi. Sadol mi štýl rozprávania, aj hlavné postavy, len s víziou strednej školy kde pomer hetero osadenstva vs. minorít môže byť tak 50 : 50 som sa musel spočiatku zžiť. U niektorých ľudí tento seriál bezpochyby môže spôsobiť homofobický záchvat a tiež som zápasil s extrémnou "rôznorodosťou" v sexuálnej orientácií hlavných aj vedľajších postáv, ale bolo to iba do momentu, kým som si uvedomil, že "education" v tomto prípade nie je len v názve seriálu, ale aj obsah seriálu má byť hlavne edukatívny a chce otvorene hovoriť o sexe (v jeho rôznych podobách) a viesť divákov (predpokladám, že v mnohých prípadoch vekovo príbuzných postavám) k tolerancií, pretože tá je v takýchto témach najdôležitejšia. Späť k veci... každý deň som sa tešil na ďalšiu epizódu a ďalší čriepok tohto romantického príbehu (ako je možné, že "Romantický" chýba v kategóriách?!?), pretože síce väčšina dialógov hovorí o sexe, príbeh hovorí o hľadaní lásky. Napriek tomu, že seriál nie je dokonalý (už v priebehu druhej sezóny som mal pocit istej rozťahanosti, ktorý v priebehu tretej sezóny ešte zosilnel a dokonca prišla na scénu aj deus ex machina), keď v posledných epizódach tvorcovia "vybrali" svoje investície do postáv a ich vzťahov moje oko nezostalo suché (viacnásobne) a toto zatieňuje všetky vyššie spomínané nedostatky. Koniec dobrý, všetko dobré. :-)  Update: Po 4. sezóne znižujem hodnotenie na 4*... vo finále seriál, žial neudržal svoje mojo. ()

Arkagas1989

Seriál, který sledovali všichni a bořil žebříčky sledovanosti a tak jsem i já po vydání 3.řady nakonec podlehla a pustila se do něj - protože kdo má pořád poslouchat:„už jsi to viděla?" :-D Sex education je příběhem několika studentů a jejich rodičů, nejde tady jen o sex jako takový, v podstatě je to jen vedlejší linka, protože stěžejní jsou zase vztahy. Moordaleská střední má ale jednu výjimku - všichni jsou na ní otevření a baví se o sexu bez zábran a tabuismu.  Co je obrovským přínosem tohodle seriálu je nejen to, že se fakt nasmějete, ale hlavně to, že vesměs vše, co zde padne na téma sexualita je poučné a pravdivé - ať už jde o pohlavní nemoci, bisexualitu, nebinaritu, nebo jen vzhled a pocity. Tohle je dílko, které boří hranice studu a ukazuje, že sex není jen potřeba rozmnožování se, ale především zábava. A s radostí můžu říct, že jestli si tohle pustí moje dcera v 15 nebo 16 letech, tak se na to s radostí budu dívat s ní znova. Každá postava je originální a svá a kromě Maeve, kterou snad milují všichni u mě jednoznačně vede Eric. Ten kluk má obrovskou energii a ty tanečky? Bomba.  90% ()

RigorMortis

Jeden zo seriálov, ktoré ma po dlhšej dobe naozaj zaujali. Hoci ide o komédiu / drámu, seriál má aj istú vzdelávaciu hodnotu - nevtieravo a príjemnou formou hovorí o dôležitých veciach spojených so vzťahmi, dospievaním a sexualitou. A hoci mám v poslednom čase pocit, že sa Netflix snaží byť prehnane korektný a hádam v každom seriáli preto musí byť zástupca inej rasy / inej sexuálnej orientácie (viď napr. sťažnosti na to, že v pokračovaní slávnej karate ságy je málo ázijských hercov alebo stvárnenie zrzavej postavy so snehobielou pokožkou v zaklínačskej ságe niekým, kto vyzerá ako cigánka z osady), tu takáto rôznorodosť vôbec nepôsobila neprirodzene, práve naopak. Jediné, čo mi na Sex Education trocha vadilo bola istá stereotypizácia terapeutov (Otisova mama), občas pocit, že namiesto v Británii sa seriál odohráva v Dumbfuckistane a pri posledných dieloch 3. série pocit, že ich písal niekto úplne iný, ako zvyšok seriálu. Inak som veľmi spokojný a teším sa na nasledujúcu sériu. ()

l.enik.c

Hodně dlouho mě tento seriál míjel, řekla bych, že jsem se mu až vyhýbala a dobře jsem udělala! Protože teď zaplať pánbůh nebudu muset čekat tak dlouho na další sérii. Už od druhého dílu mě pohltil a nepustil, nasledováno za pár dní. Možná i díky tomu jsem vnímala opravdu zajímavé vývoje postavů. Nikdo tu není vyloženě nesympatický, všem člověk přeje trochu toho štěstí. Je to komediální seriál, nijak třeskutě vtipný, ale určitě není nouze i o dramatické chvilky. Všeho je to servírováno dostatečně, logicky, nerušivě. V pár momentech jsem dokonce skoro sahala po kapesníku. Hodně se tu samozřejmě řeší otázky rozdílných sexuálních orientací a genderu (ehm, odehrává se to přece v dnešní době a nacházíme se na Netflixu). V první sérii mi to nepřišlo vůbec "divné", a to je jeden z hlavních hrdinů opravdu hodně queer, ale prostě to plynulo tak nějak přirozeně, nikdo to moc neřešil, nikdo z toho nedělal vědu a hlavní téma. Asi tak v polovině druhé série se to ale začíná dost lámat a ta třetí už mi v tomto směru příliš nevyhovovala, protože nekolikrát zdůrazňovaná práva nebinárních studentů školy, potřeba zavádět bezpohlavní wc a já nevím co všechno, už je prostě moc. Nicméně se jedná o zajímavý náhled do britské středoškolské vrstvy a vážně by mě zajímalo, jak to tam ve skutečnosti chodí, protože se mi nechce věřit, že by ve 20. letech 21. století mohly projít takové školní reformy, jaké praktikovala nová ředitelka, a to do konce ani v konzervativní britské společnosti. Pravděpodobně největšího progresu se to dočkala postava Adama, to je za mě geniální a nemá hned tak v dnešních teen seriálech obdoby, moc tleskám a jsem zvědavá, zda se tento herec dokáže více prosadit, protože zjevně hrát umí a číhá v něm skrytý potenciál. Určitě ale není jediný. Asa Butterfield v hlavní roli skvělý. Katastrofální český dabing, který je mnohem sprostější než originál - opravdu bylo nutné překládat bullshit jako pi***na a použít to slovo v jednom díle asi 10x? Ani barvy hlasu mnohokrát nekorespondovaly s originálním zněním, ale to už je u Netflixu jaksi standard, bohužel. Velmi váhám mezi 4* a 5*. S odstupem času několika týdnů ale na seriál vzpomínám moc hezky a těším se na další sérii, tak mu asi malinko přidám. ()

Nathaniell

To, co začalo jako skvělý nápad, bylo pohřbeno tzv. "Netflusáctvím." Jo.. to je dobrej název. Protože umění něco překombinovat a posrat jim není cizí (viz. seriál Suburra.) Doufat, že se to snad většině lidí líbilo, je taky blbost. Stačí se podívat na hodnocení poslední série. No jo, no. Dávám 3* s tím, že rozhodně doporučuji první dvě série, s lehkou obezřetností třetí a čtvrtou jednoznačně spálit, nebo ideálně přetočit... ()

NeMiQ

Tak silno sa Netflix snažil aby som si tento seriál pozrel, až nakoniec som tomu dal šancu, ale aj jeden diel bol na mňa veľa. Už nejaký ten piatok nie som teenager a nezaujal ma ani humorom ani zápletkou ani postavami. Nie som cieľový divák, ale pred 15 rokmi by som sa možno aj zabavil. ()

Víteček

Pilot klame tělem. Není to zdaleka tak komediální, jak se na začátku tváří, ale pořád se jedná o kvalitní podívanou se sympatickými herci. ()

wendus92

Bála jsem se, že se bude jednat o seriál typu "100x viděno", který nepřijde s ničím novým, ale naopak. Z počátku klišovitých charakterů se postupně vyklubou zajímavé osobnosti, jejichž příběhům prostě nelze podlehnout. V tomto případě mi ani nevadila ta dosti častá nahota či problematika LGBT komunity, připadalo mi to oproti jiné dnešní tvorbě nenucené a přirozené. Každá postava má něco do sebe, a za mě vyhráli hlavně Jackson, Maeve a Jean Milburn. ()

44adamko44

Jeden zo seriálov, ktorý som si zapol bez akéhokoľvek očakávania, keď som niečo dopozeral a nemal som si čo zapnúť. Bol to asi 3ti a jediný seriál čo som dokázal dopozerať. Naozaj ma prekvapil! Teenegerská komédia o klasických študentských problémoch. Herci si ma naozaj získali. Čo viac povedať? Bez spojlovania asi radšej nič. Skúste dať šancu jednej časti a uvidíte. Po novom roku vychádza už druhá séria. Hodnotím 5/5, no určite to nieje pre každého. Kto má rád teenegerské komédie plné lásky, sklamania, sexu, perverznosti, alkoholu.... si určite príde na svoje. ()

husak_k

Trash seriál pro patnáctiletý kidy a pozéry, který mají hormony odpálený až na Mars a mají potřebu se stále jen nečím zviditelňovat. Jinak si nedokážu představit, že by někdo neodpovídající tomuto popisu na tento sračkoidní seriál plný kreténských postav a cringových momentů koukal. A jestli se ti to líbilo, doporučuji okamžitou lobotomii. Shlédnuty první 2 díly, 5%. ()

Drozdo57

Prvá séria: Nám rozpracováva nie úplne originálnu tému veľmi vyspelého žiaka, ktorý radí ostatným spolužiakom, čo majú v živote robiť. Je úplne jedno, či ide o sex, peniaze, vzťahy alebo počítačové hry. Už sme to tu totiž mali. Uznávam ale, že vidieť rôzne vzťahové problémy, ktoré mnohí ľudia môžu mať, iba sa ich boja priznať, byť vyriešené veľmi ľudskými spôsobmi je iste uspokojujúce. Seriál je vystavaný tak, aby ste fandili Otisovi a Maeve, aby sa dali dokopy. Zároveň sa mi ale páči, že žiadna postava nie je čiernobiela a preto aby niektoré vzťahy fungovali, musia mať zasa iné postavy zlomené srdce,ale nikomu to neprajete. Oceňujem síce herecký výkon Ncutiho Gatwu, ale postava Erica je väčšinu času príliš otravná, než aby som z neho bol unesený. Druhá séria: By sa už kľudne mohla volať "Naša diverzifikovaná škola" alebo "Totálna inklúzia" alebo "Také obyčajné menšiny". Pretože štatisticky je roznych sexálnych menšín zhruba do 10%, ale v tomto seriáli je každý druhý homo, bi, pansexuál, alebo čokoľvek iné (obzvlášť ten pansexuál je vskutku fantastický). Akosi mám pocit, že scenáristi nevedia, ako urobiť postavy aspoň trochu zaujímavé, alebo ako ich rozvinúť, alebo ako preklenúť ich príbeh a skoro všetko robia iba cez sex a sexualitu. Najzaujímavejšou postavou je teda nakoniec asi Jackson, ktorý ako jediný má skutočný problém, ako len riešiť to, s kým budem randiť, keď mám 16 rokov. Pretože za chvíľu bude postavám 20 a potom bude srdečne každému jedno, ako sú orientovaní a či vôbec. V druhej sérii už vlastne ani nejde o sexuálnu poradňu, aspoň nie v zmysle pôvodného námetu, takže vyššie uvedené názvy sa naozaj hodia. (Ktorému chlapovi príde Ola príťažlivá? Naozaj by ma to zaujímalo.) Osobne si myslím, že by seriál kľudne mohol skončiť po prvej sérii bozkom Otisa a Maeve a nemuseli by sme byť trápení ešte minimálne ďalšie dve série príbehom, ktorý sa stále točí iba dookola, ktorý po ďalších ôsmych dieloch skončil tam, kde skončil sériou predchádzajúcou. Druhá séria je absolútne zbytočná záležitosť a dovolím si tvrdiť, že kľudne môžete asi po prvej pokračovať treťou pretože sa aj tak asi nič vážne nakoniec neudialo. Ale korektné média a recenzenti tlieskajú, pretože to má dosť sexuálnych, rasových menšín, rieši sa patriarchát, sexuálne útoky a všetky tie krásne témy súčasnosti, ktoré spôsobili, že na takú obrovskú časť súčasnej filmovej a seriálovej tvorby sa už proste nedá pozerať. A tak je najlepšou časťou oboch sérií Postmoderné muzikálové stvárnenie Romea a Júlie v úplne poslednom dieli, s penismi miesto rúk a vagínovými klobúkmi, ktoré by som si veľmi rád pozrel na živo a ktoré by ma určite neuveriteľne (po)bavilo. So škrípaním zubov po 2. sérii za 3 hviezdičky. Zachraňuje prvá séria; fakt, že sa na to väčšinou celkom dobre pozerá a Emma Mackie keď nemá vlasy v cope. Tretia séria: Náš obľúbený seriál z prostredia najdiverznejšej školy na svete úspešne vyplňuje bingo ďalšími minoritami, ktoré ešte v seriáli doteraz chýbali. A samozrejme pridáva bieleho blonďavého Hitlera. Pardon: Hitlerku. Nová riaditeľka je karikatúrou konzervatívneho človeka, ktorý chce mať v škole poriadok. Tak, ako ona, by sa ale žiadna normálna osoba nikde nezachovala. Okrem tohto sa ale zvyšok osadenstva chová až prekvapivo rozumne. Väčšina postáv včítane Otisa je v tejto sérii znesiteľnejšia a sympatickejšia. Naozaj si myslím, že sa Otis zachoval k Ruby správne. Zároveň som prvé 3-4 diely reval na telku pri každej scéne s Otisom a Maeve: "Spýtaj sa jej, či dostala správu!!!" Stále za slabé tri, pretože sa na to pozerá dobre, ale nemôžem si pomôcť, že sa mi stále snaží niekto niečo podprahovno vnútiť, zosmiešňovať tradičné pohľady na rôzne témy a otázky (typický cieľ: Jakob) a predostrieť tento farebný, dúhový, úžasný svet plný lásky, tolerancie a obohatenia. Chcem mať možnosť nosiť dúhové tričko bez toho, aby si niekto myslel, že som sexuálna menšina. Štvrtá séria: Choďte do prdele. Seriózne! Znižujem na dve. () (menej) (viac)

Daniel2003

Tohle je tak úžasný, že jsem skoro brečel, když končila první série. Vynikající balanc humoru a dramatu s perfektně hrajícími herci, kteří opravdu mají co hrát, protože scénář je geniální, ač se to na první pohled nemusí zdát. Dospělým to bude asi připadat nepochopitelné, stupidní a absolutně mimo realitu, jenže cílovka dobře ví, že je to realita, okořeněná hořkým vtipem. Asa Butterfield je vynikající vlajkou tohohle počinu, protože ztvárnit Otise musí být solidní dřina a on to dokázal levou zadní. Překvapením je ale nádherná Emma Mackey, která mimo svou krásu ukazuje i obrovský herecký talent. Přirůst k srdci diváka je u její postavy patrně největší úkol, ale s právě s tváří Emmy tuhle postavu začnete milovat hned od začátku. Vizuál paráda, hudba perfektní, vedlejší role super, není co vytknout, vzhledem k tomu, že jde opravdu dost o nadsázku teen života, ale z velké části je to pravda. 100% ()

petrsponar

Pecka,právě mám za sebou skoro druhou sérii,a musím se jen divit jak až je ten seriál tak skvěle propracován,je jako vystřihnutý z reality,řeší se skutečné problémy,postavy sou uvěřitelné a dá se s nimi perfektně ztotožnit,má to emoce,grády a spád..jen tak dál a už teď vyhlížím třetí sérii.8.5/10 ()

palmovylist

Výborný seriál, na kterém oceňuji především široké spektrum nejrůznějších postav, kterým seriál dává docela dost času a řeší i jejich problémy a různě se k nim vrací. Divák tak není odkázán pouze na dějovou linii zaměřenou na hlavní postavu, která mi nepřišla bůhví jak originální, ale teda ani ne nezábavná, to zase ne. Celkově Sex education balancuje na hraně originality a totálních klišé, ale díky příjemným a zajímavým postavám to vlastně až tak moc nevadí. Závěrem - super soundtrack, hezky k tomu pasuje.....85% ()

Margot Robbie chystá filmové The Sims

09.05.2022

Netflix rozšířil produkci ve Velké Británii

Netflix rozšířil produkci ve Velké Británii

28.11.2020

Britské projekty, zejména pak seriály Koruna a Sexuální výchova, slaví dlouhodobě velký úspěch u předplatitelů Netflixu. Nejen proto streamovací gigant letos výrazně navýšil rozpočet pro britskou… (viac)