Siedmeho apríla 1944 sa Alfrédovi Wetzlerovi podarilo čosi jedinečné – unikol spolu s mladším väzňom Vrbom z prísne stráženého tábora smrti Osvienčimu. Cieľom úteku však nebolo zachrániť si vlastný život, ale zabrániť umieraniu tisícov ľudí. Po smrteľne nebezpečnom putovaní došli na Slovensko, kde vznikla správa o genocíde. Tajnými cestami sa dostala až do rúk Winstona Churchilla a Franklina D. Roosevelta a zasiahla do vývoja 2. svetovej vojny. Príbeh plný napätia a emócií osloví diváka napínavou drámou úteku, absurditou vývoja dejín, ale aj vnútornou silou muža, ktorý sa postavil proti zvrátenosti systému. (Continental film)

BarVo

Tak veľmi to chcelo byť artové až z toho vyprchala  akákoľvek emócia. U Bebjaka neprekvapí, ale pri tomto príbehu je to trestuhodné. A huhňanie postáv tomu nepridalo. ()

Tomas_PO

Podarená slovenská produkcia na tému vyhladzovacích nacistických táborov, založená (vraj) na skutočnej udalosti, napriek rôznym kritikám bez problémov za 4 hviezdy. Najmä prvá polovica, či až dve tretiny sú výborne vystavané, a zbehnú tak rýchlo, že v konečnom dôsledku filmu v závere chýba stopáž. Stopáž k práve k časti, o ktorej film má byť - o správe. Tie ďalšie, priamo z koncentrákov už spracované X krát boli. No to je snáď jediná výčitka, ktorá zároveň filmu ubrala jednu hviezdu. No ktohovie, ak by sa stopáž predĺžila a nemasno-neslané spracovanie úteku a kontaktu s okolím dostalo dlhší priestor, tých mínusových hviezd mohlo byť aj viac. Premostenie v záverečných titulkách na súčasnosť trochu zaškrípalo, a to napriek sile samotných a pekne zozbieraných autentických výrokov súčasnosti. Najmä v úvode zlostili technické zvukové nedokonalosti, vďaka bohu preto za titulky. ()

Lendak

Po technickej stránke tomu nejde nič vyčítať. Kamera, hudba, strih a práca so zvukom tu je (na naše pomery) dosť solídna. Len emočne to vôbec nefunguje. Počas celého filmu je cítiť taký chladný pocit a to je všetko. Bebjak sa snaží dostať medzi vyššiu ligu, ale jediné na čo sa zmôže je sa na ňu iba hrať. ()

Saxos

Zklamání. Kniha kvalitní, ale do scénáře se prostě nepřenesla. Půl filmu barák 9 stojí a dva leží a čekají, zbytek lesní tůra. A samozřejmě prvotní svědectví, kterému nikdo nevěřil, protože si taková zvěrstva nedokázal připustit. Závěr: literární zpracování doporučím, ale film ne. ()

Zlty_Dodo

dávam bod z milosti a rešpektu k téme... inak obrovitánska nuda, polovica filmu je o tom ako väzni stoja na buzeráku v mraze a druhá polovica je lese, cez ktorý väzni utekajú na Slovensko (nie ako je v popise k filmu, žiadne Československo neexistovalo). Keď už taký film nakrútiť tak mech to má súvislosti, nech sa divák dozvie viac o následkoch a riešeniach, ktoré potom prišli napríklad aj zo strany Slovenského štátu a Tisa... Celkom zaujímavý je v závere fakt, že gardista pomáha Židom.. celé to obdobie bolo zapeklité a nikto nemá gule to predložiť divákovi.. ()

PTuranyi

Kvalitne sfilmovaný príbeh úteku Alfréda Wetzlera a Valéra Vrbu z Osvienčimu a ich správe. Produkčne filmu nie je veľmi čo vytknúť, ale kamera miestami experimentuje až príliš. Zábery hore nohami umožňujúce vidieť scénu z perspektívy hlavných hrdinov sú ok a môže to byť fajn umelecký zámer zobraziť dianie okolo tábora ako postavené na hlavu. "Neotočené" portrétové zábery majú asi evokovať zmätenosť a únavu našich hrdinov, ale žiaľ vyznievajú skôr nemiestne a zneprehľadňujú dej. Takisto zvuková stránka má svoje slabiny, pretože počúvať počas úteku len dych utekajúcich a šum stromov je dobré pri dramatických scénach ale po dlhšom čase to znie prázdno. Film neobsahuje takmer žiadnu hudbu. Z tohto hľadiska je na tom najlepšie časť odohrávajúca sa v tábore, pretože je dramatickejšia, viac sa tam deje a rozpráva. Chápem, že nejde o dokument, takže sa veľa nevysvetľuje, ale trpí tým najmä časť odohrávajúca sa na Slovensku. Tu by sa zišlo pridať pár scén kde si hrdinovia vyjasnia kam a prečo idú, aby aj neznalý pochopil čo sú to za ľudia s ktorými sa rozprávajú a prečo potrebujú krytie. Presviedčanie komisára červeného kríža už je opäť celkom dramatické aj keď John Hannah nie je celkom emocionálne presvedčivý. Záverečné podfarbenie titulkov aktuálnymi výrokmi extrémistických lídrov pôsobí ako memento apelujúce odkaz filmu na súčasnosť. 70% ()

ReactLotus

Film je skvelý v tom, že divákovi dá presne to, čo chce. Nič viac, nič menej. (Bohužiaľ, je to nedostatočné.) Kamera a kulisy sa mi veľmi páčili. Dej je dobrý, ale myslím, že tu je mnoho nadbytočných dialógov a scien. Veľkým problémom je zrozumiteľnosť slov. Bez tituliek by som mal veľký problém rozumieť Slovákom a ostatným už vôbec nie. Neviem, v čom bol problém, keďže ku koncu bol zvuk čistejší a zrozumiteľnejší. Je to smutné, desivé, ale nemal som z toho až tak hrozný pocit ako napr. zo zopár scien z Králika Jojo (Králik Jojo je dosť odľahčený film) alebo Schindlerov list. Vidieť v tom slovenské spracovanie režiséra. Proste tomu niečo chýbalo. Inak je to taký “ok” film. Asi by si to mal pozrieť každý už z princípu, aby sme sa celkovo, my ľudia, vyhli niečomu podobnému v budúcnosti. P.S. Trochu ma prekvapuje, že bol film nominovaný na Oscara. ()

Agnostik

Tak dobře žádná senzace se nekoná,film dějově rychle utíká.Předně je to dost škoda,i proto,že tak velký příběh má tak krátkou minutáž a výpravu.No nejspíš nebylo dost prachů.Kdyby se i detailněji držel knihy a měl propracovanější scénář,tak by byl mnohem lepší.Jako TV film ale dobrý 70%. ()

TOPmoovie

slabeeee, velmi slabeee. sa hanbim, divakov to bude vsade nudit a je tam spominane slovensko, mame hanbu..budu si nas spajat so slabym filmom. ()

Dechman

Medveďou službou každého slovenského filmu je pompéznosť z akou sa prezentuje pred prvým premietaním. O tom čo všetko sa použilo a čo kto a kde...škoda. Tento snímok mal rozhodne naviac. Už aj 93 minútová stopáž filmový (knižný) dej výrazne skrátila na minimum. Knihu som čítal a tento zrýchlený dej bol naozaj skôr faktografia. Počin, ktorý sa dvom mladým ľuďom podaril mal mať svoju logickú pompéznosť. Nevieme ako sa spoznali, s kým tak trošku žili v koncentráku a nepoznáme ich pocity. Mohlo to byť natočené z pohľadu protagonistov. Scénam sa vcelku nič vytknúť nedá, no boli skôr minimalistické ako pioniersky tábor. Ak tento film porovnám z Colette, je to naozaj slabý priemer. Chýbali scény zo sonderkomanda, ale aj spaľovanie mimo pecí, no je toho viac čo mohlo naplniť tento naozaj drastický príbeh a dať mu ten správny rozmer. Samozrejme minimálne 120 minút. A samozrejme je dobré ak sa takéto filmy točia, no tvorcovia by mali viacť dbať na prípravu, pretože to potom vyzerá ako čaj zo studenej vody... ()

Accuphose

Blbě se vystihuje atmosféra koncentračního tábora, aby se z toho nestala šaráda, což se dle mého většině filmů nepodařilo. Nejsilnější pocit mám při čtení knih od přeživších, nebo jejich paměti. Nejblíže se zatím atmosférou přiblížil český film "Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou". Tady nechybí násilí, surovost, ale není to syrové a nepůsobí to na mne autenticky. Nevytvořil jsem si k úvodní dvojici žádný vztah a paradoxně se mi nejvíce líbila Polka v lese...  Každopádně, chtěl bych dát tři hvězdičky, protože tyhle filmy jsou záslužné a na začátku při příjezdu transportu jsem měl pocit, že se toho konečně někdo nezalekl, ale po pár minutách se ten dojem rozplyne jak pára nad hrncem. Pokud někdo viděl "U Zlaté rukavice", tak mám jednoznačnou zprávu pro ty, kteří by chtěli točit hrůzy holocaustu a ne "takzvaný příběh", oslovte režiséra Fatiha Akina, ten si s tím poradí :-) Takto u mě za 2* ()

Sopholojong

Skvela prva polovica - strohy vizual tabora smrti, drevenice plne hnijucich mrtvol, rozbijanie a rozdupavanie lebiek palicou/konom po hlavu zakopanym vaznom. Sila! Po uteku sa to vsak nacisto zhodi do chaotickou kamerou natocenej televiznej inscenacie, ktora nevie ci chce byt festivalovym artom alebo divacky vdacnym filmom. Hlavni "escapisti" taktiez predvadzaju charakterove vykony "made for TV". Inak ale to lepsie z riedkej slovenskej kino tvorby a Bebjak je suverenne najlepsi slovensky reziser celej dekady. 7/10 ()

MovieCup

Po strašne roztiahnutom úvode, ktorý trval ani neviem koľko, som myslel, že už príde nejaká akcia. Tá však prišla len na veľmi krátko a po nej len nudné scénky mimo koncetráčneho tábora. Nápad na natočenie filmu bol dobrý, ale Bebjak to absolútne odflákol. ()

deniska.tomc

Na slovenského spracovanie príbehu Vrbu a Wetzlera sa čakalo dlho od ohlásenia natáčania, cez prerušenie natáčania po prepuknutí pandémie v európe až po odkladanie priemiéry filmu kvôli pandémií.V príbehu dominovalo viac emotívne sa priblíženie k jednotlivým postavám v danom okamihu než historické fakty a postupnosť udalostí, ktoré by podľa mňa v takomto príbehu mali ísť viac do popredia. Osobne mám tématiku druhej svetovej vojny v hľadáčiku či už sa jedná o dokumenty alebo filmy , a napriek tomu že som tento príbeh veľmi dobre poznala, v tomto spracovaní som sa do postáv nevedela až v tak vcítiť, a historicky mi to veľa poznatkov nedalo. Je to škoda, že tento príbeh bol lepšie spracovaný v roku 2007 -  Veľký útek z Osvienčimu (TV film)/ Auschwitz: The Great Escape / režisérom Alexom Nikolic-Dunlopom a to dokonca so slovenským Jurajom Lojom v hlavnej úlohe. ()

durkes

Sklamanie. Miestami nudný film bez výraznejších emócií. Chýbala mu šťava....... Kamera a zvuk boli slabšie. Taký priemerný televízny film. ()

Sa.sa

Hodně drsný film o smutné době... Njn musel to být opravdu masakr ta cesta na svobodu a hlavně cesta na Slovensko... Nejsmutnější byla ta reakce na jejich výpověď a ten novinový článek... To vypovídá vše... ()

katapultova

Uf... Souhlasím s tím, že od začátku je trochu nepřehledné, kdo je kdo, navíc tam jsou skoky do minulosti, ale jinak je celý film fantastický. První polovina se věnuje víc životě v táboře (ti dva jsou v úkrytu), druhá polovina jejich putování, které vyvrcholí předložením zprávy, které se (SPOILER) napoprvé nechce vůbec věřit. Ta atmosféra tábora, ty manipulativní techniky nácků, ten strach lidí, kteří pořád ještě mají o co přijít, to bylo opravdu hutné. I když člověk ví, co má čekat, stejně ho to sebere. Na několika konkrétních příkladech a minipříbězích je vykresleno, jaká zrůdnost se v tom všem skrývala. Za celkovou atmosféru dávám jednu hvězdu navíc na celkem pět. ()

Pavelkedar

To je bída, to byla bída. Možná proto, že jsem to srovnával s vynikající knihou Rudolfa Vrby - Přežil jsem Osvětim. S touto předlohou snímek má pouze společnou a hodně hubenou jen základní kostru útěku a následné skutečnosti. To se nepovedlo. A ta nominace na Oscara? Hodně úsměvná a naivní. Jak už tady někdo psal, cituji : takový malý slovenský film. ()

Oscary a rekordní počet cizojazyčných kandidátů

Oscary a rekordní počet cizojazyčných kandidátů

09.01.2021

Americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS) v pátek představila svým členům užší výběr 93 snímků, z nichž budou vybíráni finální kandidáti do kategorie nejlepšího cizojazyčného filmu pro… (viac)

Režisér Čáry se vydal do Osvětimi

Režisér Čáry se vydal do Osvětimi

17.01.2019

Jeden z nejúspěšnějších slovenských režisérů Peter Bebjak (Čára, Spravedlnost) připravuje nové drama z koncentračního táboru Osvětim. Snímek Správa / The Report se pak navíc možná dočká i americké… (viac)