Tridsiatnička Šarlota sa vracia do rodnej dediny hlboko v slovenských horách. Pred mnohými rokmi odtiaľto za nejasných okolností utiekla. Jej návrat v miestnych vzbudzuje podozrenie, po celý čas ju považovali za mŕtvu. Boja sa, že svojím príchodom prebudí bosorku, ktorá podľa legiend straší v okolitých lesoch. (Forum Film SK)

Stillborn83

Z kina som odchádzal potichu. A nebol som jediný. Nebolo to preto, že som na tento film cielene sám, ale preto, že som spracovával v sebe, čo som videl. Dovolím si tvrdiť, že to je veľmi, veľmi silný film s nesmierne dôležitým odkazom a posolstvom. Teším sa, že u nás vznikla takáto snímka a právom ju ocenili Zlatým leopardom aj na festivale v Locarne. Najviac ma zaujala a nad všetkým osadenstvom vyčnievala Eva Mores v úlohe Miry (áno, vedel som, že táto úloha bola písaná pre Moniku Potokárovú), nemenej dobrá bola aj hlavná predstaviteľka Natalia Germani. Ale skvelé boli aj Iva Bittová a Jana Oľhová a tiež Marek Geišberg. Veľmi ma potešilo vyobrazenie nezmyselných Veľkonočných tradícií, Nvotová však týmto filmom otvára aj ďalšie pálčivé témy, ako slobodné rozhodnutie ženy nemať dieťa, taktiež predsudky, ak idete proti zaužívaným tradíciám, silu určitej komunity a celkové postavenie ženy v spoločnosti. Miestami išlo o drámu, chvíľami to bol horor, neskôr mystery, či trocha fantasy. Síce práve s tými snovými fantasy predstavami som mal trocha problém (ale je to len môj problém, keďže majú svoje opodstatnenie). A netreba zabúdať ani na krásy Slovenska, keď sa natáčalo v Stankovanoch, Veľkej Fatre a Tomašovskom výhľade. Tlieskam :) ()

Equilita

I keď slovenská kinematografia disponuje počtom mysterióznych hororov, ktoré by som vedela spočítať na prstoch jednej ruky, tešila som sa, že sa niekto opäť odvážil spáchať ďalší kúsok do tohto žánru. Každopádne označenie Svetlonoci, ako horor je dosť mätúci. Ak teda ako "horor" neberieme poverčivosť, predsudky a ostatné dedinské obyčaje, ktoré by už dávno mali byť vecou minulosti. Jedná sa však o odvážny počin, povedala by som až umelecký experiment s príchuťou symboliky, ktorý autorkám vyšiel. Film disponuje niekoľkými vizuálne skvostnými scénami, za ktoré dávam extra hviezdičku. Jediné, čo mi vadilo bolo, že občas v niektorých dialógoch nebolo herečkám rozumieť. Tento nedostatok badám pomerne často v sk/cz tvorbe. ()

DanMac

Fantastické dielo po formálnej stránke. Vynikajúci zvuk, krásna ručná kamera a zopár obdivuhodne zrežírovaných scén však zráža dole zvláštne rozprávaný príbeh, ktorý konštantne osciluje na pomedzi feministicko-sociálnej drámy a  horroru ako od Eggersa alebo Astera a v konečnom dôsledku mám pocit, že sám nevie, čím chce byť. ()

ANTYCHRYST

Tak teď jsem ve velkých rozpacích...co jsem to právě viděl..Něco co mě dost sralo..zároveň neco co si udrželo mou pozornost.. Opravdu to je Slovenský vesnický psycho film..Režisér je uchyl o tom žádná..ale stalo se to co bych nečekal..jako tohle bylo divný a to kurva divný.. misto 1 hvězda.. 4* ..75% rozhodně mě to překvapilo a zároveň neskutečně vytáčelo :) hodně zajímavé a zajisté rozporuplné filmové dílo ze Slovenska ()

Ukrizku

Světlonoc je trochu úlet, ale zase ne takový, aby nestál za vidění. Někde uvnitř jsem tušila Tučkové bohyně s jejich z(a)traceným dítětem a brutalitou osudu odlišnosti a nonkonformity. Místo bohování Nvotová nabízí konfrontaci ženského symbolismu s mužským buranstvím, které bohužel nezachránil ani středomořsky atraktivní ovčáček. Přílišná neuvěřitelnost a podsouvání černobíle vyhrocené genderové stratifikace venkovské subpopulace mi nevyhovovalo, přesto mě dynamika příběhu fascinovala a postavy obou sester mě zajímaly od začátku do konce. ()

Solverino

To je teda blbost! Všichni se pořád tváří tajuplně jako kdyby šlo bůhví o co a přitom je to kkotina. Otřesný zvuk, dialogům není prakticky vůbec rozumět a postavy se potácí v kruhu a nemají co hrát. Nikdo neví co chce a nedá pokoj dokud to nedostane. Otřesné vrzání houslí = rádoby dramatická hudba. ()

Arkagas1989

Světlonoc je film, který mě zaujal už námětem. Jakmile se objevil na Netflixu, byla volba jasná. Ke zpracování - jedná se o vizuálně a hudebně velmi zajímavou artovou záležitost, která rozhodně nesedne všem - místy mě samotnou dost štvalo, že přes dramatickou hudbu neslyším, co postavy říkají, ale to je detail, který se neopakuje naštěstí moc často.  Tohle mysteriózno - psychologické drama je rozhodně něco, co jsme na naší Česko - Slovenské scéně dlouho neviděli.  Světlonoc je primárně sice příběh o dvou sestrách, kdy ta starší hledá mladší, o které je přesvědčena, že je mrtvá, zároveň se v ní ale po příjezdu na místo otevírají nové vzpomínky. Sekundárně je to ale film velmi dobře pracující s mytologií a významem daných obrazů - sledujeme tu hady, vlky, ohně, pověry o čarodějnicích a další, což odkazuje nejen na jakýsi feminismus a význam, ale především na skvělou práci s kamerou a pocity diváka. Místy je to velmi nepříjemné, a pak z ničeho nic máte dané scény rádi.  Celé je to vlastně o brutální xenofobii a uzavřenosti velmi omezených lidí, kteří věří na pověry a nejsou schopni použít svůj vlastní mozek. Ano, u toho filmu jsem byla místy tak strašně naštvaná - což je očividně ale jeho účel - vyvolat v divákovi emoce.  Pro mě osobně bylo velmi milým překvapením obsazení Ivy Bittové, která svou roli sehrála moc hezky.  Celkově se mi to líbilo, ale není to úplně film, ke kterému bych měla potřebu se vracet. Moje hodnocení: 8/10 ()

Binne

Tereza Nvotová se v několika rozhovorech vyjadřovala o "bosorkách", tedy údajném tématu svého, již v pořadí druhého filmu. Navzdory tomu je snímek poněkud neuchopitelný v rozsahu toho, co se snaží sdělit. Šarlota se po dvaceti letech vrací do své domoviny, ze které uprchla. Setkává se zde s mentalitou obyvatel, která je staletí neměnná a bez jakékoli patrnosti vývoje civilizace. Děj je příliš chaotický na to, aby z něho divák cokoli pochopil. Postavy mají na plátně dostatek prostoru, navzdory tomu ale působí uměle a plytce, tuto skutečnost svádím na složitý a neuchopitelný scénář. Další ostrou hranou, na kterou celistvost vyprávění narážela byla kamera, které chyběl kontext s příběhem, byla chaotická a k tempu vyprávění neseděla. Děj jako takový plynul poměrně rychle, dostalo se mi určitého napětí i mysteriózní atmosféry, která se bohužel vytrácela s psychotickým chováním hlavní hrdinky, která zároveň nedokázala do postavy vdechnout patřičnou hloubku, aby ono chování působilo věrohodně. Příběh nám postupnou (a nenásilnou) formou vykrystalizuje dvě hlavní protagonistky, které spolu sdílejí zvláštní vztah. Od poloviny filmu se do děje dostává notná dávka sexuálního napětí, které postupně vrcholí. Je to poměrně osvěžující, nicméně nedostatečně rozvinuté. Závěr filmu se již točí pouze kolem ženské sexuality, která bohužel nemá žádný opodstatněný základ. Pocit osvobození a uvědomění bych ocenila spíše v přístupu tmářských starousedlíků, kteří přes vlastní předsudky a zaběhlé pravdy nebyli schopni vidět zlo, které v sobě nosí. Této satisfakce, ke které celý snímek nápadně směřuje se bohužel nedočkáme. Každopádně se jedná o poměrně zajímavý snímek z neobvyklého prostředí, který nepovažuji za ztrátu času, znovu jej ale vidět určitě nechci a nepotřebuji. ()

jayman

Keď sa zápletka vo filme dá zhrnúť vetou: "X sa vracia do svojho rodiska, aby odhalil tajomstvá minulosti a zároveň zistil, kým je." tak by film mal automaticky putovať do kategórie "zbytočný". Vo Svetlonoci to ale v druhej tretine začne naberať grády originálnym slovenským spôsobom (porobenia,  svätojánska noc) až som sa začal tešiť, že ideme do finále s hororovým rozuzlením. Nestalo sa však. Nvotová má strach dupnúť na plyn aj v tých niekoľkých scénach (obočie), kde by nás mohla vyrušiť a ostať pritom žánrovo neutrálna a tak film iba tak plyn-ie. Nehovoriac o dierach v deji (alebo strihu), resp. nedôslednému rozprávaniu a triviálnej sociálnej kritike (patriarchálny vidiek vs. "bosorácky" feminizmus). Výborné vizuálne atmosféry, obstojný scoring, priemerné hranie, žalostné "adrenalínové" finále = nulová záverečná emócia. ()

MartinTerran

První půlka je tak nudná a o ničem, že už jsem to chtěl vypnout. Druhá půlka už je zajímavější a aspoň se něco dozvíme a někam to směřuje, ale i tak zůstaly boční linky nevyřešené. Námět je to zajímavý ikdyž má to jisté mezery. Některé věci jsem nepochopil, ale tak nemusím všemu rozumět, že? Nakonec to na ty 3* tak nějak vyjde. Hodnocení: 54/100. ()

darkphoenix

Svetlonoc je škaredo natočeným, nezvládnutým filmom, ktorý jednoducho nefunguje a nevie čím chce byť. Mystery rovina čarodejníc je naprosto smiešna, keďže sa drží vzorca : niekto spomenie čarodejnicu a na sekundu presne začne hrať temná hudba v snahe vyvolať nejaké (v tomto prípade neexistujúce napätie). Napätie však musí byť budované všetkým okolo, nemôže byť len pripomínaným nápadom. Podobne je na tom všetko ostatné. Pochybné estetické voľby režisérky tomu tiež nepomáhajú a vo finále je všetko príliš na silu, príliš umelo tlačené do krajnosti až sa celý film rozpadne a podčiarkne svoju prázdnotu. Super casting a výkony to už nemajú šancu zachrániť. Vo výsledku je asi dobre, že film vznikol, slovenský film potrebuje experimenty aj búranie stereotypov a poukazovanie na to čo ženy musia znášať, ostáva preto len dúfať (a ja dúfam), že po tomto neucelenom a nefunkčnom kúsku to najbližšie niekto urobí lepšie a rafinovanejšie. ()

ZHODNOTITEL

Trochu žánrový hybrid. Filmařsky spíš na úrovní lepšího televizního filmu jako například dřívější slovenská Trhlina. Jednání postav často dost nelogické a komické. Některé okamžiky jsou ve filmu evidentně jenom na efekt. Autorky možná při tom ponoru za hlubokými myšlenkami zapomněly s sebou stáhnout i diváka. ()

blondboss

Po Trhline je tu v zásade podobne ladený hororový snímok, ktorý vnáša do deja veľkú dávku mystéria a tajomna a v konečnom dôsledku vychádza z folklórnych miestnych legiend či povier. Mňa osobne to vcelku bavilo, ale najmä to atmosferické finále, ktorého hlavnou devízou bol hudobný podmaz. Naozaj na slovenské pomery vcelku slušná žánrovka, škoda len, že v polke filmu vyplnená dosť nevýraznou dejovou vatou. Ústredné duo fajn a Natália Germani opäť raz ukázala, že je jednou z najlepších slovenských herečiek súčasnosti a Eva Mores jej pritom veľmi slušne sekundovala. 65 % ()

Prubner

Dvě svobodomyslné ženy versus zaostalí konzervativní vesničané. Chápu, že je to alegorie na současnou společnost z pozic kavárenských liberálů, ale proč Nvotová film zasadila do současnosti, když víra v čarodějnice by se spíš hodila někam do 18. století ? Takhle mi to připadá jako anachronismus. Navíc je to nechutně artově nezáživné. A tím myslím hodně hodně artově nezáživné. Vydržet tohle skoro dvě hodiny je fakt fuška. Ale je mi jasné, že paní režisérka to točila pro festivaly, nikoli pro běžného diváka. ()

Fin_429

Když řeknu, že je tento film kombinací Slunovratu a Antikristu (zatím jsem neviděl - soudím dle fotek), řeknete si to bude geniální, a nebo to bude zvrácenost? Výsledek je to druhé. Film se snaží být mermomocí světový (kamera, hudba, střih,...) ale příběhem to je prázdnota. Všechno se děje na úkor toho, že nám chce režisérka ukázat, jak moc velký úchyl je. A technicky vzato, líbilo se mi to, ale spíš než líbilo bych to nazval rozpor nebo odpor - ostatně tak jako u Domestika. To je totiž stejný případ. 6/10 ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

9. ročník festivalu 3Kinofest již 9. listopadu

9. ročník festivalu 3Kinofest již 9. listopadu

07.11.2022

Slavnostní zahájení mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest proběhne 9. listopadu v 18:30 hodin ve Velkém sále Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí. Promítán bude polský film Tata… (viac)