Operácia Dynamo bola hromadnou evakuáciou približne 400 tisíc Nemcami obkľúčených spojeneckých - britských, francúzskych a belgických - vojakov z pláží a prístavu francúzskeho mesta Dunkerque. Prebehla medzi 27. májom a 3. júnom roku 1940.. (Continental film)

heyda

Tak právě jsem byl svědkem skoro dvouhodinového obrazového dokumentu, ve kterém se nemluví, příběh neexistuje a jediné, co můžeme, je sledovat jakési bezejmenné angličany, jak se potulují po pláži v Dunkerku nebo se snaží utéct z potápějící lodi a velkou část stopáže sledujeme hrdinného Hardyho, jak téměř bez paliva kosí němčoury ve stíhačce. Jako vizuálně opravdu pastva pro oči - možná by se dalo říct - NEJLÉPE VYPADAJÍCÍ VÁLEČNÝ FILM. Ale to je asi tak všechno. Chybí příběh - jakýkoliv !!! Takže emoce nula a o Dunkerku stále nevím takřka nic. Achjo...Nolane, Nolane, vzchop se, jde to s tebou od Temného Rytíře s kopce dolů. ()

Hortensia

Ono to není nic než pseudomazaný Nolanuv válečný film. Nic víc. I když nekteré situace postav vypadají nosně, jsou nedotažené a z chvály válečným hrdinúm a zbytečným martýrúm se chce brečet. (Vono je to vlastně správne, že ti hoši tak trpeli, žejo. Brání vlast, voe...) ()

jojinecko

4,5*/5...Vizuálno - zvukový orgazmus, nepamätám si v kine nič podobne lahodné. Niet pochýb o tom, že Nolan je extratrieda, len mám niekedy pocit, že ubrať aspoň trochu exhibicionizmu by neuškodilo. Napr. "na úkor" postáv, deja, atď... Ale inak samozrejme "takmer fantastické":) ()

evulienka3

Tomuto filmu skutočne nič neupieram a uznávam, že jeho sledovanie je audiovizuálny zážitok. Audio aj vizuálne to naozaj je a dokonca nemám problém ani s tým jednoliatym davom bezmenných "tiel", to je proste len tým, že ja kultúrny barbar som zase raz úplne mimo...asi... ()

Oktavianus

Academy Award 2018 nominee. Dlouho jsem nevěděl, jak tento film strávit. Nabídl mi totiž něco, co jsem nečekal, takže mě to napoprvé zaskočilo. Já čekal klasický válečný velkofilm, dostal jsem prazvláštní experimentální snímek. S odstupem času ho ale hodnotím vysoko pozitivně. Perfektní střih, mísící časové roviny, se mi moc nepozdával, na konci filmu jsem se do tohoto Nolanova záměru zamiloval. Podobně jako do zneklidňující hudby, která rozechvívá diváckou nervovou soustavu; divnému pocitu navíc přispívá to, že nepřítele jenom tušíme, ale nikdy ho nevidíme (fakt, na plátně není vidět jediný německý voják), stejně jako nevidíme civilisty - pochopitelně kromě civilní posádky jedné ze záchranných loděk. Její příběh, hlavně v souvislosti s jedním z těch mladých kluků, mi trochu lezl na nervy. Jinak se celý příběh odehrává na pláži u Dunkerku, kde kromě zoufalých vojáků není nikdo a nic. Právě sterilita prostředí vytváří výborný, hodně znervózňující dojem. Hodně se píše, že Dunkerk se doplňuje s Nejtemnější hodinou, což je pravda - a zároveň ostře kontrastují, protože Churchillův příběh tradičněji natočený už být nemůže, zatímco Nolan se pustil do experimentu. Bavilo mě obojí, Nejtemnější hodina možná o trochu víc, ale zase dojem zanechal hlubší Dunkerk. Tak si vyberte. ()

Flego

Celý film sa nesie v silne dramatickom duchu, kde niet času na oddych, keď aj pri najnevinnejšej scéne očakávate silný moment. Dopomáha k tomu aj nervydrásajúci soundtrack, ktorý hraje v podstate celý film. Nolan stvoril peklo na kúsku zemi, mori a vzduchu, jeho snímok rozpráva o bezvýchodiskovej situácii, unavenej čiastoćnej zbabelosti ale aj nemej statočnosti. Častokrát bezmenné postavy pred nami rozohrávajú úpenlivý boj o holý život a snahu pomocť iným. Problémom však je myšlienka rozdrobiť zem, more a vzduch do troch časových rovín, čo by nebol problém, keby strih neurčoval a nepodsúval, že sa celý film odohráva v reálnom čase. S týmto som mal problém, najvypuklejšie to bolo pri striedaní denných a nočných scén. ()

BMW12

Tohle je jedno ze zklamání roku 2017. Jelikož se jedná o film Christophera Nolana, tak jsem očekával fakt dobrý film, navíc když jde o válečný snímek, tak že tam bude nějaká pořádná bitva. Ale toho jsem se nedočkal. Pár scén jak Tom Hardy sestřeluje letadla, ovšem Hardy má celý film masku a celý film sedí v letadle, takže z jeho hereckých kvalit neuvidíte vůbec nic. A zbytek jenom o záchranné operaci. Mě to prostě nedokázalo vtáhnout do děje, je to takový průměrný film. ()

poz3n

Nolan natočil 106 minut dlouhé gradující finále snímku, který ovšem neexistuje. Výsledkem je tak z mého pohledu nefunkční forma vyprávění, z které pramení i téměř absolutní absence příběhu. A právě zvolená forma nikdy nekončící paralelní montáže a z toho plynoucí absence běžné dramaturgické výstavby dělá z Dunkirku v mých očích jen skvostně vyhlížející střihový experiment. Chyběla mi příležitost se s nějakou postavou ztotožnit, a postrádal jsem také možnost chvilku si oddechnout. Právě jakákoliv šance na chvilku klidu je mimo jiné znemožněna neustálým pumpováním Zimmerova hudebního doprovodu, který je však na mistrovy poměry zároveň až překvapivě nevýrazný. Mám pocit, že Nolan až příliš podlehl touze hrát si opět s časem, nemluvě o hurá kombinaci starověkých živlů: země, voda a vzduch, to celé ve víru ohně. Kdyby celý film vypadal jako prvních 5 minut, kdy jsem zíral na každý záběr s náboženskou úctou a obdivem a Nolan by odvyprávěl klasický filmový příběh, byl bych mnohem, mnohem spokojenější. 6/10 ()

Jinny

Nolan je kouzelník co ve filmového řemesla týče, takže vizuálně i atmosféricky je Dunkerku těžko co vytknout. Má realistickou atmosféru válečného pekla, podpořenou výbornou prací se zvukem. Není to příjemná podívaná, ale každý, kdo má aspoň trochu rád válečné filmy, nejspíš těžko skryje fascinovaný pohled. Ze začátku je těžké zorientovat se v postavách a časové posloupnosti, ale po nějaké době se časové roviny srovnají a postavy už divák rozpozná i v davových scénách (ačkoliv nečekejte, že se o nich v průběhu filmu příliš dozvíte). Některým divákům nejspíš bude vadit, že ve filmu je jenom pár postav, které jsou pojaté jako váleční hrdinové, zbytek se jenom snaží všemi prostředky přežít, ale to je právě jedno z poselství filmu. Tohle byla situace, kterou britská i francouzská armáda podělali a byli vykopnutí z kontinentální Evropy, ale válka prohraná není a přijdou další bitvy, které někdo vybojovat musí. ()

rikitiki

Není to příběh, ale situace. Sakra dobře natočená a intenzivní až je to místy k nesnesení. Film se obejde bez prvoplánově zobrazené drastičnosti, přesto ukáže scény, ze kterých jde hrůza. Ta tíseň, strach o život a přesto boj o něj, následovaný novou porážkou a znovu opět bojem. Když se ten bezejmenný pěšáček znovu a znovu pokouší dostat domů..... Tři časové roviny, jedna trvající týden, druhá den a třetí hodinu, všechny se s perfektním načasováním prolínají a nakonec propojí. Nolan věděl dobře, proč nezvolit jediného hrdinu, proč neobsadit hvězdy (a když ano, tak je nevyzdvihovat). Ten film totiž není o hrdinství jednotlivce, dokonce ani ne o hrdinství skupiny, ale o hrdinství všech (právě proto se do místních novin nakonec ten 17letý chlapec, jako hrdina od Dunkerku, přece jen dostane). ___ Film uběhl jako nic a připadalo mi, že trval jen tři čtvrtě hodiny a chtěla jsem vidět víc. Třeba, jak se ti lidé mohli v Anglii tak snadno rozloučit, jako sousedé po skončení zahradní párty, když spolu prožili neskutečné věci? A ten dojímavý konec ukazující, že co je pro současnost jasný důkaz statečnosti, protože už si to historie zhodnotila, tak pro aktéry zdaleka tak samozřejmé nebylo, a tak se z pekla vraceli se sklopenou hlavou. /2. 8. 2017/ ()

TheEvilTwin

Věřím, že dějepisoví znalci a fandové by se v tomhle filmu vyžívali, ale pro běžného diváka je tento film “pouze” lehce nadprůměrným. Nolan je prostě třída a uznávám, že podkladová hudba, která se táhne celým filmem, dodává snímku hodně hutnou atmosféru a jako celek to zanechá nějaký dojem, a to i přesto, že akce je zde hodně nulová a je to víceméně 100 minut plavání vojáků ve vodě. Hold to není jako klasický válečný film, ale je pojat spíše psychologicky a vykresluje pocity vojáků a samotnou událost, a tudíž zde hlavním hercem není člověk, ale samotný Dunkerk. Čekal jsem od toho něco jiného a lepšího a ačkoliv si z toho na prdel úplně nesednu, bylo to přinejmenším dobré. ()

Pítrs85

Ten nejintenzivnější válečný zážitek, jaký si jen umíte představit. Nolan z vysoka kašle na americkou masírku plnou patosu a klišé, místo toho vám vrazí do ksichtu tak neskutečně adrenalinem nabitý film, že ze z něj budete sbírat ještě za týden. Velkou, ale jako že fakt VELKOU měrou mu s tímto pomáhá maestro Hans Zimmer, který si soundtrackem k Dunkerk postavil svůj vlastní pomník, soundtrack, který už nemůže nikdy s ničím překonat. Protože tohle je nejvíc. Úvodní scéna na pláži, ale nejen ta, to prostě jen sedíte, zařezaní do sedačky a sotva popadáte dech. Nejednou jsem se přistihl, jak mám nuance se krčit podobně jako vojáci na tej zpropadenej pláži. O hercích těžko co psát, Dunkerk totiž není typickým válečným filmem, kde hrdinové jdou na své výpravě z bodu á do bodu bé, tohle snad ani žádný jakože d.ě.j. nemá, tohle je prostě hodinu a půl trvající inferno o jednom jediném- přežít. Ale Tom Hardy, jak už má dobrým zvykem, potěšil, hlavně jeho poslední scéna B-) Ještě si to budu muset nechat proležet, ale myslím, že jsem právě viděl nejlepší válečný film všech dob, sorry vojíne Ryane :-) ()

HellFire

Před třemi lety mi Nolan vyrazil dech s Interstellarem, který jsem viděl v kině nejméně čtyřikrát. Teď tady jen sedím s nevysvětlitelnou pachutí v ústech. První minuty mě nalákaly, ale hned po úvodu jsem pojal podezření, že tady něco nehraje. Napětí veškeré nulové, neustálé střihy a pohledy na jednu a tu samou situaci z pohledu více osob zbytečné, hudba spíše maskovala nezajímavý děj... Jediné, co se povedlo, je technická stránka, ale to je zatraceně málo. Velký krok vedle Nolane, velký, stejně jako Insomnie. A mám takový pocit, že moc lidí z tohohle veledíla v kinech nejásalo. Pozoroval jsem až příliš mnoho zívání a zapnutých mobilů. ()

Ivoshek

Kamera a zneklidňující hudba fungujou skvěle. A na výpravě se nešetřilo. V tom byl Nolan vždycky dobrej a pořád je. Možná je válka v reálu takhle anonymizovaná, jenže film bez jednoho výrazného příběhu, kde se dá s hrdinou trochu ztotožnit, úplně fungovat nemůže. ()

Othello

Evakuace v Dunkirku jako čistě technologický koncept. Scénář je hra, hlavní roli má kov a zvuk, nepřítele nevidíme, muži nekrvácí a v neustávajícím soundtracku neustále tiká časoměřící mechanismus. Bylo by to v pořádku, kdyby kontrastně s tím nebudoval film ikony silných starých, dobře oblečených mužů, jež se vždy zachovají tak jak mají a k tomu se nesnažil o emocionální katarzi v závěru. Ono i takto je to povětšinou opravdu dechberoucí podívaná, ale několikrát to vybočí z celého předem daného konceptu a to většinou v rámci melodramatu, což je zkrátka chyba. Přístupnost PG13 nechápu, už kvůli zvuku útočících Stuk by to mělo mít minimálně NC-30. Fuj. ()

Thomick

Sisyfovská válečná mise plná Prometheovy houževnatosti a Pyrrhových vítězství. Moderní antická báje z minulosti. Přesto ne stoprocentní Nolan - nemůžu se ubránit dojmu, že se Murphyho linka vyloženě odflákla. Zato doslov s Hardym = majstrštyk. ()

ARI50

Je pravda že jsem se neskutečně těšil ale to co jsem dostal bylo obrovské zklamání, nebylo to pro ně nic jednoduchého si to prožít, výborný příběh ale prostě mě to přišlo takové zpomalené bez života nevím, určitě tomu dám ještě někdy šanci a uvidíme zatím bohužel nic. ()

claudel

Řemeslně mistrná práce, po formální stránce velmi neotřelé, až jsem se místy v tom rychlém střihu ztrácel, kde se vlastně nacházím a v jakém čase. Podařený snímek, který po technické stránce září a v kině divákovi dozajista nabídne senzační podívanou. Kenneth Branagh dokáže zahrát postavy z obou stran konfliktu. ()

JASON_X

Esteticky krásný válečný film - přesvědčivé válečné scény, ohromující výprava, hudba i obrazy zprvu dlouho podmanivé, asi nejvíc mi učarovaly pohledy na letadla ve sluneční záři nad tyrkysovým oceánem... Ovšem postupně začala nádherně temná a neradostná hudba po špílbergovsku cajdákovitět a působivé obrazy byly neurvale přebity megaporcí tak ohavného a nízkého patosu, že jsem se měl co držet, abych znuseně nevrhnul. A vnucuje se mi teď navíc ještě jedna otázka: K čemu jsou probůh vlastně filmy z druhé světové války ještě dneska dobré, když od jejího konce už uplynulo přes sedmdesát let? Aby nám znovu a znovu škodolibě ukazovaly, jak pitomí byli naši předci, když se ještě relativně nedávno masově vybíjeli mezi sebou? Jak byli Angličani obětavě vlastenečtí a chladnokrevně stateční? A Němci podlí a zákeřní? (Střílet na evakuující se vojáky, fuj!). Jděte se bodnout. Proč si Angličani stále potřebují zvyšovat sebevědomí tímhle poněkud vyčpělým způsobem? Protože dneska mají ve své vlastní zemi stále menší a menší vliv a můžou už leda tak nostalgicky vzpomínat na svou slavnou imperiální minulost? A současní, až do morku kostí poslušně zpacifikovaní Němci, si budou z podobných stereotypních filmů stále dokola a dokola obnovovat svůj pocit viny, i když jejich válečná generace už téměř vymřela, a budou pak ve volbách volit všelijaké pošahané sluníčkářské kreatury, které v posedlosti jakýmsi zrůdným pseudohumanismem zasviňují Německo, potažmo celou Evropu i s Británií všemožnými nečistými pronárody. Zatím jednoznačně nejslabší, respektive nejpřízemnější, nejstředoproudovější Nolanův kus. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

Režisér Christopher Nolan se za poslední roky vypracoval do pozice, kdy je vlastně úplně jedno, co se rozhodne natočit, domovské studio Warner Bros. mu na to totiž dá takový rozpočet, jaký si řekne,… (viac)

90. Oscary - výsledky

90. Oscary - výsledky

05.03.2018

Výroční 90. ceny americké akademie znají své vítěze. Nejprestižnější ocenění a díky tomu také „nejoblíbenější chlapík Hollywoodu“ se předával v Dolby Theatre, jak už je tomu dlouhou dobu zvykem.… (viac)