Je treba zabiť Sekala

• Česko Je třeba zabít Sekala (viac)
TV spot

Je leto 1943 a do moravskej dediny Lakotice, ktorá leží stranou od vojnového i protektorátneho diania prichádza sedliak Jura Baran z Valašska, aby sa tam ukryl pred gestapom. Miestni sa na cudzinca pozerajú s nedôverou, no ešte väčší strach majú zo Sekala. Tento zatrpknutý a krutý nemanželský syn jedného z bohatých statkárov rýchlo pochopil, že z nových pomerov môže profitovať - stačí niekoho udať za zločiny proti Ríši. (RTVS)

Eleanor05

Jeden z nejlepších českých filmů (pokud ne úplně nejlepší). Mistrovské dílo situované do období jednoho horkého válečného léta v hanácké vesnici, kde jsou všichni její sedláci natolik zbabělí, aby se postavili zlu, že přehodí řešení svého problému na cizího příchozího a postaví jej tak do bezvýchodné situace... Závěrečná pointa je pak výborným syrovým komentářem k typicky české mentalitě. /// Skvěle zvládnutý scénář, výborní herci, dobrá kamera a výrazně nadprůměrný soundtrack. ()

VanTom

Jednoduše uchopitelný, "westernový" scénář o zkažené (české) morálce zapracovává žánrové kulisy (osamělý, málomluvný hrdina s tajemstvím, ospalé rolnické městečko ovládané sviňským velkostatkářským parchantem, zbabělí sedláci, charakterní kněz) do malebné moravské vísky. Promyšlená režie nachází silné emotivní pnutí v dlouhých, pomalých záběrech, nechává vyniknout přesně obsazené (polské) herce a dovádí "duel" do nevyhnutelného závěru, ze kterého zhnuseně mrazí. ()

homerr

Silný film o české povaze, která se asi nikdy nezmění. Mimo hlavních hrdinů se mě dost líbil Jiří Bartoška, v takové roli, kdy je z něj cítit beznaděj a pochybnosti u faráře většinou věc nevídaná... ()

mcleod

Film o venkovské komunitě, která svým nepřátelským chováním vytvořila monstrum. To se za války stalo mocným a mohlo se bez obav začít mstít. V českém filmu ve velmi slabých 90. letech jeden z nejlepších filmů. Objektivně je ale film natočen docela amatérsky. Ubíjející je především velmi špatný scénář, taky ale docela špatná režie. Kamera je dobrá, herecké výkony jak u koho (rozdíl především mezi ústřední trojicí a vedlejšími postavami sedláků). Na filmu zaujme zobrazení schematického vidění světa u všech postav, ze kterého se částečně vyčleňuje pouze místní farář (nejzajímavěji propracovaná postava, skvěle zahraná Jiřím Bartoškou). Režisér ve filmu pokládá otázku, kdo je větší svině. Jestli ten, který dělá na první pohled špatné věci a o kterém to všichni říkají, nebo ti, kteří ho k tomuto chování dotlačí svými postoji. Bohužel to ale podává tak brutálně vnucujícím způsobem, že to ztrácí veškerou zajímavost. ()

tonho

Tento film, ktorý bol nakrútený v rozsiahlej česko-slovensko-poľsko-francúzskej koprodukcii, patrí k najlepším filmom 90. rokov nakrútených na území bývalého Česko-slovenska. Je to vlastne western, ktorý sa odohráva v období Protektorátu Čechy a Morava v jednej xenofóbnej moravskej dedine, do ktorej v roku 1943 prichádza cudzinec a navyše luterán Jura Baran. Miestni dedinčania lipnúci na svojich gruntoch sú síce kresťanmi – katolíkmi, ale keďže kríž – symbol kresťanstva je pre nich len kusom dreva, nemajú problém Barana vydierať a nútia ho, aby sa stal nájomným vrahom. Chcú, aby im za peniaze zabil nenávideného Ivana Sekala, ktorý je nemanželským dieťaťom, veteránom španielskej občianskej vojny, v ktorej bojoval za komunistov a človekom, ktorý momentálne ako správny pragmatik kolaboruje s nacistami, keďže mu z toho plynú výhody a neštíti sa udávať svojich blížnych s cieľom rozšíriť si svoj majetok. Rovnakí pragmatici sú však aj „pantátové“ , takže nie sú o nič lepší ako Sekal. O podobných „sekalov“ nie je núdza ani v dnešnej dobe, takže film, aj keď sa odohráva v 40. rokoch má nadčasové posolstvo. Na tom, aký Sekal je, majú svoj leví podiel aj dedinčania resp. ich odpor k akejkoľvek inakosti, ktorý spôsobil, že Sekal už od malička bol odstrkovaný a ponižovaný, keďže pre dedinčanov bol vždy len nemanželským dieťaťom, „parchantom“. Myslím, že film disponuje poctivo vyrozprávaným príbehom, skvelým scenárom nedávno zosnulého J. Křižana, vynikajúcou hudbou u nás neznámeho poľského skladateľa , kamerou Martina Štrbu a samozrejme vynikajúcimi výkonmi všetkých zúčastnených poľských, českých a slovenských hercov . V žiadnom prípade si nemyslím, že ide o preceňovaný film, videl som ho druhýkrát a určite sa k nemu v budúcnosti ešte vrátim. Dávam najvyššie hodnotenie. ()

Gallagher

Silný film. Drama, které na české poměry nemá obdoby. Hutná atmosféra s nádechem westernu, precizní režie s bravurními hereckými výkony (především ústřední dvojice) dělá ze Sekala jeden z nejlepších evropských filmů devadesátých let. Mimochodem právě postava Sekala zde dosahuje padoušství Darth Vaderovských rozměrů. Tak dokonale vykreslené zlo v rámci jedné role se jen tak nevidí. ()

ghatos

Výtečná kamera, hudba a zvuk. Bogusław Linda podal výborný výkon. Právem ceněný snímek...má to silný etos. Výborně to popsal Radek99. 78%. ()

Autogram

Horší než vražda! -- Čo je horšie než vražda, na to treba vidieť film do konca. Dej sa odohráva počas 2. svetovej vojny, ale neuvidíme ani jedného Nemca, zato týrania je až príliš. Všetko zvládnu sedliaci medzi sebou, stačí mať v dedine tie správne pomery a osadenstvo. Názov Lakotice nie je náhodný, nadradenosť majetkov nad ľudské životy je hlavným motorom konania postáv. Obsadenie neopozeraných poľských tvári ako dvoch hlavných postáv bol výborný ťah, akákoľvek známa tvár by mi vzala pocit uveriteľnosti (Bartoška nevadil). ()

Philoun1

Je dobře, že se na tomhle filmu podílely i jiné země než ta naše. Připadalo mi to trochu ,,drsňejší" než to co nám naše kinematografie většinou nabízí. ()

Almásy

po všetkých stránkach veľmi pútave majstrovské dielo, ktoré stojí a padá na svojej forme. herecké výkony excelentné, scenár taktiež výborný len miestami to trochu nedrží pohromade. nerád to hovorím, ale lepšie by to bolo od niekoho skúsenejšieho. ()

BuryGol

Stejně jsou všichni lidi parchanti. Kam vítr, tam plášť, jak se jim to zrovna hodí. Sami neudělaj nic, vždycky za někym přilezou, aby pomoh a pak mu vrazej kudlu do zad. Čecháčkovská náturá ztvárněná do druhý světový, kde chudák co utíká před gestapem musí zabít jednoho šmejda co terorizuje vesnici. Nikde žádnej Němec, válka jako by nebyla a v hlavních rolích polský herci. Zajímavý to bylo, ale že by to byl jeden z nejlepších českejch filmů, to si nemyslim... ()

TroiMae

Skvělý český film… ale Sekal je prostě… parchant… a scénu se závěrečným postřílením hlavních protagonistů si nejspíš pletu… s Bonnie a Clyde… Teď už si to budu pamatovat a po třetí se na to dívat nebudu. ()

Čtec

Je třeba zabít Sekala je v řadě českých soudobých sladkobolných filmů skutečným zjevem - syrová a krutá záležitost z moravského venkova. Samozřejmě lví podíl na tom má předloha Jiřího Křižana. A asi také angažování výborných polských herců, čímž ovšem vůbec nechci snižovat výkony herců českých. Třeba Jiří Bartoška tu odehrál bezesporu svou životní roli. Film stavím na roveň špičkovým drsným westernům. Režisér Michálek má můj velký obdiv... ()

manonfire

Téma silné jako žár tamního slunce, jde ruku v ruce s onou výhní až ke dřeňi kostí. Slovo zápletka by bylo infantilní...jelikož jde spíš o obsah s výjimečně silnou morální symbolikou. Nádherná kamera a dramaturgický cit dá zase zavzpomínat na Jasného Rodáky. Ač jde o hluboce pojaté drama, netrpí suchopárnou popisností, jelikož i scény fyzického konfliktu snímek vhodně a uvěřitelně zvýrazňují. Přidejme vynikající konečné vyústění filmu, famózní herce (zejména Boguslaw Linda, Jiří Bartoška v životní roli a stabilně extrémně naturalistická Vlasta Chramostová).....vychází mi z toho celkově nejlepší porevoluční film. 100% ()

lewwin

Baladický příběh z protektorátní Moravy vyprávějící o práskači Sekalovi, který k bohatství a smrti přišel. Krásně natočeno a skvěle zahráno. A pak že katolíci a evangelíci mají k sobě daleko:) ()

svačinka

Byl jsem na tom omylem v kině na předpremiéře (byla to nějaká výjimka oproti běžnému programu) a teda musím říct že film mne nadchl a opakovaná projekce mne utvrdila, že máme co do činění s jedním z nejlepších "českých" filmů 90. let. ()

Arius

Vynikjauci film, obaja poliaci sa zo svojimi postavy popasovali bravurne, veril som to aj Bartoskovi, vynikajuci pribeh naladeny vo fantastickom prostredi zo skvelymi maskami a kostymami, velmi zaujimave dielo, pri ktorom som sa takmer vobec nenudil, ten koniec uz bol trochu dost teatralny preto stahujem jednu hviezdu, ale inac by sme mali byt hrdi na to ze aj mi mame svoj podiel, dokonca si myslim ze aj my by sme mohli natocit taketo dielo. ()

Houda666

Český Zoro pomstiteľ. Krásne zábery českej dediny a dobré herecké výkony, no príbeh kríval takmer počas celých dvoch hodín. Hodnotenie: 70% ()

Autenticita

Vynikající film. Po audiovizuální stránce mě nic nerušilo, nepřekáželo ani nechybělo. Po dramatické stránce taky ne. Některé lidské charaktery (a jejich vývoj) podány tak věrohodně, že příběh se mnou zacloumal. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

06.10.2019

Ve věku 92 let zemřela česká divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová. Chramostová byla výraznou osobností české kultury, v mládí vystudovala konzervatoř v Brně, později během komunistické éry… (viac)

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

28.08.2019

Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo.… (viac)