Honey Boy

• Česko Sladký chlapec (festivalový názov) (viac)

Ve snímku, natočeném podle vlastního scénáře Shii LaBeoufa, přináší oceňovaná režisérka Alma Har’elová pohled na hercovo bouřlivé dětství a dospívání, během něhož se prostřednictvím filmu a snů snažil usmířit se svým násilnickým otcem. Skrze hlavního hrdinu Otise Lorta, v jehož roli se představují Noah Jupe a Lucas Hedges, nahlíží režisérka Har’elová na různé fáze jeho zběsilé kariéry, od prvních krůčků na cestě ke slávě a následnému zhroucení v dospělosti. LaBeouf přijal odvážnou, byť terapeutickou výzvu a ztvárnil vlastní verzi svého otce, bývalého klauna z rodea a zločince. Otisovu sousedku a zároveň spřízněnou duši hraje umělkyně a hudebnice FKA Twigs, pro níž je tato role hereckým debutem. (Cinemax)

Mr.KarlAdler

Shiovy pokusy o nápravu reputace by bylo možné přejít s tím, že jde o ufňukané a ublížené výlevy celebrity, která si stěžuje, že její život nebyl procházka růžovou zahradou. Zejména úvodní scény, v nichž na sebe na castinzích nechá házet dorty nebo se v akčních scénách vymršťovat do vzduchu, skutečně působí stylem „A tohle všechno jsem musel vytrpět!“. Zbytek scénáře se ale dá popsat spíš jako usebrání se a soustředěná snaha vybavit si útržky vzpomínek a přenést na diváka věrohodně své skutečné emoce. A tak doceňuju výdrž, s jakou LaBeouf bojuje o své přežití v náročné branži, a neuvadající snahu vyrovnat se s psychickými problémy, které vedle boozu pořád řeší pomocí umění (hraje skvěle). Občas je to přepjaté a pořád dost neukotvené, ale taky neoblomné, upřímné a díky Almě Har'el přilnavě roztěkaně zrežírované. ()

masw

Nekdy najdes pravdu i ve slepicim hovne. Hollywood uz zazil hodne tragickych padu a tragedii, pokud tahle terapie jeden zachrani, stoji za to. A navic to nebylo vubec spatne. Hedges sice semtam az imituje Labeoufa a to hlavne v pohybech, ale ono hrat zijiciho cloveka a jeste kolegu herce ve stejnem filmu je zaprah hrozny a osobne nemam nic proti tomuhle zpusobu ztvarneni, takze proc ne. Herci jsou vsichni poutavi a uveritelni vzhledem k scenari. Nejvic se predvedou, kdyz je k slze blizko, mozna je to az moc lacine a hrajici na soucit, ale nevim prijde mi ze to mate, protoze je to tak osobni projekt, navic Labeouf ukazuje, ze ve scenari je i sebekriticky a i otce nezobrazuje uplne jako karikaturu. Myslim, ze vytriskal z ukolu v lecebne maximalni film, ktery byl v jeho silach, v reziserce nasel bravurni zobrazeni a styl, ktery posouva film dal. Hezky konec mych prvnich Karlovych Varu naproti bytu. :) Jen tak dal Shio, ja nad tebou hul nezlomil, ac to bylo cool. Just do it ma hned jinou vahu. Egomaniak s pocitem menecenosti je opet na svobode, muze zapomenout na minulost, kterou mu neodparou a jit az ke statusu legendarniho herce a nejtalentovanejsiho sve generace, ktery hraje a bavi az do stari. Dam ti svuj cas a za 50 let kouknem, jestli jsi tam dosel. Ser na to a neumirej predcasne. :D ()

vyfuk

Zajímavý způsob. Jednoznačně. Tyto americké skoro nezávislé filmy jsou za mě mnohdy super. Jsou stálé americké, takže člověk ví, že může očekávat nějakou kvalitu a zároveň řekne něco, co nemusí jít přímo pro mainstream. Obecně koukat na LaBeoufa, jak maká na filmu o otci, kde ho i hraje (za mě velmi dobře zároveň - a bodejť ne, když je to jeho otec) je v celku zvláštní. Ale dává to smysl. Navíc film je obecně vzato v základu dobře natočený. V detailech už hodně ale spekulujeme. Film je to natočený lehce zvláštně, protože každá scéna a vše by ve filmu mělo být z nějakého důvodu. Zde jsem nejednou absolutně nevěděl vůbec proč. Plus k tomu slepice, jejíž metafory a podobně si nejsem jistý, jestli jsem pochopil jenom i z 10 %. Pak je to hodně zajímavá linka otce, který je jakože manipulativní a jakože dobrý. Ten horší archetyp se zajímavě ukáže až po delší době, ale obecně vzato je to dost zvláštní, protože vy si nejste ani do půlky filmu jistí, jestli záporák, který má být čiré zlo je vlastně záporák. A pak když teda záporák je, tak na konci vlastně není. Nikdy bych přímo nechtěl hledět do osudu druhho v rámci psychiky a hodnotit ho, ale pokud má Shia PTSD z tohoto svého otce, tak já bych měl být ale v tom případě klinicky mrtvý několik let. V tomto je to jednoduše zvláštní. Lehce divně natočené i divně vygradované. Nedá se ale mluvit o tom, že by to stálo za nic nebo podobně. Ve výsledku jde o film, který mě bavil a zaujal mě. Určitě nejde o odpad nebo hroznou věc. Ale mnoho věcí je na nich více než otazníkové. Ale třeba dialog syna a otce bez otce měl ale hodně zvláštní sílu. Až nadpozemskou v rámci takovéhoto filmu. ()

blackJag

"NEBYL BYS TADY, KDYBYCH TI NEZAPLATIL." Shia LaBeouf, asi v rámci terapie (jsou-li bulvární zvěsti pravdivé, potřeboval ji jak sůl), sepsal tenhle sugestivní trip do svého dětství a aby té schizofrenie nebylo málo, zahrál si svého otce... Nemyslím si, že je to špatné, ale abych se cítil více zasažen (nebo pohlcen), muselo by to být více otevřené a ne tak striktní. Na druhou stranu chápu, že to, co by bývalo mělo význam pro diváka, nemuselo mít význam pro "pacienta". 60% ()

Glowski

Režisérka Har'elová talent asi má, ale potřebovala by lepší materiál, než je LaBeoufův pokus o autoterapii, který do závěrečných titulků zůstává jen fází procesu. Katarze se nedostaví. Ono poetizující hledisko (potlačení narace, barvy, které opíjí oči) by mělo být prostředkem, nikoli cílem. Navíc se z něj poslední dobou stává klišé nejen festivalových filmů. ()

zsn

Natočil film o svém otci, v jehož šlépějích sám jde. Sexuální obtěžování, chlast i psychický teror ve směru k ženám. Jó geny nepopřeš. ()

sedm.1

Ještě že takovéto terapeutické ambice nemá více hollywoodských hvězd a hvězdiček, jelikož jsem přesvědčen, že podobně zoufale nudně by vyzněla většina z nich. Nevím tedy, zdali tato filmová zpověď ve výsledku skutečně pomohla udělat pořádek v hlavě Shia LaBeoufa, pokud bych jí měl ovšem brát čistě z filmového hlediska, tak se nejedná skutečně ani o trochu působivou, či jinak zajímavou podívanou. Tedy po pravdě, já osobně čekal daleko vypjatější, emočně silnější, ale hlavně více šokující Shiovo zúčtování s minulostí, nicméně ať se na mě nikdo nezlobí, ale zde zobrazený vztah mezi Shiou a jeho otcem mi rozhodně nepřišel nějak zásadně devastujícím způsobem ovlivňující jeho následné dospívání, a svádět svou závislost na alkoholu a drogách genům, tak to je fakt slušný výsměch a jen prachsprostá výmluva, respektive, že dostal jeden políček, či že ho otec nutil učit se role a být lepším, tak za to by mu měl být také spíš vděčný, než ho je obviňovat a hroutit se z toho. Podle mě jde jen o pouhopouhé neunesení slávy a všeobecné pozornosti, ale nejsem psycholog, tak nevím. Co každopádně vím je, že Shia není rozhodně špatný herec, ale jako scénárista by se neuživil, celý ten film působí nezáživně, emočně velice chladně, po dramatické stránce též nefunguje a celkově ho tak lze označit za vyloženě nezajímavý, plný nevýrazných dialogů a mdlých postav. Takže opakuji, pokud tento čin měl nějaký pozitivní přínos pro samotného LaBeoufa, přeji mu to, jelikož ho vážně považuji za výborného herce a jsem přesvědčen, že v budoucnu může zaujmout ještě mnoha výraznými výkony, ovšem co se přímo tohoto snímku týče, tak myslím, že většině veřejnosti bude prostě naprosto u prdele. ()

Devadesát Dva

Zpověď o vztahu otce a syna, o odpuštění, o sebehledání, na které je zajímavé především a hlavně to, okolo čeho se celou dobu točil promoting tohohole snímku a to že Shia sám ztvárnil roli svého otce, což je při celé té historii zajímavej challenge. Na film je hrdý, ale popravdě, 'Honey Boy' sám o sobě není nic zvláštního, ale je to hodně osobní film, který má sílu, když překročí právě svoje osobní hranice do těch univerzálních, kde se s ním ostatní můžou indentifikovat - a tohle dělá dobře. ()

husokachna

Kdyby to nebyl Shiův příběh, asi by po tom neštěkl pes. Já vlastně nevím, co o tom napsat. Všechno se pro mě smrskává na fakt, že mi je Shia LaBeouf sympatickej už dlouho, mám ho jako herce rád a přijde mi, že to bude pod tou slupkou arogantního násilnýho kreténa zajímavej člověk a je škoda, že místo aby se soustředil na to, aby se z něj stal další De Niro, musí řešit ty svoje problémy. Emočně tak na mě film působil silně, i s ohledem na to, že jako rodič pořád přemýšlím, co dělám špatně a jak a čím ty svoje děti kazím. Další bonus pro mě byl Shia v roli svého otce a to je tak všechno. Jinak to tak skáče, ukazuje to Shiova dětská traumata, která ale nejsou dost výživná na to, aby ospravedlnila celý film. Zároveň to neukazuje, jak to měl těžký jako dětský herec a ani jak se se vším vyrovnával v rámci léčby. I když je tam pár pěkných, řekl bych nostalgických momentů, většinou to tak nějak klouže po povrchu, já tomu dám průměrný tři slepice a myslím, že pokud pro vás není Shia LaBeouf něčím důležitej, je absolutně zbytečný, abyste tohle viděli. Zvlášť, když je kolem nás tolik dobrých filmů....některých i se Shiou. ()

Klara

Dlouho jsem se na film chystala, věděla jsem o něm už od doby, kdy měl premiéru na Sundance. Nedávno jsem se k filmu konečně dostala... a nebyla jsem bohužel nějak extra ohromená. Možná jsem od toho čekala jen trochu víc. Shia výborný, Noah výborný, pár velmi silných scén - ale jako celek to úplně nehrálo. ()

Psice

Filmy americké produkce sleduji velmi okrajově, tudíž jsem se o existenci scénáristy a herce v jedné osobě dozvěděla poměrně nedávno. I přesto mě zcela míjely (a ani nezajímaly) jeho životní eskapády, o kterých je zde častá zmínka. Možná proto, že jsem na film nepohlížela se zájmem dozvědět se více o LaBeoufově životě, byl můj prožitek z filmu odlišný. Na film jsem narazila jen díky tomu, že se objevil v nabídce KVIFF 2020. Co do obsahu mi snímek připomínal poslední dva Jodorowského kousky autobiografického charakteru, ve kterých se vyrovnává se svou rodinou, která se podílela na tom, kým je. Proto je fascinující, že se LaBeouf vrhnul do sepsání scénáře a zároveň podstoupil dramaterapii prostřednictvím sehrání role svého otce. To muselo chtít obrovskou vnitřní sílu. Jestliže je (byla) podstatnou součástí LaBeoufovy identity právě bolest, pak je skutečně děsivá představa zbavit se toho primárního, co jej definuje. Velmi přesvědčivým způsobem jsou znázorněny útržky vzpomínek, které se vyplavují jako vytěsněný obsah - které byly kvůli zachování integrity osobnosti zasunuty hluboko do nevědomí, aby už nikdy nemohly ublížit. Fragmentace, zamlžení a mnohoznačnost významů jednotlivých scén je brilantním zachycením kontaktu s pomalu se zvědomujícími traumatizujícími životními událostmi, jež se pohybují na hranici snu a reality a které se znovu hlásí o pozornost, o novou interpretaci v roli dospělého. Sugestivní je i přenesení se na „místo činu“ v roli dospělého, kdy jsou vzpomínky stále tak živé, že evokují prožívání téhož - jako kdyby se vše dělo tady a teď. V žádném případě se proto nemohu ztotožnit s tím, že film postrádá ponor a katarzi – obojí je v něm obsaženo (připravte si kapesníky). ()

Fifer

Výborně zahrané, dobře natočené a napsané. Shia ze sebe vydal vše - přeskakování mezi dětstvím a dospělostí funguje krásně. Největší vadou na kráse je absence nějaké finální gradace (peripetie a katastrofa). Vše to tak nějak plyne a najednou to skončí. Přesto působivé. ()

BOURQUE

„Honey Boy“ je nepriamym životopisným filmom, zachytávajúci detstvo malého Shia LaBeoufa. V centrom pozornosti je vzťah mladého chlapca a jeho otca, kde v roli otca sa objaví samotný Shia Labeouf. Keď aspoň polovica príbehu je viac-menej pravda (scenár písal LaBeouf), tak je jasné, že prečo „veľký chlapec“ pôsobí dneska tak nevyrovnane a nevyspytateľne. Nezávislý film s potenciálom dostať sa vo svojom žánru do lepšej kategórii. Chýba však k tomu skutočne veľký a nepriestrelný emocionálny výbuch alebo premena. Každopádne samotný Shia hrá v roli svojho nevyspytateľného otca celkom dobre. P.S.: Vo filme zaznie veta od otca: „Neviem kam idem, ale aspoň som na ceste“. Táto veta veľmi dobre vystihuje podstatu (súčasného) životného štýlu jeho syna Shiaa Labeoufa. Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

GodKnows

Herci super, hlavne Lucas Hedges a Noah Jupe. Inak to asi zaujme len obmedzené publikum pretože v ostatných aspektoch to nie je nijak výnimočné. ()

Pete

Měl to těžký, ten Šája. Hippies rodiče se rozvedli, a táta byl kretén. Na scény, kdy jejich vztah přináší další a další zklamání se fakt nepříjemně kouká, a nevyvažuje to nic jiného, pozitivního, nebo jinak zajímavého. ()

Shia LaBeouf a De Niro v rodinném dramatu

Shia LaBeouf a De Niro v rodinném dramatu

13.08.2019

Shia LaBeouf (Transformers) a  Robert De Niro (Stážista) si zahrají v novém rodinném dramatu režiséra Joshuy Michael Sterna (jOBS) After Exile. Snímek se začne natáčet letos v říjnu ve Filadelfii.… (viac)